Sari la conținut

Incepatorii si motocicletele puternice


Silenti
 Share

Postări Recomandate

Ceva de genul am inteles eu. Fara camion. Si cal. Si cred ca fara mustata. Cu casca.

 

India-Horse-Chase-Slide-Under-Truck-.Gif

 

Si pe sus. Chhhh. Nu pe jos. Chhhh. Roger. Chhhh. :crack: :offtopic:

 

Asta cu saritul de pe mobra la 180 km/h imi aduce aminte de Baronul Munchausen

aventures-fantastiques-du-baron-munchhau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai nu se leaga povestea.

Apoi spui ca aveai peste 180.

 

Eu nu pot sa cred ca poti sa cazi la 180, ca zici ca n-ai pus frana, ai sarit de pe ea, si sa nu patesti nimic.

nu tre sa iti dau tie/voua toate detaiile, nu am vrut sa le dau nici pe alea, asa ca stai jos, vezi ca te cauta lumea pe topicul tau.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza aia in curba nu era chiar asa....era un 180 in stoppie dar d`ala gen lumanare ca sa nu scada viteza. Si a dat de o mica pietricica si motoru a facut un front-flip, apoi o mica extorsiune in timpul degajamentului de combustibil (ca tot era proaspat) si a facut cunostinta cu stalpul. In acest timp riderul si-a dat seama ca nu e R1 si e un f4 si a zis ca fuge mai tare pe jos decat cu motoru.... D`asta nici nu a patit nimic.

fuck-this-shit-i-run-faster.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu tre sa iti dau tie/voua toate detaiile, nu am vrut sa le dau nici pe alea, asa ca stai jos, vezi ca te cauta lumea pe topicul tau.....

Hai mai omule nu te supara. Mai glumim si noi. Viata e trista fara glume :)

 

Din partea mea multa bafta si grija mai multa pe viitor. E bine ca ai invatat 'the hard way' ca asfaltul doare si ca ai SCAPAT teafar, cum de altfel am facut-o si eu in primele zile de permis cand am cazut in fata portii, fara sa faram oase si nici motorul, doar am bucatit carena fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai omule nu te supara. Mai glumim si noi. Viata e trista fara glume :)

 

Din partea mea multa bafta si grija mai multa pe viitor. E bine ca ai invatat 'the hard way' ca asfaltul doare si ca ai SCAPAT teafar, cum de altfel am facut-o si eu in primele zile de permis cand am cazut in fata portii, fara sa faram oase si nici motorul, doar am bucatit carena fata.

oricum, rolul carenelor e sa se faca praf :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuia sa mediatizezi atat ... aberatie la 180 la ora... in fine ... am cazut motoru s-a facut praf si end story.... era asa greu ? dar mai suntem si romani care vrem sa iesim in fata cu cate ceva ... doar asa ca suntem romani :) get it ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuia sa mediatizezi atat ... aberatie la 180 la ora... in fine ... am cazut motoru s-a facut praf si end story.... era asa greu ? dar mai suntem si romani care vrem sa iesim in fata cu cate ceva ... doar asa ca suntem romani :) get it ?

 

Nu trebuia sa-i raspund lui Rookie de la inceput si nu se ajungea la discutia asta, cu tine nu vreau sa fiu rau, stii si tu unde-i ambreiaju si frana la motor, eventual schimbatorul ?

 

Vorbesti din ce experienta tu ? ai depasit macar intr-o masina 180 km ?

 

 

Nu o sa mai raspund posturilor rautacioase si mistocare, kisses.

 

 

P.s. Pt. cel care intreba de motocicleta, a plecat astazi catre cineva si cu siguranta o sa mai iasa pe sosea cu alt cadru :makeout:

 

N'seara

 

Hai sa fac unora pe plac, gen Cristi, Costix;

 

Asta e piciorul stang

 

 

I'm bored :makeout:

post-69545-0-71589100-1369254520_thumb.jpg

Editat de neBu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea-s picioare de reclama, Nebule :)

Reclama ogrish, 19 copci fix ziua mea de nasatere :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Player1

Ala e un penis? De ce ti-ai pus o soseta pe penis? Ce-i cu copcile alea pe penisul tau? Ti-ai bagat bile?

Am incercat si eu odata sa-mi bag bile dar erau prea grele si ma deranjau in mers.

Editat de Player1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nebu tu cred ca te incadrezi la categoria "ce cai putini are 600"..

ieri eram la romexpo cu un prieten incepator(incepator ma refer ca are 50km pe 600,dar nici pe aia cred),ma uitam la un 600rr de pista cu 140cai la roata!(la roata nu la motor sa ne intelegem)stii ce mi-a zis? :))) ca doar atat?l-am intrebat daca stie ce inseamna 140 de cai l roata iar raspunsul lui a fost NU,dar pare putin :))) imi venea sa il dau cu capu de motoreta,ma jur

 

Eu am inceput pe 600 srad acum 7 ani!de fel sunt de la tara iar cand mi-am luat mobra am mers doua sapt doar pe la mine prin sat si pe langa(zona de munte) nu am rupt accceleratia la ea!nu a vazut motoreta aia mai mult de 80km/h,decat pe un camp drept la mine acolo de vreo 2km(120)

Dupa doua sapt ma plecat intr-o duminica la oras!Am dat cateva ture prin oras si la o intersectie cel din fata mea facea stanga,din lipsa de experienta am blocat roata fata si m-am intins!Am plecat frumusel acasa cu o mica zgarietura pe carena si dai si mergi usor inca 2 luni doar pe la mine!

In primul sezon am facut vreo 20 si ceva de mii de km!

M-am gandit sa o vand sa imi iau eu (cred ca raceru din mine a gandit nu eu) un 1000 K4!zis si facut!urmatorul sezon aveam 1000 K4!mobra mi-a venit vineri!am luat numere rosii si am zis sa pelc la plimbare acasa!sunt 260km pana la mine!la iesire di voluntari s-a oprit excursia!nu a fost nimic grav!eu nu am avut nici cea mai mica zgarietura ca aveam costum!

Am reparat-o dupa vreo luna,am tinut-o in fata blocului 3 zile dupa ce am facut-o frumoasa iar la prima iesire am dat-o iar de gard...Am vandut-o!

Ori sunt eu anti talent ori era prea rea pentru mine!

De atunci am schimbat doua de 600!acum am un 750 si totusi e cam rau si asta!In fiecare sezon fac peste 20000 Km!dupa ce am vandut-o nu am avut nici cea mai mica zgarietura pe nici o mobra anul trecut la sf de sezon!

m-am gandit eu ca ar fi bine sa dau prioritate la o trecere de pietoni,ceea ce e si normal doar ca o pitzi blonda cu "jiip" nu a gandit la fel!si uite asa mi-a rupt curu la mobra!nu am cazut dar spatele mi l-a stricat la mobra!

 

Daca mai ai vreun prieten care vrea sa se dea race cu R1 prin oras si cu slicuri dai un sfat,sau daca e prieten bun dai cu slicul in cap(sigur iti va multumi mai tarziu)

Editat de crbl69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nebu tu cred ca te incadrezi la categoria "ce cai putini are 600"..

ieri eram la romexpo cu un prieten incepator(incepator ma refer ca are 50km pe 600,dar nici pe aia cred),ma uitam la un 600rr de pista cu 140cai la roata!(la roata nu la motor sa ne intelegem)stii ce mi-a zis? :))) ca doar atat?l-am intrebat daca stie ce inseamna 140 de cai l roata iar raspunsul lui a fost NU,dar pare putin :))) imi venea sa il dau cu capu de motoreta,ma jur

 

Eu am inceput pe 600 srad acum 7 ani!de fel sunt de la tara iar cand mi-am luat mobra am mers doua sapt doar pe la mine prin sat si pe langa(zona de munte) nu am rupt accceleratia la ea!nu a vazut motoreta aia mai mult de 80km/h,decat pe un camp drept la mine acolo de vreo 2km(120)

Dupa doua sapt ma plecat intr-o duminica la oras!Am dat cateva ture prin oras si la o intersectie cel din fata mea facea stanga,din lipsa de experienta am blocat roata fata si m-am intins!Am plecat frumusel acasa cu o mica zgarietura pe carena si dai si mergi usor inca 2 luni doar pe la mine!

In primul sezon am facut vreo 20 si ceva de mii de km!

M-am gandit sa o vand sa imi iau eu (cred ca raceru din mine a gandit nu eu) un 1000 K4!zis si facut!urmatorul sezon aveam 1000 K4!mobra mi-a venit vineri!am luat numere rosii si am zis sa pelc la plimbare acasa!sunt 260km pana la mine!la iesire di voluntari s-a oprit excursia!nu a fost nimic grav!eu nu am avut nici cea mai mica zgarietura ca aveam costum!

Am reparat-o dupa vreo luna,am tinut-o in fata blocului 3 zile dupa ce am facut-o frumoasa iar la prima iesire am dat-o iar de gard...Am vandut-o!

Ori sunt eu anti talent ori era prea rea pentru mine!

De atunci am schimbat doua de 600!acum am un 750 si totusi e cam rau si asta!In fiecare sezon fac peste 20000 Km!dupa ce am vandut-o nu am avut nici cea mai mica zgarietura pe nici o mobra anul trecut la sf de sezon!

m-am gandit eu ca ar fi bine sa dau prioritate la o trecere de pietoni,ceea ce e si normal doar ca o pitzi blonda cu "jiip" nu a gandit la fel!si uite asa mi-a rupt curu la mobra!nu am cazut dar spatele mi l-a stricat la mobra!

 

Daca mai ai vreun prieten care vrea sa se dea race cu R1 prin oras si cu slicuri dai un sfat,sau daca e prieten bun dai cu slicul in cap(sigur iti va multumi mai tarziu)

:funny: bine ca nu a fost mai rau niciodata...

referitor la ceea ce vrei sa iti cumperi-pt initiatorul topicului,fii cumpatat,orice te poate baga in pamant,de la 125 la 1000+ cmc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai gandit sa iti iei altceva decat GSXR? Poate e piaza rea pentru tine.

sincer da!vreau sa o dau pe asta de 750 si sa trec pe ceva de 600!e super mega extra de ajuns!

cand mi-am luat "miar" nu am avut nici un prieten care sa imi dea un sfat...cel care mi-a adus-o cica imi era prieten dar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu imi imaginez cum ai facut peste 20.000 de km intr-un sezon, ai fost intr-o situatie delicata. Numarul mare de km ti-a dat o falsa incredere si ai fost indreptatit, oarecum, sa treci la o mie. Pe cealalta parte, tu relatezi acolo ca ai luat-o usor usor cu 600 ( ma refer la viteza, traseu etc ), mai pe scurt ai dat impresia unui tip ultra-cerebral.
Asta e, alegerile si, implicit, greselile au fost facute. Ar trebui sa lasi deoparte mandria numarului mare de km facuti, daca tu nu te simti confortabil pe 750, mai bine revino la 600. Desi eu in 2 ani de motoretism am 10.000 km sunt foarte multumit de 600 si nu cred ca voi schimba cilindreea prea curand. Spun asta dupa cateva ture mai lungi ( in oras ce-i drept ) cu un 1000rr...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MoederNuker

Adica 100 km facuti in Bucuresti, eu zic ca e ceva, sau nu ?

este.. poti scrie 3 romane despre vitejia asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri eram la romexpo cu un prieten incepator(incepator ma refer ca are 50km pe 600,dar nici pe aia cred),ma uitam la un 600rr de pista cu 140cai la roata!(la roata nu la motor sa ne intelegem)

 

Ți-au zis ei sau au pus-o pe standul dyno ? Nu de altceva, dar poate citește ten Kate pe aici și moare de oftică

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6000?? Wow, esti deja veteran. In cati ani ai "adunat" 6000KM?

 

Acum ca sa tinem subiectul in viata, de dragul discutiei, numarati intr-o zi racerii care merg cu picioarele pe jos(fac exceptie tronsoanele de "blana")

 

Am fost acasa cu masina si am avut ocazia sa "observ" o multime de "vitezisti" care pleaca sau ajung la stop (se inscriu in viraj) din talpa in talpa. Normal ca daca incepi pe un motor cu care nu te intelegi , o sa-ti fie frica de el. Singurii care te vor considera un "guru" sunt poate doar cei ce n-au idee ce inseamna...

 

Acum, ma repet, chiar crezi ca dupa 6000km fara incidente si probabil muulte picioare pe jos te simti indreptatit sa dai sfaturi "incepatorilor"? :)

 

Amu, si eu cred ca 6000 km sunt cam putintei. Imi aduc aminte de inceputuri: dupa 500 de km am invatat sa nu mai uit semnalul aprins. Dupa 1000km am invatat sa merg cat de cat. Duapa 2000 km am invatat cu adevarat sa merg. Dupa 4000 km am dat-o-n sant cu tot cu pasagera si mi-am dat seama ca sunt bou si ca tot ce am crezut ca stiu (sa merg cat de cat) nu era adevarat. Dupa 45.000 km m-a imprastiat unu prin zona Orsova - Ciurel, si mi-am dat seama ca inca nu stiu sa merg. Oh, si btw, si eu am inceput pe 900 RR.

Acum ma gandesc sa-mi iau iar miar, da unu sa-mi fie nitel frica de el, si sunt convins ca inca sunt bou in ale mersului pe doua roti. Sunt pe undeva pe la 75.000 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este la romexpo un 600rr facut de pista si are specificatiile!scrie clar "140cai la roata"

 

biancocelleste

nu e mandria de km,era un exemplu ca nici dupa 20000km nu a fost o alegere inteleapta pe care am facut-o!am si zis ca stau la 260km distanta de bucuresti pe urziceni si 330km daca ma duc pe brasov,de aici fa tu calculele,dus-intors si plecat aproape in fiecare week acasa cel mult o data la doua,plus alte plimbari!in primii 3 ani ma culcam pe "mobra ma trezeam pe ea"!

si nu am zis nici o clipa ca nu ma simt confortabil pe el am zis ca e rau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este la romexpo un 600rr facut de pista si are specificatiile!scrie clar "140cai la roata"

ce cred eu ca vrea sa zica bibi este ca asa ceva este extrem de greu spre imposibil de realizat.

si daca chiar exista asa ceva omul ala a mai investit echivalentul a inca 2 motorete, nu una, sa scoata asa ceva si in mod sigur nu o duce la romexpo scriind clar "140cai la roata".

 

de ce ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul sfat:Lasa motoarele si ocupa-te intens de Limba Romana. :)

am si eu un sfat pentru tine... :stfu: aici e un forum de motociclete nu de limba si literatura romana !!! Sunt permise cateva greseli de ortografie si gramatica. Asa ca... go away :box:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Gata e liniste aici?Vine si fratele din tari straine (adica eu) sa dea bacu, isi ia motor(adica firebleid)si aici liniste .Crbl69 frate las-al dracu de motor.Promit ca pun poze cu motoru ca nu mati crezut da acu e in vacanta la vopsitorie.Io nu am stiut ca pe praf la mine la tara nu e aspfalt de Braila.Acu stiu.Da motoru e belea trage rau e din 99 da e ok si are multe chestii schimbate.Va pup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata e liniste aici?Vine si fratele din tari straine (adica eu) sa dea bacu, isi ia motor(adica firebleid)si aici liniste .Crbl69 frate las-al dracu de motor.Promit ca pun poze cu motoru ca nu mati crezut da acu e in vacanta la vopsitorie.Io nu am stiut ca pe praf la mine la tara nu e aspfalt de Braila.Acu stiu.Da motoru e belea trage rau e din 99 da e ok si are multe chestii schimbate.Va pup.

 

clonele sunt pretutindeni! :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...