Sari la conținut

Lichid ciudat


Postări Recomandate

Aprilia RS 50

 

Tocmai a venit motorul de la service dupa o schimbare de ambielaj. Am impresia ca nu are putere (poate e doar o impresie pentru ca de mers merge acceptabil) si daca merg 10 minute si dupa il las sa stea undeva, curge lichidul asta prin unul din furtunurile de evacuare (sau cum se numeste). Nu vreau si nu pot sa il duc inapoi in service. E grav? Nu am mers cu el numai de 2 ori de proba, de fiecare data face la fel si am impresia ca trebuie sa schimb si lichidul de racire cu toate ca inainte de sa plec am turnat pana la varf si nu am observat pierderi, dar trebuie sa mai verific o data.

post-9761-1242066369_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca baga compresia in sistemul de racire , face presiune si iasa afara pe furtun lichid de racire cu ulei in el. garnitura dintre carcase nu a fost montata corect sau nu a fost schimbata si au pus-o tot pe aia veche. eu zic sa-l duci inapoi pt ca trebuie sa-l faca pe garantie , e greseala lor

Editat de radoo_cj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns. Problema mea e ca am avut un accident de masina si dupa am vrut sa vand motorul pentru ca m-am speriat si nu m-am mai atins de el. Am mers o data cand l-am luat din service adica acum o luna si o data ieri, deci e posibil sa nu mai mearga pe garantie presupunand ca nu ma crede nimeni ca am stat o luna fara sa ma ating de el. In caz ca nu se poate gratis, cam cat ar costa operatiunea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns. Problema mea e ca am avut un accident de masina si dupa am vrut sa vand motorul pentru ca m-am speriat si nu m-am mai atins de el. Am mers o data cand l-am luat din service adica acum o luna si o data ieri, deci e posibil sa nu mai mearga pe garantie presupunand ca nu ma crede nimeni ca am stat o luna fara sa ma ating de el. In caz ca nu se poate gratis, cam cat ar costa operatiunea?

Garantia tre sa fie de minim 3 luni din cate stiu eu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu crezi ca ar fi fost normal sa vezi ce miros are mazga aia? Macar sa stii de unde vine (lichid de racire, ulei etc.).

Pui ulei in benzina direct in rezervor sau are pompa de amestec separata? Mie mi se pare a fi ulei in amestec cu lichidul de racire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry nu ma pot abtzine - cred ca i-ai dat prea mult sa bea azi-noapte si acu mai vomita si ea cand si cand

acea spuma galbuie e ulei cu lichid de racire,exacta sa se face.cred ca e o problema la garnitura de chiulasa,e arsa undeva,de aceea spui tu ca nu are nici putere!parerea mea! dupa cativa ani de mecanica (teorie) :) :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acea spuma galbuie e ulei cu lichid de racire,exacta sa se face.cred ca e o problema la garnitura de chiulasa,e arsa undeva,de aceea spui tu ca nu are nici putere!parerea mea! dupa cativa ani de mecanica (teorie) :) :eek:
sau alte garnituri cum se spunea mai sus.nu stiu exact cum e motorul tau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

furtunasul ala vine din capac de la chiuloasa sa te uiti! :eek: sunt sanse sa te agiti degeaba cred ca este condensul de pe capacul de chiuloasa daca are evacuare direct din ea asa am eu si se mai intampla rar dupa zile de astea ciudate sau cu umiditate mare in atmosfera

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

S-a tras vreo concluzie in acest subiect ? Am patit si eu aceeasi poveste azi si am ramas complet fara racire. A aruncat tot lichidul de racire pe acel furtun iar vasul de completare a lichidului de racire e plin de o pasta care face un fel de dop si nu pot adauga lichid in instalatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm..furtunasul ala nu e supraplinul de la rezervorul de antigel? :blush: Da pe afara cand se incinge motoru foarte tare si e prea mult antigel in instalatie..sau antigel prost in instalatie..vezi ca nu sunt compatibile antigelurile intre ele + verifica daca trebuia diluat inainte sa il pui..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ala e furtunul. Antigelul l-am pus sezonul trecut si am mai mers vreo 1000 Km pana a intrat la iernat. Sezonul asta am mai mers vreo 1000 pana acum cand a aruncat tot antigelul afara.

Ma indoiesc sa fie calitatatea antigelului. Mi-e teama sa nu fie garniturile de la chiulasa duse. Poate ma convinge careva ca ma insel totusi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...