Sari la conținut

Cu si despre accidente


tafu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Stie cineva ce motor a fost si cine-i baiatul? Am o cunostinta in Cluj care are un chopper, si un alt prieten mi-a spus ca baiatul din Cluj a cazut cu motorul din cauza unui caine.

Boros(vezi pag.55)si era o Yama R6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutand cu cineva din ''interior'', am aflat ca problema nu e la smurd ci la dispecerat, unde sunt 4 echipe care lucreaza prin rotatie. Schimbul se face in fiecare zi la orele 7 si 8, dimineata si seara. Cele mai multe probleme apar in acel interval, deoarece fiecare isi lasa munca pe mana celor care intra in tura si asa se intampla haosul asta. Normal ca ''au uitat''. Cei care au fost ieri , erau aceiasi oameni care au fost de serviciu si cand a fost accidentul cu batranii din Grigorescu. Sunt niste oameni necalificati, ex-femei de serviciu, ex-portari, care au ajuns sa dirijeze salvarea si smurdul dupa cum au ei toane sau ''competenta''. Uneori se trimite smurdul desi e de competenta salvarii ....si invers. Cine are norocul sa i se raspunda la telefon, sa fie bucuros daca nu i se inchide in nas cu vreo replica acra. Conducerea nu face nimic, acum se asteapta interventii de la Arafat (cel putin, cei de la smurd s-ar bucura sa se faca ordine). Degeaba exista echipe bine pregatite, daca nu sunt trimise cand trebuie , sau sunt trimise aiurea cand nu trebuie.

Oamenii aia ar trebui inchisi pentru neglijenta in serviciu. Familia ar putea castiga in mod real un proces....

 

Asa ca, aveti grija in intervalul 6-8 dimineata sau 6-8 seara ! Stati in casa, pentru ca sansele sa fiti salvati in caz de accident, sunt minime....fara nici o gluma. Si atentie la legarea castii ! (mi s-a spus ca i-a sarit casca din cap)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa se odihneasca in pace! :( Imi pare nespus de rau sa aud aceasta veste.

 

M-a anuntat cineva ca azi ar mai fi fost inca un accident pe Feleac, ambulanta a ajuns dupa 35 de minute dar si acest baiat a murit? Poate confirma cineva cele auzite de mine?

Doamne fereste :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii ce nu intaleg? sa zicem ca au uitat, DAR uiti cand se suna o data......da frate s-a sunat de 8 oriiiiiiiiiiiii cum sa uiti ? cum?

trebe aflat cine sunt, identificati pe strada cu masina, treci peste ei si dupa aia zici "oops, am uitat sa apas frana!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le doresc din suflet celor doi care au uitat sa trimita ambulanta la locul accidentului,sa NU treaca un minut din restul vietii lor de nenorociti,FARA sa simta ca-l au pe bietul baiat pe constiinta!!!Sau mai simplu:sa aiba parte de o moarte chinuitoare(sida,cancer,hemoragie,avc,etc)!!!Le doresc MAXIM,CAT INTRA!NU E VORBA DE UN MOTOCICLIST,CI E VORBA DE UN OM A CAREI VIATA A FOST LA DISPOZITIA CELOR DOI "DUMNEZEI",CARE AU FACUT CAM CE AU VRUT EI CU EA! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebe aflat cine sunt, identificati pe strada cu masina, treci peste ei si dupa aia zici "oops, am uitat sa apas frana!"

 

cu cea mai mare placere as proceda si eu la fell...pentru ca, in postura baiatului, as putea fi si eu, tu sau altcineva drag noua...din cauza unor tampiti....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, nu contest ca cei de la dispecerat nu ar fi gresit sau ca Boros nu ar fi avut mai multe sanse daca cei de la SMURD ar fi ajuns mai repede ( sa nu uitam ca de la Cluj sunt totusi 30 de km ), dar oare ranile erau compatibile cu viata? In afara de constatarea decesului, i'ar mai fi putut face ceva ?

Ce vreau sa subliniez...sa ii dai afara de la job si eventual o amenda disciplinara e una, iar sa ii vanezi pe sosea si sa ii calci, ca mai apoi sa te scuzi e alta...parerea mea.

Editat de yzulyka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie calcati,Yzule,ci trebuie facuti constienti de povara ce o vor duce pe umeri.Personal,eu raman la dorintele exprimate mai sus si asta din motive personale(mama mea decedata!).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, nu contest ca cei de la dispecerat nu ar fi gresit sau ca Boros nu ar fi avut mai multe sanse daca cei de la SMURD ar fi ajuns mai repede ( sa nu uitam ca de la Cluj sunt totusi 30 de km ), dar oare ranile erau compatibile cu viata? In afara de constatarea decesului, i'ar mai fi putut face ceva ?

Ce vreau sa subliniez...sa ii dai afara de la job si eventual o amenda disciplinara e una, iar sa ii vanezi pe sosea si sa ii calci, ca mai apoi sa te scuzi e alta...parerea mea.

Ma Yzule, sper ca iti dai seama ca nu vb serios referitor la calcatul cu masina, dar sincer prima imagine care mi-a venit in minte cand am vazut faza cu "au uitat" erau niste bugetari de-aia care abia asteapta sa se faca ora de plecat acasa ca sunt super obositi si cu ochii injectati de la atata solitaire. Genul ala care uita ca sunt platiti din taxele si impozitele oamenilor, deci lucreaza pentru oameni si nu invers, si te intreaba pe un ton de zici ca i-ai trezit din morti ca "tie ce iti mai trebuie?" In orice domeniu consider valabila regula ca in momentul in care te crezi stapan pe situatie atunci o iei. Inclusiv pe motor la inceput esti super prudent si dupa o vreme vine senzatia asta de relaxare cum ca deja le ai si consider ca ala e momentul cel mai periculos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

( sa nu uitam ca de la Cluj sunt totusi 30 de km ),

30 km cu ambulanta pe un drum destul de deschis ca cel cluj-topa, parerea mea ca un maxim de 15-17 minute pentru masina de la smurd.... eu cred ca, persoanele care au

de-a face cu moartea zi de zi cum is cei implicati in cazul de fata, uita gravitatea lucrurilor, probabil ( eh a murit si ala, au murit aia) ce mai conteaza ca ''ala e tatal a 2 copii poate sau ''ala'' e copilul cuiva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa se odihneasca in pace! :( Imi pare nespus de rau sa aud aceasta veste.

 

M-a anuntat cineva ca azi ar mai fi fost inca un accident pe Feleac, ambulanta a ajuns dupa 35 de minute dar si acest baiat a murit? Poate confirma cineva cele auzite de mine?

Doamne fereste :rose:

in final a fost sau nu a fost? O_o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa invatam un lucru din aceste multe accidente. O clipa de neatentie pe motor te poate costa chiar viata, trebuie mers prudent, e un mijloc de transport foarte nesigur pentru un om de rand si poti regreta o viata intreaga o decizie proasta. Stiindu-ma din fire un neatent evit sa imi iau A si prefer doar mersul pe dealuri unde riscurile exista, dar sunt infinit mai mici.

 

Condoleante familiei si Dumnezeu sa il odihneasca !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O explicatie excelenta oferita de ProTV.Insa au mai fost cateva apeluri,in concluzie dispeceratul ar fi trebuit sa verifice la ambulanta.Nu stim de fapt cum functioneaza sistemul.Dispecerul anunta ambulanta si acel"caz" ii apare cu status"operat"?La 3 telefoane primite dispecerul suna la ambulanta sau priveste acel status"in curs" sau ce au ei in legatura cu fiecare apel si nu se mai informeaza la ambulanta anuntand persoana care apeleaza ca "ambulanta e pe drum"?

Urat...

Sa fie iertat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...