Sari la conținut

Ambasada SUA pe Strada Teo Peter


Raven
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ideea este in concordanta cu sentinta americana si teoria lor ca Teo Peter nu se afla in taxi in acel moment. :finger: Poate n-ar strica sa li se atraga atentia macar moral asupra rolului pe care si-l asuma... Nu de alta dar se pare ca nu prea il respecta.

As semna o petitie desi nu vad ca autoritatile noastre sa fie capabile de a lua o asemenea decizie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

As semna o petitie desi nu vad ca autoritatile noastre sa fie capabile de a lua o asemenea decizie.

Da, putem semna o petitie catre ambasada americana prin care sa le cerem sa face o reparatie morala prin postarea unei statui cu Teo Peter in curtea ambasadei spre exemplu.

 

Ideea este ca "reparatia morala" trebuie sa vina de la ei, nu de la noi. Noi nu avem ce sa reparam, ca n-am stricat nimic. Ei au stricat, ei trebuie sa repare.

 

Cat despre "dat o palma" ... sa fim seriosi. Soarecele nu da niciodata palme elefantului. :finger:

 

 

Si la urma urmei, ne-am dat o palma singuri: martorul cheie - unul dintre "prietenii" nostii taximetristii - n-a catadicsit sa se duca la proces.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Statul american avea indatorirea sa se ocupe de acuzarea celui vinovat, dar in cel mai bun caz a facut-o defectuos. Au avut timp pentru "reparatii morale" pana acum.

 

Sigur ca redenumirea strazii nu ar fi o palma, efectiv, dar ar fi un bun semn ca pe viitor ar trebui sa fie mai atenti, macar in ceea ce priveste bunele relatii cu aliatii lor (adica Romania), daca nu cu toata lumea. Si sa nu mai apara astfel de "erori".

 

Sustin ideea cu numele strazii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Kombat Bebe...

Scrie frate si tu cu semne de punctuatie si ortografie ca imi exciti prea tare imaginatia ca sa pricep ce vrei sa spui...

Apropo...nevasta-ta e bine, a zis ca nu mai vrea inapoi la tine. O pastrez eu!

:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 9 pagini de discutii vad ca tot nu s-a ajuns la o concluzie,deci lumea scrie ca sa se faca remarcata,nu ca ar face ceva concret.Ba ca de ce PRM,ba ca nu se poate,tot felul de timpenii.E clar ca o motocicleta NU te face rebel sau mai barbat,cum isi inchipuie majoritatea celor care se bilbiie prin zona.Adica inca o initiativa ratata,nu stiu de ce se mai discuta chestii de genul asta?Daca chiar nu e nimeni printre maceomenii care sa ia o initiativa cu niste semnaturi,ca de smardoiala ce sa mai zic , lasa ca poate reusesc altii,o sa vedeti voi cine.Daca totusi se gasesc niste barbati printre zecile de copii sa zica,si o punem de o lista de semnaturi,care-i problema sa stam in centru,sa vorbim cu lumea? In rest,sa auzim numai de bine si hai sa nu ne mai umflam asa bicepsii,ca nu prea avem asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

life goes on my phellass ..some things will never change...din pacate..

singurul nostru ghinion este faptul ca nu santem o natiune impunatoare,

vreau sa spun in ultima jumatate de secol ,se vad de pe luna rezultatele,

vreau sa spun ca eu cred ca nu se mai poate face ceva.

istoria lumii s-a decis deja in 1944,si este un proces ireversibil..

as da orice ca bulangii de americani sa aiba parte de constitutia

rusilor ,si i-am vedea dupa aia in ce mod ar mai spune "The american

dream" . oricum santem mancati demult ,de draggii de americani...

dupa cum ziceam "life goes on", vom vedea ce ne rezerva viitorul. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e initiativa populista a PRM-ului ! :finger: nu prin asta demonstrezi ceva ! trebuie sa faci ceva gandit dar pentru asta trebuie sa ai sprijin logistic...adica o firma ceva care sa stie sa faca lobby ! fac dreaq 2-3 manevre in presa si pe sticla si vuieste Europa ! prin ceace s-a facut pana acum....este ceva nostalgic si romantic ! frumos oricum !

asfalt uscat ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cat de incult si indiferent e americanul de ce este in afara tarii lui, voi va asteptati sa il afecteze faptul ca in "r"omania ambasada lor este pe strada Teo Peter; chiar si atunci nu va fi impresionat, si avand in vedere ca al nostru concetatean a dorit sa nu-si asume responsabilitatea la proces..., nu-mi doresc si sper sa nu mai existe asa ceva; in legislatia lor, va exista un precedent pe care-l vor lua in considerare de acum inainte. Degeaba se discuta foarte aprins aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa rationamentul asta primaria din Tokyo va schimba numele strazii pe care se afla ambasada Romaniei in Hajime Hori, primaria din Viena sa faca aceeasi manevra si sa numeasca strada respectiva "Lacul Lebedelor", etc.

 

O paralela total neinspirata.

In momentul actual suntem un popor de "pupincurishti" shi pentru ca un japonez a murit din cauza unui maidanez suntem gata sa-i omoram pe totzi. Daca era un roman in locul lui nu se facaea atata valva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

praf in ochi...nu v-atzi saturat sa fitzi tratatzi ca oile??...zilnic primesc 3-4 "petitzii"...nu e normal...

 

:finger: ...m-am saturat de "smurzi" shi de romani care tot nu reushesc sa-shi ingroape mortzii...de babe violate in direct shi dezamagitzi in dragoste... de grase haioase shi caini datzi in judecata....

 

1.praf in ochi...de ce ? acum cateva zile am vazut un afish intr-o statzie de autobuz ...ceva gen: 5000 homless in bucureshti... shi un deputat vrea sa schimbe un nume de strada!!! un deputat care nu prea cred ca are vo' legatura cu lumea show-bizz-ului sau artelor... un deputat care este platit...are cu ce ishi umple/justifica timpul...poate chiar va intra in istorie, ce dreaq?

;)

 

2.nu are rost sa continuam cu cele 3-400 de motive...timpul shi spatziul nu ne permite!

 

 

p.s. continuatzi sa va desfacetzi bucile pentru amuzamentul lor, shi poate intra ceva!

 

...nu invatzatzi imnul, INTZELEGETZI-L!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect.

Sunt multe probleme cu care Ro se confrunta dar asta nu inseamna ca trebuie sa inchidem ochii la detali.

Strada daca se va numi Teo Peter va aparea pe toate antetele ambasadei. Un amnunt care ne va aduce un gram de demnitate in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect.

Sunt multe probleme cu care Ro se confrunta dar asta nu inseamna ca trebuie sa inchidem ochii la detali.

Strada daca se va numi Teo Peter va aparea pe toate antetele ambasadei. Un amnunt care ne va aduce un gram de demnitate in plus.

Perfect !!!nici nu puteai s-o zici mai bine!!! :finger: orice act oficial al ambasadei ar contine numele lui ;) :10:

Editat de black raven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CINEVA TRE SA PREIA INITIATIVA SI SO TERMINE CU O VICTORIE CINE SE OFERA ,TERMINATI CU GARGARA,ROG ADMINI SA TRANSFORME TOPICU IN SONDAJ SI DUPA VOT SA SE EDITEZE LITA DUPA CARE FIECARE SA TREACA LA SEMNAT INTRO ZI INTRO ORA CARE RAMINE SA FIE SYABILITA

 

PS CLOSE TOPIC CA NU MAI TERMINAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, azi mi-a ajuns la urechi o veste care deocamdata nu o pot confirma, dar poate stiti voi mai multe :

 

1. Taximetristul care a refuzat sa depuna marturie la proces in America se pare ca de curand si-a tras un apartament si o masina straineza la scara...de unde era un parlit se pare ca a dat peste el "norocul" si a primit o mostenire de la o matusa din America ( nu vi se pare ca suna cunoscut schema cu matusa? :eek: )

 

2. Formati Compact va incepe un turneu in martie "Pentru un nou inceput" finantat cu bani din....

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.(ghiciti)

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

...America :eek:

 

 

 

 

 

Repet, deocamdata e doar un zvon dar...poate stie cineva mai multe . :eek:

 

Oricum stim de mult, in lumea reala dolarul e mai valoros e decat o viata de om :yikes: :yikes: :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, azi mi-a ajuns la urechi o veste care deocamdata nu o pot confirma, dar poate stiti voi mai multe :

 

1. Taximetristul care a refuzat sa depuna marturie la proces in America se pare ca de curand si-a tras un apartament si o masina straineza la scara...de unde era un parlit se pare ca a dat peste el "norocul" si a primit o mostenire de la o matusa din America ( nu vi se pare ca suna cunoscut schema cu matusa? :eek: )

 

2. Formati Compact va incepe un turneu in martie "Pentru un nou inceput" finantat cu bani din....

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.(ghiciti)

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

...America :eek:

Repet, deocamdata e doar un zvon dar...poate stie cineva mai multe . :eek:

 

Oricum stim de mult, in lumea reala dolarul e mai valoros e decat o viata de om :yikes: :yikes: :yikes:

 

Faza cu taximetristul este plauzibila dar cu Compact nu cred. Oricum cred ca sunt doar zvonuri aruncate aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Extras din sondajul curs 11-18 Feb 2006:

 

Asa cum stiti functionarul Ambasadei SUA la Bucuresti a fost sanctionat cu mustrare de justitia americana pentru accidentul în care a murit cântaretul român Teo Peter.

Dvs. de ce credeti ca a primit doar mustrare?

 

Autoritatile române nu s-au preocupat

sa trimita probe/martori .............................24%

 

Justitia din SUA nu este corecta ..................20%

 

România este tratata de SUA

ca o tara inferioara ....................................22%

 

Autoritatile americane îsi protejeaza

militarii indiferent de faptele acestora ..........24%

 

Alt motiv ....................................................1%

 

NS/NR........................................................9%

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 16 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...