Sari la conținut

ACCIDENTE - cazaturi - julituri - busituri


ACHIMOTO
 Share

Postări Recomandate

Alta data sa-ti porti echipamentul pe tine ca nu se stie niciodata.

 

Mai bine sa urli de caldura decat de durere. :(

Mesaj completat

Asta se incadreaza la busituri, inainte de a te urca pe moto.

Morala : Purtati oricand echipament, mai precis, luati-l inainte sa va urcati pe motor cu vreo 50 de m. :cheers:

 

Inainte sa ma sui pe motor sa plec la o plimbarica, trebuia sa escaladez o bordura, cea din fata blocului.

Nimic mai frumos. Pun piciorul pe ea, doar jumatate, si-mi aluneca intr-un stil foarte pitiponcesc (de parca as fi purtat tocuri) si ma imprastii pe langa motor toata. Acum? Va trebui sa umblu 2 saptamani in carje ca am glezna stanga praf, fiindca nu m-am mai incaltat cu cizmele cu protectii, ci mi-am luat doar o pereche de ghete, din piele mai grosuta.

 

Purtati echipament!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 391
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Alta data sa-ti porti echipamentul pe tine ca nu se stie niciodata.

 

Mai bine sa urli de caldura decat de durere. :D

Mesaj completat

Asta se incadreaza la busituri, inainte de a te urca pe moto.

Morala : Purtati oricand echipament, mai precis, luati-l inainte sa va urcati pe motor cu vreo 50 de m. :D

 

Inainte sa ma sui pe motor sa plec la o plimbarica, trebuia sa escaladez o bordura, cea din fata blocului.

Nimic mai frumos. Pun piciorul pe ea, doar jumatate, si-mi aluneca intr-un stil foarte pitiponcesc (de parca as fi purtat tocuri) si ma imprastii pe langa motor toata. Acum? Va trebui sa umblu 2 saptamani in carje ca am glezna stanga praf, fiindca nu m-am mai incaltat cu cizmele cu protectii, ci mi-am luat doar o pereche de ghete, din piele mai grosuta.

 

Purtati echipament!

 

 

Nu stiu de ce nu ma mir :D !!??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vreo ora am venit de la o plimbare cu al meu NINJA.O plimbare scurta normala,de relaxare care nu prevestea nimic grav.Am intrat intr-o intersectie si voind sa acord prioritate(aveam cedeaza trecerea),am franat,la 40km/h, fara sa observ ca eram cu roata fata pe un capac de canal :) ..Consecinte?!:m-am imprastiat in mijlocul intersectiei vreo 10 m.Eu intr-o directie,motorul in alta.Din fericire,am fost observat de catre soferi si au evitat atat motorul cat si pe mine..Pagube:-la motor am oglinda dreapta crapata,semnalizarea sparta,carena dreapta avariata in proportie de 60%, toba un pic polizata si suportul scarita-frana spate rupt..Eu:-doar o julitura pe partea dreapta pe burta(mi s-a tras geaca in momentul cazaturii).Eram echipat full.Acu stau si ma gandesc ce dureri suportam daca nu purtam echipament..Purtati echipament ca e sfant..Asa cum zicea un biker,mai bine murim de caldura decat de frig..

 

post-41724-1252267130_thumb.jpg post-41724-1252267174_thumb.jpg

 

post-41724-1252267214_thumb.jpg

 

 

RESPECT :wacko:

 

Mesaj completat

Rectific ce am spus in legatura cu echipamentul:mai bine murim de caldura decat de durere..imi cer scuze..sunt foarte obosit si nervos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vreo ora am venit de la o plimbare cu al meu NINJA.O plimbare scurta normala,de relaxare care nu prevestea nimic grav.Am intrat intr-o intersectie si voind sa acord prioritate(aveam cedeaza trecerea),am franat,la 40km/h, fara sa observ ca eram cu roata fata pe un capac de canal ;) ..Consecinte?!:m-am imprastiat in mijlocul intersectiei vreo 10 m.Eu intr-o directie,motorul in alta.Din fericire,am fost observat de catre soferi si au evitat atat motorul cat si pe mine..Pagube:-la motor am oglinda dreapta crapata,semnalizarea sparta,carena dreapta avariata in proportie de 60%, toba un pic polizata si suportul scarita-frana spate rupt..Eu:-doar o julitura pe partea dreapta pe burta(mi s-a tras geaca in momentul cazaturii).Eram echipat full.Acu stau si ma gandesc ce dureri suportam daca nu purtam echipament..Purtati echipament ca e sfant..Asa cum zicea un biker,mai bine murim de caldura decat de frig..

 

post-41724-1252267130_thumb.jpg post-41724-1252267174_thumb.jpg

 

post-41724-1252267214_thumb.jpg

 

 

RESPECT :)

 

Mesaj completat

 

Yedutz bine ca esti oki si nu ai patit nimik, feru`si plasticu`se vor indreapta ele ... Dar pana atunci suferi din pricina ranilor si al motorului care ati iest oarecum shifonati din questia asta ... In urma pelegrinarilor mele am observat si eu la randul meu cateva drumuri nefinisate ca si diferenta de nivel la gurile de canalizare, prezentand astfel un potential risc de accident cu consecinte destul de grave chiar si pana la viteze mici ... Am vazut de asemenea, cu stupoare ( pe criza asta ) ca au disparut cateva capace de canalizare, ce-i drept nu erau pe carosabil ci pe asfaltul pietonilor ... Imi dau seama si ma gandesc in sinea mea cat de grav si cum ar fi fost ca aceste guri de canalizare sa fi fost descoperite sau practic inexistente de pe carosabilul drumurilor judetene sau nationale pe care noi le tranzitam ... Ce repercusiuni grave ar fi daca aceste guri de canalizare ar lipsi si totodata nu ar fi presemnalizate chiar prin lipsa acestora. In legatura cu cele inexistente si care lipsesc in momentul de fata, cele care le-am vazut descoperite si nu sunt astfel presemnalizate, ma gandesc in acest sens si nu cred ca se fac lucrari pentru decolmatare ale sistemului de canalizare, ci cred ca acestea se recomercializeaza la unitatile de reciclare al deseurilor feroase ... Mai pe intales cred ca le ,, HAP SARMAUA` TZIGANII ,, ...

Eu unul daca ii prind asupra faptului ii transform in capace de canal ... :wacko:

Imi cer scuze ca am fost Off Topic ...

Editat de Deus`Absconditus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vreo ora am venit de la o plimbare cu al meu NINJA.O plimbare scurta normala,de relaxare care nu prevestea nimic grav.Am intrat intr-o intersectie si voind sa acord prioritate(aveam cedeaza trecerea),am franat,la 40km/h, fara sa observ ca eram cu roata fata pe un capac de canal :) ..Consecinte?!:m-am imprastiat in mijlocul intersectiei vreo 10 m.Eu intr-o directie,motorul in alta.Din fericire,am fost observat de catre soferi si au evitat atat motorul cat si pe mine..Pagube:-la motor am oglinda dreapta crapata,semnalizarea sparta,carena dreapta avariata in proportie de 60%, toba un pic polizata si suportul scarita-frana spate rupt..Eu:-doar o julitura pe partea dreapta pe burta(mi s-a tras geaca in momentul cazaturii).Eram echipat full.Acu stau si ma gandesc ce dureri suportam daca nu purtam echipament..Purtati echipament ca e sfant..Asa cum zicea un biker,mai bine murim de caldura decat de frig..

 

 

RESPECT :wacko:

 

Mesaj completat

 

Yedutz tata, sorry ca te-ai imprastiat dar ceea ce-i mai important este ca tu esti bine. Restul, asa cum spunea si Cretu se rezolva. Cat despre echipament probabil ca asta trebuie sa fie invatatura de minte (desi nu prea cred) pt. cei care se dau pe motor in "costumul clasic de motociclist de fite" adica tricou,pantaloni scurti si slapi.Sa auzim de bine si sa-ti repari cat mai repede frumusetea verde. :P

P.S. m-am dat prin mijlocul Bucurestiului sambata pe o caldura de 36 grade imbracat ca ursu ;) da' vorba lu Bibi mai bine sa zbieri de caldura decat de durere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mortii masii de capac :wacko:.Mi-e ciuda de ma ia draq.Nu e prima data cand circul prin intersectia respectiva si stiam de canalul respectiv dar ceasului rau nu poti sa te impotrivesti.Asa a fost sa fie.

Astazi dimineata m-am trezit cu o durere ingrozitoare de soldul drept.Am fost si mi-am facut raze si totul e ok.Nu am nimic rupt,doar muschii si oasele sunt un pic''avariate''de la cazatura.Oricat de scurte ar fi plimbarile mele nu voi renunta la echipament cum defapt nu am renuntat nici pana acum.Nu e el foarte performant dar datorita lui nu am nimic rupt si nici piele cicatrizata.Fiti fara griji.Nu scapati asa usor de mine si de-al meu NINJA ;)

 

 

RESPECT :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mortii masii de capac .Mi-e ciuda de ma ia draq.Nu e prima data cand circul prin intersectia respectiva si stiam de canalul respectiv dar ceasului rau nu poti sa te impotrivesti.Asa a fost sa fie.

Astazi dimineata m-am trezit cu o durere ingrozitoare de soldul drept.Am fost si mi-am facut raze si totul e ok.Nu am nimic rupt,doar muschii si oasele sunt un pic''avariate''de la cazatura.Oricat de scurte ar fi plimbarile mele nu voi renunta la echipament cum defapt nu am renuntat nici pana acum.Nu e el foarte performant dar datorita lui nu am nimic rupt si nici piele cicatrizata.Fiti fara griji.Nu scapati asa usor de mine si de-al meu NINJA :P

 

 

RESPECT :)

[/quote

 

 

 

 

Domnu Luci imi pare rau sa aud de cele intamplate , dar bine ca nu ai patit nimic grav ! Restu se rezolva . Macar avem un motiv sa bem o tuica pentru ca ai scapat usor din treaba asta ! ;) :P :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]si nici piele cicatrizata.

 

Mah...alea se numesc ECZEME DE ASFALT :lol: :agree: :)

 

Bine ca esti OK...si mai bine ca nu apucasesi inca sa iti vopseti mobra, ca era mai nasol. Sa vezi atunci nervi si draci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti OK...si mai bine ca nu apucasesi inca sa iti vopseti mobra, ca era mai nasol. Sa vezi atunci nervi si draci...

off off, eu l-am vazut pe iedut cand doar ERA sa-i cada motoru' si era tot plin de nervi... :agree: ce sa spun, multi am trecut prin asta,acum a fost randul tau,nu e de dorit nimanui sa i se intample asa ceva si multumeste-i domnului ca ai scapat usor,si poate ai invatat ceva din asta bafta! PS daca ai nevoie sa-ti lipesti vreo carena, te pot indruma la baietii care mi-au lipit mie jucaria cu fibra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mortii masii de capac :cheers:.Mi-e ciuda de ma ia draq.Nu e prima data cand circul prin intersectia respectiva si stiam de canalul respectiv dar ceasului rau nu poti sa te impotrivesti.

 

 

RESPECT :cheers:

 

Donu sef , pune mana de la mana , si venim si asfaltam capacul , si marcam asfaltul cu vopsea sa se fereasca Bikeri de zona respectiva , sa fie atenti . Si dupa aceea facem si o pabcarda ,, ATENTIE BIKERI , NU FRANATI PE CANALE ''

 

RESPECT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mai mult decat politicienii is injurati aia de la drumuri. Eu chit ca nu injur defel, nu rezist sa nu scap cel putin o injuratura dedicata lor la fiecare drum. Stiu ca vor sa traiasca si ei si nu fac ceva calumea sa aibe si anu viitor de lucru. Si mai stiu(vad) cum toti muncitorii au intrarea in curti asfaltata cu soseaua publica. Sunt roman si-mi place sa fiu roman, da` asta deja-i o chestie antiromaneasca si bataie de joc. Imi pare rau de ce ti s-a intamplat Iedut. La mine ultima era deja a 3-a. Da numa una, ii adevarat a fost din cauza griblurii de pe drum. Oricum...tipilor de la drumuri nu va mirati ca va merge prost. Toti soferii va injura. Nu aveti fonduri sa lucrati bine? Nu mai furati soselele si vor fi suficient de bune. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:( Cineva cunoscut?

 

Gilbert sincer nici eu nu stiu ... Aseara m-o intrebat si pe mine unu altu`, telefonic sau verbal daca stiu ceva legat despre acest incident, dar nici eu n-am ajuns la o concluzie finala in acest sens si in acest moment ... Zvonurile de aseara care mi-au trecut pe la urechi sunt urmatoarele: cum ca ar fi fost un tip calare pe o Honda Hornet, cu parul lung si ras sub urechi, casca neagra, insotit de o tipa ca si pasagera, nesigurat si neavand prioritate s-au izbit frontal de un Renault destul de violent undeva pe strada Muresului iar in urma impactului ambii participanti au suferit de pe urma acestui accident rani destul de serioase ... Poate azi voi auzi mai multe detalii ... O zi buna Domnilor si sa auzim numa`de bine ...

Mesaj completat

Da,din pacate cineva cunoscut.Deocamdata mai stam putin si dupa aia vorbim mai multe.

:blink: Mircea vrem detalii !... Numa`Bine ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba despre Samir :blink: colegul din Free Bikers Hunedoara.

 

CEEE ?... Samir?... Exact de ce ma temeam, conform descrierii ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce treaba imputita si la bietul Samir.El este impatimit de motto-cross si s-a intamplat sa aiba accidentul asta stupid pe sosea.Doamne ajuta sa se faca bine.

 

 

RESPECT :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni acum am ajuns de la spital unde m-am interesat de starea lu Samir. Este internat la sectia de terapie intensiva, am vorbit cu d-na doctor Covaci cea care se ocupa de el. Mi-a spus in felul urmator: exista urmatoarele probleme majore -fractura multipla de bazin, un picior la care probabil o sa fie operat si a fost afectata vezica urinara.Deocamdata este stabilizat dar doctorita a spus ca nu se pronunta legat de starea lui pt ca pot sa apara oricand complicatii.Urmeaza sa se mai faca niste investigatii pt ca cei de la Hunedoara nu au prea facut treaba asta.

Daca mai am amanunte o sa le spun aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai fratilor a inebunit lumea! :blink: in urma cu vreo 15 minute a avut loc un alt accident de circulatie la intersectia de la piata in Deva.Am fost la fata locului,inca se faceau masuratori si poze, din primele date se pare ca motociclistul circula regulamentar si s-a tamponat cu un Renault Scenic ce nu a acordat prioritate.Motorul e o Honda rosu cu negru cu nr HD...BUF.

E impachetat destul de serios adica carene sparte, motor sau radiator spart,bordul era sarit de la locul lui si se afla la vreo 5 metri de motor,oglinzi rupte, furca fata distrusa. Din ce am auzit se pare ca cel care conducea motorul era politist !!!!!!!!!!!!! Starea lui se pare ca e relativ buna,martori spun ca in salvare statea in fund pe targa,dar a fost dus la spital probabil pt alte analize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...