Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu spal cu motorina cu periuta

ti-am zis cosmine, eu il spal cu benzina.

stiu stiu...se maresc oringurile si se fwt samd...

intr-un an si 12.000 km l-am intins o singura data. si a prins saracu' la ploi de i s-a urat. n-au timp sa se umfle garniuturile de la banzina cu care spal lantu, se face si gigea-brici, si degresat.

 

hai sa va intreb o chestie. valabil pentru Kult si Pop de 600.

voua cum vi se pare ca se comporta functie de turatie? adica pina unde trage liniar, de unde o ia mai voiniceste, intelegeti voi.

dupa 6.000 incepe sa traga, dupa 8.000 pana la rosu turbeaza

Cat desprea ulei, am stat 6 luni cu 80w90 pe lantu la bandit....mi-era dor de sprayuri la un moment dat, stiu ca se curata usor, dar se si murdareste usor (si mobra, si sub mobra, si lantu' si tu) si daca ai dat de-o ploaie, dupa ce se termina, tragi pe dreapta si freci nisip cu ulei in lant, polishu perfect.

 

B6 pop;

 

4000 - 5500 normal

6000 - rosu nervos

 

4500 mers la consum si savurat peisajul

hai 5000 rpm....ca sa stea macar la 100 km/h :P

 

apropo de cum se simte banditul in ture, voua va zornaie distributia? am observat ca se simte o diferenta in zgomot incepand cam pe la 5000-5500 si se termina in rosu

 

la mine e invers...dua 5500 mi se pare ca se linisteste si se aude mai frumos.

la caldura mare + mers in oras...am un barait ~ 5000 rpm

 

io la iarna o sa-i fac o revizie la motor (care include si distributie noua) ca pana acum nu m-am bagat acolo decat cu filtru de aer si bujiile.

anu trecut mi-a zis un mecanic dupa ce a ascultat-o, s-o duc la verificat distributia dupa ce mai bag vreo 20.000 km

 

Si acum, sa pun poze cu modificare mea de toba.

Gaurile sunt date cu burghiu de 8, o sa le filetez cu 10 ca sa infiletez, cand vreau sa se auda ca din fabrica, niste dopuri cromate in forma de ghimpi/tzepi.

Daca vreau, ii pot suda oricand palaria aia inpoi si e ca noua.

Vopseaua negru mat e la spray d-ala de 800+ gradeC.

Stiu ca gaurile nu sunt chiar simetrice, dar nici oamenii nu sunt :laugh:

post-9738-0-22891800-1339423770_thumb.jpg

post-9738-0-76285300-1339423770_thumb.jpg

post-9738-0-33137900-1339423771_thumb.jpg

post-9738-0-86202900-1339423771_thumb.jpg

post-9738-0-84295100-1339423772_thumb.jpg

post-9738-0-63636200-1339423776_thumb.jpg

post-9738-0-12060000-1339423777_thumb.jpg

post-9738-0-12513800-1339423779_thumb.jpg

post-9738-0-68627700-1339423779_thumb.jpg

post-9738-0-27686900-1339423780_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-am zis cosmine, eu il spal cu benzina.

stiu stiu...se maresc oringurile si se fwt samd...

intr-un an si 12.000 km l-am intins o singura data. si a prins saracu' la ploi de i s-a urat. n-au timp sa se umfle garniuturile de la banzina cu care spal lantu, se face si gigea-brici, si degresat.

 

 

dupa 6.000 incepe sa traga, dupa 8.000 pana la rosu turbeaza

Cat desprea ulei, am stat 6 luni cu 80w90 pe lantu la bandit....mi-era dor de sprayuri la un moment dat, stiu ca se curata usor, dar se si murdareste usor (si mobra, si sub mobra, si lantu' si tu) si daca ai dat de-o ploaie, dupa ce se termina, tragi pe dreapta si freci nisip cu ulei in lant, polishu perfect.

 

 

hai 5000 rpm....ca sa stea macar la 100 km/h :P

 

 

 

la mine e invers...dua 5500 mi se pare ca se linisteste si se aude mai frumos.

la caldura mare + mers in oras...am un barait ~ 5000 rpm

 

io la iarna o sa-i fac o revizie la motor (care include si distributie noua) ca pana acum nu m-am bagat acolo decat cu filtru de aer si bujiile.

anu trecut mi-a zis un mecanic dupa ce a ascultat-o, s-o duc la verificat distributia dupa ce mai bag vreo 20.000 km

 

Si acum, sa pun poze cu modificare mea de toba.

Gaurile sunt date cu burghiu de 8, o sa le filetez cu 10 ca sa infiletez, cand vreau sa se auda ca din fabrica, niste dopuri cromate in forma de ghimpi/tzepi.

Daca vreau, ii pot suda oricand palaria aia inpoi si e ca noua.

Vopseaua negru mat e la spray d-ala de 800+ gradeC.

Stiu ca gaurile nu sunt chiar simetrice, dar nici oamenii nu sunt :laugh:

Daca tot te-ai apucat sa pui poze, pune si un filmulet, sa auda si urechea noastra..

apropo, vezi ca ti-a evadat motanul din spate :bounce:

 

asa, ca tot vorbeati voi de zgomot, la mine motorul toarce frumos, in schimb se aude cablul de la km, cred ca trebuie sa-l ung :crack:

Editat de Banditrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca e gluma sau nu, dar din cite stiu ala nu se unge, are camasa de teflon pe dinauntru (care e unul din cele mai lunecoase materiale care exista). stiam ca daca-l ungi il, f.uti. mi-a zis cineva mai demult ca se potrivesc cabluri de scuter care se gasesc in de-alde bazar si-s aproape moka.

oricum, stiu ce zici, si la mine facea zgomot (pe vremea cind aveam vitezometru stock) de credeam ca-i de la motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca e gluma sau nu, dar din cite stiu ala nu se unge, are camasa de teflon pe dinauntru (care e unul din cele mai lunecoase materiale care exista). stiam ca daca-l ungi il, f.uti. mi-a zis cineva mai demult ca se potrivesc cabluri de scuter care se gasesc in de-alde bazar si-s aproape moka.

oricum, stiu ce zici, si la mine facea zgomot (pe vremea cind aveam vitezometru stock) de credeam ca-i de la motor.

 

Nu se unge ! nu e teflon, e ceva asemanator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu weekend trecut pana la mare. si pentru a iesi din aglomeratia si canicula urbana, dar si pentru a mai face o tura pregatitoare inainte de concediu. Pun cateva poze de pe drum. cam asa va arata banditul si in concediu, doar ca pe langa cort, saci de dormit si izoprene va mai cara si un rollbag de 60l. Una din poze e si harta cu traseul. Cheers!!!

post-35709-0-01806200-1339494372_thumb.jpg

post-35709-0-81487700-1339494378_thumb.jpg

post-35709-0-20919600-1339494388_thumb.jpg

post-35709-0-72474100-1339494396_thumb.jpg

post-35709-0-80919600-1339494408_thumb.jpg

post-35709-0-76321000-1339494424_thumb.jpg

post-35709-0-72860700-1339494461_thumb.jpg

Editat de cosminst2008
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asa va arata banditul si in concediu, doar ca pe langa cort, saci de dormit si izoprene va mai cara si un rollbag de 60l.

 

ba, sa nu ma spui mandrii, dar asa-i ca pe monsterica nu ai agatat bagaje de frica sa nu crape cadru' de la greutate? :crack:

 

 

 

 

glumex, sorta... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam edificatoare poza cu banditul vs monster. :burnout:

 

Ia spune-ti voi , cum e drumul de la e la d la c, e de bine sau de rau ?

 

 

 

Cam edificatoare poza cu banditul vs monster. :burnout:

 

Ia spune-ti voi , cum e drumul de la e la d la c, e de bine sau de rau ?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu weekend trecut pana la mare. si pentru a iesi din aglomeratia si canicula urbana, dar si pentru a mai face o tura pregatitoare inainte de concediu. Pun cateva poze de pe drum. cam asa va arata banditul si in concediu, doar ca pe langa cort, saci de dormit si izoprene va mai cara si un rollbag de 60l. Una din poze e si harta cu traseul. Cheers!!!

 

Eu te invidiez. Punct. Unii intra in sesiune, altii se plimba de zor. o fi asa si pe lumea cealalata???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam edificatoare poza cu banditul vs monster. :burnout:

 

Ia spune-ti voi , cum e drumul de la e la d la c, e de bine sau de rau ?

 

 

 

Cam edificatoare poza cu banditul vs monster. :burnout:

 

Ia spune-ti voi , cum e drumul de la e la d la c, e de bine sau de rau ?

 

http://www.slowride.ro/2012/06/12/drum-de-weekend-catre-mare/

 

e ok drumu ala...sunt zone unde se lucreaza, insa tu, ca motorist, n-ai de ce sa-tifaci griji...drumu' chiar e bun. spre deosebire de b-c...care e explodat rau de tot.

 

ba, sa nu ma spui mandrii, dar asa-i ca pe monsterica nu ai agatat bagaje de frica sa nu crape cadru' de la greutate? :crack:

 

 

 

 

glumex, sorta... :D

 

Nicky...cea mai tare faza a fost, spre Harsova, cand noi eram trasi pe dreapa sa ne hidratam si a trecut un grup de mobristi care s-au oprit, au aruncat o privire la bandit, apoi la monster si ne-au intrebat daca avem nevoie de ajutor =))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam edificatoare poza cu banditul vs monster. :burnout:

dap. edificatoare. e proba clară că bărbații îÂşi iau mult mai multe bagaje decât femeile. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu te invidiez. Punct. Unii intra in sesiune, altii se plimba de zor. o fi asa si pe lumea cealalata???

hehe. ia nu mai invidia.

pe vremea cind am intrat eu la facultate nici nu puteam sa visez la motor. chiar si daca te angajai, munceai toata facultatea pt. o rapciuga SH :)

 

unii stateau peste program si veneau si-n weekend pt. 500 de RON ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicky...cea mai tare faza a fost, spre Harsova, cand noi eram trasi pe dreapa sa ne hidratam si a trecut un grup de mobristi care s-au oprit, au aruncat o privire la bandit, apoi la monster si ne-au intrebat daca avem nevoie de ajutor =))))))))))

 

apropos de asta:

Faza duminica seara in benzinaria de pe A2, km 140, cand ne intoarceam:

Eu stateam turceste la umbra langa mobre, cu pretina si 'bestia' ...si trage un Ducatist calare pe un Monster 620i, geaca Ducati, manusi Ducati, adidasi/ghete Ducati toate asortate la culoarea mobrei... si frate, ne trage o uitatura d-aia de zici ca eram ultimii boschetari, nu saluta nu nimic(nu ca as muri dupa salutul altora, dar asa...ca atitudine generala)... incepe sa se uite pe sub mobra, bla bla....scoate telefonul si-l suna pe unu' : "Bah frate, mi-a alunecat spatele bla bla bla...stii de ce?, imi curge ulei din motor si e amortizorul plin, si mi-a ajuns si pe cauciuc"

 

M-am abtinut sa nu maq bufneasca rasu :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai propun odata o intrunire de banditi(cu siguranta fara rezultat)

Sambata/Duminica sa ne intalnim la ora 11 la fantana la Miorita si sa mergem la o tura scurta, Bucuresti-Sinaia si retur(cunosc un restaurant bun acolo) Sunt 117 km pana acolo, deci dus intors = 234km(deci nu e mult)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap. edificatoare. e proba clară că bărbații îÂşi iau mult mai multe bagaje decât femeile. :rolleyes:

 

:crack: genial comeback

 

 

multam Cosmin :friends:

 

Eu ma duc la o tura in weekend la mare .. Calin , promit ca-mi iau spray de lant la mine. nu ca acu 2-3 ani cand am ramas fara si macacasem pe mine ca troncanea lantu .. beginner.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ha? ce spray man?

 

imi patineaza ambreiajul. aruncati un ochi aici, poate intimplator stie vreunul: /index.php?/topic/679296-arcuri-de-ambreiaj-aftermarket/#entry3152011

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caline, poti pune placi TRW linistit... e o firma ok, am pus discul de frana fata pe honda pretinei dupa accident, si imi pare mai bun ca franeaza mult mai bine ca ala de fabrica, care nu avea grad mai deloc. Pan' la urma e o firma nemteasca, si TUV-ul ala nu e o chestie de 3 lei, chiar poti avea incredere in el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caline, poti pune placi TRW linistit... e o firma ok, am pus discul de frana fata pe honda pretinei dupa accident, si imi pare mai bun ca franeaza mult mai bine ca ala de fabrica, care nu avea grad mai deloc. Pan' la urma e o firma nemteasca, si TUV-ul ala nu e o chestie de 3 lei, chiar poti avea incredere in el.

trw e firma nemteasca cum sunt eu albanez :)))

sunt chiar consumatori de burbon...adica americani

Editat de KMIHAI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trw e firma nemteasca cum sunt eu albanez :)))

sunt chiar consumatori de burbon...adica americani

 

daca e sa o luam asa, si Motul e frantuzeasca cum sunt eu somalez.

 

ideea e: Lucas(care e britanica)-TRW in Europa are cea mai mare baza de productie in Germania, si produsele lor au certtificarea/garantia TUV, care e un standard facut de nemti + ca pe discul respectiv scria made in Germany.

 

Caline, ia de la TRW, ca e firma britano-americana, care produce in Germania (si se pare, Romania) si produsele lor sunt garantate TUV.

 

asa e bine?:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropos de asta:

Faza duminica seara in benzinaria de pe A2, km 140, cand ne intoarceam:

Eu stateam turceste la umbra langa mobre, cu pretina si 'bestia' ...si trage un Ducatist calare pe un Monster 620i, geaca Ducati, manusi Ducati, adidasi/ghete Ducati toate asortate la culoarea mobrei... si frate, ne trage o uitatura d-aia de zici ca eram ultimii boschetari, nu saluta nu nimic(nu ca as muri dupa salutul altora, dar asa...ca atitudine generala)... incepe sa se uite pe sub mobra, bla bla....scoate telefonul si-l suna pe unu' : "Bah frate, mi-a alunecat spatele bla bla bla...stii de ce?, imi curge ulei din motor si e amortizorul plin, si mi-a ajuns si pe cauciuc"

 

M-am abtinut sa nu maq bufneasca rasu :laugh:

 

 

Asta pentru ca Ducati este Ducati, iar suzuki e yamaha (a se observa ca ultimele 2 marci le-am scris cu litere mici spre deosebire de Ducati).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ducati a progresat mult in ultimii 2 ani, dar nu datorita lui Rossi, doar ca au progresat. Sunt ok acum. La fel ca si Alfa Romeo (nu numai de 2 ani, acolo sunt mai bine de 5 ani). Ce vreau sa spun este ca am avut curaj sa imi cumpar Katana din 1987 dar nu as avea curaj sa imi iau Ducati din acel an :D

PS: si Honda si Yamaha, super ok din ani aproximativi. Ba chiar stiu vreo 3-4 Magne din 1983-1987, super motoare! (una de 700 US, una 750 EU si un 1100 US) Vai..ultima e la restaurat, va fi super motor cand va fi gata. Cea de 750 e acum la boberit .. sper sa am poze cand termina prietenii astia ai mei de lucrat la ele ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ducati a progresat mult in ultimii 2 ani, dar nu datorita lui Rossi, doar ca au progresat. Sunt ok acum. La fel ca si Alfa Romeo (nu numai de 2 ani, acolo sunt mai bine de 5 ani). Ce vreau sa spun este ca am avut curaj sa imi cumpar Katana din 1987 dar nu as avea curaj sa imi iau Ducati din acel an :D

PS: si Honda si Yamaha, super ok din ani aproximativi. Ba chiar stiu vreo 3-4 Magne din 1983-1987, super motoare! (una de 700 US, una 750 EU si un 1100 US) Vai..ultima e la restaurat, va fi super motor cand va fi gata. Cea de 750 e acum la boberit .. sper sa am poze cand termina prietenii astia ai mei de lucrat la ele ..

 

 

Si mie imi plac si hondele si ducati si toate motocicletele. Nu imi plac cliseele astea cu masini frantuzesti proaste si masini nemtesti invincibile (alea frantuzesti se strica de proaste iar alea nemtesti de la drumuri). Dar posesorii de multe ori sunt foarte amuzanti. "Ducati frateeeeee! N-ai sa intelegi tu niciodata cum vine treaba cu ducati. D-aia si ai suzuki." :laugh:

 

Nu m-ar deranja un monster in garaj, fie el si cu ulei pe roata spate, dar nu mi-as da banditul pe un monster.

 

:cheers:

Editat de sorinbogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...