Sari la conținut

Incepatorii si motocicletele puternice


Silenti
 Share

Postări Recomandate

Problema incepatorilor pe SS-uri puternice (nu chestii obosite din 1980 toamna) apare in orasele dezvoltate, care, surpriza emisiunii, cam au piste de karting, macar in apropiere.

E posibil ca in Iasi sa nu fie nimic dar te asteptam cu draga inima sa te muti in Bucuresti sau ... in imprejurimi :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si tu cine esti?

 

Argumentele tale sunt nule.

Acelasi lucru e valabil pentru orice motor ai avea ca incepator.

 

Cat despre mers incet, invit pe oricine la un concurs de mers incet cu picioarele in scarite. Ai fi surprins.

 

Altele erau problemele aici.

 

 

pentru ca tu spui ca am argumente nule, de asta mor unii pe sosea.si ma refer la cei ce mor ptr ca vor putereeee.topicul este incepator pe supersport, asa ca nu vad ce alte probleme trebe discutate aici :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca imi permiteti si mie o opinie : asta cu incepator pe supersport e o prostie.Si eu sunt incepator,si imi plac foarte mult ss-urile,dar dupa ce m-am urcat pe unul si am vazut ce pozitie ai pe el, si mai ales dupa ce m-am plimbat (ca pasager) pe un R6, pot sa afirm linistit ca e o mare prostie sa iti iei supersport ca incepator.

Deci , nu stiu, eu vad o gramada de dezavantaje la un supersport din punctul de vedere al unui incepator:

- pozitie foarte plonjata in fata - lucru bun pt aerodinamica cand mergi cu 200 kmh,dar in rest doar stres si dureri de spate

- consumabile foarte scumpe - e si normal avand in vedere ca supersportul este un motor de performanta ,dar ca intotdeauna performanta vine cu un cost

- prin traficul din Bucuresti , e foarte greu de manevrat mai ales de catre un incepator

- in cazul unei cazaturi,carenele se fac praf ,pe cand la un naked ,daca mai ai si crash-pad uri ,ai sanse sa scapi foarte ieftin daca o culci pe o parte

- nu in ultimul rand , probabilitatea foarte mare sa pt un incepator sa ii dea "sa vada ce poate" si sa fie neplacut surprins de cat de mult poate motoru si cat de putin cel care conduce...

Avantajele unui supersport?Arata superb si pt cine poate sa il conduca cum trebuie ofera senzatii intalnite doar pe masini de 2-300.000 E cu embleme cu caluti si tauri in fata.

Recunosc,si eu am fost foarte tentat sa imi iau un Cbr de 600.Mai ales cand ii vezi pe baieti cum le forjeaza noaptea pe Dr. Taberei,cand il vezi pe Bardacu cum merge cu Ninja pe o roata pana la 150 ,felul cum suna si cum arata , iti vine sa vinzi tot ce ai prin casa ca sa iti iei si tu una...Dar odata ce m-am suit pe asa ceva mi-am dat seama ca nu e inca de nasul meu.

Sau nu stiu,poate sunt eu un incepator prost,care nu se descurca,care nu are instincte,reflexe,care nu "le are".Poate ca asa cum exista Supersporturi,exista si Superincepatori :P.

Oricum ,asta e opinia mea de incepator,bafta la toata lumea

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema incepatorilor pe SS-uri puternice (nu chestii obosite din 1980 toamna) apare in orasele dezvoltate, care, surpriza emisiunii, cam au piste de karting, macar in apropiere.

E posibil ca in Iasi sa nu fie nimic dar te asteptam cu draga inima sa te muti in Bucuresti sau ... in imprejurimi :jump:

 

Maaa...tu stii ca esti destept? :jump:

Eu am uitat complet de Selena Karting de la Bacau http://www.selenamotorsport.ro/english/panorama.php :P

Tre sa ma duc acolo, gata, cel putin din poze arata mai bine ca AMC-ul vostru :jump:

 

Atentie mare - doar 200 de mii pe ORA! da...adica 60 de minute! Ihaa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca tu spui ca am argumente nule, de asta mor unii pe sosea.si ma refer la cei ce mor ptr ca vor putereeee.topicul este incepator pe supersport, asa ca nu vad ce alte probleme trebe discutate aici :P

 

N-ai inteles nimic.

 

In alta ordine de idei, sunt complet de acord ca SS-ul te surprinde mult mai repede si mai grav decat un alt motor mai potrivit incepatorilor, dar nu inseamna ca nu se poate merge si invata.

 

Nu te obliga nimeni sa-l forjezi in oras.

Nu te obliga nimeni sa-l forjezi in trafic.

Vrei s-o inveti, iesi tati pe DN1 la 3 dimineata, singur pe sosea, si invata.

 

E grea, da, e incomfortabila, foarte, te sperie foarte repede, ok, iti da "sansa" sa crapi mult mai repede daca esti idiot, foarte adevarat, dar nu e dracu' in persoana.

Sigur nu e cea mai buna alegere pentru un incepator (sincer, nici alte motoare NEsportive dar cu cuplu mai mare as zice ca nu-s), dar nu sunt neincalecabile.

Terminati cu paranoia.

 

Daca te uiti la topicul de accidente, cate cazuri poti spune ca au fost cauzate de faptul ca pilotul mergea pe un SS? Cate situatii sunt UNICE supersporturilor? Nu prea multe.

 

Majoritatea accidentelor se intampla la viteze mult prea comune pentru majoritatea motoarelor, din greseli ori ale altor participanti la trafic ori ale lor, erori de circulatie, nu de pilotaj!

Intradevar, ponderea oamenilor cu supersporturi este mai mare, si de-asta si apar mai multi accidentati din categoria asta, dar, inca o data, nu fierul omoara, oamenii omoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai inteles nimic.

 

In alta ordine de idei, sunt complet de acord ca SS-ul te surprinde mult mai repede si mai grav decat un alt motor mai potrivit incepatorilor, dar nu inseamna ca nu se poate merge si invata.

 

Nu te obliga nimeni sa-l forjezi in oras.

Nu te obliga nimeni sa-l forjezi in trafic.

Vrei s-o inveti, iesi tati pe DN1 la 3 dimineata, singur pe sosea, si invata.

 

E grea, da, e incomfortabila, foarte, te sperie foarte repede, ok, iti da "sansa" sa crapi mult mai repede daca esti idiot, foarte adevarat, dar nu e dracu' in persoana.

Sigur nu e cea mai buna alegere pentru un incepator (sincer, nici alte motoare NEsportive dar cu cuplu mai mare as zice ca nu-s), dar nu sunt neincalecabile.

Terminati cu paranoia.

 

Daca te uiti la topicul de accidente, cate cazuri poti spune ca au fost cauzate de faptul ca pilotul mergea pe un SS? Cate situatii sunt UNICE supersporturilor? Nu prea multe.

 

Majoritatea accidentelor se intampla la viteze mult prea comune pentru majoritatea motoarelor, din greseli ori ale altor participanti la trafic ori ale lor, erori de circulatie, nu de pilotaj!

Intradevar, ponderea oamenilor cu supersporturi este mai mare, si de-asta si apar mai multi accidentati din categoria asta, dar, inca o data, nu fierul omoara, oamenii omoara.

doamne...doamne....tare suparati sunt oamenii astia pe incepatorii cu SS. Bine ca nu s-a facut un topic cu fete incepatoare pe SS...ca ne "desfiintau"!!! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P da! e buna asta cu ideea topicului "fete incepatoare pe SS"

 

Apropo! orice vehicul cu doua roti e periculos :jump: important este creierasul purtat in cap de fiecare si un gram de noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate te murdaresc pe tine la gura de altceva. . .

Esti un batran trist,nu te cred in stare.Oricum s'ar putea sa te mai murdaresti tu de cate ceva la gura

esti un batran trist,narcisist,comunist,basit.

Editat de alexutzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Super bine scris ...nota 10 pentru expunere. Problema mea care este: acum fac scoala, am 23 de ani, imi plac SS-urile f mult (de fapt doar SS imi plac). Eu voiam sa-mi iau un naked..dar nu prea merg prin oras...si nu-mi plac. SS, s-ar zice ca e mult pt incepator. Sincer pe mine nu ma intereseaza cat caluti are....poate sa aiba si 25 de cai ...dar sa aiba designul ca al unuia de 600....exact ca cel de 600...de la dimensiuni generale...pana la cele ale pneului spate...

PS: am permis cat.B de 6 ani fara incidente in trafic...de nici un fel...pe o masina de 115CP (mult pt un incepator :P ). Deci cap am ...imi trebuie motor.

 

PS2: Nu-mi plac motoarele de 125, 250....e vb de gust (si nu se discuta). Va salut!!! Respect pt topic!

 

trist. era o reclama la Corvette parca ceva de genu: Small Penis?

 

Nu zic ca trebuie sa iti iei naked sau altceva, dar nu poti sa spui ca vrei sa aibe designul unuia de 600 doar atat. ca asa iti cumperi o yamaha de 125 si gata, ai design si putere nema.

 

Eu iti urez bafta dar sincer, nu cred ca o sa fie suficient.

 

p.s: 115 cp pe masina mult pt un incepator? nu sufar sau altceva dar cam orice masina buna se invarte la cp astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am vazut ce s-a mai scris in ultima vreme:unii au pareri asemanatoare cu a mea, altii din contra.Da am o intrebare:baietii care dau sfaturi sunt considerati "experimentati" dupa statusul de la profil :kiss: (avansat sau expert sau mai stiu io ce cu peste 1000 de posturi la activ) sau dupa poza pe circuit care probabil ca este, probabil ca nu este a lor?Nu de alta da dc exista cineva "profi" cu adevarat pe aici l-as ruga sa mi lase si mie un id de mess sau un nr de tel, orice.Sincer m as baga la un curs de pilotaj pe circuit da cu unu mai cerebral ca sunt io dus cu tavanu' destul...cel putin imi dau seama ca ma risc cam prea mult...am incercat cu niste carti de pilotaj si tinuta de drum da e cam greu sa pui in practica teoria de unu singur. :P Nu ca nu ma descurc(chiar binisor as putea adauga), da cred ca mai sunt multe de invatat si intr o viitoare situatie cu adevarat "LIMITA" ar fi bine sa cunosc cat mai multe metode de iesire.. :lol:

Merci dinainte si drum uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am 22 d ani, sunt nou p'aici cu toate k citesc forum'ul cu mare interes de ceva timp de'abia acum m'am hotarat sa devin "membru" si sa prezint unele din parerile mele despre ce inseamna motociclismul in viziunea mea! Ink nu am A'ul (B il am d 2 ani km 60.000 km) dar foarte curand sper s il am pt k am microbul asta d multi ani! Si cand o sa il am prima mea mobra va fi ss!!! Multi dintre voi o s ziceti "altul frate cu fitze d rider" sau "asta nu stie ce face" "alt forjator cu permis de 1 luna" sau nu mai stiu eu ce cu toate k aveti dreptate in cea mai mare parte(general vorbind)! Am vazut si cunosc persoane cu A'ul proaspat luat kre forjau serios niste ss d 600 si dadeau cox cat cuprindeau cu toate k ei nu aveau habar ce aveau intre picioare! Dar faza e ca nu toti sunt la fel, sunt cazuri si cazuri! In cazul meu as fi vrut sa experimentez mai mult cu o mobra d 400, dar sincer nu as vrea decat ss d 600 pt inceput! A nu se intelege k fac asta din fitza sau ma scot banii afara din casa etc etc etc.NU!!! Pt mine motociclismul e mai mult dekt o pasiune, e o chemare p kre am simtit'o d mult timp( pt supersport Normal :kiss:) dar din diverse motive nu am putut s o fac (legal) poate si din motive legate d bani! Inteleg perfect la ce ma expun, si asta ar trebui s inteleaga toti kre vor face pasul asta dupa parerea mea, major! Dar vreau sa subliniez k foarte putini trec direct la ss nu pt fitze,nu pt figuri d ghostrider, nu pt fomei, nu pt smecherie ci pentru emotia p kre doar un ss poate s'o ofere!Nu incerc sa'i determin pe cei kre sunt la inceput sa inceapa cu ss, fiekre cu gusturile/inclinatiile lui dar sincer asta ma atrage si m'a atras din'totdeauna! Sunt multe pericole,si eu si toti le stiti prea bine, multi dintre voi chiar le'ati simtit p pielea voastra,dar au fost si multi kre au murit din motivele mult discutate aici p forum! Sunt multe de zis dar nu vreau s fac p filozofu p'aici si nu vreau s plictisesc! Oricum eu stiu exact ce am d facut si sper sa iasa bine si sa fie un inceput frumos cu viitorul meu calutz ss!Mult nu ar mai fi pana atunci:D! Dak am suparat p cineva cu privire la cele d mai sus atunci imi pare rau dar asta e parerea mea si numai a mea!Dak am gresit cu ceva va rog s ma corectati, k nu ma supar :lol: Apropo foarte bun topicul ! S ne auzim cu bine si asfalt uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca o chestie... sa stiti ca daca sunteti incepatori si a-ti fost feriti de pericole, aveti mare grija... cucat capatati mai multa experienta cu atat pericolele cresc..... adica o sa vi se faca parul ca de gaina mai mereu.... so be carefull.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca o chestie... sa stiti ca daca sunteti incepatori si a-ti fost feriti de pericole, aveti mare grija... cucat capatati mai multa experienta cu atat pericolele cresc..... adica o sa vi se faca parul ca de gaina mai mereu.... so be carefull.

da, intalniti pe strazi fel si fel de capcane, tepi, busteni, bile ca-n indiana jones :crack:

eu as reformula ca cu cat cresti in experienta, cu atat capeti incredere in propriile forte si astfel, te risti la mai mult....si niciodata nu stii de unde sare "iepurele"

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numai zmei paici .......... luati-va ma R1 ca imi place sa ma uit la stiri =))

 

am inceput pe 600 cc da imi place sa fac caterinca pentru ca oricum va cumparati tot ce vreti .......

 

de ce slbz mai puneti intrebari dastea ca oricum tot ce vreti va cumparati ..........

 

 

 

nu va iarta nici un motor asa ca ........... am un sezon pe 600 cc (primul motor proprietate personala) si nu te iarta daca esti neatent .......... il dau pe o roata ....... cateodata imi iese si un pic de stoppie si tot mi-am rupt capul de cateva ori ......... asta inainte sa incep sa il dau pe o roata si alte chestii ........... mai bine urmariti topicurile pentru echipamente de protectie :crack:

 

 

auzi pe unii ca nu au avut nici un incident cu moto de nnnn ani de zile ......... mi-am luat motor sa simt adrenalina nu sa il folosesc pe post de scuter ......... gandeste-te ce fel de om esti inainte de SS parerea mea.

 

bafta !!! oricum nu aveti nevoie de sfaturile unui rookie ca mine :laugh: e tarziu si nu am somn ..... mai postez si eu paici pana ma ia somnul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numai zmei paici .......... luati-va ma R1 ca imi place sa ma uit la stiri =))

 

am inceput pe 600 cc da imi place sa fac caterinca pentru ca oricum va cumparati tot ce vreti .......

 

de ce slbz mai puneti intrebari dastea ca oricum tot ce vreti va cumparati ..........

 

 

 

nu va iarta nici un motor asa ca ........... am un sezon pe 600 cc (primul motor proprietate personala) si nu te iarta daca esti neatent .......... il dau pe o roata ....... cateodata imi iese si un pic de stoppie si tot mi-am rupt capul de cateva ori ......... asta inainte sa incep sa il dau pe o roata si alte chestii ........... mai bine urmariti topicurile pentru echipamente de protectie :crack:

 

 

auzi pe unii ca nu au avut nici un incident cu moto de nnnn ani de zile ......... mi-am luat motor sa simt adrenalina nu sa il folosesc pe post de scuter ......... gandeste-te ce fel de om esti inainte de SS parerea mea.

 

bafta !!! oricum nu aveti nevoie de sfaturile unui rookie ca mine :laugh: e tarziu si nu am somn ..... mai postez si eu paici pana ma ia somnul

 

kamikaze scrie pe tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

pe toate topicurile citesc motive pentru care sa nu-ti cumperi ss, dar nu am vazut un post in care, in caz ca ti-ai luat un ss si esti incepator, ce anume trebuie sa faci sa nu iti risti viata. pana la urma mi se pare ca totul depinde de atitudinea motociclistului si de felul cum se comporta in trafic. astept sfaturi de la profesionisti :D .

 

 

----

nu vreau sa vad posturi gen... o sa te vedem la sectiunea accidente sau nu vrem sa-ti dam rip-uri. doar sfaturi!

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SS dă bine la femei,merge 'tare', s-aude miÂşto, iti creste e-pen.isul ....

 

Daca tu ca incepator cu R6 din '99 ai scris ce-ai scris mai sus, nu stiu...e ca si cum ai intreba ce tre sa faci cand esti gol cu o tipa si ti se scoala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SS dă bine la femei,merge 'tare', s-aude miÂşto, iti creste e-pen.isul ....

 

Daca tu ca incepator cu R6 din '99 ai scris ce-ai scris mai sus, nu stiu...e ca si cum ai intreba ce tre sa faci cand esti gol cu o tipa si ti se scoala...

 

 

ESti rau!Omu' si'a luat SS, vrea sa para superdur, dar cere sfaturi cum s amearga cu SSul ca sa nu isi mai ude chilotii de fiecare data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca opinie personala (adica nu pretind sa fie cineva de acord cu mine) un SS pe sosea e aproape inutil. In oras nu ai ce face cu el si e mai putin manevrabil ca un naked sau un commuter, pe drumuri mai proaste e inutil, autostrazi avem putine si nu face nimeni naveta pe autostrada (e singurul caz in care chiar ar avea rost un SS, desi riscul radarelor si suspendarii permisului parca e prea mare). Circuite nu avem, sosele de rahat sunt destule, ca sa mergi cu pana la 200 km/h se poate si cu un Fazer sau Hornet, peste 250 nu ai unde, deci ce dracu' iti trebuie SS? Ca sa compenseze lipsa dintre picioare? Vise, nu are nici un efect :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi preventiv si nu da in ea decat in locurile unde este relativ sigur (drum drept, liber, cu asfalt bun, fara strazi perpendiculare, fara masini parcate pe lateral si de preferinta cu sens unic - ex : kiseleff, unirii, autostrada).

preventiv inseamna sa presupui ca esti invizibil si sa te astepti oricand sa te incalece, sa nu-ti dea prioritate sau sa iti intoarca in fata orice masina.

+ un pic de talent + un pic de noroc si vei fi ok. se poate trai foarte frumos si normal si pe un SS, la fel ca si pe un enduro sau pe un scuter. acceleratia e la tine in mana, nu la altcineva.

 

succesuri maxime ! :D

 

Ca opinie personala (adica nu pretind sa fie cineva de acord cu mine) un SS pe sosea e aproape inutil. In oras nu ai ce face cu el si e mai putin manevrabil ca un naked sau un commuter, pe drumuri mai proaste e inutil, autostrazi avem putine si nu face nimeni naveta pe autostrada (e singurul caz in care chiar ar avea rost un SS, desi riscul radarelor si suspendarii permisului parca e prea mare). Circuite nu avem, sosele de rahat sunt destule, ca sa mergi cu pana la 200 km/h se poate si cu un Fazer sau Hornet, peste 250 nu ai unde, deci ce dracu' iti trebuie SS? Ca sa compenseze lipsa dintre picioare? Vise, nu are nici un efect :)

 

opinia ta nu e gresita, insa tine si de gusturi si de ceea ce isi doreste fiecare de la un motor.

eu recunosc, conteaza ca motorul meu sa arate bine. sa ma uit la el si sa-mi placa. iar un ss nu se compara din punctul asta de vedere cu niciun naked, enduro sau altceva. si care dintre noi nu recunoaste ca si-a luat motor si pentru ca (subliniez SI) e sexy, mananca rahat.

pe langa asta mai e si feeling-ul pe care-l ai cand esti pe el. pozitia, comenzile, aerodinamica, iti dau un sentiment placut de sportivitate si putere. nu vad de ce dorinta de a simti aceste lucruri trebuiesc asociate cu lipsa dintre picioare sau cu alte complexe. dupa parerea mea, cine emite astfel de teorii (si mai ales cine le generalizeaza), ori e invidios, ori n-a incercat niciodata un SS.

la fel si pentru partea cu "in oras nu ai ce face cu el". ba iti spun eu ca faci exact acelasi lucru ca si cu un Hornet (primul meu motor a fost Hornet). da, poate la inceput te dor un pic mainile, dar astea trec cu timpul. diferenta este ca daca vrei sa iesi din oras, pe Hornet te bate vantu de te capiaza cand treci de 120, in timp ce pe SS poti merge cu 180 constant fara sa ai nicio problema.

 

respect !

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... nu SS sunt piesa slaba, sau motoarele cu capacitate cilindrica mare sau orce alt fel de motor ci OMUL de la ghidon!

 

 

daca ai cap .... traiesti

 

daca nu ai cap .... selectie naturala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine emite astfel de teorii (si mai ales cine le generalizeaza), ori e invidios, ori n-a incercat niciodata un SS.

Si tu generalizezi, din cate vad :D

 

Si cu un Fazer se poate merge bine, arata bine, e ceva mai manevrabil in oras si nu vad unde poti merge cu 180 mai mult de cativa kilometri pe autostrada. Nu sunt invidios si nu am mers pe 600 ci pe ceva mai mare si mi-a placut, dar nu mi-as lua asa ceva desi as avea banii sa cumpar maine. Pana la urma chiar e o chestie de gust si de ce vrei de la o motocicleta.

 

In sfarsit, pentru discutia de fata motivul de a nu lua un SS ca incepator ar fi "pentru ca exista motociclete aproape la fel de frumoase si de rapide dar mai putin periculoase si mai utile, gen Fazer sau Hornet carenat, SV650 si altele".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...