Sari la conținut

Incepatorii si motocicletele puternice


Silenti
 Share

Postări Recomandate

deci eu la 18 ani sa ma feresc de SS?pusesem ochii pe un GSX-R 600 2001.mentionez ca nu-s baiat de bani gata,nici de departe.am avut o gramada de certuri cu ai mei din cauza asta ca eu sunt practic inebunit dupa motoare,numai la asta ma gandesc zi si noapte

Editat de Geo_pitesti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Apropo de faza aia de mai sus cu wheelie-ul involuntar. Treaba asta nu tine asa de mult de puterea motorului. Depinde si de geometria motoretei, de cuplu, de felul in care da puterea.

 

De ex: încalecati un hard-enduro de max 40 CP, trageti tare de gaz în a-ntîia fara sa stati aplecati pe fata si o sa observati în urmatorul moment ca trebuie s-o puneti repede jos ca sa nu va dati peste cap. Mobra mea are cam tot 50 de CP si se ridica încontinuu.

 

În contrapartida încercati wheelie involuntar cu un chopper de 100 CP, de ex un V-Rod. :hug:

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai primit atatea laude incat m-am gandit sa nici nu mai postez, intrucat sunt in asentimentul celor dinainte...

dar totusi, felicitarile mele sincere!!! :hug:

Sper sa ajunga unde trebuie postul tau, adica la mintea cimpanzeilor de care vorbeai.

P.S. Adaug si eu o bere la multele pe care le ai de primit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postul este foarte bun, din pacate insa cei care ar putea intelege lucrurile astea fie le-au inteles deja si le aplica, fie nu le-au inteles asa cum nu au inteles multe alte lucruri si nici nu sunt dispusi sa le dea prea multa atentie. Sper ca eu sa ma insel aici.

 

Adaug pentru a ajuta la daramarea catorva mituri: prima motocicleta SBK 900cmc.

 

No wheelies, nu ma intereseaza dar asta e secundar, primar este ca SS si SBK sunt facute (daca sunt din cele reusite) sa evite wheelies care nu sunt altceva decat o pierdere de tractiune, viteza, stabilitate.

Wheelies pot aparea din nepricepere, dar asta nu se poate reprosa fierului, mai degraba la naked sau enduro din cauza centrului de greutate situat spre roata spate. Ca sa faci usor wheelies trebuie de cele mai multe ori sa umbli la transmisie, foi, etc. A mea nu urca pe o roata, 136 CP.

 

Stoppie, nu ma intereseaza dar la fel secundar, primar franele sunt asa fel concepute ca sa iti ofere cel mai scurt drum de franare, stoppie este fie o franare esuata datorata dozarii si aplicarii incorecte a franei, fie cascadorie (din cele mai ieftine, si periculoase totodata). N-am reusit sa fac stoppie pana acum.

 

La 20 de ani nu mi-as fi luat motor de nici un fel pentru ca eram constient ce am in cap - not much.

 

La peste 30 de ani si mult peste 500,000 km cu masina am alt approach si zic asa:

 

SS si SBK necesita ca si celelalte motociclete dar intr-o masura mai mare:

- cumpatare (tu tragi de gaz si nu gazul de tine)

- bani (intretinere mai costisitoare, reparatii mai scumpe cand e cazul, se demodeaza mai repede si costa mai mult in general)

- experienta de trafic (nu e de recomandat sa incepi sa inveti condusul cu un SS sau SBK din cauza manevrabilitatii reduse in trafic si a faptului ca apar prea multe variabile in ecuatie iar calculatorul s-ar putea sa nu faca fata - altceva este atunci cand stii circulatie si te-ai intalnit cu multe situatii limita deja multe lucruri au intrat in reflex si ai timp sa te concentrezi la ce e nou adica la mersul pe doua roti)

- cumpatare (stiu apare si mai sus dar - iesi sa-ti produci placere si relaxare si nu sa-ti induci frica sau sa demonstrezi ceva cuiva)

- forta mai mare (in special in incheieturile mainilor, in genunchi si glezne dar si generala)

- capacitate de a lua decizia optima in intervalul cel mai scurt (numarul de astfel de decizii este mai mare iar intervalele de timp aflate la dispozitie sunt mult mai scurte)

- posibilitatea de a iesi din oras (ele NU sunt pentru oras dintr-o sumedenie de motive, pot fi conduse in oras dar nu preponderent acolo, altfel sunteti pe motocicleta gresita).

- timp (din acelasi motiv ca mai sus)

 

Altfel, motocicleta cea mai buna este cea pe care te simti cel mai bine si asta presupune sa te simti si sigur.

 

Daca insa cineva crede ca trece de pe 125 pe 400 pe 600 pe 1000 si asta ii garanteaza viata lunga - s-ar putea doar sa isi amane destinul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te sui din prima pe ss, mergi la mare risc. mare tare. de cele mai multe ori cazi, unii mai si mor. evident tu poti fi o exceptie...inca.

daca ai avut ceva mai mic, in momentul in care te urci pe ss redevii incepator.

eu am mers pe chpr de 250 un an si apoi am trecut pe r6. daca ma urcam din prima pe r6 acu eram mort. mort. asa ca m-a ajutat experienta pe 250.

dar nu atat de mult ca sa ma scape de situatii imprevizibile.

de cele mai multe ori infumurarea duce la accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wheelie involuntar pe 600 cmc nu exista! cel putin nu pe gixerurile de pana in 2003. ( de restu nu prea stiu...) exista asa zisele "broscute", dar wheelie.. no way. broscutele involuntare se fac in general la plecare de pe loc, cand pilotu incepe si o "shpritzeaza" (tehnic- o incarca, in mintea lui- sa auda toata lumea motoru) si plecare se face cu gaz pana pe la 8 mii de turatii. roata fata se ridica puuutin de tot, iar in scurt timp revine pe pamant. daca se lasa pe rezervor si reduce usor gazu se pune pe asfalt mult mai repede (si .. se numeste "plecare la liniutza"). a I a fiind f brutala... te pune imediat la loc, iar unu incepator are ca prima reactie taierea gazului. wheelie e doar atunci cand te ridici pe o roata si mergi constant. apogeul wheelie e "lumanarea" ,dar un incepator care ajunge pana acolo pica. nop?

 

 

este f adevarat ca la turatii mari, daca tai gazul iti danseaza spatele. mie mi se intampla asta de vreo 4-5 ori pe zi. bine este sa franezi fatza pana coboara la turatii normale (5-6 mii) si apoi treapta inferioara.

 

f importante sunt cauciucurile. daca nu ai aderenta sau daca aderenta iti da cu minus -mai ales acum- cand sunt 3-4 grade afara.

derapezi/dansezi/ aluneci fff des. frana motor, frana fata + frana spate si orice "gagica" sta pe sosea :hug:

si mai bine este sa inveti sa controlezi derapajele.

 

:( atat din punctul meu de vedere.

be safe!

Editat de disney
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Sunt incepator si mi-am luat de curand un zx6r din 2000.

La scoala am mers pe un eliminator de 250.

Inainte de a lua decizia de a-mi cumpara zx6r-ul am intrebat mai multi prieteni care au motociclete.

Sfaturile lor si parerile lor nu m-au bagat decat in ceata. Unii ziceau ca e mai bine sa incepi cu ceva mic de pana in 400 cc. Altii ca e mai bine ca incepator sa incepi pe un motor mai mare fiindca esti mai atent si te adaptezi mult mai usor.

Eu cred (si sper sa raman la parerea asta si peste un an) ca totul depinde de cel care o conduce.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa incep cu motivul pentru care am scris asta: prea multe topicuri pe aici care intreaba acelasi lucru, daca e ok sa-ti iei Supersport ca primul motor. Si prea multe tampenii date pe post de raspuns fie de indivizi care n-au avut in viata lor un motor, fie n-au avut supersport, fie au uitat pur si simplu cum e sa fi incepator. Prin urmare doresc sa demontez niste mituri si sa ofer o viziune de ansamblu din propria experienta ca incepator pe un SS cu fix 7200 km la activ.

Ca sa fie clar, cand spun supersport ma refer la vitezana 600cc patru in linie. Nu stiu nimic despre 400, 1000 sau orice alta capacitate sau configuratie.

Daca aveti chef de comentarii sau dispute macar aveti bunul simt sa cititi pana la capat si cu atentie.

 

1. Supersportul e prea brutal.

Fals, fals si iarasi fals. Desi capabil de niste acceleratii extreme SS are toata puterea intr-o banda extrem de ingusta si foarte apropiata de redline. Ce inseamna asta? Ca daca este condus sub aprox 7 mii RPM este bland ca o pisicuta, chiar anemic as putea spune. De asemenea inseamna ca este destul de greu sa o accelerezi din greseala prea puternic, adica sa-ti scape mana in gaz cu urmari nefaste.

2. Supersportul nu iarta greseli.

Corect in mare parte. Dar ce motor iarta greseli? Nici unul. Exista vreun motor care nu da cu tine de pamant cand blochezi fata? Exista vreun motor care nu aluneca pe ud, sine de tramvai, etc? Exista vreun motor care ia singur curbele in care ai intrat cu viteza prea mare sau in care nu te apleci destul? Exista vreun motor care te scapa de target fixation, etc, etc, etc? Nu, nu, nu si la etc tot nu. Toate problemele pe care l-am avut eu ca incepator pe motor au fost independente de puterea acestuia, majoritatea fiind legate de franari si viraje.

Desigur exista greseli mai mici si mai mari, adica unele care pot fi redresate si altele care nu. Iar cand vine vorba de redresat greseli ai 3 optiuni: frana, gaz sau viraj. Are rost sa spun ca SS exceleaza la toate trei? Daca intrii prea tare intr-o curba pe SS ai destul loc sa te apleci mult mai mult, daca iti iese o masina in fata SS are cele mai bune frane, daca te urmeaza un tampit prea aproape din spate SS are acceleratia cea mai buna sa scapi de el. Va imaginati voi alte scenarii. Apoi pe SS se pun cele mai bune cauciucuri de strada ca aderenta. Va las tot pe voi sa va raspundeti daca asta poate fi folositor sau nu ca siguranta.

3. Daca incepi cu un motor puternic n-o sa inveti niciodata sa conduci calumea.

Exista aceasta posibilitate, dar tine mai mult de proprietar decat de motor. Adica am vazut indivizi care habar n-au sa calareasca un motor pe curbe, dar ii dau gaz fara numar in linie dreapta si se simt zmei ca au zburat prin satul x de pe drumul national y cu 200+ kmph. De fapt orice maimuta poate sa traga de gaz in linie dreapta...

Totusi SS este un motor greu de condus rapid, iarasi datorita puterii care e in mare parte foarte aproape de redline. Daca vrei sa-l conduci rapid trebuie mereu sa fi in treapta corecta de viteza. Am simtit de nenumarat e ori chestia asta pe pielea mea, intram in depasiri la 5000 RPM si ma intrebam de ce dracu nu trage mobra. Nu mai spun pe serpentine si drumuri foarte virajate unde trebuie sa schimbi vitezele 2 pe secunda ca sa traga bine. Pe de alta parte motoare mai potolite au putere incepand din turatii foarte joase, nu e asa importanta treapta de viteza si asta te poate face destul de lenes.

 

Si daca pana acum pare ca as recomanda SS pentru incepatori sa inclin un pic balanta si invers:

 

4. Imi iau Supersport dar nu sunt vitezoman si o sa-l conduc linistit.

Atunci de ce dracu iti mai iei SS? Esti masochist? SS este gandit si construit pentru a merge tare si atat. La orice alta forma de exploatare e oribil.

Pozitia? Cea mai buna pozitie pentru a rupe asfaltul. Fie ca e vorba de viteze supersonice unde ai culcusul sub parbriz complet cu spatiu pentru barbie, fie ca e vorba de coborat din sa in curbe, etc pozitia de pe SS este cea mai buna si confortabila pentru alergat foarte tare.

Cum incerci sa-l conduci linistit cum pozitia se transforma intr-un chin. Nu mai ai destul aer sa-ti sustina greutatea corpului care se duce gramada pe incheieturi si/sau spate iar pozitia chircita fixa incepe sa-ti anchilozeze tot corpul.

Motorul si cutia iarasi sunt gandite pentru fuga. La mers normal (mai ales prin oras) lipsa de putere in turatii joase te omoara, cand o tii in turatii mari iti termina timpanele iar daca e una mai veche ca a mea vibreaza de-ti amortesc toate alea.

Scaunul de pasager e complet de forma. Se chinuie si pasagerul care sta cu genunchii in gat si nu are suport la acceleratii si frane, te chinui si tu mai ales cu pasagerii fara experienta care vin peste tine in frane, trag de tine la acceleratii, dau mereu cu casca in casca ta. Iar greutatea pozitionata sus si in spate strica toata manevrabilitatea superba a SS si face lipsa de putere in ture joase si mai deranjanta.

In concluzie daca vrei neaparat carene pentru protectie vant sau numai de frumusete sunt o grama de sport touring-uri pe care poti merge mult mai comod la drumuri lungi si calme, poti cara si un pasager decent, si nu se diferentiaza pentru gagici.

SS e numai pentru alergat. Fiti sinceri cu voi si intrebati-va pentru ce vreti motor. Daca e pentru orice altceva decat mers foarte tare exista un alt tip de motor mult mai potrivit.

5. Nu-mi iau un motor mai mic ca o sa ma plictisesc repede de el si o sa ma chinui sa-l vand si o sa pierd bani.

Orice motor ti-ai lua dupa o vreme o sa vrei sa-l schimbi. Nici un motor nu te tine o viata, mai ales un SS luat la SH vechi si omorat pentru ca altceva nu-ti permiti. Si chiar daca ar tine, tot te plictisesti de el. Fie macar si pentru ca arata invechit. Sau poate vrei sa treci la Superbike.

Iar partea cu plictisitul e destul de subiectiva. Dupa un sezon destul de plin eu n-am reusit sa invat bine tehnici de pilotaj care sunt independente de puterea motorului, cum ar fi franarile de urgenta, schimbarile rapide si succesive in viteze inferioare pentru un viraj, virajele in sine, etc. Cu toate astea tot imi doresc sa schimb motorul, nu pentru putere, ci pentru ca vreau ceva mai nou care functioneze perfect, sa arate mai bine si neaparat sa fie pe injectie (obsesia mea).

 

Adevaratele pericole ale conducerii unui SS ca incepator si nu numai:

Incetinitul! Exact, incetinitul. Sa-i dai gaz e extrem de simplu, si un cimpanzeu poate sa-i dea. Si pe SS cand ii dai gaz ajungi foarte repede la viteze astronomice. Iar daca spartul barierei supersonice nu este nici o problema mai greu este sa franezi de la cele viteze mai ales in cazul in care apare ceva neprevazut in calea ta. Ca incepator e foarte usor s-o dai in extreme cu franele, ori le blochezi in disperare de cauza, ori cum fac eu de frica sa nu le blochezi franezi prea incet.

Daca v-ati luat sau cand va luati un SS ca incepator, cand o sa va manance palma la 200+ (si o sa va manance) faceti un mic experiement. Gasiti o strada dreapta, lunga si necirculata. Bagati 200 si apoi in dreptul unui reper incepeti sa franati pana la oprire. Dupa ce ati oprit uitati-va in spate dupa reper. Mult nu? Al naibii de mult...

Apoi cand mergi tare inseamna ca-ti testezi limitele, iar cand iti testezi limitele (care oricum pentru un incepator sunt destul de jos) nimeni nu este in siguranta. Nu poti sa mergi tare si in siguranta in acelasi timp, e o contradictie de termeni. Nici macar pilotii de curse nu sunt scutiti de greseli cand merg la limita, asta inseamna de fapt mersul la limita. Riscul e clar foarte mare. Acum fiecare trebuie sa-si puna intrebarea "E foarte posibil sa mor, merita distractia?" Pentru mine da, pentru altii nu. Ideea este sa constientizezi riscul, nu sa pleci de la ideea ca tie n-are cum sa ti se intample. Numai asta iti poti da un raspuns corect, altfel te pacalesti singur.

 

Daca aveti 18, 19, 20, 21, 22 de ani sau chiar cu putin mai mult uitati de SS. Nu aveti maturitatea necesara luarii deciziei cand puteti sa ii dati gaz in relativa siguranta si cand nu. Nu am avut-o nici eu, nu au avut-o nici altii, nu o are si nu o sa o aiba nimeni la varsta aia. Atunci teribilismul si bravadele sunt in floare si entuziasmul depaseste cu mult experienta.

Apoi daca n-ati condus cativa ani si cateva zeci de mii bune de km o masina iar nu mi se pare ok sa-ti iei SS. Inveti si traficul si sa stapanesti bestiuta in acelasi timp... prea mult pentru un incepator. Astea sunt mai mult pareri personale, dar eu mi-as paria o mana si un picior pe gradul lor de adevar.

 

Concluzia mea (personala si subiectiva): Este mai riscant sa incepi pe un SS decat pe o motocicleta mai potolita? Da, clar si mare da. Dar cum unii isi asuma riscul oricum foarte mare de a merge pe orice motocicleta altii isi asuma un risc si mai mare de a merge pe SS. Orice motociclist ar trebui sa inteleaga cum e cu acceptatul riscurilor din pasiune. Desigur exista si fraierii care se pacalesc singuri ca nu exista acel risc, si aia nu trebuie intelesi ci adusi cu picioarele pe pamant.

Merge sa-ti iei ca incepator un SS? Da si nu, in functie de incepator. Oricum ar fi faceti alegerea corecta in prisma argumentelor corecte, nu dupa niste mituri si rationamente stupide.

 

Ar mai fi o gramada de discutat pe tema asta, dar astea mi-au venit in cap acum si asta este ce pot spune din experienta mea ca incepator pe SS. Poate am gresit pe alocuri, poate o sa vad altfel lucrurile peste cateva zeci de mii de km. N-am pretentia ca cele spuse sunt adevaruri absolute.

 

Felicitari .... unul dintre cele mai bune posturi de pe forum .... poate chiar cel mai bun . L-am citat sa mai reflecteze lumea.

Editat de Schuberth
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Sunt incepator si mi-am luat de curand un zx6r din 2000.

La scoala am mers pe un eliminator de 250.

Inainte de a lua decizia de a-mi cumpara zx6r-ul am intrebat mai multi prieteni care au motociclete.

Sfaturile lor si parerile lor nu m-au bagat decat in ceata. Unii ziceau ca e mai bine sa incepi cu ceva mic de pana in 400 cc. Altii ca e mai bine ca incepator sa incepi pe un motor mai mare fiindca esti mai atent si te adaptezi mult mai usor.

Eu cred (si sper sa raman la parerea asta si peste un an) ca totul depinde de cel care o conduce.

Bafta

 

asta e dupa talentu fiecaruia...

eu tind sa cred ca lumea se imparte in doua atunci cand vine vba de motociclism: cei care sunt facuti pt asa ceva si cei care nu sunt facuti pt asa ceva.

 

am doua exemple cat se poate de reale:

1. am un prieten care a inceput direct pe un zx9.

2. am un prieten care a inceput pe zx4.

 

cel cu zx9 nu a avut nici cel mai mic incident, se descurca f bine si reusheste sa o stapaneasca. cel cu zx4 cade de pe o zi pe alta. la un moment dat chiar il banuiam ca se urca beat sau ceva.. de tot pica omu la ore fixe.

asa ca, intr-adevar, eu zic ca tine numai de om. dar, oricum am da-o.. parca zx9 e totusi un motor greu, incet si se comporta(citez) ca o vaca. nu se compara cu un r1 sau un gixer de 1000, nu?

este recomandabil sa incepi pe ceva mic pt ca la fel cum zicea autorul topicului : iti vei lua alta la anul sau cel tarziu peste 2 ani oricum! nu are rost sa spui "o iau p-ata ca de alta nu am bani" -daca ai avut bani de asta, in timp o sa ai bani si de alta-

daca incepi pe ceva mai mic ai un timp de reactie mult mai mare... nu te bagi -ca multi berbeci- sa tai faza, sa corshetezi la mustata pentru ca stii ca motocicleta ta nu iti permite asemenea manevre.

o alta chestie f nasoala la vitezane... se incing f repede in orash. temeperatura in radiator urca si iti cere sa ii dai gaz ca sa o racesti. cand e incinsa se comporta diferit... vara e horror. cu cat e mai mare cmc cu atat iti incinge poponetzu.

o alta chestie ff nasoala la speedere e fiabilitatea. nu o sa poti sa te bagi cu ea printre mashini cand se sta in coloana. nu o sa poti sa urci sau sa cobori borduri inalte.. iar orice groapa o simti fix .. acolo :hug:.

in fine.. cred ca pot sa povestesc 2-3 zile despre motocicletele de viteza, iar eu stiu cam 25% din ce e de stiut.

mai intai, serios vbind, descopera ce fel de om esti si ia-ti ceva in functie de personalitatea ta. pt ca fiecare pasare pe limba ei piere. daca iti iei speed doar pt terasa... totate tzin de tine si numai de tine!

ps: de curiozitate, incearca mai 1 sa iesi cu un scuter prin orash. vezi cum e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. in sfirsit, un punct de vedere sanatos si optimist, relativ la motoarele de viteza. felicitari pt post si sincer, ar trebui sa dezvoltam cumva si latura optimista a acestui forum...

Sunt tot incepator. Acum un an, ma confruntam cu problema: enduro sau sport. Abia terminam scoala si urma sa dau examen(A si B - nu am pus mana pe masina sau motor pina la virsta de 29 de ani, pentru ca pur si simplu nu m-au interesat), iar toti prietenii ma sfatuiau sa imi iau ceva mic la inceput, ca o sa imi rup gitul daca imi iau motor mare, ca nu am experienta de trafic bla bla(cunoasteti modelul). Cu o saptamina inainte sa iau carnetul, am mers sa vad un Ducati 750 SS, 2001, desi nu imi placeau si nu ma hotarisem inca la motor sport. Mi-a placut enorm din clipa in care l-am vazut. Neavind carnet, baiatul care il vindea s-a oferit sa ma ia in spate sa facem o tura, ca sa vad cum se misca(nu aveam nici cea mai mica idee tehnica despre motoare). In 5 minute am vazut tot orasul cu lacrimi in ochi, pt. ca nu imi lasasem viziera(nu stiu cum sa ii zic altfel) la casca. Cind am coborit din spatele lui, i-am zis ca il iau. ATIT!

Si uite asa m-am hotarit la SS.

Peste 2 zile il aveam in curte si ma gindeam ca sunt dobitoc, ca niciodata nu o sa pot merge pe asa ceva(am facut scoala pe Voskod 175, asta fiind singurul motor pe care am pus mana vreodata inainte de ducati).

Mi-am zis la vremea aia, nu o sa merg peste 80, o sa merg impreuna cu altii ca sa nu fac prostii etc. Dupa o saptamina de mers, aveam 500 km facuti, in linie dreapta(hehe, stau linga DN), si incepusem deja sa trag la 150. Am facut 5000 de km, fara ca macar odata sa il scap, fara sa il menajez, fara sa imi fie frica. M-am inteles perfect cu el. Cuplu, suficiet(61N/m) pentru un incepator, cai- 62, destul(pt incepator dupa mintea mea), greutate- 185, suficient. Chiar daca e umpic incomoda pozitia, e o bijuterie de motor, extraordinar echilibrat, daca vedeam ca imi da cu rest la viraj, ma inclinam mai mult si intotdeauna ma scotea unde trebuia. Exact cind am inceput sa ii simt limitele(hehe, orice motor ai avea, ajungi si la problema asta), o soferita mi-a taiat calea si am fost nvoit sa ma infig in ea. Impact frontal cu o Mazda 3 pusa de-a curmezisul pe DN, la 60 am inceput sa frinez, probabil 40km/h la impact. Am zburat peste, nu am patit nimic, motor paguba totala, etc.

Unde voiam sa ajung(cred ca am pierdut firul): nu exista reguli generale in a alege motorul care ti se potriveste. De fapt durata vietii noastre pe 2 roti e o cautare continua, unde fiecare cauta "altceva"(nici aici nu exista reguli). Pt unii este o refulare, pt altii o necesitate, pt altii un moft(trebuie sa admite si asta), iar pt altii este singurul mod de a fi(sunt convins ca am omis multe motive, dar astea imi vin in cap acum). Am un F3 modificat acum si mi se pare extraordinar, nu l-as da pe nimic, nu am masina(inca trebuie sa-i cer sorei mele Matizul cind am nevoie de masina) si probabil urmatorul vehicul care il voi cumpara tot motor o sa fie(sper 900 rr).

Nu e nici o rusine, sau nebunie, in a-ti lua la inceput o JAWA, un Intruder sau un ZZR 1400. Nu esti mai bun sau mai slab ca ai enduro sau SS, ca ai 1400 sau 250. Personal, de cind am pus mana pe motor sport, nu mai pot si nu mai vreau sa ma sui pe altceva. IMI PLACE VITEZA, desi nu sunt imprudent.

Dupa cum ati vazut la rubrica accidente, au murit anul asta incepatori alaturi de oameni cu 30 de ani de experienta pe toate motoarele posibile, iar noi inca ne certam ca enduro e mai misto decit sport sau invers, sau ca e mai greu cu 400 sau 1000 sau tot felul de alte probleme de genul...

Sfatul meu pentru cei care incep: cascati ochii si urechile la aia mai batrini, procesati informatia care o primiti si luati-va motorul pe care va simtiti bine si pe care il puteti CONTROLA . Intr-adevar, orica maimuta da gaz in linie dreapta. NU MERG CU 250, DAR IMI PLACE CA AM OPTIUNEA ASTA. Maimutele vor iesi pe contrasens in viraj, iar daca nu patesc nimic si inteleg ce au gresit, vor urca inca o veriga evolutiva.

Poate ma contrazic, dar cred ca motor peste 100 de cai, la un incepator, e cam mult, daca nu e constient ca, poate motorul in sine te iarta, dar ASFALTUL NU.

Daca v-am plictisit imi cer scuze. Sa ne vedem cit mai mult pe sosea!

 

 

:hug:

 

SI inca ceva: nu mi s-a intimplat treaba asta, dar cred ca un motor de 600(pina in 200 kg, cu 100 cai +), intr-un anumit context, se ridica la wheellie involuntar. Si nu ma refer la plecat cu 8000 rpm la semafor, ci la 13000rpm plecare, schimbat imediat a-2a in primii 5 m, stind cu greutatea pe spate. Iar power wheellie, iti iese si involuntar(fara a fi la liniute).

Editat de kloud
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da intr-adevar interesant topicul si bine format.

Pe mine cel putin m-ati convins sper ca la vara sau cel tarziu in toamna sa-mi iau si eu o mobra........si deci ce sa fie Suzuki RF400, Kawasaki zzr 400 sau zxr 400? :hug:

Astept pareri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da interesanta bicicleta........ incet si cu atentie zici!!! ei bine cam stiu ce-mi poate capul tocmai de-asta m-am limitat la maxim 400cc din cate am vazut puteri asemanatoare cu ce am scris eu mai sus.

A doua ar fi pretul.........le-am pus pe acelea datorita pretului maxim 3000 de euro si nici de aia nu sunt sigur daca fac rost pana la toamna.

Mai astept si alte propuneri.

Ma gandeam ca modelele Kawa nu au o fiabilitate prea buna cel putin modele mai vechi, modelele mai noi probabil ca si-au revenit.

Sper ca prin fraza de mai sus sa nu se ajunga la o dezbatere pro contra dura cum s-a mai vazut pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pretul e mai sus. Oricum, peste vreun an, daca nu mai repede, o sa iti vinzi motorul si o sa iti iei altul, nu pentru ca e vreo regula, ci pt ca o sa ii simti limitele si o sa vrei altceva, asa ca ia-ti ce zicea tu de 400. nu iti mai face probleme de fiabilitate. Ia-l cit de cit in regula (tehnic vorbind), ca sa iti recuperezi din bani cind o sa vrei sa iti iei altceva. Cred ca sunt si niste fzr-uri de 400(yamaha). Si alea sunt ok. eu iti recomandasem sv(nu m-am gindit la pret), pt ca e 2 cilindri si la capacitate mai mare(adica 650), nu are cai foarte multi, are cuplu bun si greutate, te obisnuiesti cu greutatea. La 400 cm, ai cam 140-160 kg. La 600-750, ai 170-200. Oricum, te sui pe el cind il iei si neaparat sa te simti bine, sa ajungi cu toata talpa jos ar fi cea mai importanta chestie. cu pozitia te mainilor te obisnuiesti.

sa ne zici ce iti iei, si poze neaparat. bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. Supersportul nu iarta greseli.

Corect in mare parte. Dar ce motor iarta greseli? Nici unul. Exista vreun motor care nu da cu tine de pamant cand blochezi fata? Exista vreun motor care nu aluneca pe ud, sine de tramvai, etc?

 

Da,exista!Ai incercat vreodata un enduro?Ninja_skija a semnalat inaintea mea treaba asta, sa vede ca a mers pe capra, dar bineinteles ca nu a fost luata in seama.N-am avut supersport si nu-mi voi lua niciodata.Am avut in schimb un xj de 600, chiar in perioada cand inca eram incepator, ma rog facusem un pic ucenicia pe nipra, si vreau sa-ti spun ca nu stiu cand am fost jos pe linia de tramvai.Noroc ca mergeam foarte incet.(era rosu si o lasasem usor sa curga).Vreau sa-ti spun ca sunt sigur ca pana si niprul m-ar fi iertat in situatia asta, sa nu mai vorbesc de o enduroaica.Am cautat explicatii.Una ar fi pozitia pe mobra!Poate ma insel...dar am observat treaba asta si cand blochezi spatele, altfel faci derapaj controlat cand stai cu spatele drept si cu totul altfel cand stai ghebos pe burta.Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10x Kloud referitor la gabarit chestia este ca ma cam sperie si cilindreea si greutatea ca un mic secret, dar ramane intre noi, :cheers: am avut ocazia ca la primul meu mers pe moto cu pasager (puch 100 kg) sa dau cu ea, cu mine si nu pasager de tarana viteza mica durere locala mare vreo o ora.

De-asta zic ceva de 400 usor si fasnet ca sa nu ma trezesc iar ca merg taras decat pe roti.

Oricum iau in calcu si sv ul de acum in colo sa vedem ce iese

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Educativ articolul, Silenti; ai primit vreo bere din cite ti s-au promis?

La fel ca un bun ziarist, nu ai dat raspunsuri; raspunsurile sa si le dea fiecare!

Am mers pe ceva motor mai sportiv, nu SS, nu mi-a placut, deh, gusturile... defapt, nu cred ca iti place ceva ce nu stapinesti; (daca perseveram, cine stie...) Aici e si una din bube: cred ca un procent mare (nu ma hazardez la cifre)de posesori de SS nu le prea controleaza, versus posesori de moto mai mici in cc.

Da, asa e, sint impotriva SS pt incepatori!

 

In primul rind majoritate incepatorilor au si varsta apropiata de 18 si prea putin discernamint si maturitate, vorbesc in general. Chiar si simplul fapt ca pe un drum aparent linistit vrei sa vezi cum e la 200 sau mai mult e inconstienta, cred ca nu mai trebuie sa spun de ce, sau ca un ceva de 400cc nu o sa-ti ofere experiente din astea.

In cite sec ajunge un SS la 80 - 90? sau vreti sa spuneti ca tragi usor de acceleratie? poate primele doua sapt si apoi in oras o medie de 70, mi se pare mult, la aglomeratiile, gropile si toate alea.

Despre frina de motor: Incepator fiind (foarte) intr-o curba, destul de strinsa, am schimbat viteza, am dat drumul prea brusc la ambreiaj, n-am accelerat... si ghici, am pierdut aderenta pe spate pt o fractiune de secunda. M-am speriat rau, dar din fericire n-am mai facut si alte gesturi idioate si m-am redresat. Ma intreb cum ar fi reactionat un motor de capacitate mai mare? (al meu e cel din profil)

Multe ar mai fi de spus... concluzia e ca asa cum in germania nu ai voie motor peste 20 Kw (si la noi dar nu se aplica) iar in Canada sint 3 categorii de permes de motor, logic si mult mai usor e sa o iei progresiv! Recunosc, sint si exceptii: oameni f. constienti, care invata repede, au experienta in trafic, dar totusi mai usor e progresiv, si mai placut. Imi aduc aminte de primele mele ture cu motorul... ale lui, (motorului) ca mai mult ma ducea el :D si cit eram de crispat :cheers: numa placere nu era...

Acestea fiind spuse; un sezon juma trecut si aproape 10.000 km, cu regret va informez ca la primavara blindul meu GS... :) o sa-mi iau la revedere de la tine

aviz motocugpl, e ieftin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa incep cu motivul pentru care am scris asta: prea multe topicuri pe aici care intreaba acelasi lucru, daca e ok sa-ti iei Supersport ca primul motor. Si prea multe tampenii date pe post de raspuns fie de indivizi care n-au avut in viata lor un motor, fie n-au avut supersport, fie au uitat pur si simplu cum e sa fi incepator. Prin urmare doresc sa demontez niste mituri si sa ofer o viziune de ansamblu din propria experienta ca incepator pe un SS cu fix 7200 km la activ.

Ca sa fie clar, cand spun supersport ma refer la vitezana 600cc patru in linie. Nu stiu nimic despre 400, 1000 sau orice alta capacitate sau configuratie.

Daca aveti chef de comentarii sau dispute macar aveti bunul simt sa cititi pana la capat si cu atentie.

 

1. Supersportul e prea brutal.

Fals, fals si iarasi fals. Desi capabil de niste acceleratii extreme SS are toata puterea intr-o banda extrem de ingusta si foarte apropiata de redline. Ce inseamna asta? Ca daca este condus sub aprox 7 mii RPM este bland ca o pisicuta, chiar anemic as putea spune. De asemenea inseamna ca este destul de greu sa o accelerezi din greseala prea puternic, adica sa-ti scape mana in gaz cu urmari nefaste.

2. Supersportul nu iarta greseli.

Corect in mare parte. Dar ce motor iarta greseli? Nici unul. Exista vreun motor care nu da cu tine de pamant cand blochezi fata? Exista vreun motor care nu aluneca pe ud, sine de tramvai, etc? Exista vreun motor care ia singur curbele in care ai intrat cu viteza prea mare sau in care nu te apleci destul? Exista vreun motor care te scapa de target fixation, etc, etc, etc? Nu, nu, nu si la etc tot nu. Toate problemele pe care l-am avut eu ca incepator pe motor au fost independente de puterea acestuia, majoritatea fiind legate de franari si viraje.

Desigur exista greseli mai mici si mai mari, adica unele care pot fi redresate si altele care nu. Iar cand vine vorba de redresat greseli ai 3 optiuni: frana, gaz sau viraj. Are rost sa spun ca SS exceleaza la toate trei? Daca intrii prea tare intr-o curba pe SS ai destul loc sa te apleci mult mai mult, daca iti iese o masina in fata SS are cele mai bune frane, daca te urmeaza un tampit prea aproape din spate SS are acceleratia cea mai buna sa scapi de el. Va imaginati voi alte scenarii. Apoi pe SS se pun cele mai bune cauciucuri de strada ca aderenta. Va las tot pe voi sa va raspundeti daca asta poate fi folositor sau nu ca siguranta.

3. Daca incepi cu un motor puternic n-o sa inveti niciodata sa conduci calumea.

Exista aceasta posibilitate, dar tine mai mult de proprietar decat de motor. Adica am vazut indivizi care habar n-au sa calareasca un motor pe curbe, dar ii dau gaz fara numar in linie dreapta si se simt zmei ca au zburat prin satul x de pe drumul national y cu 200+ kmph. De fapt orice maimuta poate sa traga de gaz in linie dreapta...

Totusi SS este un motor greu de condus rapid, iarasi datorita puterii care e in mare parte foarte aproape de redline. Daca vrei sa-l conduci rapid trebuie mereu sa fi in treapta corecta de viteza. Am simtit de nenumarat e ori chestia asta pe pielea mea, intram in depasiri la 5000 RPM si ma intrebam de ce dracu nu trage mobra. Nu mai spun pe serpentine si drumuri foarte virajate unde trebuie sa schimbi vitezele 2 pe secunda ca sa traga bine. Pe de alta parte motoare mai potolite au putere incepand din turatii foarte joase, nu e asa importanta treapta de viteza si asta te poate face destul de lenes.

 

Si daca pana acum pare ca as recomanda SS pentru incepatori sa inclin un pic balanta si invers:

 

4. Imi iau Supersport dar nu sunt vitezoman si o sa-l conduc linistit.

Atunci de ce dracu iti mai iei SS? Esti masochist? SS este gandit si construit pentru a merge tare si atat. La orice alta forma de exploatare e oribil.

Pozitia? Cea mai buna pozitie pentru a rupe asfaltul. Fie ca e vorba de viteze supersonice unde ai culcusul sub parbriz complet cu spatiu pentru barbie, fie ca e vorba de coborat din sa in curbe, etc pozitia de pe SS este cea mai buna si confortabila pentru alergat foarte tare.

Cum incerci sa-l conduci linistit cum pozitia se transforma intr-un chin. Nu mai ai destul aer sa-ti sustina greutatea corpului care se duce gramada pe incheieturi si/sau spate iar pozitia chircita fixa incepe sa-ti anchilozeze tot corpul.

Motorul si cutia iarasi sunt gandite pentru fuga. La mers normal (mai ales prin oras) lipsa de putere in turatii joase te omoara, cand o tii in turatii mari iti termina timpanele iar daca e una mai veche ca a mea vibreaza de-ti amortesc toate alea.

Scaunul de pasager e complet de forma. Se chinuie si pasagerul care sta cu genunchii in gat si nu are suport la acceleratii si frane, te chinui si tu mai ales cu pasagerii fara experienta care vin peste tine in frane, trag de tine la acceleratii, dau mereu cu casca in casca ta. Iar greutatea pozitionata sus si in spate strica toata manevrabilitatea superba a SS si face lipsa de putere in ture joase si mai deranjanta.

In concluzie daca vrei neaparat carene pentru protectie vant sau numai de frumusete sunt o grama de sport touring-uri pe care poti merge mult mai comod la drumuri lungi si calme, poti cara si un pasager decent, si nu se diferentiaza pentru gagici.

SS e numai pentru alergat. Fiti sinceri cu voi si intrebati-va pentru ce vreti motor. Daca e pentru orice altceva decat mers foarte tare exista un alt tip de motor mult mai potrivit.

5. Nu-mi iau un motor mai mic ca o sa ma plictisesc repede de el si o sa ma chinui sa-l vand si o sa pierd bani.

Orice motor ti-ai lua dupa o vreme o sa vrei sa-l schimbi. Nici un motor nu te tine o viata, mai ales un SS luat la SH vechi si omorat pentru ca altceva nu-ti permiti. Si chiar daca ar tine, tot te plictisesti de el. Fie macar si pentru ca arata invechit. Sau poate vrei sa treci la Superbike.

Iar partea cu plictisitul e destul de subiectiva. Dupa un sezon destul de plin eu n-am reusit sa invat bine tehnici de pilotaj care sunt independente de puterea motorului, cum ar fi franarile de urgenta, schimbarile rapide si succesive in viteze inferioare pentru un viraj, virajele in sine, etc. Cu toate astea tot imi doresc sa schimb motorul, nu pentru putere, ci pentru ca vreau ceva mai nou care functioneze perfect, sa arate mai bine si neaparat sa fie pe injectie (obsesia mea).

 

Adevaratele pericole ale conducerii unui SS ca incepator si nu numai:

Incetinitul! Exact, incetinitul. Sa-i dai gaz e extrem de simplu, si un cimpanzeu poate sa-i dea. Si pe SS cand ii dai gaz ajungi foarte repede la viteze astronomice. Iar daca spartul barierei supersonice nu este nici o problema mai greu este sa franezi de la cele viteze mai ales in cazul in care apare ceva neprevazut in calea ta. Ca incepator e foarte usor s-o dai in extreme cu franele, ori le blochezi in disperare de cauza, ori cum fac eu de frica sa nu le blochezi franezi prea incet.

Daca v-ati luat sau cand va luati un SS ca incepator, cand o sa va manance palma la 200+ (si o sa va manance) faceti un mic experiement. Gasiti o strada dreapta, lunga si necirculata. Bagati 200 si apoi in dreptul unui reper incepeti sa franati pana la oprire. Dupa ce ati oprit uitati-va in spate dupa reper. Mult nu? Al naibii de mult...

Apoi cand mergi tare inseamna ca-ti testezi limitele, iar cand iti testezi limitele (care oricum pentru un incepator sunt destul de jos) nimeni nu este in siguranta. Nu poti sa mergi tare si in siguranta in acelasi timp, e o contradictie de termeni. Nici macar pilotii de curse nu sunt scutiti de greseli cand merg la limita, asta inseamna de fapt mersul la limita. Riscul e clar foarte mare. Acum fiecare trebuie sa-si puna intrebarea "E foarte posibil sa mor, merita distractia?" Pentru mine da, pentru altii nu. Ideea este sa constientizezi riscul, nu sa pleci de la ideea ca tie n-are cum sa ti se intample. Numai asta iti poti da un raspuns corect, altfel te pacalesti singur.

 

Daca aveti 18, 19, 20, 21, 22 de ani sau chiar cu putin mai mult uitati de SS. Nu aveti maturitatea necesara luarii deciziei cand puteti sa ii dati gaz in relativa siguranta si cand nu. Nu am avut-o nici eu, nu au avut-o nici altii, nu o are si nu o sa o aiba nimeni la varsta aia. Atunci teribilismul si bravadele sunt in floare si entuziasmul depaseste cu mult experienta.

Apoi daca n-ati condus cativa ani si cateva zeci de mii bune de km o masina iar nu mi se pare ok sa-ti iei SS. Inveti si traficul si sa stapanesti bestiuta in acelasi timp... prea mult pentru un incepator. Astea sunt mai mult pareri personale, dar eu mi-as paria o mana si un picior pe gradul lor de adevar.

 

Concluzia mea (personala si subiectiva): Este mai riscant sa incepi pe un SS decat pe o motocicleta mai potolita? Da, clar si mare da. Dar cum unii isi asuma riscul oricum foarte mare de a merge pe orice motocicleta altii isi asuma un risc si mai mare de a merge pe SS. Orice motociclist ar trebui sa inteleaga cum e cu acceptatul riscurilor din pasiune. Desigur exista si fraierii care se pacalesc singuri ca nu exista acel risc, si aia nu trebuie intelesi ci adusi cu picioarele pe pamant.

Merge sa-ti iei ca incepator un SS? Da si nu, in functie de incepator. Oricum ar fi faceti alegerea corecta in prisma argumentelor corecte, nu dupa niste mituri si rationamente stupide.

 

Ar mai fi o gramada de discutat pe tema asta, dar astea mi-au venit in cap acum si asta este ce pot spune din experienta mea ca incepator pe SS. Poate am gresit pe alocuri, poate o sa vad altfel lucrurile peste cateva zeci de mii de km. N-am pretentia ca cele spuse sunt adevaruri absolute.

 

Sunt in mare parte de acord cu tine... dar ca la 22 de ani nu ai discernamant shi la 22 shi o zi ai... scuza-ma dar esti foooaaarte departe de adevar...

 

Pe de alta parte, ce inseamna sa te urci pe un motor la 22 de ani shi ce inseamna sa conduci de la 16 ani mtorul de 125, apoi de 250 samd... mai potzi sa spui ca nu potzi controla motorul dupa 6 ani de experientza ( sa zicem ca faci in medie 10.000 km/an...) dupa 6 ani, ai 60.000km...???

 

Dar, in mare parte, repet, ai dreptate... Oricum ceea ce scrii tu nu se aplica shi la moto mai mari, deoarece in momentul in care tragi de gaz la un motor puternic (750, 900,1000+) riscul de a rupe aderentza e mare shi la 3000 de ture...

 

Bafta, shi mai scie ca mie personal mi se pare ca ai talent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat explicatii.Una ar fi pozitia pe mobra!Poate ma insel...dar am observat treaba asta si cand blochezi spatele, altfel faci derapaj controlat cand stai cu spatele drept si cu totul altfel cand stai ghebos pe burta.

Mi se pare gresit sa pleci de la o idee preconceputa si apoi sa cauti explicatii care sa o sustina. Corect se face invers.

Nu prea am mers cu enduro. Am facut scoala pe asa ceva si am mai mers pe 2 dupa, insa foarte putin. Nu vreau sa-mi dau cu parerea aiurea, dar la enduro se poate controla motocicleta cand ai pierdut aderenta cu roata fata? Si nu pot sa nu observ pe toti cei care au picat cu tot felul de mobre pe liniile de tramvai, inclusiv enduro. Problema cum o vad eu este tractiunea limitata intre cauciuc si metalul lustruit si eventual ud al sinei. Iar aici imi inchipui ca un cauciuc cu crampoane (deci suprafata mai mica de contact) si mai tare sta chiar mai prost decat cele de SS.

Sunt in mare parte de acord cu tine... dar ca la 22 de ani nu ai discernamant shi la 22 shi o zi ai... scuza-ma dar esti foooaaarte departe de adevar...

Pe de alta parte, ce inseamna sa te urci pe un motor la 22 de ani shi ce inseamna sa conduci de la 16 ani mtorul de 125, apoi de 250 samd... mai potzi sa spui ca nu potzi controla motorul dupa 6 ani de experientza ( sa zicem ca faci in medie 10.000 km/an...) dupa 6 ani, ai 60.000km...???

Nu am dat limita de 22 ca fiind fixa, chiar am specificat asta. Si iar am specificat ca pasajul respectiv este o parere personala, nu un adevar universal valabil.

Daca incepi de la 16 ani pe 125 deja cand iti iei SS nu mai esti incepator, iar ideea topicului era de incepator pe SS. Deci este cu totul alta discutie.

Editat de Silenti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acestea fiind spuse; un sezon juma trecut si aproape 10.000 km, cu regret va informez ca la primavara blindul meu GS... :) o sa-mi iau la revedere de la tine

aviz motocugpl, e ieftin

Keep in touch :cheers:

Editat de motocugpl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de-aia muriti tata... nu are nimeni nici o vina ca sariti direct pe 1000 ca pe 50 sau 125 va e rusine. deh.. zice lumea ..iaute-l shi pala cu fojneta lui ce paraie.

 

incepator pe supersport= moatre sigura

 

necazul e ca-i puneti si pe altii in pericol, chiar ii luati dupa voi. daca vrezi sa stiti ce inseamna durerea de ce nu incercati un meci cu zmarandescu sau daca vreti sa stiti cum e viata de apoi de ce nu va duceti la un preot ??nu trebuie sa aveti peste 100 cai sub voi ca sa aflati asta.

 

trist este ca sunteti si incurajati sa va spargeti capetele..... de ce nu.. luati-va super sport ... se mai elibereaza traficul in felul asta. va si recomand ceva daca tot aveti fonduri : yamaha R1 - e cea mai sigura motocicleta.

Editat de vitezist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de-aia muriti tata... nu are nimeni nici o vina ca sariti direct pe 1000 ca pe 50 sau 125 va e rusine. deh.. zice lumea ..iaute-l shi pala cu fojneta lui ce paraie.

 

incepator pe supersport= moatre sigura

 

necazul e ca-i puneti si pe altii in pericol, chiar ii luati dupa voi. daca vrezi sa stiti ce inseamna durerea de ce nu incercati un meci cu zmarandescu sau daca vreti sa stiti cum e viata de apoi de ce nu va duceti la un preot ??nu trebuie sa aveti peste 100 cai sub voi ca sa aflati asta.

 

trist este ca sunteti si incurajati sa va spargeti capetele..... de ce nu.. luati-va super sport ... se mai elibereaza traficul in felul asta. va si recomand ceva daca tot aveti fonduri : yamaha R1 - e cea mai sigura motocicleta.

Accidentele moto se pot imparti in 2 categorii mari : accidente din vina motociclistului si accidente din vina automobilistului . La prima categorie se incadreaza preponderent incepatorii , si o mare parte dintre ei au motoare prea puternice pentru experienta lor . In cea de-a 2-a categorie sunt si incepatori si motociclisti cu experienta .

Postul este foarte bun si ar trebui sa dea de gandit tuturor incepatorilor care vor sa treaca direct pe motoare mari . Si un incepator numai cumpatat nu poate fi , el vrea sa-si demonstreze lui si sa demonstreze si altora ca stie sa mearga bine pe motor , sa demonstreze ca stie si nu e incepator , dar , din pacate , uita ca nu prea are experienta .Si poti fi mai cumpatat la 20 de ani asa cum poti sa sfidezi orice si la 40 de ani , totul depinde de persoana respectiva .Multi uita ca experienta se aduna in timp si cu multi kilometri . Poti sa faci 10000 de km in 2 luni dar asta nu inseamna ca ai si multa experienta . Toti am fost incepatori si intotdeauna vom mai avea unele lucruri de invatat , niciodata nu putem zice ca avem destula experienta .

Intotdeauna cand schimbi motocicleta esti incepator , trebuie sa te obisnuiesti cu acea motocicleta . Experienta pe o alta motocicleta te ajuta sa te acomodezi mult mai repede , si tot acea experienta te poate salva din multe situatii grele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista si incepatori care sunt cumpatati. Eu iti spun ca mi-am luat motorul la sfarsitul lui iunie anul asta. Deci sunt incepator cat cuprinde. In prima zi am ajuns la 90 km/h . Urmatoarea data cand am mai prins viteza aia a fost pezste vreo luna si vreo 1000 km acumulati. Acum am facut 4000 de km si nu i-am dat niciodata sa vad cat poate ia . Nu m-a tentat pentru ca intotdeauna ma gandesc la placerea mea de a conduce si la siguranta mea,i desi am 22 ani (cand cica esti inca nebun).

 

Ce vreau sa zic este ca poyti fi si incepator cenzurat dar dak as fi avut 100cp in loc de 46 cred ca ar fi stat alfel situatia pt ca sigur ma trezeam pe la nishte viteze mai astronomice sau sigur bagam niste depasiri mai in forta,dar pentru ca motocicleta mea nu stie deastea eu ma simt mai in siguranta.

 

Bafta si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista si incepatori care sunt cumpatati. Eu iti spun ca mi-am luat motorul la sfarsitul lui iunie anul asta. Deci sunt incepator cat cuprinde. In prima zi am ajuns la 90 km/h . Urmatoarea data cand am mai prins viteza aia a fost pezste vreo luna si vreo 1000 km acumulati. Acum am facut 4000 de km si nu i-am dat niciodata sa vad cat poate ia . Nu m-a tentat pentru ca intotdeauna ma gandesc la placerea mea de a conduce si la siguranta mea,i desi am 22 ani (cand cica esti inca nebun).

 

Ce vreau sa zic este ca poyti fi si incepator cenzurat dar dak as fi avut 100cp in loc de 46 cred ca ar fi stat alfel situatia pt ca sigur ma trezeam pe la nishte viteze mai astronomice sau sigur bagam niste depasiri mai in forta,dar pentru ca motocicleta mea nu stie deastea eu ma simt mai in siguranta.

 

Bafta si asfalt uscat

 

vezi.. ai raspuns singur de ce este un incepator cumpatat.pentru ca nu are cai sub el.

 

nu cred sa existe incepator care sa aibe un motor de viteza si sa nu-i dea... chiar daca unii o fac numai pe autostrada.

 

multi vor rade de mine, vor spune:iaute-l si pala , se teme de un 400, dar este problema lor.mie mi se pare mare si un 400 pentru inceput(mare=periculos)multi dintre motoristii cu ceva experienta recomanda pt incepatori zxr400, zzr 400,rf400...etc.va ganditi ca motorasele alea ating aproape 200 si fac 5 secunde pana la suta?? daca ar fi asa atunci cele de 50,125,250.. pt cine sunt facute?? stiu .. o sa spuneti ca numai pentru copii de 16 ani.

 

daca vrem sa ne imbatam cu apa chioara putem afirma sus si tare ca daca esti cumpatat poti sa-ti iei si un 600 ideea fiind sa nu-i incerci limitele.nu este asa , si cu totii stim asta.

 

eu ma consider norocos ca nu am gasit de 600cc.pur si simplu nu te poti abtine sa nu-i dai sa vezi ce poate.

 

dar cu toate astea.. ce sa-i faci.. te prinde microbul.. deja vrau ceva mai mareee :friends:

Editat de claudiu suzuki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...