Sari la conținut

Transformarea unui NX650 in Hard-Enduro


Xomin
 Share

Postări Recomandate

Topicul l-am creat pentru a arata evolutia mobrei mele din touring-enduro in hard-enduro si pentru a mai cere cate un sfat.

 

 

Salut,

 

Am urmarit evolutia motorului tau si sunt alaturi de tine (chiar daca nu avem aceeasi inclinatie legata de stil...eu nu prea vreau sa merg catre enduro...).

 

Si eu obsesia asta cu "cura de slabire" la motociclete si te invit sa urmezi acest link:

http://www.flickr.com/photos/8353079@N08/

 

Am un FT500 ca a doua motocicleta care deocamdata sta pe tusa ca nu o folosesc dar mai mereu fac cate ceva la ea. Ultimele modificari sunt cele vazute in pozele din top-ul listei.

Intr-adevar, o toba din carbon face o diferenta, nu in ultimul rand si ca ton sonor...ca la o vechitura ca a mea o face sa sune ca un LC4!

Daca nu ai schimbat inca ceasurile de bord, iti recomand cu ardoare un Vapor Trailtech...asta ar fi cam urmatorul pas la mine, doar ca acum sunt antrenat la alte cheltuieli...

Sanatate maxima,

Stefan.

Editat de steffy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am urmarit evolutia motorului tau si sunt alaturi de tine (chiar daca nu avem aceeasi inclinatie legata de stil...eu nu prea vreau sa merg catre enduro...).

 

Si eu obsesia asta cu "cura de slabire" la motociclete si te invit sa urmezi acest link:

http://www.flickr.com/photos/8353079@N08/

 

Am un FT500 ca a doua motocicleta care deocamdata sta pe tusa ca nu o folosesc dar mai mereu fac cate ceva la ea. Ultimele modificari sunt cele vazute in pozele din top-ul listei.

Intr-adevar, o toba din carbon face o diferenta, nu in ultimul rand si ca ton sonor...ca la o vechitura ca a mea o face sa sune ca un LC4!

Daca nu ai schimbat inca ceasurile de bord, iti recomand cu ardoare un Vapor Trailtech...asta ar fi cam urmatorul pas la mine, doar ca acum sunt antrenat la alte cheltuieli...

Sanatate maxima,

Stefan.

 

super "Vapor Trailtech" insa din ce am vazut pe siteul lor nu se adreseaza si lui nx650 - o sa ma mai interesez sa vad daca se poate monta sau nu, multumesc de pont

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
super "Vapor Trailtech" insa din ce am vazut pe siteul lor nu se adreseaza si lui nx650 - o sa ma mai interesez sa vad daca se poate monta sau nu, multumesc de pont

 

 

Salut,

Tocmai am cumparat un kit de la Trailtech pentru FT-ul meu.

 

Intrucat nu a fost nou (doar folosit putin pe un enduro) l-am montat provizoriu la Shadow pentru ca sa ma asigur ca am luat ceva bun.

post-33350-1246776373_thumb.jpg

E uluitor de simplu de montat, foarte usor si mic computer-ul si foarte usor de programat.

 

Pentru ca sa fii sigur, arunca o privire la diferitele kit-uri. Sunt impartite pe marci si modele de motoare, dar urmeaza totodata si o ierarhizare data de tipul de aplicatie. In general ne intereseaza doua elemente: tipul de captor si magnet pentru vitezometru si tipul de senzor de temperatura.

Daca te uiti cu atentie la tipurile de senzori gasesti cu siguranta ce se potriveste la tine>

 

Atentie insa, acest Vapor nu are afisaj pentru nivelul de benzina.

 

Daca pot sa ajut cu ceva, cu placere o fac!

 

Sanatate maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Tocmai am cumparat un kit de la Trailtech pentru FT-ul meu.

 

Intrucat nu a fost nou (doar folosit putin pe un enduro) l-am montat provizoriu la Shadow pentru ca sa ma asigur ca am luat ceva bun.

post-33350-1246776373_thumb.jpg

E uluitor de simplu de montat, foarte usor si mic computer-ul si foarte usor de programat.

 

Pentru ca sa fii sigur, arunca o privire la diferitele kit-uri. Sunt impartite pe marci si modele de motoare, dar urmeaza totodata si o ierarhizare data de tipul de aplicatie. In general ne intereseaza doua elemente: tipul de captor si magnet pentru vitezometru si tipul de senzor de temperatura.

Daca te uiti cu atentie la tipurile de senzori gasesti cu siguranta ce se potriveste la tine>

 

Atentie insa, acest Vapor nu are afisaj pentru nivelul de benzina.

 

Daca pot sa ajut cu ceva, cu placere o fac!

 

Sanatate maxima!

 

multumesc de mesaj, o sa iau legatura cu tine pentru ca mai am cateva intrebarii referitoare la sistemul asta insa mai incolo - spre toamna iarna cand o sa ma apuc din nou de ea respect-048.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Ah, d'asta am eu :laugh:

 

Am pus asta iarna un Vapor pe dominator si acum am si ceas de temperatura :drink:

 

Kit? Cel pt XR 250-400-600. Senzor turatie, senzor viteza universal si senzor temperatura cu inel. Nu iti trebuie niciun kit de montare (afara de ce gasesti in kit) - POATE vreo 20cm de fir izolat, putin mai groas decat unu din cele 8 de la cablul de retea.

 

Nu vei mai avea martor de cric/neutru/high-beam, dar dupa ce am mers cca 12000km pe domi, pot spune ca nu ma deranjaza absolut deloc lipsa martorilor alora. 4000km fara niciun fel de probleme legate de lipsa lor.

 

 

 

 

...apropo, il vinzi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
legat de Vapor aveti idee ce senzor de temperatura ii trebuie? (si de unde?)

De la ei (Vapor). Nu scrie niciunde specificatiile sondei ca sa ti-o improvizezi tu. Oricum daca iti iei Vapor iti vine cu senzor. La dominator trebe senzorul pt racire cu aer (kit pt XR 250/400/600) si ori un prelungitor, ori un letcon sa sa iti prelungesti singur firele.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...