Sari la conținut

1 mai 2009, Bucuresti - Vama Veche pe DN3


MotoRocker
 Share

Postări Recomandate

Propunere DN3 Vineri la 9:

 

Vineri dimineata, la ora 8:30 incepe adunarea la ultimul PETROM de pe sos. Pantelimon, adica aici:

 

http://wikimapia.org/#lat=44.441088&lo...amp;m=a&v=2

(ar fi de preferat sa alimentati mai din oras, sau de seara....ca stim cu totii cum sunt benzinariile marginase de 1 mai)

 

La 9:00 se pleaca pe DN3 spre Constanta pe ruta:

 

Bucuresti - Branesti - Fundulea - Lehliu - Dragalina - Fetesti - (intrare pe A2, trecut podul, iesit dupa Cernavoda) - Stefan cel Mare - Constanta - Mangalia - Vama Veche.

 

Drumul e misto, are curbe, viraje, paduri, pisici, babe si carute. Aslfaltul e foarte bun, doar cateva portiuni mai cu damburi (nu gropi) dar sunt f scurte si nu-s rele...merge la 80 km/h pe cruiser. E pustiu.

 

Viteza medie:

- in localitate: 70-80 km/h (daca vedem radare le lasam la 60)

- afara: 100 km/h (cu variatii intre 90-110)

 

Opriri(in principiu, poate arata si altfel):

 

Prima - undeva dupa Lehliu, eventual in preajma Dragalina - e un complex de restaurante, paracare tiruri.

A doua - dupa ce trecem podul si coboram de pe A2, fie la o benzinarie, daca e nevoie de alimentare, fie la un complex de terase...bagam un cafeu scurt si plecam.

A treia - Benzinaria MOL la iesirea din CT.

 

E invitat oricine

 

In principiu, la vitezele de mai sus cred c-or sa se arunce cruiseristi, enduristi, eventual nakedisti poate chiar si viteztisti care merg mai subturat smile.gif

 

Deocamdata 3 mobre.

Va rog sa confirmati pe topic daca e sa veniti, sa-mi fac si eu idee.

 

deci:

 

1. Iceman - Yamaha Virago 535

2. Icemana - Yamaha Virago 250

3. Marlyin - Yamaha Virago 250

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare as veni si eu cu prietena mea, pe un motor, vineri de dimineata. am o intrebare: daca intram pe autostrada, drumul pe la medgidia nu o sa fie aglomerat? am gasit 2 variante care par ok: 1. Bucuresti-Urziceni-Slobozia-Harsova-Constanta; 2. DN 3 Bucuresti-Fundulea-Lehliu-DN 3A Drajna-Fetesti-DN 3B Chirana intersectie cu DN 2A si, in continuare, DN 2A Giurgeni-Harsova-Constanta; astept raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze acu am vazut ca vreti doar sa traversati A2; drumul e ok, mai am o intrebare: cand va intoarceti si pe unde?

 

salut...

Drumul e paralel cu A2, n-o sa mergem pe autostrada decat cand va trebui sa trecem bratul Borcea si Dunarea, atat.

 

 

uite, pun o harta cu traseul (marcat cu albastru inchis)

 

La intoarcere putem veni pe unde am fost la dus, sau ne putem intoarce pe Urziceni...traseul propus de tine (marcat cu albastru deschis).

Noi ne gandeam sa plecam inpoi duminica pe la pranz.

post-9738-1240825031_thumb.jpg

Editat de ..IcemaN..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autostrada o sa fie blocata intre Fetesti si Cernavoda intre 11 si 15.Stiu din anii trecuti cand se circula pe 3 benzi-si pe urgenta -cu viteza melcului pe 10-12 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi ii credeti? Ei nu pot prezice vremea cu o zi inainte, dar cu 4? :) Meteo e ca Horoscopul :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aglomerat o sa fie din Fetesti pana in Vama Veche...dopul de la iesirea de pe A2 se fenteaza pe dreapta cu strecurat pe la 40 km/h....asa a fost anu' trecut....coloana de 50 mobre :bigstar:

traseul nu e chiar batut in cuie, vrem doar sa evitam A2(care pe langa faptul ca e plictisitoare, e si plina de 'jmecheri').

La o adica putem combina DN3 cu E60(ocolim unpic), de la Fetesti sau dupa Dragalina s-o luam in sus pana la Harsova(am inteles ca peisajele-s misto, si drumul e prin vai/dealuri)....si sa continuam pe E60 pana in CT. Dar nici E60 nu cred c-o sa fie foarte liber + ca ocolim unpic.

Probelema e ca tre' sa traversam toata CT si tot prindem 50-60 km de aglomeratie...

 

Uitati posibile trasee(marcat cu negru)... dus-intors, la o adica, putem folosi oricare varianta (mai putin A2, Calarasi-Ostrov, sau Urziceni(urziceni merge la intoarcere - continuare pe marcaj punctat)

 

Pe mine cel mai mult ma incanta prima varianta, aia postata pe prima pagina, cu Buc-Fetesti(DN 3), Fetesti - Cernavoda(A2), Cernavoda-CT(DN22 parca) CT-Vama Veche (E60)...e compromisul ideal :finger:

cat despre vreme, nu poate fi mai naspa ca anul trecut :)

 

 

daca ploua mai plecati?

 

daca ploua torential inainte de placare si e cerul intunecat...asteptam pana se insenineaza, daca ramane asa naspa.... plecam sambata

post-9738-1240912499_thumb.jpg

Editat de ..IcemaN..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar nu inteleg de ce va chinuiti sa ocoloti autostrada, unde oricum o sa se mearga bine, ca apoi sa ajungeti tot in full trafic cernavoda-vama . :)

 

 

Nu-mi place sa recunosc dar cam are dreptate aici :bigstar:

 

pt ca dupa 50-60 km de mers drept incep sa casc si ma ia o stare de plictis de-mi strica tot cheful de drum. E doar factorul de 'fun'...pe drumul vechi mai o curba, mai o baba, mai o cioara...mai treci printr-o padure etc... urasc autostrazile! sunt prea.... mecanice

al doilea ar fi aglomeratia....anul trecut am plecat peste 30 mobre pe A2...pana la lehliu deja eram imprastiati pe 15 km...tre' sa depasesti prea multi care merg cu 70 km/h in timp ce stai cu ochiul stang in oglinda sa nu te ia Gheorge cu 250 km/h pe X5 in timp ce te flashuiste sa depasesti matizul mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos, daca mai sunteti pe aici printre cei care nu vor depasi fabuloasa viteza de ~100 km/h indiferent de conditii, anuntati pentru ca mai sunt si incepatori la primul lor drum mai lung :) cu care trebuie sa avem rabdare. Poate formam un grup mai mic si mai lent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos, daca mai sunteti pe aici printre cei care nu vor depasi fabuloasa viteza de ~100 km/h indiferent de conditii, anuntati pentru ca mai sunt si incepatori la primul lor drum mai lung :) cu care trebuie sa avem rabdare. Poate formam un grup mai mic si mai lent.

 

pai cam asta e viteza la care o sa se marga... ~100 km/h afara, si ~80 km/h in localitatile fara radar... + ca mult 100 km/h pe cruiser fara parbriz devine deranjat...nu vrem sa alergam ci sa ne plimbam pana la mare... nu ne grabim :bigstar:

 

Pana acum avem asa!

 

1. Iceman - Virago 535

2. Icemana - Virago 250

3. Marlyin + Marlyina - Virago 250

4. Filososful - Kawa EN 500 (indecis)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai fratilor.....alte saituri cu meteo mai stiti? ca io pe unde m-am uitat..... era cam nasol.....pe ploaie nu mai vin... nu vreau sa indur atata drum....si sa imi pun cortu` in balta...+ k nu mai ard nici lemnele .... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cam asta e viteza la care o sa se marga... ~100 km/h afara, si ~80 km/h in localitatile fara radar... + ca mult 100 km/h pe cruiser fara parbriz devine deranjat...nu vrem sa alergam ci sa ne plimbam pana la mare... nu ne grabim :D

 

Pana acum avem asa!

 

1. Iceman - Virago 535

2. Icemana - Virago 250

3. Marlyin + Marlyina - Virago 250

4. Filososful - Kawa EN 500 (indecis)

 

CE FACI BAH...pe mine m-ai uitat ... daca vrei mergem si prin bulgaria asa scapam de aglomeratie

Editat de iulianera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu incercati si o alta varianta mai altfel decat toate.Pe harta arata bine(cu linia roz) ,nu inteleg exact din poza asta cum se trece din Calarasi spre Ostrov...presupun ca este vreun pod sau cu bacul.Cred ca pe varianta asta se evita cel mai bine plictiseala si aglomeratia....nu stiu in schimb daca o sa evitati si ploaia.Daca se indreapta cred ca o sa merg si eu cu voi.....asfalt uscat.

post-19896-1240929368_thumb.jpg

Editat de DarkDrac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...