Sari la conținut

Handguard-uri


danok
 Share

Postări Recomandate

As vrea sa renunt la handguard urile cu insertie din aluminiu deoarece m am saturat sa tot indrept la ele. Am vazut ca multi folosesc modele realizate doar din plastic.Imi puteti recomanda un model anume al carui material sa nu fie casant si sa reziste la cazaturi?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Ma intereseaza si pe mine subiectul! Nu va jenati, haideti cu sfaturi ce-i care folositi sau ati folosit handguards cu si fara insertie.

Eu ma gandesc ca cele fara insertie fiind moi iti pot prinde degetele, e adevarat? Care ati avut necazuri cu degetele rupte de HG sau ranite?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Handguardurile cu insertie de aluminiu sant bune daca sti sa te dai cum trebuie .Si sant mai bunene daca nu sti sa te dai.Fa o socoteala.Manetele costa 6-8 euro.Suportul inca 6-8 euro pmpa de frana dezmembrat daca gasesti 50 euro nou 150-200.Si pot sa rupi pe toate intro zi.

Baiatul zice ca sa saturat de a indrepta aluminiul din aparator.Acum intreb cate manete sar fi rupt cu un aparator din plastic.

Totus settul de handguarduri cu insertie cu aluminiu costa 60 euro.Una fara aluminiu de la 20-35 euro.

Toate lumea trebuie sa decida ce vrea dar eu folosesc de ani de zile cu aluminu si nas pune alta.

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul zice ca sa saturat de a indrepta aluminiul din aparator.Acum intreb cate manete sar fi rupt cu un aparator din plastic.

 

 

Iti spun eu cate manete am rupt. Nici una. Am indoit-o pe aia de ambreiaj la un moment dat, dar dupa ce am ciuntit-o nitel nu am mai avut probleme cu ea.

Handguardurile din aluminiu sunt foarte rigide si nu absorb socul in cazul unui impact mai serios, trimitandu-l mai departe. De cele mai multe ori in insertia aia care se stramba, sau mai grav, in ghidon.

 

S-a discutat pe larg aici: /index.php?...mp;hl=handguard

 

Eu am handguarduri de plastic de la KTM si nu s-au spart in 2 ani de zile de cazaturi de toate felurile, on si off. Am inca toate degetele, nu am stricat nicio pompa si nicio maneta, si nici nu am indoit ghidonul sesizabil.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele din plastic au o mare problema:se ridica sau coboara lasand maneta sa preia socul.

Eu am indoit un ambreaj,si a 2-a zi l-am rupt.

La aceeasi plimbare alta motocicleta a ramas fara frana(maneta) si cu un ciont de ambreaj.

Toate s-au rupt in situatii in care s-a scapat motorul de pamant fiindca nu era punct de sprijin pentru picior sau la capat de urcare unde s-a lasat motorul pe o parte pentru a nu-l scapa pe spate.

La viteza nu am avut ocazia...nici de corpuri dure(copaci......)

 

As incerca varianta cu insertie de aluminiu.DAR DE UNDE?????Clujenii vand niste ARATARI ciudate si prost prelucrate de handguard editii 1990 cu peste 400 RON.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand Handguarduri noi noute cod louis 10019601 , le-am cumparat pt mine dar nu se potrivesc pe TDM, merg pe transalpuri sau genul acesta de moto. pretul 45 ron trimit oriunde in tara. dati PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa renunt la handguard urile cu insertie din aluminiu deoarece m am saturat sa tot indrept la ele. Am vazut ca multi folosesc modele realizate doar din plastic.Imi puteti recomanda un model anume al carui material sa nu fie casant si sa reziste la cazaturi?

 

Multumesc

A eu unele ufo fara insertie dupa un drz....sunt moi...eu nu am avut ocazia sa cad cu ele....dar nu imi plac ca sunt galbene si motorul meu e albastru cu alb si ...nu o da bine...dak te intereseaza un schimb...

 

Cele din plastic au o mare problema:se ridica sau coboara lasand maneta sa preia socul.

Eu am indoit un ambreaj,si a 2-a zi l-am rupt.

La aceeasi plimbare alta motocicleta a ramas fara frana(maneta) si cu un ciont de ambreaj.

Toate s-au rupt in situatii in care s-a scapat motorul de pamant fiindca nu era punct de sprijin pentru picior sau la capat de urcare unde s-a lasat motorul pe o parte pentru a nu-l scapa pe spate.

La viteza nu am avut ocazia...nici de corpuri dure(copaci......)

 

As incerca varianta cu insertie de aluminiu.DAR DE UNDE?????Clujenii vand niste ARATARI ciudate si prost prelucrate de handguard editii 1990 cu peste 400 RON.....

daca schimbi siruburile alea cu cap de surubelnita cu unele cu inbus....iti zic eu ca nu au nici o treaba...devarat, cele cu insertie sunt sfinte.....da la touring merg si fara...la hard apar probleme...si rezolvarea in 90 la suta din cazuri sunt cele cu insertie... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Acerbis rally pro de aluminiu, sunt ok, nu trebe sa le strangi foarte tare de ghidon ca risti sa ti-l strambi la cazaturi serioase mai ales daca dai pe piatra. Uneori mai trebe indreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
As vrea sa renunt la handguard urile cu insertie din aluminiu deoarece m am saturat sa tot indrept la ele. Am vazut ca multi folosesc modele realizate doar din plastic.Imi puteti recomanda un model anume al carui material sa nu fie casant si sa reziste la cazaturi?

 

Multumesc

 

 

sunt incepator si am pus prima data pe motor cele cu insertii de alu si m-au tinut o zi (cateva cazaturi pe bolovani si s-au dus pe apa sambetei), apoi am pus de plastic si m-au tinut mai mult la cazaturi asemanatoare. ideea e ca plasticul poate sa absoarba din soc dar alu nu prea, manetele nu le rup pt ca am pus asv-uri sa nu am probleme in padure. o sa incerc acum un model de la acerbis multiplo e care am vazut la niste baieti si le aveau de la motocicleta anterioara si erau ok.

eu cred ca daca stii sa te dai bine cele de plastic sunt mai bune deoarece cazi mai putin si la crengi si poti isi fac bine treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Salut.

Eu le am din plastic handguardurile, originale KTM, am Âşi câteva căzături serioase la activ, dar în afară de niÂşte zgârieturi minore nu am avut probleme cu ele. În schimb am văzut la cele cu aluminiu că partea din plastic una-două se rupe de pe aluminiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Hai ca-i foarte interesant subiectu asta! Eu am de plastic handguard-uri si inainte sa se strice roata pe spate la hipo,ma bagam si eu la enduro,dar rupeam fest pe manete si acuma nu prea dau doi bani pe astea din plastic.Cu insertie,cum spuneti voi,nu am avut nici odata dar am vazut unele foooaaarte interesante,de la UFO,si prostu de mine :( :cheers: :( nu am retinut ce model erau.Tin insa minte ca nu era insertia din aluminiu,ci de metal,metal si "aripioarele"erau prinse cu nituri,ca sa le tot schimbi!Din cate am vazut si am auzit,alea is foarte valabile numa cam scumpe,undeva,peste 5 mil perechea,si aripioarele nu stiu cat era o pereche....dar nu erau scumpe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Eu am avut de plastic o perioada dar s-au crapat la o cazatura mai serioasa.

 

De 2 ani am cu insertie de aluminiu si sunt foarte multumit de ele. Mi-au protejat foarte bine comenzile si mai ales mainile la un accident. Problema e sa le fixezi foarte bine pe mobra ca sa stea tzapan la impact. Le recomand si am mai pus si pe alte mobre de terfeleala :disappointed: si oamenii au fost foarte multumiti.

 

Eu aduc unele cu bara de aluminiu pe la aprox 250 Lei. FF rezistente si nu sunt o marca celebra dar sunt aduse de un importator austriac si le-am vazut rezistand eroic si pe capre gen KTM.

 

Hai asfalt uscat la toata lumea,

 

PS. Dezmembrez F650 / 96 si 98, aproape orice piesa e disponibila in momentul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

eu ... mi-am facut propriile handsguard-uri din aluminiu ... am cautat placa aluminiu groasa de 1cm am taiat 2 fasii cu lungimea specifica dupa originale ... am dat gauri la capete pt prize si 2 gauri pt a infileta in suruburi plastice de la handsguarduri obisnuite din plastic ... pb nu am cu ele ... doar ca ma enerveaza k uneori se misca ... ori se duc in sus ori in jos ... dak aveti nevoie de poze ... anuntati-ma nu se merita sa investiti in accesoriile sau piesele care se pot face , le poti confectiona singur...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ... mi-am facut propriile handsguard-uri din aluminiu ... am cautat placa aluminiu groasa de 1cm am taiat 2 fasii cu lungimea specifica dupa originale ... am dat gauri la capete pt prize si 2 gauri pt a infileta in suruburi plastice de la handsguarduri obisnuite din plastic ... pb nu am cu ele ... doar ca ma enerveaza k uneori se misca ... ori se duc in sus ori in jos ... dak aveti nevoie de poze ... anuntati-ma nu se merita sa investiti in accesoriile sau piesele care se pot face , le poti confectiona singur...

De acord cu tine( desi ma uit pe e-bay dupa ceva bun). Cu cele de plastic am reusit sa indoi de cateva ori manetele, o data chiar am rupt una...acum la DR le-am adaugat eu banda de aluminiu si puteti vedea ce a iesit:

post-53839-0-91714600-1320868930_thumb.jpg post-53839-0-82518100-1320868960_thumb.jpg

 

Curios ca la KTM nu am rupt nici o maneta niciodata desi erau protectiile de plastic, fara prindere pe capatul ghidonului, cu toate ca am luat trante bune( cred ca le au facute din material mai special). La XC, e drept ca nu prea l-am dat pe jos, dar tot i-am strambat manetele, tocmai din cauza ca protectiile sunt doar de plastic. Mai ramane sa probez manete de alea smechere, care spun ei ca se articuleaza si nu se rup, dar in rest,protectiile astea cu aluminiu sunt net superioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine( desi ma uit pe e-bay dupa ceva bun). Cu cele de plastic am reusit sa indoi de cateva ori manetele, o data chiar am rupt una...acum la DR le-am adaugat eu banda de aluminiu si puteti vedea ce a iesit:

post-53839-0-91714600-1320868930_thumb.jpg post-53839-0-82518100-1320868960_thumb.jpg

 

Curios ca la KTM nu am rupt nici o maneta niciodata desi erau protectiile de plastic, fara prindere pe capatul ghidonului, cu toate ca am luat trante bune( cred ca le au facute din material mai special). La XC, e drept ca nu prea l-am dat pe jos, dar tot i-am strambat manetele, tocmai din cauza ca protectiile sunt doar de plastic. Mai ramane sa probez manete de alea smechere, care spun ei ca se articuleaza si nu se rup, dar in rest,protectiile astea cu aluminiu sunt net superioare.

 

 

 

e cam subtire banda de aluminiu ... o sa pun cateva poze azi ....

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...