Sari la conținut

Cu si despre accidente


tafu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

din admirator al plaiurilor mioritice, a ajuns distrugatorul lor... :P :laugh:

 

Ba nu, ba nu, ca am plantat pana acuma vreo 30 de copaci. Nu neaparat in locul celor smulsi din radacini in frageda lor tinerete cu roata spate. :)

 

Blizz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca ceea ce scriu eu acum nu sunt lucruri straine pt multi dintre voi, dar parca trebe sa spun :huh: eu sunt conservar de meserie , merg cu conserva zilnic si sunt constient de taranii pe care ii avem in jungla, care nu respecta regulile de circulatie dar ce am vazut azi m-a socat. Sunt incepator pe motor , nu am f multi km asa ca nu am apucat sa vad prea multe scenarii pe 2 roti B) Azi ies la o tura pana putin mai departe de huedin sa aduc un prieten de acolo . dus intors 115km, nu e cine stie ce. Ce m-a marcat a fost faptul ca de 4 ori a trebuit sa evit masini care depaseau din sens opus si mergeau pe banda mea, deci pur si simplu vedeau ca vin dar intrau in depasire, cred ca gandind ceva de genu "lasa ca ma fereste el". in toate cele 4 situatii a trebuit sa reduc viteza si sa merg spre marginea drumului pt a nu intra in coloziune cu acestia, am dat flashuri , clanxoane , nici o treaba. Fratilor nu suntem deloc respectati :unsure: imi pare sincer rau pt ca daca eu ca motociclist nu sunt atent si nu fac manevre de evitare sunt victima clara. Pe langa asta in localitatea Luna de Sus un papuc a iesit de pe drumul lateral in fata mea find nevoit sa trec pe marcajul continuu, macar asta si-a cerut scuze apoi .... . Chestii deastea nu am patit in iesirile in grup, doar cand merg singur, probabil le e frica cand ne vad mai multi sau nu stiu ... :cheers: asfalt uscat tuturor si gria mare :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca ceea ce scriu eu acum nu sunt lucruri straine pt multi dintre voi, dar parca trebe sa spun :cheers: eu sunt conservar de meserie , merg cu conserva zilnic si sunt constient de taranii pe care ii avem in jungla, care nu respecta regulile de circulatie dar ce am vazut azi m-a socat. Sunt incepator pe motor , nu am f multi km asa ca nu am apucat sa vad prea multe scenarii pe 2 roti :blink: Azi ies la o tura pana putin mai departe de huedin sa aduc un prieten de acolo . dus intors 115km, nu e cine stie ce. Ce m-a marcat a fost faptul ca de 4 ori a trebuit sa evit masini care depaseau din sens opus si mergeau pe banda mea, deci pur si simplu vedeau ca vin dar intrau in depasire, cred ca gandind ceva de genu "lasa ca ma fereste el". in toate cele 4 situatii a trebuit sa reduc viteza si sa merg spre marginea drumului pt a nu intra in coloziune cu acestia, am dat flashuri , clanxoane , nici o treaba. Fratilor nu suntem deloc respectati :) imi pare sincer rau pt ca daca eu ca motociclist nu sunt atent si nu fac manevre de evitare sunt victima clara. Pe langa asta in localitatea Luna de Sus un papuc a iesit de pe drumul lateral in fata mea find nevoit sa trec pe marcajul continuu, macar asta si-a cerut scuze apoi .... . Chestii deastea nu am patit in iesirile in grup, doar cand merg singur, probabil le e frica cand ne vad mai multi sau nu stiu ... :P asfalt uscat tuturor si gria mare :|

 

Da, si eu ma agitam la inceput in situatii de genul asta, revoltat ca nu sunt bagat in seama in trafic. Dar pana la urma, ajungi sa te obisnuiesti, te feresti, franezi ... Am ajuns ca nici macar sa nu mai claxonez cand mi se baga cineva in fata, daca se uita la mine ulterior si-si cere scuze, bine, daca nu, la fel de bine. Atentie maxima, oricum nu castigi nimica daca te enervezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o da, intalniri de gradul trei cu bovine la volan. meh... dupa un an nu ii mai observi. te feresti de ei din reflex. cum zicea si blizz deja nu ii mai injuri, nu ii claxonezi, nimic. oricum vad zilnic destui si la bordul motoarelor. comunitatea asta a noastra fermecata(oare) desi are membri mult mai putini ca soferii de masini, procentual, (cuvant jignitor) sunt tot atatia ca la ei.

 

se intampla chestii de genul si in grup. mult mai rar dar se intampla.

 

cand vad o coloana lunga de masini si pe unu mai sprinten de felu lui care sta in coada cu 2 roti pe linia despartitoare de sensuri deja actionez butonul frana de motor :P si trag spre exterior. e logic oarecum. te obisnuiesti. :)

 

exat cum zicea tafu candva pe la inceputul acestei fabule. este o intrebare de atitudine. cand te urci pe motor, esti pregatit sa anticipi miscarile bruste ai celorlalti participanti la trafic? esti pregatit sa ii ierti pentru prostiile lor? sau il injuri pe cel pe care tocmai lai evitat si poate te bagi, din cauza nervilor, in urmatoru care iti iese in fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.clon.ro/stiri/cluj/articol/stat...090525-02083496

 

Urmariti comentariile ce vor aparea la acest articol. Sa vedeti cu cine avem de a face pe sosele. :|

„Se spune că vinovăția la accidentele cu motocicliÂşti aparține în foarte puține cazuri lor. Am evaluat la aceste accidente cauzele, cauza concurentă este viteza cu care circulă motocicliÂştii. Oamenii care sunt mai puțin îndemânați sau au maÂşini mai puțin performante nu reuÂşesc să-i vadă”, a declarat Alexandru MureÂşan, Âşeful Poliției Rutiere Cluj.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

„Se spune că vinovăția la accidentele cu motocicliÂşti aparține în foarte puține cazuri lor. Am evaluat la aceste accidente cauzele, cauza concurentă este viteza cu care circulă motocicliÂştii. Oamenii care sunt mai puțin îndemânați sau au maÂşini mai puțin performante nu reuÂşesc să-i vadă”, a declarat Alexandru MureÂşan, Âşeful Poliției Rutiere Cluj.

 

:)

 

 

 

adica "nea' Gicu" cu dacia/raba/duba , care si-o luat ITP-u pe pile si, deci, nu are oglinda retrovizoare(sau si-o pus-o pe aia de 2 cm patrati de la bicicleta), se poate scuza acum, citand-ul pe acest "organ sef" : "Imi pare rau .. nu l-am vazut .. stiti .. masina mea nu-i asa performanta ca astea straine" :P

 

tare-s curios ce ar zice de "afaceristii nostri prosperi", astia de au cefele asa mari ca nu se pot intoarce cateva grade stg-dr sa priveasca in oglinzi si care isi plimba c*r* in be-am-veu(bmw) si in mertzan .. ca de tehnologie nu se mai pot lega, vorba aia .. "are baietzii masini valabile".

 

una peste alta, zice nenea asta organ-sef ceva adevar acolo, numa' cred ca nu si-o gasit cuvintele pe moment :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum soferii neatenti nu vor disparea niciodata din tara asta, asa ca ne ramane doar sa ne pazim noi singuri si sa nu cautam tot felul de scuze.Fiecare cunoaste bine riscurile cand se urca pe motor si trebuie sa si le asume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja incepe circul.

 

 

cum era de asteptat .. un "geniu" intr-ale soferiei dezvaluie cugetarile lui profunde. tot timpul o sa se gaseasca "isteti" din-astia si de o parte si de alta, cred ca ideea cea mai buna ar fi sa ignoram comentariile lor "pretioase"(ma rog .. ideal ar fi sa poata fi educati .. da' majoritatea is "pierduti" definitiv). deci ramane solutia valabila indiferent ca esti pe 2 sau pe 4/6/... roti: atentie la trafic, ca nu te fereste nimeni mai bine decat te poti feri tu insuti.

 

ps: am ras una buna cand am citit faza cu "limitat electronic" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din rubrica accidente :

 

auovegicule implicate : duba de transport far prelata VS honda cbr 600 rr

 

locatie - spitalul de copii catre fabrica de bere , mai exact urmatoarea intersectie dupa cea cu telecomunicati

 

 

cum - din fata mea de pe dubla continua imi taie calea ca sa intre pe straduta aia , franez pe cat posibil dar eram prea aproape . las motorul pe o parte eu afis pe duba , nici nu a oprit a mers inca 20 m pe strada pan sa isi dea seama ce a facut . ma ridic de jos vine la mine si zice NU TE-AM VAZUT , bun sa zicem vin fel si fel de oameni , din categoria babe cu boala pe motoare au fost 2 una chiar a sustinut ca aveam peste 150 . in fine am mers la politie totul a fost rezolvat .

 

 

dupa accident merg la asigurari ca inca nu mi`au dat banii de la celalalt . acolo ce sa vez intru si ii zic ca am venit sa semnez fisa cand iasa unu frustrat d acolo si zice :

 

tu ai facut accident langa fabrica d bere ?

 

eu : da , eu am fost

 

el : pai da ma asa va trebe la tati ma , sa muriti tati ca asa viteza aveti ma cu cauciucurile voastre de ce nu au santuri mari ca la mashina? tu mureai ma da te plangea familia ma ! mai bine muriti tati cu viteza voastra

 

eu : asa sunt cauciucurile la motocilete nu ca si la mashini , daca aveam viteza as fi fost mult mai sifonat , si ati vazut si dumneavoastra cine a gresit

 

el : ( a realizat ca toti din birou il vad si aud) da asai aia a gresit dar voi cu viteza voastra ....

 

asta ca sa vedeti cum ne priveste lumea ;) adevaru e ca da aveam 280 inclinat pe o roata pe ploaie torentiala .

 

daune : masiina - are urma de la geaca mea pe ea

motoru - carene belite , scarita , crash pad , maneta frana fata capac motor zgariat

eu - :-? pantaloni rupti intre craci , maro tot pe fata ca am luat o gura de balta si atat ;) LUCKY ME ! :cheers: (revin cu poze zilele astea )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ceva accidente cu straini lately... sambata la intersectie jos unde se termina turzii eram cu masina si trec fain frumos pe verde si din stanga hopa tropa o motoreta cu numar de austria fara nici o treaba, pe rosu... ca era austriac sau roman cu proaspata achizitie nu stiu.. da oricum.. not kewl.. si pe rosu si eu venind din dreapta lui.. daca ajungeam un pic mai repede puteam sa avem si primul accident intre motoreta si masina cu sticker :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ceva accidente cu straini lately... sambata la intersectie jos unde se termina turzii eram cu masina si trec fain frumos pe verde si din stanga hopa tropa o motoreta cu numar de austria fara nici o treaba, pe rosu... ca era austriac sau roman cu proaspata achizitie nu stiu.. da oricum.. not kewl.. si pe rosu si eu venind din dreapta lui.. daca ajungeam un pic mai repede puteam sa avem si primul accident intre motoreta si masina cu sticker ;)

Asta ca asta, dar sa vedeti ce inseamna motorist kamikaze..:

joia trecuta stau cu masina in intersectia Fabricii cu B-dul Muncii. Eu pe fabricii, asteptand sa fac stanga inspre gara.

Din dreapta nu venea nimic, dar din stanga, ce sa vezi? Un Speed, cu farul aprins, circuland pe banda 2. No, zic eu, astept sa treaca, deja bag in viteza si incet incep sa debraiez. Cu 30 de metrii inainte sa ajunga in intersectie, spedistul meu, da semnal dreapta, cum ca ar face pe langa mine, se inclina incet, trece de pe banda 2 pe 1 , da sa intre pe Fabricii, eu las mai mult din ambreiaj, punandu-ma incet in miscare, la care el, la cativa metrii de mine, ii da o blana in continuare pe Muncii, de aproape ca a decolat. :cheers:

Ii trag o injuratura buna in gand , dupa care mi-am pus intrebarea: ce se intampla daca nu eram atent la ce face , pana in ultima secunda? Murea idiotul, cu legea si dreptatea in mana??????????? Pt ca d.p.d.v al legislatiei rutiere, probabil pe mine m-ar fi scos vinovat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, am facut eu un topic separat cu accidentul asta si cu pozele reale de la accident, pozele din articol sunt din alta parte. topicul e in sectiunea accidente si e cu titlul -la cativa km de turda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, am facut eu un topic separat cu accidentul asta si cu pozele reale de la accident, pozele din articol sunt din alta parte. topicul e in sectiunea accidente si e cu titlul -la cativa km de turda

mersi, am vazut, am citit.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Accident in Piata 14 Iulie...Yamaha R6 sau R1 alb cu rosu CJ XX SDJ sau ceva de genu...nu am apucat sa vad bine. Mai era politia acolo dar facusera masuratorile deja. Bikerul sper ca este ok.

 

Clasica neacordare de prioritate

aici sunt niste poze

 

sa speram ca e ok bikerul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era intr-adevar Yamaha, dar R6, am trecut si eu pe-acolo pe la 3 fara ceva si am vazut ciudatul accident.....ciudat zic pt ca, la motocicleta era distrus numai rezervorul, restul mici zgarieturi, dar intr-adevar acesta era distrus complet incat mai tzasnea benzina din el, accidentul avand loc cu-n golf4 albastru, cand am vazut si unde e lovit golful, si anume numai in zona parbrizului, mi-am dat seama ca e caz clasic de stoppie si basculare pe masina, cumva similar cu cazul decesului lui Remus doar ca la o viteza mult mai mica....asa cred eu, dupa ce am examinat cam 10 min accidentul. Motociclistul nu cred ca a patit mare lucru mai ales ca era salvarea acolo, si soferul vinovat nu parea agitat prea tare... :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am crezut si eu...dar din pacate nu a fost chiar asa pana la urma.

 

Odihneasca-se in pace

 

Amainte am vazut si eu....sunt foarte intristat si suparat de faza. Acuma unii poate o sa spuna ca daca avea Abs R6-le macar pe fatza ar fi fost doar in spital.....totusi nu mai are rost, asta este, traficul de la noi e tampit si gata, d-aia nu ma mai vad degraba in trafic cu motorul in rromania, ba mai mult si masina o sa am de peste 1.5Tone numai din clasele mari sau 4X4!

Alaltaieri era sa ma ia si pe mine un mosh cu loganul eu fiind pe semicursa pe prioritate. Am franat si apoi i-am dat cu carne si lui si celor de la care si-a cumparat permisul de m-a auzit o strada intreaga, mai ales ca tot el era cel nervos gesticuland in masina in loc sa-i vada lungu nasului.....atata-i trebuia numa sa nu o tuleasca cum a facut-o si sa se fi data jos ca imi stricam atelaju de chelia lui si-i amanetam loganu!!! :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu pot sa cred... :disappointed:

 

Viteza nu a fost, e drept ca nici echipament nu avea, dar totusi...cum s-a putut lovi atat de rau incat sa moara? Motocicleta era ca si intreaga :blink:

 

Odihneacsa-se in pace! :rose: :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...