Sari la conținut

Cu si despre accidente


tafu
 Share

Postări Recomandate

cam slaba prestatia ta vizavi de evitarea accidentului avand in vedere ca ala nu putea avea cine stie ce viteza urmand sa ia viraj de 90grd. numa daca nu cumva domnia voastra, principele motoretismului local, fiind excesiv de 'relaxat' (penca tocma ati scapat cu viata din infernu de pe motilor :lol: ) n-ati bagat cumva prea adanc laba de urs in maneta cu pricina.

eo nu ma tin cine stie ce motociclean da pe cuvant ca n-am nici un stres prin cluj ori pe unde as merge. in schimb is f stresat in rare ocazii cand merg inafara orasului. acolo toti muschetarii baga peste suta si viata are alt ritm. in oras in schimb dreaku stie ce stresuri puteti avea la vitezele astea mici.

local ghost, ne lesi? :lol: Tot ce-ti doresc acum e sa fi fost in locul meu ieri si sa fi scapat asa cum am scapat eu. :grinbandit: Dar daca rulezi in special pe tastatura n-ai treaba nene! (apropo, mergeam relaxat 50-60 :) )Altfel chiar aveam o problema domnilor :cheers:

Problema expusa este serioasa si se adreseaza celor care umbla zilnic prin oras. Daca la inceput priveam vesta reflectorizanta ca un accesoriu de papagal, acum iau la modul serios in calcul varianta folosirii acesteia.In mod evident sintem invizibili pentru o anumita categorie specifica de soferi.

Ce parere aveti?

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu tot timpul am vesta reflectorizanta in top-case,e drept insa ca circul foarte in oras cu motorul,insa veste e tot timpul la mine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Userul Cih (supertenere)venind dinspre Interservisan spre Cipariu, a fost tocmai trintit pe la orele 18 pe Titulescu, de un BMW-ist grabit sa iasa de pe Ariesului la stinga tot spre Cipariu. Cih venea pe banda 1 linistit si incepator fiind, autoturismul de pe banda a doua care mergea paralel cu el l-a lasat pe BMW-ist sa iasa stinga si tipul a talpalit-o fara sa-l observe (zice el) pe colegul nostru.

 

Asa ca a fost lovit din fericire in zona carenei fata. Radiator usor indoit,cot radiator gituit, carenele sparte si lovite, atit cea lovita direct cit si cea trintita ulterior. Cih s-a lovit la incheietura miinii drepte, sa speram ca e doar entorsa si nu fisura si s-a zgiriat usor la picior. A avut noroc ca a frinat cit a putut si nu a fost lovit in zona bulanierului sa-i zdrobeasca piciorul.

 

Acuma chestia e ca in momentul cind eu am ajuns acolo Cih se intelesese deja cu BMW-istul sa nu cheme politia sa nu-i ia aluia carnetul.Pentru vesnica neacordare de prioritate motociclistului. Ceea ce eu sincer gindesc ca e o greseala, avind in vedere istoricul meu, de fiecare data cind am fost generos am pierdut. Da noah, e dreptul lui Cih sa faca cum crede. Oricum eu am facut poze cu faptasul si cu ambele vehicole. Apoi Cih si-a facut xerocopii de pe actele BMW-istului. Miine se vor intilni sa mearga la asigurator pentru o constatare amiabila.

 

Atentie! nu aveti NICAIERI prioritate!

 

?????

In cazul lui Cih automobilistul i-a avariat semnificativ motorul, iar Cih s-a lovit zdravan la mina. Iar BMW-istul si-a infundat doar vag coltul spoilerului.

In cazul meu m-am ales doar cu un bec de semnalizare spart(am constatat doar acasa) si cu ceva urme de vopsea pe carena(au iesit cu o cirpa si diluant)Tipul va scoate insa cam 1500 lei sa-si faca masina. In mod sigur dupa aia va fi mai atent. E la fel dreptul meu sa decid, tipul era amarastean si s-a cait sincer. Daca vorbea ce nu trebuie nu-l iertam.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca esti culmea. daca sti bine intersectia aia e cu dubla continua, in primul rand galen avea prioritate daca era sa te iei dupa "ierarhia" strazilor, dar cel mai important e ca ala cu cutia lui de chibrituri nu avea ce cauta sa intoarca pe linie continua... inca dubla. tu daca mergi paralel cu unu si la ala i se nazare sa traga spre tine ca "nu te vede" mai ai timp sa faci ceva, cand tu mergi linistit stiind ca ala sta in banca lui? sunt circumstante si circumstante. chiar si cei mai talentati soferi, piloti sau biciclisti tot o musca odata si-odata din cauza unor dobitoci. eu iti zic asa: Doamne da sa nu ai accident pe 2 roti veci, dar daca Doamne fereste o faci, nu te mira ca sare careva cu gura pe tine ca "puteai sa eviti simplu". e usor sa zici din punctul tau de vedere al unui spectator. sa te fi vazut pe tine in situatia in care tu esti ferm convins ca nu are voie sa treaca prin fata ta, ca deh vorba ta, nu-i legal si nici moral, dar hopa... trece

 

deci tu tot n-ai inteles ca nu vorbim de un oarecare motorean acilea ci de insusi principele motoretismului local care mere tot timpu 'scanand traficu' (expresia ii apartine) si fiind tot timpu constient ca nu are nicaieri prioritate. deci ce tot ii dai ca erea sigur ca ala cu matizu nu are voie sa bla bla bla. sigur ereai tu sau alt pokemon tanar si tulburat hormonal insa nu mos galen. mos galen stie ca nu are nicaieri prioritate.

 

@galen: daca tu din motilor pana acolo aveai deja 50-60 permite-mi sa ma prapadesc de ris cand ma gandesc ce tare esti la predicile de conduita preventiva si cat de moale ai fost la partea practica. in primu rand era intersectie nenea, deci reduci viteza instictiv, in apropiere e parcarea aia de unde poate da unu cu spatele intempestiv, in nici un caz n-ai ce cauta p-acolo cu 50 decat daca esti pokemon distrus mental.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tot timpul am vesta reflectorizanta in top-case,e drept insa ca circul foarte in oras cu motorul,insa veste e tot timpul la mine!

Ma gindesc ca ar trebui sa le folosim, luni imi achizitionez una si am de gind sa o port cu titlu experimental.Nu am chef sa renunt la folosirea motorului in oras. In fiecare luna fac cam un plin jumate, circa 350 km in oras, adica in jur de 4000 pe an. Si vreau sa-i fac cit pot mai mult in siguranta. Am sa va dau apoi feedback, sper sa ma scoata din invizibilitate.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam slaba prestatia ta vizavi de evitarea accidentului avand in vedere ca ala nu putea avea cine stie ce viteza urmand sa ia viraj de 90grd. numa daca nu cumva domnia voastra, principele motoretismului local, fiind excesiv de 'relaxat' (penca tocma ati scapat cu viata din infernu de pe motilor :lol: ) n-ati bagat cumva prea adanc laba de urs in maneta cu pricina.

eo nu ma tin cine stie ce motociclean da pe cuvant ca n-am nici un stres prin cluj ori pe unde as merge. in schimb is f stresat in rare ocazii cand merg inafara orasului. acolo toti muschetarii baga peste suta si viata are alt ritm. in oras in schimb dreaku stie ce stresuri puteti avea la vitezele astea mici.

 

 

daca e curba de 90 grd,inseamna ca tre sa o iei cu 10 la ora?de fapt da.....soferii de duminica asa o iau,ca sa ii incurce pe altii in trafic.referitor la viteza,atata timp cat nu te prinde radarul(sti vorba aia "hotul neprins,e negustor cinstit),circuli regulamentar,indiferent de ce viteza ai,ala daca e pe cedeaza trecerea,trebuie sa iti dea prioritate

 

Dar daca rulezi in special pe tastatura n-ai treaba nene!

 

 

TARE ASTA!!!

 

deci tu tot n-ai inteles ca nu vorbim de un oarecare motorean acilea ci de insusi principele motoretismului local care mere tot timpu 'scanand traficu' (expresia ii apartine) si fiind tot timpu constient ca nu are nicaieri prioritate. deci ce tot ii dai ca erea sigur ca ala cu matizu nu are voie sa bla bla bla. sigur ereai tu sau alt pokemon tanar si tulburat hormonal insa nu mos galen. mos galen stie ca nu are nicaieri prioritate.

 

@galen: daca tu din motilor pana acolo aveai deja 50-60 permite-mi sa ma prapadesc de ris cand ma gandesc ce tare esti la predicile de conduita preventiva si cat de moale ai fost la partea practica. in primu rand era intersectie nenea, deci reduci viteza instictiv, in apropiere e parcarea aia de unde poate da unu cu spatele intempestiv, in nici un caz n-ai ce cauta p-acolo cu 50 decat daca esti pokemon distrus mental.

 

 

observand posturile tale,vad ca ai ceva personal cu Galen.daca ai ceva probleme,du-te sa ii zici omului in fata.degeaba tot esti Gica Contra,ca problemele tale nu se rezolva :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gindesc ca ar trebui sa le folosim, luni imi achizitionez una si am de gind sa o port cu titlu experimental.Nu am chef sa renunt la folosirea motorului in oras. In fiecare luna fac cam un plin jumate, circa 350 km in oras, adica in jur de 4000 pe an. Si vreau sa-i fac cit pot mai mult in siguranta. Am sa va dau apoi feedback, sper sa ma scoata din invizibilitate.

 

doar 350km urban pe luna? eo fac 30-40km zilnic prin oras, acasa->job->cabana si retur. deci te-am beut ursule si nu din tastatura (ti-am vazut atelaju sapt trecuta pe str closca si simpla lui vedere m-o umplut de respect).

crede-ma n-am absolut nici un stres prin oras. nu-mi trebe vesta si pantaloni roz sa ma vada conservarii. destul e ca ii vad eo si stiu ce le poate capu. atata doar ca eu chiar respect inteleptele tale invataturi nene ursule si in 3 ani de mers prin cluj cu motoru n-am avut nici un eveniment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e curba de 90 grd,inseamna ca tre sa o iei cu 10 la ora?de fapt da.....soferii de duminica asa o iau,ca sa ii incurce pe altii in trafic.referitor la viteza,atata timp cat nu te prinde radarul(sti vorba aia "hotul neprins,e negustor cinstit),circuli regulamentar,indiferent de ce viteza ai,ala daca e pe cedeaza trecerea,trebuie sa iti dea prioritate

 

 

 

 

TARE ASTA!!!

 

 

 

 

observand posturile tale,vad ca ai ceva personal cu Galen.daca ai ceva probleme,du-te sa ii zici omului in fata.degeaba tot esti Gica Contra,ca problemele tale nu se rezolva :cheers:

Nu va stresati baieti, aici se discuta o problema serioasa :) . Dl Charlie Root aka Albastru Vertical si mai nou Local Ghosst-(tare nene ID-ul asta!) e un prieten vechi si mi-a ajuns chiar simpatic, nici nu-l mai adaug la ignore :)

 

Discutam de oportunitatea folosirii vestei reflectorizante. Tipul asta si altii inainte, tot mai multi in ultimii ani chiar nu m-au vazut. Sint convins ca nu sint singurul in situatia asta, altii circula si mai mult in oras. La noi nu exista ca in alte tari cultura protejarii motociclistilor. Teribila declaratia conducatorului combinei care la- scos din lumea celor vii pe Taz: zicea ca l-a vazut cica, in departare, dar considera ca avea si el timp sa intre pe DN.

 

Asa ca nu strica sa devenim cit de vizibili putem, chiar strident vizibili!

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ne uitam la motociclisti de pe alte meleaguri majoritatea poarta vesta :ok:

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine poimaine trebuie sa ne punem sirena si girofar ... tot degeaba fratilor ... noi trebuie sa belim ochii altfel belim p... scz de expresie.

Crede-ma ca unii dintre noi belim ochii si o facem de mult. Cantitatea de neaveniti de pe sosele a depasit insa cred de citiva ani pragul critic. Pe o sosea aglomerata te poti astepta la absolut orice oricind, mai nou chiar si pe drumurile laturalnice. Ne confruntam cu doua atitudini clare:

 

1.Las ca opreste sau imi face loc motociclistul ca-i mai mic si n-are incotro (in special pe sosele)

2.Tot felul de tipi si tipe care au realmente orbul gainilor.

 

In cazul de ieri ca si in alte 3 personale de anul asta cei implicati NU M-AU VAZUT REALMENTE! Scor egal, doua femei, doi barbati. In special in orase circula soferi de ambele sexe cu orbul gainilor- in incidentul de ieri eram doar noi doi in intersectia aia mica de cartier. Sint decis sa experimentez vesta aceea si propun si altora sa incerce. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@localhost (cu greu ma abtin sa scriu in loc de "host" ceva ce rimeaza)

mai... ăsta... e usor sa vorbesti din spatele unui user fara nici un reper ce ne-ar ajuta sa te cunoastem si personal, cat despre chestia ca ai fi tu vesnicul si memorabilul albastru paralel, tare multe am auzit despre tine... asta daca esti tu... din cate am inteles te bate nevasta acasa si iti expui frustrarile pe forum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eo zic ca d'aia nu va vede dujmanii conservari in trafic pen'ca anu asta v-ati lenevit si n-ati mai organizat traditionala parada gay: 'motociclenii insista in trafic'.

n-ati facut, asa va trebe, acu bagatzi banu si va luati fuste si cizme roz ca sa le apareti pa radar la taximetristi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat despre chestia ca ai fi tu vesnicul si memorabilul albastru paralel, tare multe am auzit despre tine... asta daca esti tu... din cate am inteles te bate nevasta acasa si iti expui frustrarile pe forum...

 

 

Da, da, il bate cu facaletul. :kick: In locul tau as merge pe burta, poate o superi si te trezesti la fel de batut si de plin de frustrari. :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, da, il bate cu facaletul. :kick: In locul tau as merge pe burta, poate o superi si te trezesti la fel de batut si de plin de frustrari. :yikes:

 

aia se intampla demult, intre timp am mers la sala si acu sterg pe jos cu ea cand imi vine chefu.

 

ps: ce mai faci tu erotiko? nu te-am mai zarit de sute de ani. tot prin bucale iti duci veacu?

Editat de localghost
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia se intampla demult, intre timp am mers la sala si acu sterg pe jos cu ea cand imi vine chefu.

 

ps: ce mai faci tu erotiko? nu te-am mai zarit de sute de ani. tot prin bucale iti duci veacu?

 

 

Na, vezi ce-ai facut?! Pana acum au fost indulgenti baietii cu tine, ca deh, esti batut de nevasta si evident, frustrat. De acum incolo, sa vezi tu ce ti-o iei pe coaja. :duel:

 

Da, tot prin Bucuresti. Astept momentul in care coloratii imi vor da in cap pe strada pentru ca am tenul alb. Oricum, traim vremuri triste, maimutele au ajuns sa se uite lung la oameni. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eo zic ca d'aia nu va vede dujmanii conservari in trafic pen'ca anu asta v-ati lenevit si n-ati mai organizat traditionala parada gay: 'motociclenii insista in trafic'.

n-ati facut, asa va trebe, acu bagatzi banu si va luati fuste si cizme roz ca sa le apareti pa radar la taximetristi.

 

 

gay este cine te-a facut.ai grija cum vb ca iara traiesti cu morcovul in fund

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare astia nu te pot bana dupa clasa de ip sa nu mai intri cu nici un user? stranut de fiecare data cand citesc cate-un post de-al tau... oi fi alergic la "hosti"

apropo de aia te ascunzi asa dupa cate un user din asta mai anonim... ti-e frica sa n-o iei in mufa de la careva :lol: :shootingsmilie:

Editat de kamikazee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...nu vorbim de un oarecare motorean acilea ci de insusi principele motoretismului local ... alt pokemon tanar si tulburat hormonal insa nu mos galen. mos galen stie ca nu are nicaieri prioritate. .... decat daca esti pokemon distrus mental.

 

foarte epic :laugh:

 

eo zic ca d'aia nu va vede dujmanii conservari in trafic pen'ca anu asta v-ati lenevit si n-ati mai organizat traditionala parada gay: 'motociclenii insista in trafic'.n-ati facut, asa va trebe, acu bagatzi banu si va luati fuste si cizme roz ca sa le apareti pa radar la taximetristi.

 

subscriu :smoke:

acuma, baietii (kiki, kami)... ce va faceti? treceti la amenintari si in ceea ce ma priveste? :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... oi fi alergic la "hosti"

 

 

 

Baga orice pe baza de loratadina, hidrocortizon si un antibiotic gen Zinnat pentru a preveni o eventuala infectie. Dar nu-ti face griji, si alti oameni sufera de diverse afectiuni autoimune si reusesc sa traiasca relativ normal. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte epic :laugh:

 

 

 

subscriu :smoke:

acuma, baietii (kiki, kami)... ce va faceti? treceti la amenintari si in ceea ce ma priveste? :blbl:

 

 

pe tine te amenint frumos :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...