Sari la conținut

Cu si despre accidente


tafu
 Share

Postări Recomandate

Mobrismul nu-i o chestie sezoniera,e un mod de viata!Asa-i pentru majoritatea mobristilor ce-i cunosc!Poate pentru tine e un "sport" de sezon!

 

Da, intotdeauna am afirmat ca sunt un motociclist de duminica, cand e cald si soare. Nici macar sport. Nu am nici-o performanta pe care orice alt user de pe forum nu ar avea-o.

 

Stii tu vorba aia... motociclist e ala de se da si a doua zi.

 

Bafta! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da, intotdeauna am afirmat ca sunt un motociclist de duminica, cand e cald si soare. Nici macar sport. Nu am nici-o performanta pe care orice alt user de pe forum nu ar avea-o.

 

Stii tu vorba aia... motociclist e ala de se da si a doua zi.

 

Bafta! ;)

N-am insinuat ca esti un mobrist slab fata de altii!Nu-i concurs!Exista mobristi si mobristi!

Era vorba de felul cum ai pus problema!

Stii tu vorba aia:motociclist e ala de se da!!!Si atat!

 

Legat de bafta,mersi mult ,la fel,ca eu am destula!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai problema am pus-o pentru ca-s patit. :P Si pt ca m-am jurat, ca oricat de tare m-ar "manca" sa scot motorul inainte de macar 1 aprilie, nu o voi mai face.

 

Pt ca stii si tu cu siguranta ca atata timp cat temperatura afara este sub 10 grade, aderenta unui pneu e aproape nula (acesta din urma comportandu-se ca un plastic la sub 5 grade), nemaivorbind de mazga de dupa iarna (un fel de amestec de nisip, praf, sare si alte ingrediente), pe care daca nu o spala macar vreo 2 ploi serioase ... la care mai adaugi si ploaia prin care se deplasa aseara eroul nostru...

 

There is no fun in that!

 

ps: none taken! (aia cu luatul personal)

Editat de navix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul a avut loc in 26 februarie a.c.

 

Legat de anvelope,exista anumite modele de marci de anvelope,care stau la trecerea de la rece la cald(si invers),de la uscat la ud,de la asfalt bun la asfalt prost.Asfaltul pe care-l cauti/astepti tu,e cam pe circuit moto...

Mobrismul este in principiu fun-o placere,un hobby! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am fost atent la data... my bad

 

Anvelope... asta e un subiect mai amplu... altadata

 

O fi cum zici tu... mobrismul e fun-o placere si hobby... Nu am mobra, nu am de unde sti :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am anvelopele "alea"...

Cred ca "mobrism" era mai corect scris,nu mobrism!N-am vrut sa-ti jignesc motocicleta!

 

PS:Era sa uit: :peace:

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai jignit nimic, relax! :)))

 

Eu fac parte din generatia care a jucat jocul (spre deosebire de aia care au citit cartea sau au vazut filmul)... Nu prea stiu cum e sa dai la demarorul de picior. Prefer sa raman la buton. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobrismul nu-i o chestie sezoniera,e un mod de viata!Asa-i pentru majoritatea mobristilor ce-i cunosc!Poate pentru tine e un "sport" de sezon!

hai ca intervin si eu colegu.....

pe la sfarsitul anilor 80, inceputul anilor 90 si eu ma dadeam pe mobra tot sezonul, chiar si iarna la minus 20 de grade....

dar de atunci au trecut vreo 25 de ani, ...am imbatranit.....

flama pentru motociclism nu s-a stins nici acum, a ramas si feelingul, numai ca in conditii vitrege nu ma mai urc pe 2 roti

 

numai bine tuturor, si sa ne intalnim cat mai putin aici, la rubrica de accidente :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva ceva despre vreun accident cu implicarea unei motociclete azi dimineata in zona garii? am auzit si eu cu juma de ureche de la cineva informatia asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se discuta aici mai multe despre accidentul asta:

 

/index.php?/topic/724517-accident-cluj/

Pacat de cele suferite de mobrist si de Aprilica!De ala beat,nu-i nicio paguba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

A fost ceva accident cu moto ieri in Grigo pe varianta spre Manastur dupa Mol.

Sper sa fie ok Bikerul

si tot ieri in Sannicoara... :( :(

http://www.stiridecluj.ro/social/motociclist-ranit-intr-un-accident-la-cluj-un-sofer-neatent-l-a-aruncat-direct-intr-o-ambulanta-foto

Editat de frankone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost ceva accident cu moto ieri in Grigo pe varianta spre Manastur dupa Mol.

Sper sa fie ok Bikerul

Era un scooter Aprilia scarabeo de 125/250 nu stiu exact cu doi baieti pe el. S-au frecat de bordura vre-o 10 metri dupa care au lovit un stalp. Erau amandoi intinsi pe jos, unul sa ridicat singur dupa aprox 5 minute celalat era inconstient cred si cand l-au bagat in salvare orcum arata destul de rau.....sper sa isi revina. Din cate am vazut si inteles au consumat inainte ceva.

 

Ps: Aveau casca si dupa martori nu aveau viteza cum ar crede lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era un scooter Aprilia scarabeo de 125/250 nu stiu exact cu doi baieti pe el. S-au frecat de bordura vre-o 10 metri dupa care au lovit un stalp. Erau amandoi intinsi pe jos, unul sa ridicat singur dupa aprox 5 minute celalat era inconstient cred si cand l-au bagat in salvare orcum arata destul de rau.....sper sa isi revina. Din cate am vazut si inteles au consumat inainte ceva.

 

Ps: Aveau casca si dupa martori nu aveau viteza cum ar crede lumea.

 

Dap , treceam si eu pe acolo pe motor cu fiul meu pe locul din spate. Politie , salvari , masini oprite. Unul din cei de pe scooter era inconstient. Scooterul era ok , nu parea ceva grav.Din ce am auzit de la baietii de la SMURD unul din accidentati era putin aiurit.. Oricum l-au dus la urgenta pentru investigatii. Speram sa fie ok si sa invete ceva din accidentul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Zona aceea este dezastru, accidentele usoare sunt la ordinea zilei -> harta

 

Cand trec pe acolo, fie ca sunt cu motorul sau cu masina evit banda 1 si reduc pe cat posibil viteza, iar ca pieton nu o data era sa fiu calcat pe trecere (planul indepartat din imagine) desi masinile aveau rosu la semafor.

 

EDIT: am observat o activitate mai mare a Politiei Rutiere Cluj, de regula absenta, in ultimele zile -> articol

Sunt convins ca s-ar circula mult mai in siguranta prin oras daca Politia si-ar face treaba si nu s-ar rezuma la recomandari de condus preventiv pentru motociclisti ;)

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zona aceea este dezastru, accidentele usoare sunt la ordinea zilei -> harta

 

Cand trec pe acolo, fie ca sunt cu motorul sau cu masina evit banda 1 si reduc pe cat posibil viteza, iar ca pieton nu o data era sa fiu calcat pe trecere (planul indepartat din imagine) desi masinile aveau rosu la semafor.

 

EDIT: am observat o activitate mai mare a Politiei Rutiere Cluj, de regula absenta, in ultimele zile -> articol

Sunt convins ca s-ar circula mult mai in siguranta prin oras daca Politia si-ar face treaba si nu s-ar rezuma la recomandari de condus preventiv pentru motociclisti ;)

Atat trecerea aceea de pietoni cat si cea de la Iulius sunt periculoase.Cel putin la trecerea de pietoni de la Iulius se intampla frecvent accidente mai mult sau mai putin grave.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Acum 10 min am trecut pe memo,erau pe autobuz si putin mai spre manastur de unde e statia normala(acuma e desfiintata),a fost ceva incident sau accident,era o ambulanta si o masina de politie acolo,era o motocicleta,nu am apucat sa vad ce era sau numar,era un naked,pus pe cric,geaca si casca motociclistului erau pe jos langa motor...el probabil era in ambulanta,nu am apucat sa vad prea multe din mers dar daca stie cineva ceva poate posteaza aici...

 

Edit.Vad ca am postat in acelasi timp,despre asta vorbeam...

Editat de Ilea Alin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...