Sari la conținut

Cu si despre accidente


tafu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

http://www.stiridecluj.ro/social/accident-grav-pe-pavlov-o-motociclista-s-a-facut-praf-dupa-ce-a-lovit-o-masina-video

 

”Un autoturism a virat stânga pentru a intra într-o curte, dar nu a acordat prioritate de trecere unei motociclete care venea din sens opus. Motocicleta a intrat direct în autoturism și a rezultat rănirea gravă a persoanei care se afla pe ea. Mașina era condusă de o femeie de 29 de ani, iar pe motocicletă era tot o femeie de 29 de ani”, a precizat purtătorul de cuvânt al IPJ Cluj."

 

Pe site site scrie ca motocicleta venea din sens opus insa am impresia ca venea de fapt din acelasi sens de mers si a fost proiectata in stalpii aceia imensi de pe trotuar.

Acum vin de acolo, masina e trasa in curtea interioara iar motocicleta e tot pe trotuar, in rest nu mai e nimeni la fata locului.

 

Sper sa auzim de bine de colega.

 

 

EDIT:

http://citynews.ro/eveniment/accident-groaznic-pe-strada-pavlov-o-motociclista-ajuns-stare-grava-la-spital-dupa-ce

 

Accidentul a avut loc în jurul orei 12.30 pe strada Pavlov din Cluj-Napoca. Potrivit poliţiştilor, tânăra care se afla pe motocicletă s-a izbit de o maşina care circula în aceeaşi direcţie.

"Maşina era condusă de o femeie, care are tot în jur de 29 de ani. Acesta a virat pentru a intra într-o curte, iar motocicleta care venea din spate a intrat direct în autoturism", a declarat Daniel Graur, purtător de cuvânt al IPJ Cluj.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate aceeasi neatentie in trafic.Viraj la stanga fara sa se asigure ca vine cineva din spate in depasire.


» Post actualizat in 13 Nov 2015 13:26

Se vede clar unde e bara masinii si ca motocicleta venea din spate in depasire in acelasi sens de mers cu masina.Dupa impact sa zdrobit de stalpii de fier.Sper sa scape.

post-30525-0-08037800-1447420610_thumb.jpg

post-30525-0-68039000-1447420632_thumb.jpg

post-30525-0-22148500-1447420655_thumb.jpg

post-30525-0-92230500-1447420680_thumb.jpg

post-30525-0-55795500-1447421172_thumb.jpg

post-30525-0-75789700-1447421198_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol final de sezon. Normal ca cei de la citynews au pus alta poza ca nu i-am vazut pe acolo. Motorul real era foarte deteriorat, iar dupa dara de resturi se pare ca au fost mai multe impacturi succesive cu stalpii metalici. Eu...n-am cuvinte, imi pare tare rau de fata, dar va spun ca incepatorii in special cei cu speed au putine sanse sa treaca de primul an fara eveniment in orasele aglomerate si in Cluj cu atat mai putin. Parerea mea o stiti nu insist, spun din nou ca e regretabil si trist sa vezi mereu aceste intamplari trase parca la indigo! Speedurile sunt rapide joase, ocupa un unghi vizual modest si surprind, iar in trafic e plin de neaveniti, democratia asta a ajuns prea de tot!

 

Cand depasesti o coloana instinctul trebuie sa-ti spuna ca e un motiv, dar asta se invata in timp. Altfel dai aproape sigur peste "gaina beata" care-si roteste inutil ochii cat cepele prin trafic si trage brusc de volan. Niciodata nu a fost mai haotica si mai blestemata circulatia in orasul asta sapat peste tot si plin de obstacole si de soferi disperati. Muierile la volan alta pacoste, cu tot respectul asi impune testare la simulator si daca nu iau minimal sa zicem 7 fara permis pe viata! E ingrozitor ce fac prin trafic damele astea care-si iau carnetul in jurul varstei de 30-40 ani, cand se fac "pisi" si se ajung, eu umblu zilnic si stiu ce spun, se busesc ca tembelele de ce se nimereste si daca dau peste motociclisti e rau de tot de ei.

 

Mai bine ploua in draci cu bulbuci azi! Sa dea forta sa scape fata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi aduce aminte de un alt accident in care stalpii aia infecti au fost fatali:

 

http://www.cabral.ro/din-trafic/accident-de-motocicleta-pe-dn-motociclistii-au-murit-din-cauza-foarfecelor-mortii-sa-i-multumim-primariei

 

"Cand eram pe motoreta mi-era frica de doua chestii: de pietoni si de foarfecele mortii. Probabil ca – daca nu sunteti motoristi – va ganditi la ce naiba inseamna foarfecele mortii. Ei bine, astea sunt groaza oricarui motociclist… foarfecele sunt simplii si nevinovatii stalpisori de parcare. Dar nu sunt nevinovati deloc. Sunt sfarsitul oricarui suflet care intra in ei cu peste 20 de km/h. Rahaturile alea pe care primarii le insira pe sosele pentru ca nu sunt in stare sa impuna legea prin amenzi. Rahaturile alea cu care primarii frang trupuri si rapesc suflete din impotenta lor de a face ordine aplicand legea. Rahaturile alea care ne omoara. Dar o pereche de tineri s-au retras din viata din cauza aluia si a unei primarii care inca lasa barele alea ucigase acolo, in timp ce toate normele europene le scot in afara legii."

 

@Galen, fata nu era incepatoare. Nu o cunosc personal, insa foarte des o vedeam prin oras cu motorul.

 

Sper sa scape cu bine.

 

 

1601168_713834898669263_2698863260625333

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sonia nu era incepatoare, nu ne explicam dezastrul, dar conducea prudent si fara apucaturi de vitezana. Isi respecta motorul, pe ceilalti si pe ea. Doamne ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sonia nu era incepatoare, nu ne explicam dezastrul, dar conducea prudent si fara apucaturi de vitezana. Isi respecta motorul, pe ceilalti si pe ea. Doamne ajuta

Cand am cautat-o pe fb am vazut niste poze cu ea in poligon, de aceea am crezut-o incepatoare. Din pacate violenta impactului initial a fost extrema si s-a mai si lovit apoi de stalpii aceia, desi am vazut multe la viata mea m-a ingrozit scena. Sper sa scape!

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sonia nu era incepatoare, nu ne explicam dezastrul, dar conducea prudent si fara apucaturi de vitezana. Isi respecta motorul, pe ceilalti si pe ea. Doamne ajuta

Timo ceva vesti noi despre starea iei?Am inteles ca este foarte grav

Editat de teby05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sonia nu era incepatoare, nu ne explicam dezastrul, dar conducea prudent si fara apucaturi de vitezana. Isi respecta motorul, pe ceilalti si pe ea. Doamne ajuta

Asa e,o stiu si eu,chiar e foarte linistita pe motor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...Starea ei e foarte grava...De pe facebook am luat si eu informatia.Este in stop pt. a 3a oara,a fost resuscitata.Situatia e depasita chirurgical...Se afla la terapie intensiva.Cervical :C1 si C2 complet zdrobite si maduva la fel...Si prognostic foarte rezervat.Foarte trist!!!! :( :( :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuki,se pot monta parapeti de protectie pe care poti aluneca,de exemplu,NU sa te impachetezi pe stalpi.

Asa gandesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu s-a putut interveni chirurgical, leziunile ei sunt incompatibile cu viata :( .. e in moarte cerebrala ,intubata si ventilata mecanic, instabila hemodinamic cu suport inotrop si vasoactiv in doze maximale.. prognostic :( ore/minute :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu vreau sa analizez prea mult diagnosticul, suna periculos. Sper totusi ca o minune sa se întâmple. De ani de zile, accidentele se intampla dupa aceleasi tipare, dar din pacate statul nostru nu intelege ca securitatea rutieră este importanta pentru noi toti. Nu suntem în stare să ne schimbam si sa avem bun simt, poate sanctionarea faptelor dur si imediat ar schimba optica tuturor participantilor la trafic. Ieri bicicleam, (motoscârţa este la iernat), iar pe o sosea intens citculata un cocalar oprise masina. Am vrut sa o depăsesc, dar ceva mi-a spus ca o sa se întâmple ceva. Asa a fost. Un gras, porc, a deschis cu putere portiera, pana la maximum, tinandu-se cu mâna de stalpul masinii pentru a putea iesi. Nu se asigurase. Norocul a fost ca ma oprisem la timp. Desi nu i-am zis nimic, asteptând sa închidă usa sa pot trece, imi spune :"ce vrei ma? Ai vreo problemă?". Si cam am avut, iar ma-sa a luat cunostinta cu organul meu si mortii lui au fost socati. Un idiot d'asta te arunca pe banda alăturată si risti sa fii omorât.

on : baftă Sonia, sper ca ai trecut cu bine peste noaptea asta.

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...