Sari la conținut

Bucuresti-Cheia-Brasov-bucuresti


marlyin
 Share

Postări Recomandate

Salut

 

Luni am de gand sa bag o plimbare pana la Brasov,traseul ar fi urmatorul:Bucuresti,PLoiesti(DN1A)Cheia-Brasov(intoarcere pe DN1,prin statiuni)PLoiesti,Bucuresti.

Traseul ar fi in total de 330-340km,opriri pe drum cand este nevoie, plus 1-2 ore in Brasov.

Plecarea undeve in jurul orei 9,ca sa ajungem in Brasov la 11.30-12 stam 2 ore si sa venim acasa tot pe caldura adica la 17-18 .

Toata lumea este binevenita,locul de intalnire va fi undeva inspre iesirea din BUcuresti.

P.s.Viteza de crozieta cam 70 in localitati si 100 afara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As fi venit dar zic pas din prima, nu am de gand sa fac aproape 4 ore pana in Brasov.

 

Viteza de crozieta cam 70 in localitati si 100 afara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Luni am de gand sa bag o plimbare pana la Brasov,traseul ar fi urmatorul:Bucuresti,PLoiesti(DN1A)Cheia-Brasov(intoarcere pe DN1,prin statiuni)PLoiesti,Bucuresti.

Traseul ar fi in total de 330-340km,opriri pe drum cand este nevoie, plus 1-2 ore in Brasov.

Plecarea undeve in jurul orei 9,ca sa ajungem in Brasov la 11.30-12 stam 2 ore si sa venim acasa tot pe caldura adica la 17-18 .

Toata lumea este binevenita,locul de intalnire va fi undeva inspre iesirea din BUcuresti.

P.s.Viteza de crozieta cam 70 in localitati si 100 afara

E cam devreme pentru Cheia, poate mai sunt portiuni cu zapada (in padure, nu pe drum), asa ca nu recomand asa ceva acum pentru cei care nu au echipament adecvat de iarna, iar plecatul dimineata la 9 inseamna ca inlemnesti de frig cam pana la Campina. Uite si prognoza pentru luni in Brasov:

Periods of rain in the morning; otherwise, mostly cloudy. Winds from the ESE at 12 km/h.Realfeel®: 17 °C High: 17 °C

 

Cred ca merge mai bine Veliko Tarnovo, Shumen sau pentru lenesi Ruse in perioada asta a anului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam devreme pentru Cheia, poate mai sunt portiuni cu zapada (in padure, nu pe drum), asa ca nu recomand asa ceva acum pentru cei care nu au echipament adecvat de iarna, iar plecatul dimineata la 9 inseamna ca inlemnesti de frig cam pana la Campina. Uite si prognoza pentru luni in Brasov:

Periods of rain in the morning; otherwise, mostly cloudy. Winds from the ESE at 12 km/h.Realfeel®: 17 °C High: 17 °C

 

Cred ca merge mai bine Veliko Tarnovo, Shumen sau pentru lenesi Ruse in perioada asta a anului.

 

 

acum patru saptamani am plecat la ora 10 (chiar daca s-a dat ora inapoi,s-a incalzit considerabil vremea in timpul scurs de atunci) spre vidraru,si nu mi-a fost frig,deci ma indoiesc ca acum imi va fi.

 

Paste Fericit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam devreme pentru Cheia, poate mai sunt portiuni cu zapada (in padure, nu pe drum), asa ca nu recomand asa ceva acum pentru cei care nu au echipament adecvat de iarna, iar plecatul dimineata la 9 inseamna ca inlemnesti de frig cam pana la Campina. Uite si prognoza pentru luni in Brasov:

Periods of rain in the morning; otherwise, mostly cloudy. Winds from the ESE at 12 km/h.Realfeel?: 17 °C High: 17 °C

 

Cred ca merge mai bine Veliko Tarnovo, Shumen sau pentru lenesi Ruse in perioada asta a anului.

Noi nu ajungem dimineata la Brasov, numai daca ne teleportam.

O sa fie cald si bine, m-am uitat eu pe www.accuweather.com

Eventual la Valenii de Munte s-ar putea sa dea un strop. Fix pix.

Calmati-va cu frigul ca nu e asa. E CALD, am fost eu NOAPTEA prin Predeal si tot n-am inghetat.

In schimb la Ruse, pe 20 de la ora 18 incepe ploaia...

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi pe cheia:

-echipament de vara

-zapada zero!

-asfalt ok..ceva pietre pe ici pe colo..probleme doar pt cei din spate.. :wink:

 

una peste alta,o zi superba.. :wink:

deci...drum bun!!

Prin echipament de vara intelegi ce ineleg eu, adica scut de enduro fara jacheta pe deasupra si manusi de enduro cu aerisiri generoase?

 

Una peste alta as merge si eu luni pe Cheia, dar mai vad o problema: vin manelarii de la munte gramada, asa ca probabil traseul de intors mai la indemana de pe la Ploeisti sau chiar Floresti e pe DN1A, nu pe DN1, ca e mult mai usor sa depasesti din cand in cand cate un TIR decat sa mergi printre astia care deja si transmit impresiile de vacanta prin telefon in detrimentul folosirii semnalizatoarelor.

 

In plus de asta nu vad cum sa ajung la o intalnire la 9 cand eu ma scol in cel mai bun caz la 8:30. Dar oricum cred ca ne vedem pe Cheia luni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheia zice ceva de ploaie spre dimineata.

Posibil sa apar si eu.

Nu ma incanta insa ideea de frig si ploaie pe curba.

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreti voi mai bine sa ne vedem la Petromul de la Fantana Miorita ?

Nu e de alta...dar sigur unii mai trebuie sa si alimenteze.

O varianta de intoarcere din Brasov ar fi prin Siriu - Buzau - Bucuresti.

Intoarcerea insa depinde si de ora la care se pleaca in sens invers.

Mi-ar place pe la Siriu - Buzau !

Pe DN 1 e urat tare. Intalnirea tot la Arc, nu cunosc zona Fantana Miorita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...