Sari la conținut

ACCIDENTE - cazaturi - julituri - busituri


ACHIMOTO
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 391
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dupa cat se vede, nu-i a buna ... Ma fratilor daca continuam in halu` asta o sa detinem recordu` in sens negativ la nivel de Judet in raport cu numaru` de motociclisti (cei care mai suntem) pe aceasta zona ... Grija Mare si atentie la neatentie ... Vorba lu` Mircea ... O inebunit lumea ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fiecare data cand aud despre un accident moto mi se face pielea ca de gaina :( Domnu fie cu noi!!Insanatosire grabnica bikerului!

 

RESPECT :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lumee, lumeee....Samir are mare nevoie de SANGE!

 

Hai toata lumea mobilizarea, maine( 18.09) dimineata la 8:00 ne intalnim la Spitalul Judetean Deva sa donam sange pentru Samir. Nu va fie frica de compatibilitate, voi dati ce aveti, el primeste ce trebuie, ideea este ca trebuie sange "la schimb".

 

Deci, va rugam frumos, care vreti, care puteti, veniti maine dimineata la 8:00 la spital la Deva. Eventual ma puteti suna pe mine la 0726693647 pentru intrebari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DE CITIT:

 

Poti dona daca:

Ai varsta cuprinsa intre 18 si 62 ani;

Ai o greutate corporala minima de 50 kg;

Ai tensiunea arteriala maxima de 20 mmHg iar minima 10 mmHg;

Nu ai afectiuni de genul: boli de piele, sechele pulmonare, operatie de ulcer;

Au trecut 60 zile de la ultima donare.

Daca esti hipertensiv (pana la 20 mmHg) trebuie sa stii ca este chiar recomandat sa donezi.

 

Sfaturi utile

Inainte de donare:

Odihniti-va bine in noaptea de dinaintea donarii.

Mancati ceva usor inainte de donare.

Consumati mai multe lichide pentru a inlocui volumul pe care il veti dona.

Evitati insa ceaiul, cafeaua sau alte bauturi ce contin cofeina.

Consumati alimente bogate in fier - carne rosie, peste, ficat, fasole, cereale imbogatite cu fier, stafide sau prune.

Evitati mancarurile grase ca hamburgerii, cartofii prajiti ori inghetata inainte de donare.

Testele pentru infectii facute asupra sangelui donat, pot fi afectate de grasimi - lipide - ce apar in sange la cateva ore dupa ce au fost consumate mancarurile grase.

In timpul donarii:

Purtati haine cu maneci care se pot ridica usor mai sus de cot.

Relaxati-va!

Dupa donare:

Imediat dupa donare puteti servi un sandwich si un suc daca simtiti nevoia.

Rehidratati-va consumand lichide.

Daca va simtiti ametiti, intindeti-va, preferabil cu picioarele mai sus, pana cand senzatia trece. In cazurile rare cand mai au loc usoare sangerari dupa indepartarea bandajului, apasati locul respectiv si tineti bratul ridicat timp de 3-5 minute.

Daca apar sangerari sau vanatai sub piele, aplucati comprese reci pe locul respectiv in primele 24 de ore.

 

 

Bucura-te de senzatia care apare atunci cand realizezi ca e posibil sa fi salvat chiar si trei vieti.

 

 

 

 

Mesaj completat

TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL!!!!!!!!!!!

Azi am fost 6 oameni la centrul de transfuzii din Deva sa donam sange pentru Samir. Din pacate nu am rezolvat nimic. Doi nu aveau buletin de Hunedoara (nu ai voie sa donezi sange in alt judet), altul avea tensiune prea mare (adica eu) , altul nu stiu ce chestiune pe la inima si uite asa, insa am primit asigurari ca exista sange suficient cel putin deocamdata pt Samir. Eu o sa mai incerc si in perioada urmatoare (a zis tanti doctor ca este posibil sa am tensiune si din cauza emotiilor sau sa fiu influentat de vremea de afara) :D Daca mai exista doritori sa doneze sange e bine de stiut ce si cum. Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit si eu la Hunedoara !

Cu toate ca nu am prea avut evenimente negative pe Hunedoara , uite ca apar cand nu te astepti mai mult .

Cine poate sa doneze sange pentru Samir , poate sa mearga la spital la Deva oricand doreste , doar sa spuna ca doneaza pt Gostian Samir , motociclistul cu accident de circulatie de la Hunedoara .

 

Samir cat si familia stau foarte prost cu banii , doar samir lucra , iar acuma , va fi cu 75 % si dupa cateva luni ( nu stiu exact cate sa va spun ) va fi concediat pe motiv medical , si stiti voi cum este cu medicii , etc , etc .......

Fiind plecat tata a inceput sa faca o lista cu DONATII PT SAMIR !!!

Fiecare poate sa faca o donatie in bani , cat crede de cuvinta , pentru ca se afla intr-o situatie foarte nasoala .

Banii se strang la Magazin la SC ACHIMOTO SRL pana la ora 18 in fiecare zi , sau la FREE BIKERS CAFFE in fiecare zi dupa ora 18 .

Deoarece m-au sunat si bikeri din alte judete sa doneze bani , cat de repede pot voi afisa si un cont de card , dar doresc fiecare donator , in momentul in care depune banii sa ma contacteze sa il trec pe lista cu DONATII PT SAMIR . 0728290701 - Achimoto .

 

SAMIR VA MULTUMESTE ANTICIPAT !!!

 

 

Dupamasa voi merge in vizita sa vad ce face si va voi tin la curent !!!

 

RESPECT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor asta chiar cai un soc,am sa incerc sa ajung la spital si eu sa donez sange daca no sa fiu prea emotiv......oricum insanatosire gravnica la toti motoristii din lume si grija mare in viitor mai bine dati voi prioritate si in cazul cand aveti cai o jungla pe drumurile noastre...........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca nu avea permis de conducere ?

Mesaj completat

sau ce dracu am citit acolo in articolul respectiv ?

Mesaj completat

E adevarat ca nu avea permis de conducere ?

Mesaj completat

sau ce dracu am citit acolo in articolul respectiv ?

cred ca e vorba de 2 accidente diferite . In Adevarul de Hd e vorba de un motor albastru si in alte poze vad un motor CBR rosu .

Editat de vass_alexandru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca au fost 3 :grinbandit:

 

M-a sunat Ghitza si mi-a zis ca la Totesti (langa Hateg, cum zicea @ooopsss) a fost un accident urat, un R6 care s-a acrosat cu un camion si a ricosat in alta masina, din care a ricosat in sant. Zicea Ghita ca ar fi un baiat Andrei, din Deva...acu' nu stiu nici eu exact, doar ce am auzit la telefon...

Editat de shackalu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ...sunt altele doua ( nu cel din HD - Samir si CBR-ul rosu din Deva de langa Mall) ...Este cel de la Totesti unde baiatul este foarte grav si a mai fost unul la Brad ..un baiat din Deva pe un CBR f4 imprumutat ..care se zice ca a murit ( sper sa fie zvonuri)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ...sunt altele doua ( nu cel din HD - Samir si CBR-ul rosu din Deva de langa Mall) ...Este cel de la Totesti unde baiatul este foarte grav si a mai fost unul la Brad ..un baiat din Deva pe un CBR f4 imprumutat ..care se zice ca a murit ( sper sa fie zvonuri)

 

Accidentul din Brad este un zvon.Am auzit si eu astazi de un accident in brad ce s-ar fi intamplat ieri.Este vorba de fratele unui motociclist din Brad ce i-a imprumutat motocicleta si la intrare in oras ar fi cazut cam urat.Deocamdata nu stiu nimic concret si ramane doar un zvon.

 

 

RESPECT :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca au fost 3 :)

 

M-a sunat Ghitza si mi-a zis ca la Totesti (langa Hateg, cum zicea @ooopsss) a fost un accident urat, un R6 care s-a acrosat cu un camion si a ricosat in alta masina, din care a ricosat in sant. Zicea Ghita ca ar fi un baiat Andrei, din Deva...acu' nu stiu nici eu exact, doar ce am auzit la telefon...

 

:) ce dracu se intampla? vine toamna si tre sa ne mai rarim, sau ce? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi spune o doamna ca a avut loc un accidend si in deva langa lido chiar in fata ei sa intamplat cica o femeie dadea cu spatele sa iasa din parcare si un motociclist a intrat in ea cica taraboi mare politie salvare etc dar nu stie a fost scuter sau ceva mai mare.asta sa intamlat ieri sau alaltaieri nu mai stiu ca am pierdut notiunea timpului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) ce dracu se intampla? vine toamna si tre sa ne mai rarim, sau ce? :)

 

Poate acuma ine palma inapoi pt toate amgariile facute in trafic de unii , sau pt echipamentul regulamentar purtat ,, slapi pantaloni scurti ''......................doamne feri asa ceva !! nu dorec la nimeni asa ceva !!

 

Si va mai zic eu 100 % inca 2 acidente petrecute zilele trecute , in Deva la Astoria , un autobuz a dat ,, instal '' unui motociclist dupa ce acesta sa infipt in el , iar undeva intre calan si simeria un alt ,, TIR '' da dat deasemenea ,, instal '' unui motociclist dupa ce la puat in plin , acesta intrase in depasire , si nu a vazut Tir-ul , toate acestea dupa modelul , NEW PART FIND ! DO YOU WANT TO INSTAL IT ?

 

INSANATOSIRE GRABNICA TUTUROR !!!

ATENTIE MARE IN JUNGLA SOSELEI !!!

 

 

RESPECT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...