Sari la conținut

Ajutor pt identificare


jack0088
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 787
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

??????? :scratch: ???????

 

Am mai vazut eu motoare inadite,am mai si umblat cu ele dar asa ceva nici in Somalia facut pe schimbul 3 nu am vazut!!Disappointed.gif

Acolo cred ca is mai multe intr-unul singur(resturi)

 

Salve! Scuze de intrebare, dar de la ce o fi motorul asta?A avut si un capac de aluminiu,dar l-au saltat niste baieti.

 

Diesel generatia anilor 60-70,dupa gresorul de la pompa de apa si injectoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce motoreta este asta ...este germana din 1964 dar nu am descifrat cum se numeste ....avea si motorul semi desfacut pe jos si un carburator Bing . Se afla la niste tigani cu fiare fechi din Bolintin Vale .Poze la motor nu am mai putut face ca mi s-a terminat bateria la tel :unsure:

fa poze la motorsi carb ,,poate ma intereseaza pe mine

 

puch sau sachs as zice eu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,e de Panzer IV.Multumesc pentru dibuire. Numai bine!

mie imi plac tare mult vechiturile astea

motiv pt care astept cu interes deosebit posturile si pozele tuturor, dar mai ales ale tale

pe la mine in zona nu se prea gasesc astfel de fieratanii, dar admir devotamentul cu care le aduni si ne impartasesti si noua din descoperirile tale

tine-o tot asa

numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie imi plac tare mult vechiturile astea

motiv pt care astept cu interes deosebit posturile si pozele tuturor, dar mai ales ale tale

pe la mine in zona nu se prea gasesc astfel de fieratanii, dar admir devotamentul cu care le aduni si ne impartasesti si noua din descoperirile tale

tine-o tot asa

numa bine

Salve! Multumesc de vorbele frumoase,aproape in fiecare zi merg pe coclauri,sa vad ce mai are nea Spirica prin ograda.Cum am mai zis,satele romanesti sunt fascinante,ascund taine grele.Uneori nea Spirica e un simplu taran,alteori poate fi un tip complex.Deunazi am dat de un mos,detinut politic,care sarea de prin trenuri cand banuia ca la capat il astepta securitatea.Acum vreo cativa ani a descoperit,in rapa satului,un dinte de mamut.Banuieste ca e si restul utilajului prin preajma,dar n-are potential sa continuie.Primarita,in loc sa il caute si sa-l intrebe tot ce stie pana nu e prea tarziu,e ocupata cu montarea unor cacaturi eoliene deasupra satului,pentru a-l mutila pe vecie.Prin aceeasi albie au trecut si nemtii,mosul zice ca rapa asta ascunde multe.Povestea aceasta am intalnit-o in fiecare sat,aproape.Oameni pasionati,acum batrani,se vor stinge curand iar o parte din noi noi va ramane cu 3 ij-uri si 5 mz-uri.Mosul asta cu dintele e atat de pasionat incat a incercat sa refaca o parte din traseul turcilor,cu locatii din preajma pe unde au calcat turcii.A dat de o movila mare de pamant.El zice ca turcii au carat pamant cu mantaile,ca sa ascunde ceva in movila aia.Stie de venirea in Romania de curand a unor turci,cu niste harti complicate,in care e trecut si satul lui.Banuieste ca intre Murgeni(un orasel din Moldova)si satul lui turcii au ascuns comori furate.A ramas sa mai trec a doua oara pe la el,sa-mi mai povesteasca despre alte nazdravanii.Normal,acest topic e facut pentru identificat motociclete,asa ca cer scuze celor pe care i-am deranjat cu prostiile si fiarele mele.La plecare i-am zis mosului sa-mi dea mie piesa de langa poarta(de fapt am mai luat ceva de la el,e vorba de o canistra speciala de RSO).Asta din fotografii e piesa de la poarta.Numai bine!

post-27549-0-63680500-1326814368_thumb.jpg

post-27549-0-25578200-1326814398_thumb.jpg

post-27549-0-78876300-1326814548_thumb.jpg

post-27549-0-15394700-1326814574_thumb.jpg

post-27549-0-03862700-1326814597_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve! Multumesc de vorbele frumoase,aproape in fiecare zi merg pe coclauri,sa vad ce mai are nea Spirica prin ograda.Cum am mai zis,satele romanesti sunt fascinante,ascund taine grele.Uneori nea Spirica e un simplu taran,alteori poate fi un tip complex.Deunazi am dat de un mos,detinut politic,care sarea de prin trenuri cand banuia ca la capat il astepta securitatea.Acum vreo cativa ani a descoperit,in rapa satului,un dinte de mamut.Banuieste ca e si restul utilajului prin preajma,dar n-are potential sa continuie.Primarita,in loc sa il caute si sa-l intrebe tot ce stie pana nu e prea tarziu,e ocupata cu montarea unor cacaturi eoliene deasupra satului,pentru a-l mutila pe vecie.Prin aceeasi albie au trecut si nemtii,mosul zice ca rapa asta ascunde multe.Povestea aceasta am intalnit-o in fiecare sat,aproape.Oameni pasionati,acum batrani,se vor stinge curand iar o parte din noi noi va ramane cu 3 ij-uri si 5 mz-uri.Mosul asta cu dintele e atat de pasionat incat a incercat sa refaca o parte din traseul turcilor,cu locatii din preajma pe unde au calcat turcii.A dat de o movila mare de pamant.El zice ca turcii au carat pamant cu mantaile,ca sa ascunde ceva in movila aia.Stie de venirea in Romania de curand a unor turci,cu niste harti complicate,in care e trecut si satul lui.Banuieste ca intre Murgeni(un orasel din Moldova)si satul lui turcii au ascuns comori furate.A ramas sa mai trec a doua oara pe la el,sa-mi mai povesteasca despre alte nazdravanii.Normal,acest topic e facut pentru identificat motociclete,asa ca cer scuze celor pe care i-am deranjat cu prostiile si fiarele mele.La plecare i-am zis mosului sa-mi dea mie piesa de langa poarta(de fapt am mai luat ceva de la el,e vorba de o canistra speciala de RSO).Asta din fotografii e piesa de la poarta.Numai bine!

adriane piesa aia ii un"spoachet"de senillar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pentru curiozitatea mea, poza e luată de pe Facebook și are în descriere anul 1958... Oare ce motocicletă e?

post-7334-0-18089200-1328350206_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

seamana cu un zundapp 200DB,asta dupa pozitia aripii,furca,motor mediu cu 2 evacuari.in schimb,cade pmdv,daca are cutia de scule pe rezervor,asa cum parca reiese din poza,acea umbra de deasupra rezervorului..

 

 

Este cel mai probabil Triumph TWN 250 ( dupa motor si cutie de scule pe rezervor)

post-27079-0-20762900-1328382826_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este cel mai probabil Triumph TWN 250 ( dupa motor si cutie de scule pe rezervor)

 

Probabil ca toti avem dreptate...si niciunul.Atata timp cat nu se pot vedea detalii in poza,nu ne putem da decat cu presupusul. :what: Mie mi se pare prea inalta cutia de scule a TWN-ul fata de cea din poza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca toti avem dreptate...si niciunul.Atata timp cat nu se pot vedea detalii in poza,nu ne putem da decat cu presupusul. :what: Mie mi se pare prea inalta cutia de scule a TWN-ul fata de cea din poza!

 

Cutia de scule la TWN este inalta, dar unghiul fotografiei ( undeva mai de sus) micsoreaza inaltimea cutiei.Dealtfel si pozitia prinderilor la aripa si teava cadru fata seamana cu cea de TWN .

Initial credeam ca este Victoria KR 25 cu rezervor de KR 35 ( cutie de scule mica la inaltime) dar nu se potriveste partea din fata a cadrului.

 

Dar tot adevarat poate sa fie si o strutocamila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta are doar o evacuare. A se analiza ce se vede intre cilindru si cadru, ma refer la unghiul de cadere al luminii pe motocicleta plus de asta daca ar fi in 2 evacuari ar avea pe cea din dreapta mai sus decat cea din stanga. Furca de TWN are bratele mai late decat cea din poza.

 

Chiar e posibil sa fie vreo struto-camila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...