Sari la conținut

La lupta in muntii Baiului


Postări Recomandate

Salutare !

 

De ceva vreme Cip ma amenintade ceva vreme cu o tura in muntii Baiului,se anunta un traseu cu drumuri forestiere lejere. Din PACATE s-a dovedit a fi un drum :wacko: de toata %$^#$&^%,adic o parte de drum care ma de graba era o albie de rau secata si noroaie in care Africana intra pana la scut , astfel fiind situatia am inceput sa cautam poteci de capre :) care s-au dovedit a fi mai folositoare decat asa zisul drum. Am trecut cu bine de o parte din drum urmand urcarile in golul alpin , ce sa mai zic de drum ..bolovani de toate marimile si formele ,rezultatul oglinda rupta,vopsea lipsa,injuraturi si gandul ca poa ne duce Smurdul cu elicopterul jos :baldy: motoarele . Recunosc ca la cele 70 kg ale mele si Africana vreo 250 am fost nevoit sa il las pe Cip ( OMUL care a vazut Nepalul) la carma moto pe unele portiuni de drum fiindu-mi imposibil sa manevrez vaca . Cum o nenorocire nu vine niciodata singura :lol: ete ca am ajuns si la zapada , cale de intors nu mai era , daca la urcare am tavalit motoarele de cateva ori sa ne intoarcem ar fii fost cea mai proasta alegere asa ca TOT INAINTE . Zapada ca marime nu a fost de speriat dar tot zapada ramane si noi tot 200 si de kg. avem sub fund asa ca impinge,trage, ridica,injura,namoale,sudoare, cu marele risc ca in cazul in care moto vroia sa o ia la vale nici cu macaraua nu il mai scotem din rapa nu ca nu ar fii putut , dar cinie dreac mai urca acolo sus. Ce sa mai zic;tot drumul a durat vreo 8 ore in care am facut vreo 30 de km. ;nu pot sa imi dau seama de distanta , creierul meu nu mai era in regula :P . Poa Cip va poate lamuri.

 

Nu prea imi spun povestile pe forum dar povesta asta trebuia spusa mai mult ca invatatura de minte pt. altii si ca informatii despre traseu -mama lui de traseu. Cei cu 250 cc linistiti pot merge , privelistile sunt minunate, am ramas macar cu pozele ca de FUN nu a putut fii vorba . Cip zice ca ?? tre sa faci asa ceva sa iti cunosti limitele ??, se pare ca dupa experienta asta daca nu mi-ar fii mila de prietena mea cea mai buna AFRICANA as mai repeta aventura . Motoarele s-au comportat exemplar no comment.

 

 

Drumuri frumoase !

 

 

 

 

 

 

 

post-27251-1241435411_thumb.jpg

post-27251-1241435440_thumb.jpg

post-27251-1241435463_thumb.jpg

post-27251-1241435478_thumb.jpg

post-27251-1241435505_thumb.jpg

post-27251-1241435536_thumb.jpg

post-27251-1241435560_thumb.jpg

post-27251-1241435591_thumb.jpg

post-27251-1241435610_thumb.jpg

post-27251-1241435853_thumb.jpg

post-27251-1241435884_thumb.jpg

post-27251-1241435902_thumb.jpg

post-27251-1241435929_thumb.jpg

post-27251-1241435957_thumb.jpg

post-27251-1241435973_thumb.jpg

post-27251-1241435991_thumb.jpg

post-27251-1241436009_thumb.jpg

Editat de PERL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l ascultati pe Alin cum se plinge ca o baba. Desi a fost un pic mai greu decit ne asteptam, a fost destul de distractiv :baldy:

 

 

 

Filmuletele embeded:

 

Editat de cip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creasta Baiului e soft enduro. E mai usoara decat drumul alpin de langa creasta:

http://picasaweb.google.com/andreibelcic/20081011Baiului#

post-7680-1241440264_thumb.jpg

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe unde ati urcat, pe unde ati coborat ? Am fost si eu anul trecut cu bicicletele prin Baiului. Dar era august, fara zapada, chiar si fara mocirle. Si tot nu stiu daca m-as baga pe acolo cu motor de 200+ kile...

La urcarea din Busteni noi am ratat drumul bun si am ajuns sa urcam cu biclele in brate pieptis panta de 45 de grade. Clar n-ar fi mers nici macar cu caprele pe acolo. :) Dupa aia mi-a zis un prieten ca e forestier pana sus pe creasta, mers lejer, la plimbare, daca undeva faceam dreapta in loc sa facem stanga... :baldy:

 

Oricum, frumoasa tura. Ture din astea iti raman in amintiri, chiar daca la momentul respectiv injuri de toate alea. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe unde ati urcat, pe unde ati coborat ? Am fost si eu anul trecut cu bicicletele prin Baiului. Dar era august, fara zapada, chiar si fara mocirle. Si tot nu stiu daca m-as baga pe acolo cu motor de 200+ kile...

La urcarea din Busteni noi am ratat drumul bun si am ajuns sa urcam cu biclele in brate pieptis panta de 45 de grade. Clar n-ar fi mers nici macar cu caprele pe acolo. :P Dupa aia mi-a zis un prieten ca e forestier pana sus pe creasta, mers lejer, la plimbare, daca undeva faceam dreapta in loc sa facem stanga... :baldy:

 

Oricum, frumoasa tura. Ture din astea iti raman in amintiri, chiar daca la momentul respectiv injuri de toate alea. :wacko:

 

in legatura cu traseul CIP te poate lamuri,eu eram cam distrus :) dar te asigur ca au fost si 45 de grade la urcare si mai mult la coborare, exemplu moto cu roata in zapada,unde am dus-o din frana pe langa ea..... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe unde ati urcat, pe unde ati coborat ? Am fost si eu anul trecut cu bicicletele prin Baiului. Dar era august, fara zapada, chiar si fara mocirle. Si tot nu stiu daca m-as baga pe acolo cu motor de 200+ kile...

La urcarea din Busteni noi am ratat drumul bun si am ajuns sa urcam cu biclele in brate pieptis panta de 45 de grade. Clar n-ar fi mers nici macar cu caprele pe acolo. :) Dupa aia mi-a zis un prieten ca e forestier pana sus pe creasta, mers lejer, la plimbare, daca undeva faceam dreapta in loc sa facem stanga... :baldy:

 

Oricum, frumoasa tura. Ture din astea iti raman in amintiri, chiar daca la momentul respectiv injuri de toate alea. :wacko:

 

Uite o varianta de traseu. Urcarea din Secaria e mai greu de nimerit. Mai poti sa bagi si sectiunea Vf Baiutu - Vf Urechea, dar trebuie sa cobori pe partia de schi. Si e mai greu.

post-7680-1241443459_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creasta Baiului e soft enduro. E mai usoara decat drumul alpin de langa creasta:

 

 

Ai dreptate, tocmai de aia l-am si ales pt ca e un drum usor. Problemele au fost altele.

 

1. Drumul de urcare in creasta. Am ales drumul vechi de caruta care urca din Posada. Eu am mers pe acolo cu tzoacla acum citiva ani si era destul de usor. Acum drumul e mult mai stricat de torenti. Una peste alta urcarea nu a fost foarte dificila dar a luat mai mult timp decit planuisem.

 

2. Problema mai serioasa a fost cu zapada din drumul de creasta. Din poze nu se vede foarte bine, dar pe alocuri drumul era complet blocat, zapada avind 50cm. Asta a insemnat ca a trebuit sa tot ocolim prin afara drumului. Cel mai greu a fost la inceputul coboririi spre Zamora unde era o bucata mare de drum acoperit de zapada iar rute ocolitoare nu am prea gasit. Asa ca pe alocuri a trebui sa impingem vacile prin zapada, chestie destul de obositoare.

 

Una peste alta a fost distractiv, mie unul mi-a placut (doar partea cu impinsul Africanei prin zapada nu a fost prea placuta).

 

 

Ca traseu, am urcat din Posada pe drumul de caruta (cel care nu trece prin Tesila), am mers pe creasta pina la coborirea spre Zamora iar de acolo am ajuns in Poiana Tapului pe forestier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite o varianta de traseu. Urcarea din Secaria e mai greu de nimerit. Mai poti sa bagi si sectiunea Vf Baiutu - Vf Urechea, dar trebuie sa cobori pe partia de schi. Si e mai greu.

Acuma ca ma uit pe harta mi-am amintit... Noi am urcat pe valea Fetei. Drumul s-a terminat, s-a facut doar o poteca, poteca s-a terminat, era doar o vale de parau, s-a terminat si aia si a trebuit sa urcam pieptis. Si Zamora e aia de care stiam ca e lejera. Deci si aia e dificila acuma...

 

Apropo, stie cineva cum mai e cu zapada prin Bucegi ? As vrea sa trag o fuga cu motorul pana in Padina, poate si pana la Babele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma ca ma uit pe harta mi-am amintit... Noi am urcat pe valea Fetei. Drumul s-a terminat, s-a facut doar o poteca, poteca s-a terminat, era doar o vale de parau, s-a terminat si aia si a trebuit sa urcam pieptis. Si Zamora e aia de care stiam ca e lejera. Deci si aia e dificila acuma...

 

Apropo, stie cineva cum mai e cu zapada prin Bucegi ? As vrea sa trag o fuga cu motorul pana in Padina, poate si pana la Babele.

 

La Padina e OK. La Babele inca nu: Zapada pe drum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, tocmai de aia l-am si ales pt ca e un drum usor. Problemele au fost altele.

 

1. Drumul de urcare in creasta. Am ales drumul vechi de caruta care urca din Posada. Eu am mers pe acolo cu tzoacla acum citiva ani si era destul de usor. Acum drumul e mult mai stricat de torenti. Una peste alta urcarea nu a fost foarte dificila dar a luat mai mult timp decit planuisem.

 

2. Problema mai serioasa a fost cu zapada din drumul de creasta. Din poze nu se vede foarte bine, dar pe alocuri drumul era complet blocat, zapada avind 50cm. Asta a insemnat ca a trebuit sa tot ocolim prin afara drumului. Cel mai greu a fost la inceputul coboririi spre Zamora unde era o bucata mare de drum acoperit de zapada iar rute ocolitoare nu am prea gasit. Asa ca pe alocuri a trebui sa impingem vacile prin zapada, chestie destul de obositoare.

 

Una peste alta a fost distractiv, mie unul mi-a placut (doar partea cu impinsul Africanei prin zapada nu a fost prea placuta).

 

 

Ca traseu, am urcat din Posada pe drumul de caruta (cel care nu trece prin Tesila), am mers pe creasta pina la coborirea spre Zamora iar de acolo am ajuns in Poiana Tapului pe forestier.

 

muntii baiului intre valea ph si valea doftanei

Salut si bravo voua pentru ca ati urcat cu "vacute" si nu cu "caprite"; nu m-am priceput sa pun link-ul la topicul meu de anul trecut, dar il gasiti voi dupa titlu.

Noi am urcat din Comarnic prin Secaria si am coborat in Azuga, de sus de pe Sorica, prin padure...groaznic! (dar FRUMOS!)

Cu stima,

Dans

Editat de dans
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

africana merge oriunde muschi sa ai sa o ajuti atunci cand da de greu :moto:

 

bv frumoasa tura

 

 

si niste experienta :wacko: ; am mai vazut stapani de vaci cu muschi dar....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

E criminal drumul Secaria - Posada. Am fost in week-end-ul asta. Am plecat din Secaria si am constatat ca drumul forestier pe care il stia Garmin-ul era inchis cu ditamai bariera. A trebuit sa ocolesc, m-am tinut dupa niste urme de carute, si am coborat pe valea paraului. Eu am coborat spre Posada, nu vreau sa ma gandesc cum e urcatul :)

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, respectele mele !

Imi face placere sa vad cate o Africana cocotata pe te miri unde.

Daca te tin balamalele o urci , ca trage ca buldozerul, picioare sa ai sa o poti ajuta cand e nevoie.

Din umila mea experienta, la urcat nu am avut probleme, insa coborarea imi creeaza concentratii crescute de adrenalina si suvoaie de transpiratie.

Sa ne vedem sanatosi la Cheile Rasnoavei, pe 26 iulie \m/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite o varianta de traseu. Urcarea din Secaria e mai greu de nimerit. Mai poti sa bagi si sectiunea Vf Baiutu - Vf Urechea, dar trebuie sa cobori pe partia de schi. Si e mai greu.

E un fel de drum pe langa partie, pe care am coborat anul trecut. Nu-l recomand, decat daca nu a plouat de o luna. In rest nu am avut probleme, dar nici zapada nu am prins, ca era iunie.

Urcarea din Secaria am nimerit-o intreband din om in om. Amuzant a fost ca era inchisa cu o poarta.

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, respectele mele !

Imi face placere sa vad cate o Africana cocotata pe te miri unde.

Daca te tin balamalele o urci , ca trage ca buldozerul, picioare sa ai sa o poti ajuta cand e nevoie.

Din umila mea experienta, la urcat nu am avut probleme, insa coborarea imi creeaza concentratii crescute de adrenalina si suvoaie de transpiratie.

Sa ne vedem sanatosi la Cheile Rasnoavei, pe 26 iulie \m/

 

pe Cheile Rasnoavei le ""cocotam"" pe undeva sau stam la mici si bere? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe Cheile Rasnoavei le ""cocotam"" pe undeva sau stam la mici si bere? :D

 

ce "uoameni", dom'le, se gandesc numa' la domnu' alchool ! :P

loc de invarteala este, acum sa vedem care cum va sosi si la ce ora.

ma gandesc ca sambata va veni marea majoritate, asa ca ... ne vom rezuma la consumat lichide :P (izvoare sunt destule)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...