Sari la conținut

Incepatorii si motocicletele puternice


Silenti
 Share

Postări Recomandate

Ahoi!

S-a schimbat legislatia cu privire la nr maxim de kw(cp) pe care poate sa-i conduca un incepator?

Am o cunostinta si acuma urmeaza sa faca scoala si vrea sa-si cumpere un Yamaha Virago 535cc si am auzit ca 2-3 ani nu are drept sa conduca motor asa de mare conform noilor norme.

 

Multumesc Anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ahoi!

S-a schimbat legislatia cu privire la nr maxim de kw(cp) pe care poate sa-i conduca un incepator?

Am o cunostinta si acuma urmeaza sa faca scoala si vrea sa-si cumpere un Yamaha Virago 535cc si am auzit ca 2-3 ani nu are drept sa conduca motor asa de mare conform noilor norme.

 

Multumesc Anticipat!

 

Poftim, un topic cu o discutie exact pe tema care te intereseaza pe tine. :)

 

/index.php?/topic/558403-limitarea-la-cei-25-kw-in-primii-2-ani/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poftim, un topic cu o discutie exact pe tema care te intereseaza pe tine. :)

 

/index.php?/topic/558403-limitarea-la-cei-25-kw-in-primii-2-ani/

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

foarte bun, dar din pacate cand vorbesti cu multi incepatori, ajungi cu ei exact la ultimul paragraf.. si de acolo, Dumnezeu sa ii tina pe 2 roti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

heii......salutare la toata lumea.....intr o saptamana am programat ex de admitere...j am mari emotii la sala!!sper ca va fi bine.mam apucat si eu acum de carnet la 21 ani dupa ce am motor in curte de 1 an si ceva... :P

app am un kawasaki zx400 verde toxic......cum credeti...e bn?am auzit ca ar fi un model mai rar....si ca ar fi SS....e corect sau mam ''aruncat'' aiurea? multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

heii......salutare la toata lumea.....intr o saptamana am programat ex de admitere...j am mari emotii la sala!!sper ca va fi bine.mam apucat si eu acum de carnet la 21 ani dupa ce am motor in curte de 1 an si ceva... :P

app am un kawasaki zx400 verde toxic......cum credeti...e bn?am auzit ca ar fi un model mai rar....si ca ar fi SS....e corect sau mam ''aruncat'' aiurea? multumesc

Pai...eu la primul drum pe zxr, am cam dat cu fundu de pamant :) Nu rau, dar cat sa imi afecteze un pic moralul :rusinica: Are 65 de caluti totusi, pozitia cam stransa, franele f bune si o acceleratie f buna pt. un moto de 400. Mult mai relaxat am stat in timpul scolii pe un chopper de 200cc, cu care faceam orice ghidusie imi trecea prin cap. Se zice totusi ca e un moto bun pt. incepatori, dar eu mai degraba am invatat motociclismul pe un pegaso de 650, avand o pozitie mult mai relaxata. Acum...fiecare cu preferintele lui. Apropo, sala e usoara, examenul si mai usor, mare grija cand iesi pe strada. Eu am avut 4 ani de B, mers zi de zi si tot am avut emotii la iesirile pe strada. Multa bafta! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms....sa fie!!si eu am facut sc la baneasa la iancu...dak ai auzit de el:p are niste primouri din 1900 cred....si intradevar cu ele fac orice,in special 8urile :D

Iar ce mia placut ff mult la acest moto a fost culoarea....cand am vaz prima data am zis...gata il iau,nu cont cat si cum....=)) si lam luat.nu sunt genu' de biker sa vreau putere,monstru=nebunie!!!nu.prefer si imi place sa fie ceva neobisnuit,aspectul exterior...dar sunt la inceput,abia acum incepe..:P

 

ms....sa fie!!si eu am facut sc la baneasa la iancu...dak ai auzit de el:p are niste primouri din 1900 cred....si intradevar cu ele fac orice,in special 8urile :D

Iar ce mia placut ff mult la acest moto a fost culoarea....cand am vaz prima data am zis...gata il iau,nu cont cat si cum....=)) si lam luat.nu sunt genu' de biker sa vreau putere,monstru=nebunie!!!nu.prefer si imi place sa fie ceva neobisnuit,aspectul exterior...dar sunt la inceput,abia acum incepe..:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

super tare articolul. Eu vreau acum la sf lui august sa incep scoala moto si vreau sa-mi iau ceva de 125 pentru un sezon sau doua... am permisul B de 2 ani dar nu se compara ... si mie mi-ar placea un supersport dar nu am reactiile sau experienta necesara ... :) si vreau sa ma bucur de mersul pe motor.

 

Respect pentru articol. Sper ca cat mai multi doritori de motocicleta sa-l citeasca si sa realizeze ca nu sunt pregatiti din prima pentru ceva supersport ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tare articolul. Eu vreau acum la sf lui august sa incep scoala moto si vreau sa-mi iau ceva de 125 pentru un sezon sau doua... am permisul B de 2 ani dar nu se compara ... si mie mi-ar placea un supersport dar nu am reactiile sau experienta necesara ... :) si vreau sa ma bucur de mersul pe motor.

 

Respect pentru articol. Sper ca cat mai multi doritori de motocicleta sa-l citeasca si sa realizeze ca nu sunt pregatiti din prima pentru ceva supersport ...

 

 

uita de 125 daca vrei sa iesi din oras

 

sunt atatea semicarenate pe care poti incepe fara probleme, bandit ,fazer,z750,hornel...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Ce parere aveti de Yamaha R1 an 99 - 2002 - Pentru un incepator, adica vreau sa incep direct pe 1000cm.

 

Intrebarea e cat se poate de simpla, pareri + argumente, nu am facut topicul asta sa va iau la misto sau ceva de genu, deci cat se poate de serios,

 

 

Mutlumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ce parere aveti de Yamaha R1 an 99 - 2002 - Pentru un incepator, adica vreau sa incep direct pe 1000cm.

 

Intrebarea e cat se poate de simpla, pareri + argumente, nu am facut topicul asta sa va iau la misto sau ceva de genu, deci cat se poate de serios,

 

 

Mutlumesc !

:lol:

nu ai cum sa fii serios :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba te gandesti ca esti cumpatat,ca poti avea nesansa de a-ti scapa mana in gaz la o denivelare.Treaba asta e valabila la orice motor,dar un R1 clar te va arunca.

 

Daca ai deja B-ul poate o sa iti fie mai usor in trafic.As spune sa mergi intai cu un R1,sa vezi cum se manevreaza si abea apoi sa faci pasul.Exista posibilitatea sa nu-ti placa.

 

Parerea nu cred ca o sa ti-o schimbi postand pe acest forum,deci iti doresc multa bafta in alegerea pe care o vei face. :rolleyes:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput pe yamaha fzr1000 mi-a fost umplut frigiderul de 1000 de ori :))) te rog sterge acest topic deoarece la fel se va proceda si la tine..parerea mea..atata timp cat esti cumpatat..ai un PRO. Acum am trecut pe gsx-r 750 deoarece mi se pare mult mai fiabil..dar am mers ceva si cu fzr insa imi place mai mult 750. ( E DOAR O PARERE )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi incet . Cu timpul o sa o cunosti . Am un prieten care a inceput pe hayabusa iar acum a incheiat al V -lea sezon . Nu este imposibil , doar ca este mai greu , motorul fiind mai puternic , evident cresc si sansele de accident . Totul depinde doar de tine , daca o sa vrei sa mergi si in sezonul care va urma si tot asa . Si nu uita , toate la timpul lor si sa nu mergi mai tare decat poate ingerul tau pazitor zbura . Mult noroc !

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum numai pareri dragute,

 

Am mers pe Aprilia RS 125 din constanta pana in bucuresti, totul a fost ok, am mai calarit un F2 cu motor de F3, dar foarte putin pe stradute ca avea o problema la aparatoare si nu-mi placea cum se comporta.

 

Inca ma gandesc serios, astazi eram la un semafor in masina pe langa noi a trecut un R1 cred ca cu vreo 200km, avea si pasager dupa care a mai trecut un suzuki, nu mi-am dat seama ce e, insa i-am pris la semafor, tipu cu R1 cand a plecat de la semafor era sa-si piarda pasageru, poate vede acest topic :)))

 

Orice as alege totul se invarte la Yamaha, 99% R1 si 1% R6

 

Totusi in gand mi-am spus ca daca nu o sa fac fata la R1 o sa merg catre un Fz mai tanar, asta daca nu o sa ma inteleg cu R1.

 

 

Multumesc,

 

Eu am inceput pe yamaha fzr1000 mi-a fost umplut frigiderul de 1000 de ori :))) te rog sterge acest topic deoarece la fel se va proceda si la tine..parerea mea..atata timp cat esti cumpatat..ai un PRO. Acum am trecut pe gsx-r 750 deoarece mi se pare mult mai fiabil..dar am mers ceva si cu fzr insa imi place mai mult 750. ( E DOAR O PARERE )

 

 

Ma bucur pentru tine, inca nu au aparut si pe aici cei rautaciosi, posibil sa fie gsx-r-ul mai fiabil, fzr-ul probabil era mai vechiuts dar nu-i nici ala de aruncat :)

 

http://www.motocicli...cicleta-yzf-r1/

 

Ai aici 14 pagini de păreri.

 

Am citit, acolo il criticati pe un tip care si-a luat R1 direct, am mai citit si alte posturi, stai linistit,

 

Multumesc,

 

Nu stau sa citesc 14 pagini despre fel si fel de pareri . Cine incepe cu R1 e dus cu capul . I-mi pare rau pt voi :friends: :drink:

 

Pai ?!?!

Probabil ca sunt dus cu capu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mhmmm...hai, spune a cui clona esti! Nu de alta dar...primul post, intrebare care sa starneasca niscaiva spirite incinse!

 

 

spiritele se incing, dar clona nu e inventata "inca" ... poti conduce si y2k, daca ai minte si nu esti teribilist maxim, supravietuiesti !!! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...