Sari la conținut

Incepatorii si motocicletele puternice


Silenti
 Share

Postări Recomandate

pai am postat mai sus un filmulet de pe youtub; am vz clar; tocmai de asta ziceam, cum de nimeni care vrea motocicleta, mai ales incepatorii, nu iau in considerare aspectul asta; mai ales la cat se discuta pe aici despre pericolul blocarii rotii fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pentru ca majoritatea incepatorilor isi iau motoare vechi si ieftine in jurul a 2000E dintre care putine au ABS.

Parerea mea e ca asa e cel mai bine; e pacat sa dai jos (ca ai uitat cricul), sa mergi subturat etc. cu o moto noua.

In fine discutia devine off-topic...

Editat de Caron
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

TOTUL tine de pilot cat ca e pe SS sau pe alt motor , de ochii lui , vigilenta si calitatile lui ...poti sa fii matur si la 23 ani sau imatur la 30 . tine de ce ai in bibilica .

Nu sunt de acord cu o parere de la inceput ...adica de ce iti iei SS daca mergi incet ....atunci de ce ii iei Porsche daca mergi incet sau ferrari e cam la fel ....in localitate mergi incet ca deh.... iar in alte locuri tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se referea la faptul ca nu merita sa iti iei SS daca mergi in general incet, daca nu iti place viteza si doar pentru faptul ca arata bine si ca prietenilor tai or sa le placa motorul; normal ca nu toti cu SS merg super-sonic peste tot,la orice ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi, in ideea ca se va merge ABSOLUT legal, un SS nu e mai dificil de condus decat un naked mic de exemplu? Adica pozitie mai putin confortabila, rigiditate pe drumuri proaste, manevrabilitate mai redusa (mai ales in orasele aglomerate)...etc...? Nu stiu dar imi lasa impresia ca nu e chiar potrivita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ABS a fost pus pe o motocicleta BMW din 1989.

 

Am auzit pareri diferite despre ABS, sunt si oameni cu experienta ca motociclisti care ocolesc ABS.

Nu am inteles exact motivul dar banuiesc ca are legutara cu tehnica de franare pe care daca o stapanesti "simti" aderenta rotii si o poti controla. Astfel franand pana la limita aderentei (unde ar interveni ABS) se obtine o distanta de franare mai mica.

 

Personal nu imi imaginez cum poti "simti" ca roata fata e pe cale sa rupa aderenta... si momentan nici nu vreau sa testez :love:

 

Sunt incepator, dar logica imi spune ca daca te infigi in frane te duci jos cu tot cu ABS... mai ales sa fie praf, nisip... motorina! pe jos.

inseamna ca ai logica de gaina. habar nu ai ce e ABS, care e ideea acestui sistem sau cum functioneaza, dar iti dai cu parerea! ia vezi aici:

 

http://www.youtube.com/watch?v=JFspgfYotSk - cel mai important film

 

 

Editat de aoleks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu nu te duci pe jos cu ABS dar te poti duce intr-un gard sau intr-o masina daca roata spate pierde aderenta si e in aer pentru ca abs'ul da drumul rotii fata sa ruleze indiferent daca ai sau nu frana fata aplicata.

in plus , mie imi place ideea de actionare hidraulica directa de la levierul de frana la roata. toata dracia asta cu electronica si microcipuri ma sperie. pana la urma astea sunt motociclete nu avioane. in plus , la fly by wire daca ti s-a stricat un sistem ai pus-o. s-a terminat indiferent cat de pilot esti. ma gandesc ca la fel e si la brake by wire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum poata sa piarda roata din spate aderenta daca ai abs? abs controleaza atat frana de fata, cat si aia din spate! in plus, franele fata/spate sunt actionate separat, deci daca spatele ar bloca, doar frana din spate s-ar elibera :wacko:!

 

s-au gandit nenea inginerii la din astea! ct despre chip-uri si alea alea, nici eu nu sunt adeptul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wacko:

Corect! E ca si cum ai incerca sa fugi inainte sa stii sa mergi :laugh:

Sincer sa fiu, cunosc incepator care s-a urcat direct pe 1000 cm3 si inca o duce bine. Depinde cat de mult de duce capu' ,daca te duce destul de mult incat sa-l tii intre umeri :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu, cunosc incepator care s-a urcat direct pe 1000 cm3 si inca o duce bine. Depinde cat de mult de duce capu' ,daca te duce destul de mult incat sa-l tii intre umeri :wacko:

Si eu vad atatia cocalari fara casca in fiecare zi... n-au mierlit-o toti inca, doar sunt atatia pe strazi. Eu nu cred ca e bun argumentul tau si pentru ca daca respectivii se suiau intai pe 250-600, s-ar fi descurcat mai usor si ar fi putut trece la miar ulterior fara sa fie nevoie sa invete sa mearga pe motor si sa stapaneasca herghelia aia in acelasi timp.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am auzit de multe ori argumentul asta cum ca e dificil sa inveti pe o sportiva si e mai bine sa incepi de la cc mic si sa urci. nu zic ca nu-i asa , zic doar ca multa lume pare sa ignore faptul ca sportivele de 600 (nu stiu cum sunt alea de 1000) incep si fac nazbatii de la ture inalte. ca sa te duci ca incepator in 7000 de ture , moment in care incepe mobra sa-si arate coltii , trebuie sa fii rau intentionat si sa vrei cu adevarat. eu nu cred ca e un accident daca ajungi acolo cu ea. inseamna sa fortezi viteza 1 pana la peste 50-60kmh sau viteza a 2-a pana in 70-80-90kmh. ma rog , asta e de la ss la ss dar cam pe acolo sunt valorile. eu in ture inalte ajung doar cand ma grabesc tare pe autostrada si sar de 170kmh. si nici atunci pentru ca urc liniar in viteza si mai din lung ca sa salvez carburant. sa zicem ca intr-un fel in care eu nu realizez eu ,ai ajuns in 7000. acu ea ori se ridica ori nu se ridica. daca iei gazu s-a calmat instant. sa ajungi in 10000 de ture inseamna ca tu ca incepator esti batut in freza si ai ceva cu sanatatea ta. adica ai face prostii pe orice mobra nu numai pe ss.

ce stiu este ca la viteze modice 50-70kmh in oras 90-130 pe dn'u (adica vitezele cu care ai merge si pe chopper si pe cross si pe enduro ) ia curbele foarte exact , franeaza prin compresia motorului si prin frane mult mai bine decat alte motociclete (ca d'aia e facuta , ca sa accelereze ca nebuna si sa franeze ca nebuna) si unghiul ei mai mic de bracaj nu mai conteaza asa de mult ca iei curbele mai mult lasandu-te pe ea si facand countersteering iar cu cat viteza e mai mare cu atat mai mult ii schimbi directia prin miscarea centrului de greutate.

nu neg ca majoritatea cu ss-uri merg ca niste dobitoci cu viteza foarte mare prin toate locurile unde ar trebui sa-si pazeasca oasele. pana la urma nu viteza constructiva a lor este periculoasa pentru ca nu am auzit de multi sa-si rupa capetele la 250 cat demaraju foarte bun.

si aici vine marele minus al ss-ului sau mai bine spus marele minus al "pilotilor" de ss. cand tu o arzi doar prin oras intre semafoare si reisaresti de la stop la stop pentru ca te dor incheieturile cand iesi la drum lung si te rupe si carca de la pozitia in sa , singura bucurie pe care o sa o ai e sa-ti duci mobra in ture inalte , sa o ridici pe o roata si sa te folosesti de demaraju ala periculos , adica exact ce nu ar trebui sa faci ca incepator. in plus , e dificil sa inveti sa mergi pe motor in linie dreapta accelerand ca prostu si franand ca prostu in viteza 1 si 2. nu de alta dar nu stiu ce curbe abordezi in turatiile alea ca sta mobra dreapta de la acceleratie.

ca sa sintetizez , pe ss se invata foarte bine si e la fel ca orice alta motocicleta. niciuna nu iarta prostii si daca esti prost o mierlesti. diferenta la ss este ca de la o anumita turatie e mult mai greu de controlat daca nu stii ce faci numai ca eu cred sincer , am sa ma repet dar n-am ce sa fac , ca nu ajungi in ture inalte accidental ci voit.

acu daca te stii usor de luat de val , renunta la idee ca e proasta. daca te stii om normal si ai mai avut si tu un B cativa ani si ai motive sa te intorci acasa , ia-o daca iti place si bucura-te de ea ca inveti la fel de bine ca si pe restul.

la o adica , daca va sperie , o vindeti si luati altceva. :wacko:

 

p.s. din cate stiu eu ca am cunoscut vreo 100 de posesori de SS , 80% din ei nu le-au scos din oras decat maxim de 2 ori si in drumuri de sub 100km , 50% se dau cu ele maxim 3 luni pe an , iar restul se dau numai in weekend sau de 2-3 ori pe saptamana prin cartier. asta am observat eu. media pe an cred ca e pe la 4000km pentru "piloti" cu unii care nu fac nici 2000. intelegeti ce vreti din statistica asta dupa ureche.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Sunt nou venit pe forum (desi il citesc de ceva timp) si incepator pe ss. Am A-ul de vreo 6 ani (si B-ul de vreo 8) dar nu am avut bani sa-mi iau motor pana anul trecut. Cum intotdeauna mi-am dorit ss (si am si pus ceva bani deoparte), mi-am luat un gixxer de 600 din '08 (nu incerc sa fac reclama). De ce gixxer? Pai, pe langa celelalte sportive de 600 "la oferta" asta are ceva ce mie mi-a parut interesant si anume "Suzuki Drive Mode Selector". Banuiesc ca multi stiti despre ce e vorba dar ptr. cine nu stie e un sistem ce-ti permite sa scazi, oricand, puterea motorului pana la 70%. Pe mine asta m-a ajutat cel putin psihic. Primii 1000 de km nu am iesit din modul C ( cel mai mic). A calarit-o si un prieten care avea un Hornet si mi-a spus ca e mai "puturoasa" decat hornetu, cand e in "drive C". Deci un ss care nu te da pe spate daca esti incepator si-ti scapa mana pe gaz. :wacko:

Ce m-a mai ajutat a fost faptul ca la 10 min. dupa ce am scos-o din showroom (da! era noua) incercand sa intorc cu 5km/h pe nisip, am scapat-o pe jos. N-am patit nimic bineinteles dar zgarietura, de pe motor, rezultata imi aduce aminte de fiecare data cand ma urc pe ea sa NU mai fiu PROST.

Din sept. anu' trecut si pana acum am facut aproape 3000km, marea majoritatea in oras. Incerc sa merg cu ea de fiecare data cand am ocazia, inclusiv la servici.

Concluzie: eu cred ca se poate. Nu am mai avut incidente si sper sa nu mai am... ever :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Sunt nou venit pe forum (desi il citesc de ceva timp) si incepator pe ss. Am A-ul de vreo 6 ani (si B-ul de vreo 8) dar nu am avut bani sa-mi iau motor pana anul trecut. Cum intotdeauna mi-am dorit ss (si am si pus ceva bani deoparte), mi-am luat un gixxer de 600 din '08 (nu incerc sa fac reclama). De ce gixxer? Pai, pe langa celelalte sportive de 600 "la oferta" asta are ceva ce mie mi-a parut interesant si anume "Suzuki Drive Mode Selector". Banuiesc ca multi stiti despre ce e vorba dar ptr. cine nu stie e un sistem ce-ti permite sa scazi, oricand, puterea motorului pana la 70%. Pe mine asta m-a ajutat cel putin psihic. Primii 1000 de km nu am iesit din modul C ( cel mai mic). A calarit-o si un prieten care avea un Hornet si mi-a spus ca e mai "puturoasa" decat hornetu, cand e in "drive C". Deci un ss care nu te da pe spate daca esti incepator si-ti scapa mana pe gaz. :wacko:

Ce m-a mai ajutat a fost faptul ca la 10 min. dupa ce am scos-o din showroom (da! era noua) incercand sa intorc cu 5km/h pe nisip, am scapat-o pe jos. N-am patit nimic bineinteles dar zgarietura, de pe motor, rezultata imi aduce aminte de fiecare data cand ma urc pe ea sa NU mai fiu PROST.

Din sept. anu' trecut si pana acum am facut aproape 3000km, marea majoritatea in oras. Incerc sa merg cu ea de fiecare data cand am ocazia, inclusiv la servici.

Concluzie: eu cred ca se poate. Nu am mai avut incidente si sper sa nu mai am... ever :laugh:

n-are cum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzie: eu cred ca se poate. Nu am mai avut incidente si sper sa nu mai am... ever :D

 

Maaan, sigur te-am vazut pe undeva... desi nu ma uit dupa numere, al tau imi pare cunoscut. :rolleyes:

Cumva intrun weekend victoriei-kogalniceanu-facultatea de drept-eroilor?

 

oricum :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am auzit de multe ori argumentul asta cum ca e dificil sa inveti pe o sportiva si e mai bine sa incepi de la cc mic si sa urci. nu zic ca nu-i asa , zic doar ca multa lume pare sa ignore faptul ca sportivele de 600 (nu stiu cum sunt alea de 1000) incep si fac nazbatii de la ture inalte. ca sa te duci ca incepator in 7000 de ture , moment in care incepe mobra sa-si arate coltii , trebuie sa fii rau intentionat si sa vrei cu adevarat. eu nu cred ca e un accident daca ajungi acolo cu ea. inseamna sa fortezi viteza 1 pana la peste 50-60kmh sau viteza a 2-a pana in 70-80-90kmh. ma rog , asta e de la ss la ss dar cam pe acolo sunt valorile. eu in ture inalte ajung doar cand ma grabesc tare pe autostrada si sar de 170kmh. si nici atunci pentru ca urc liniar in viteza si mai din lung ca sa salvez carburant. sa zicem ca intr-un fel in care eu nu realizez eu ,ai ajuns in 7000. acu ea ori se ridica ori nu se ridica. daca iei gazu s-a calmat instant. sa ajungi in 10000 de ture inseamna ca tu ca incepator esti batut in freza si ai ceva cu sanatatea ta. adica ai face prostii pe orice mobra nu numai pe ss.

ce stiu este ca la viteze modice 50-70kmh in oras 90-130 pe dn'u (adica vitezele cu care ai merge si pe chopper si pe cross si pe enduro ) ia curbele foarte exact , franeaza prin compresia motorului si prin frane mult mai bine decat alte motociclete (ca d'aia e facuta , ca sa accelereze ca nebuna si sa franeze ca nebuna) si unghiul ei mai mic de bracaj nu mai conteaza asa de mult ca iei curbele mai mult lasandu-te pe ea si facand countersteering iar cu cat viteza e mai mare cu atat mai mult ii schimbi directia prin miscarea centrului de greutate.

nu neg ca majoritatea cu ss-uri merg ca niste dobitoci cu viteza foarte mare prin toate locurile unde ar trebui sa-si pazeasca oasele. pana la urma nu viteza constructiva a lor este periculoasa pentru ca nu am auzit de multi sa-si rupa capetele la 250 cat demaraju foarte bun.

si aici vine marele minus al ss-ului sau mai bine spus marele minus al "pilotilor" de ss. cand tu o arzi doar prin oras intre semafoare si reisaresti de la stop la stop pentru ca te dor incheieturile cand iesi la drum lung si te rupe si carca de la pozitia in sa , singura bucurie pe care o sa o ai e sa-ti duci mobra in ture inalte , sa o ridici pe o roata si sa te folosesti de demaraju ala periculos , adica exact ce nu ar trebui sa faci ca incepator. in plus , e dificil sa inveti sa mergi pe motor in linie dreapta accelerand ca prostu si franand ca prostu in viteza 1 si 2. nu de alta dar nu stiu ce curbe abordezi in turatiile alea ca sta mobra dreapta de la acceleratie.

ca sa sintetizez , pe ss se invata foarte bine si e la fel ca orice alta motocicleta. niciuna nu iarta prostii si daca esti prost o mierlesti. diferenta la ss este ca de la o anumita turatie e mult mai greu de controlat daca nu stii ce faci numai ca eu cred sincer , am sa ma repet dar n-am ce sa fac , ca nu ajungi in ture inalte accidental ci voit.

acu daca te stii usor de luat de val , renunta la idee ca e proasta. daca te stii om normal si ai mai avut si tu un B cativa ani si ai motive sa te intorci acasa , ia-o daca iti place si bucura-te de ea ca inveti la fel de bine ca si pe restul.

la o adica , daca va sperie , o vindeti si luati altceva. :rolleyes:

 

p.s. din cate stiu eu ca am cunoscut vreo 100 de posesori de SS , 80% din ei nu le-au scos din oras decat maxim de 2 ori si in drumuri de sub 100km , 50% se dau cu ele maxim 3 luni pe an , iar restul se dau numai in weekend sau de 2-3 ori pe saptamana prin cartier. asta am observat eu. media pe an cred ca e pe la 4000km pentru "piloti" cu unii care nu fac nici 2000. intelegeti ce vreti din statistica asta dupa ureche.

Aproape ca m-ai pacalit... Tu chiar dai impresia ca stii despre ce vorbesti. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eee, ce zic eu se intampla pe la inceputul lui martie, daca nu chiar prin februarie... :laugh:

 

In februarie sigur nu. Din martie am inceput sa scot "porcul" la plimbare. Nu mai tin minte de cand anume. Oricum, probabil o sa ne mai intersectam.... cu totii. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am auzit de multe ori argumentul asta cum ca e dificil sa inveti pe o sportiva si e mai bine sa incepi de la cc mic si sa urci. nu zic ca nu-i asa , zic doar ca multa lume pare sa ignore faptul ca sportivele de 600 (nu stiu cum sunt alea de 1000) incep si fac nazbatii de la ture inalte. ca sa te duci ca incepator in 7000 de ture , moment in care incepe mobra sa-si arate coltii , trebuie sa fii rau intentionat si sa vrei cu adevarat. eu nu cred ca e un accident daca ajungi acolo cu ea. inseamna sa fortezi viteza 1 pana la peste 50-60kmh sau viteza a 2-a pana in 70-80-90kmh. ma rog , asta e de la ss la ss dar cam pe acolo sunt valorile. eu in ture inalte ajung doar cand ma grabesc tare pe autostrada si sar de 170kmh. si nici atunci pentru ca urc liniar in viteza si mai din lung ca sa salvez carburant. sa zicem ca intr-un fel in care eu nu realizez eu ,ai ajuns in 7000. acu ea ori se ridica ori nu se ridica. daca iei gazu s-a calmat instant. sa ajungi in 10000 de ture inseamna ca tu ca incepator esti batut in freza si ai ceva cu sanatatea ta. adica ai face prostii pe orice mobra nu numai pe ss.

ce stiu este ca la viteze modice 50-70kmh in oras 90-130 pe dn'u (adica vitezele cu care ai merge si pe chopper si pe cross si pe enduro ) ia curbele foarte exact , franeaza prin compresia motorului si prin frane mult mai bine decat alte motociclete (ca d'aia e facuta , ca sa accelereze ca nebuna si sa franeze ca nebuna) si unghiul ei mai mic de bracaj nu mai conteaza asa de mult ca iei curbele mai mult lasandu-te pe ea si facand countersteering iar cu cat viteza e mai mare cu atat mai mult ii schimbi directia prin miscarea centrului de greutate.

nu neg ca majoritatea cu ss-uri merg ca niste dobitoci cu viteza foarte mare prin toate locurile unde ar trebui sa-si pazeasca oasele. pana la urma nu viteza constructiva a lor este periculoasa pentru ca nu am auzit de multi sa-si rupa capetele la 250 cat demaraju foarte bun.

si aici vine marele minus al ss-ului sau mai bine spus marele minus al "pilotilor" de ss. cand tu o arzi doar prin oras intre semafoare si reisaresti de la stop la stop pentru ca te dor incheieturile cand iesi la drum lung si te rupe si carca de la pozitia in sa , singura bucurie pe care o sa o ai e sa-ti duci mobra in ture inalte , sa o ridici pe o roata si sa te folosesti de demaraju ala periculos , adica exact ce nu ar trebui sa faci ca incepator. in plus , e dificil sa inveti sa mergi pe motor in linie dreapta accelerand ca prostu si franand ca prostu in viteza 1 si 2. nu de alta dar nu stiu ce curbe abordezi in turatiile alea ca sta mobra dreapta de la acceleratie.

ca sa sintetizez , pe ss se invata foarte bine si e la fel ca orice alta motocicleta. niciuna nu iarta prostii si daca esti prost o mierlesti. diferenta la ss este ca de la o anumita turatie e mult mai greu de controlat daca nu stii ce faci numai ca eu cred sincer , am sa ma repet dar n-am ce sa fac , ca nu ajungi in ture inalte accidental ci voit.

acu daca te stii usor de luat de val , renunta la idee ca e proasta. daca te stii om normal si ai mai avut si tu un B cativa ani si ai motive sa te intorci acasa , ia-o daca iti place si bucura-te de ea ca inveti la fel de bine ca si pe restul.

la o adica , daca va sperie , o vindeti si luati altceva. :rolleyes:

 

p.s. din cate stiu eu ca am cunoscut vreo 100 de posesori de SS , 80% din ei nu le-au scos din oras decat maxim de 2 ori si in drumuri de sub 100km , 50% se dau cu ele maxim 3 luni pe an , iar restul se dau numai in weekend sau de 2-3 ori pe saptamana prin cartier. asta am observat eu. media pe an cred ca e pe la 4000km pentru "piloti" cu unii care nu fac nici 2000. intelegeti ce vreti din statistica asta dupa ureche.

 

Imo, destul de corect. Totusi, realitatea e ca SS-urile nu sunt comode la drum lung oricat de bine ai merge pe ele (ca sa nu te lasi pe incheieturi) si indiferent de musculatura spatelui. Cine afirma contrariul nu a mers pe altceva :laugh:

In schimb sunt mult mai stabile la viteza mare, asa ca posesorul de SS o sa-i dea tare pentru ca la 220 merge frumos, pe cand pe un naked de 600 ca FZ6-ul numai in siguranta nu te simti la viteza maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...