Sari la conținut

Romanian Extreme Adventure


ionut73
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 137
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salutare!

 

si eu am renuntat dupa 3 zile de noroi excesix.... ploaie, probleme tehnice si medicale.

 

nu am vrut sa risc sa-mi petrec noaptea in padure, pe ploaie...

 

sunt mult de spus despre cursa, dar ii las pe altii sa povesteasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o poti vedea on-line pe site-ul lui antena1

 

cel mai tare a fost cocalarul ala cu Q7 care s-a impotmolit chiar in mijlocul emisiunii...... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cocalarus impotmolitus

Apai ala e cantaret de multa vreme, de muzica usoara, nu de cocalarisme, da vad ca aspectul lasa de dorit, mai recent :)

 

Fain rau.,...felicitari atat organizatorilor cat si participantilor, si lui Dani pt faptul ca pe zi ce trece aud tot mai multe despre aceasta minunata pasiune, datorita implicarilor lui....Din ce s-a inteles, au trimis si echipaje sa filmeze aventura, asa ca abia astept montajul peste cateva saptamani.....Si oricum, foarte fain ca au facut emisiunea direct de la fata locului, si le-au mai bagat si pe pitipoancele alea prin noroaie :D

 

Si acum, clasicul :)

 

Inca odata, felicitari tuturor celor implicati in aceasta aventura!!!

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari tuturor celor care au participat la cea mai mediatizata cursa de profil din Romania. Cred ca a fost un mare curaj din partea tuturor.

 

As incepe prin a multumi lui Dzeu ca nu au fost incidente majore, ca toata lumea e sanatoasa( chiar daca noroita rau de tot). Multumesc si d-lui Floyota care a reusit sa organizeze impreuna cu echipa lui o cursa pt toti si toate categoriile si nu in ultimul rand multumesc baietilor mei care pe masura participarii lor dau dovada de perserenta si experienta, reusind sa creasca valoarea sportiva a lor in primul rand, si a echipei ACTIOLAND SPEED RACING.

 

Din pacate, baietii sunt inca pe drum, o sa revenim probabil cu poze si amanunte , deocamdata stim sigur ca echipa noastra a ocupat toate treptele podiumului la categoria Quad (locul I- Razvan Irimescu / KTM, Locul II - Dan Buta /KTM si locul III -Lorint Dib/YAMAHA RAPTOR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa aduc multumiri in fata tuturor pentru gesturile lor de fair play la urmatorii

-dusmanul lorenzo care in prima zi sa oprit si ma ajutat sa scot capra din mocirla cu toate ca ma bateam cu el pentru un loc pe podium

-demonul care a fost un mare domn si mi-a oferit in timpul cursei gps ul lui de rezerva din rucsac dupa ce eu l-am spart pe al meu in urma unei trante

 

urmeaza si poze cum am putin timp liber

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incet incet imi revin si eu la viata - dorm, despachetez si spal de 2 zile :laugh:

 

A fost o cursa cu adevarat extrema. Din cauza ploilor zilnice de o violenta rar intalnita fiecare bucata de traseu a devenit o proba speciala. Doar prima zi a fost mai lejera - in rest munca!

Felicitari celor care au urcat pe podium - nu a fost usor deloc! Clasamentele arata cam asa (din memorie)

Extrem:

1. Tara - KTM 200 EXC

2. Mani - KTM 300 EXC

3. Laci Olah - KTM 300 EXC

4. Chaksi de la BV - KTM 300 EXC

5. Tudorel de la BM - KTM 300 EXC

6. Marci de la SM - KTM 250 EXCF

7. Alex Garbacea - KTM 250 EXCF

8. Mark/Gizmo - KTM 200 EXC

Open (de la locul 5 incolo nu mai sunt sigur de ordinea exacta; stiu sigur doar locul meu)

1. David de la BV - Yamaha YZ 250 F - care a impus un ritm imposibil de urmat. Felicitari si pentru navigation skills

2. Demonu - KTM 525 EXC

3. Teo de la BZ - KTM 300 EXC

4. Mihai Eperesi de la CJ - KTM 300 EXC - f tare pustiul - o sa mai auziti de el!

5. Jumba - KTM 450 EXC

6. Dani - KTM 200 EXC

7. Macacu - KTM 200 EXC

8 - myself - KTM 300 EXC

9. Sorin Kebac - Honda 250 CRFX - tragea tare dupa david dar a trebuit sa abandoneze in penultima zi

10. Crisztian Nagy - KTM 300 EXC - favoritul principal dupa parerea mea - a avut o serie de ghinioane care l-au tras mult in spate. Altfel, cand mergea, mergea nu se juca

11. Burada de la BZ - Husaberg 550

12. Trancanici - Yama YZ 250

 

 

 

_____________________________________

 

Ce mi-a placut:

- numarul mare de concurenti; prieteni vechi, prieteni noi

- zona abslout salbatica si superba

- trasee f misto - atat cat am reusit sa vedem - aveau mult mai multe trasee pregatite dar au fost impracticabile din cauza ploii.

- camparea ok; ploaia a stricat si acolo multe socoteli - in special la alimentarea cu apa pt dusuri

Ce cred eu ca mai trebuie imbunatatit

- mancarea asa si asa - nu a mai fost ca anul trecut (cand a fost rupere in figuri; nici chiar asa nu trebuia). Nu a fost nici dezastru. insa trebuie mai multa atentie in special la masa de dimineata pentru ca multi nu mai mananca ore in sir si trag tare de ei.

- mai multe puncte de control pe traseu - partea de safety a fost destul de subreda. Noroc ca nu au fost incidente majore. Au inteles ca aici mai trebuie lucrat.

 

Una peste alta - a adevarata aventura. La anul sunt pe lista!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

_______________________________

 

Uitasem de clasamentul old boys;

1. Ovidiu de la BZ - KTM 200 EXC

2. Ciprian - KTM 300 EXC :laugh:

3. Jo Lutas - KTM 300 EXC

4. Lorenzo - Husaberg 450

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciprian pe portocale???

 

Yeap! :laugh:

A vandut WR-ul cu ceva timp inainte si nu i-a venit cel nou pana in cursa. Asa ca a luat un 300 EXC de la un prieten. A fost foarte fair - a recunoscut ca motocicleta e f tare dar ca sufera la capitolul suspensii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totul a fost extrem mai extrem si prea extrem 7 zile de noroi pina la genuchi ape ploi torentiale etc.daca anumite zone nu erau comune cu masinile era ok dar date cu motorul pe urcari si coboriri dupa ce au trecut masinile pe noroi-ca untu !!!!!in rest nu comentez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yeap! :blink:

A vandut WR-ul cu ceva timp inainte si nu i-a venit cel nou pana in cursa. Asa ca a luat un 300 EXC de la un prieten. A fost foarte fair - a recunoscut ca motocicleta e f tare dar ca sufera la capitolul suspensii.

hai salut. da a fost o cursa OK. cu bune si cu mai putin bune.

organizare: campare- foarte bine pacat ca nu a mers internetul dacat vineri, multi dintre noi mai aveam si afaceri si este greu sa fi izolat 7 zile fara mijl de comunicare.

mancarea: da asa si asa, mult mai buna calitativ si cantitativ anul trecut, nu prea era adaptata pe specificul competitiei. ex. nu poti sa dai varza calita unor oameni care fac efort maxim in cursul zilei si seara.......varza calita, maioneze, carnati.......parerea mea

trasee; foarte bune si variate. nu este tocmai indicata amestecatura ATV+AUTO pe aceleasi trasee. in continuare nu agreez traversarea raurilor. am patit-o si eu scur de 2-3 sec dar deajuns sa intre apa, pe aceasta cale ii cer SCUZE PUBLIC lui Floyota(prietenii stiu de ce:), am vazut ca a patit-o si Dani in ultima zi.

atmosfera in campare: super sunt toti niste oameni extraordinari

motocicleta mea: da Ionut a zis bine, am vandut WR si nu aveam cu ce sa merg. bunul meu prieten Dan Tatoiu mi-a imprumutat KTM 300, foarte buna dar la capitolul suspensii nu mi-a placut, poate ca nici nu am avut timp de reglaje si teste. a fost prima oara cand am mers pe 2T dupa aprox 10 ani.

oricum asa din prima zi mi-a tras-o cand pana sa se dea startul am facut un looping de toata frumusetea:) asa ca sa-mi arate cine-i seful!

 

una peste alta: greu foarte greu, a plouat zilnic si pt noi la OLD BOYS ne-a solicitat mai ales in primele 2 zile cand am facut traseul de EXTREM

bafta,

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai salut. da a fost o cursa OK. cu bune si cu mai putin bune.

organizare: campare- foarte bine pacat ca nu a mers internetul dacat vineri, multi dintre noi mai aveam si afaceri si este greu sa fi izolat 7 zile fara mijl de comunicare.

mancarea: da asa si asa, mult mai buna calitativ si cantitativ anul trecut, nu prea era adaptata pe specificul competitiei. ex. nu poti sa dai varza calita unor oameni care fac efort maxim in cursul zilei si seara.......varza calita, maioneze, carnati.......parerea mea

trasee; foarte bune si variate. nu este tocmai indicata amestecatura ATV+AUTO pe aceleasi trasee. in continuare nu agreez traversarea raurilor. am patit-o si eu scur de 2-3 sec dar deajuns sa intre apa, pe aceasta cale ii cer SCUZE PUBLIC lui Floyota(prietenii stiu de ce:), am vazut ca a patit-o si Dani in ultima zi.

atmosfera in campare: super sunt toti niste oameni extraordinari

motocicleta mea: da Ionut a zis bine, am vandut WR si nu aveam cu ce sa merg. bunul meu prieten Dan Tatoiu mi-a imprumutat KTM 300, foarte buna dar la capitolul suspensii nu mi-a placut, poate ca nici nu am avut timp de reglaje si teste. a fost prima oara cand am mers pe 2T dupa aprox 10 ani.

oricum asa din prima zi mi-a tras-o cand pana sa se dea startul am facut un looping de toata frumusetea:) asa ca sa-mi arate cine-i seful!

 

una peste alta: greu foarte greu, a plouat zilnic si pt noi la OLD BOYS ne-a solicitat mai ales in primele 2 zile cand am facut traseul de EXTREM

bafta,

cip

 

am uitat scuze: frumoasa initiativa lui Floyota de a sta de vorba cu ceva motociclisti despre curs, trasee,...etc si-a notat toate problemele, in special cele privind securitatea, si sunt sigur ca la anul va fi si mai OK. anul trecut, imi aduc aminte, i-am comunicat ca ar fi mult mai ok daca si ar marca cu panglica, si asta a facut. a fost un mare pas inainte.

FELICITARI ORGANIZATORILOR :blink:

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un nivel mult prea ridicat pentru open dar la treaba asta cred ca a contribuit ploaia "vietnameza"

un mare efort depus de organizatori pentru a incera sa multumeasca pe toata lumea dar cred ca in anumite situatii au fost depasiti numeric si nu au reusit sa solutioneze intr-un timp scurt toate abandonurile din traseu si de aici au rezultat intarzierile echipelor de interventie.

 

mici probleme la jurizarea track-urilor GPS dar in urma discutiilor avute cu arbitrii se va perfectiona un programel care va elimina si aceasta problema.

 

MARCAJUL CU BANDA:

a fost foarte ok si a suplimentat bine navigatia pe gps

 

condamn actiunile unor piloti care desi recunosteau si reperau traseul cu banda se foloseau e abaterea permisa pentru a evita portiunile difiile din traseu.

mi se pare corect sa eviti 15-20 de metrei traseul daca exista un blocaj pe portiunea respectiva dar sa ocolesti o ravena pentru ca nu poti sa o traversezi fara efort nu cred ca e corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un nivel mult prea ridicat pentru open dar la treaba asta cred ca a contribuit ploaia "vietnameza"

un mare efort depus de organizatori pentru a incera sa multumeasca pe toata lumea dar cred ca in anumite situatii au fost depasiti numeric si nu au reusit sa solutioneze intr-un timp scurt toate abandonurile din traseu si de aici au rezultat intarzierile echipelor de interventie.

 

mici probleme la jurizarea track-urilor GPS dar in urma discutiilor avute cu arbitrii se va perfectiona un programel care va elimina si aceasta problema.

 

MARCAJUL CU BANDA:

a fost foarte ok si a suplimentat bine navigatia pe gps

 

condamn actiunile unor piloti care desi recunosteau si reperau traseul cu banda se foloseau e abaterea permisa pentru a evita portiunile difiile din traseu.

mi se pare corect sa eviti 15-20 de metrei traseul daca exista un blocaj pe portiunea respectiva dar sa ocolesti o ravena pentru ca nu poti sa o traversezi fara efort nu cred ca e corect.

jumba jumba tu vorbesti !!sti tu!?sau noi.vi la patrik?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jumba jumba tu vorbesti !!sti tu!?sau noi.vi la patrik?

 

Teo te-ai simitit cu musca pe caciula? :lol:

 

Haideti la Gheorghieni la munca. Eu acum 2 zile ziceam ca ma duc la tara sa ma plimb usor cu motoreta - eram satul da "munca". Insa m-am odihnit si am revenit la sentimente mai bune.

 

See you in Lazarea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand e Lazarea? Veniti si la endurocros la Cheile Gradjtei? o sa fie foarte tare.

 

weekendul 17 - 19 e enduro la Lazarea.

La endurocross eu nu ma bag - la viteza mea supersonica doar m-as face de ras :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

weekendul 17 - 19 e enduro la Lazarea.

La endurocross eu nu ma bag - la viteza mea supersonica doar m-as face de ras :lol:

poti sa dai mai multe detalii legate de concursul de la ,lazarea?in ce zona e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa dai mai multe detalii legate de concursul de la ,lazarea?in ce zona e?

 

Ai topic separat la ENVENIMENTE OFFROAD 2009

E la 5 km de Gheorghieni, in comuna Lazarea. Daca nu ti-a placut geografia, Gheorghieni e la vreo 60 km de miercurea ciuc.

Ai vreo 330 km de la Bucuresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...