Sari la conținut

Yamaha FJR 1300


metaxa
 Share

Postări Recomandate

deci nu te-ai lasat si ti-ai luat FJR , sa o stapanesti sanatos si fara probleme !

ceva impresii la cald dupa prima tura ?

In primul rand MULTUMESC !!!

Mi-am luat Fjr si spun cu mana pe inima ca este exact ce imi trebuie si cautam

Ieri am bagat primul drum cu ea , 550km, bucuresti-calarasi-trecut cu bacul-constanta-bucuresti

Ma impresionat f mult motocicleta prin confort,putere,frane si tinuta de drum, tinuta de drum este cu totul alta mancare de peste fata de Bandit fie el de 650 fie cel de 1200,Fjr-ul sta pe viraje zici ca este pe "şină si cere sa fie aplecat fara absolut nici o emotie cu toate ca am niste opinci din 2013 (le voi schimba cat de curand)

Iar un mare plus fata de banditul de 1200 sunt franele, care la Fjr sunt mult mai eficiente,jur ca la Bandit imi era relativ frica sa merg tare din cauza franelor care lasau de dorit cu toate ca la cel de 650 am pus radiala Bremno si furtune cu insertie tot nu erau ce trebuie

De putere nu ma plangeam nici la banditul de 1200 nici la Fjr nu am ce sa ii reprosez,trage de rupe Fjr-ul, nu simte bagaje, pasager, nimic

Pasagera este ffff multumita de pozitia pe Fjr , de confort si mai ales cica Banditul ii creea turbulente la nivelul capului si o deranja fff tare iar Fjr-ul nu le creeaza si este foarte multumita

Ramane sa mai scriu alte impresii cat mai curand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 276
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

FJR este foarte popular in State unde se simte confortul pe distante mari mai ales pe highway , este renumita pentru fiabilitate , nu stiu insa cat de manevrabila e pe curbele stranse la viteza mica , s-ar putea sa se simta greutatea si sa dispara placerea !

incerc sa testez momentan un VFR 1200 X , numai ca nu stiu unde sa ma duc si cine ar putea sa aiba o motocicleta pentru teste ! nIci aici pe forum nu am vazut posesori de 1200X

am vazut-o la SMAEB si mi s-a parut interesanta are furca inversata , cardan , ABS , nu e foarte inalta , si oricum am gasit pe net kituri de scadere a inaltimii la amortizor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Salutare, dupa 5 ani fericiti cu YamahaTDM 900 eram nehotarat cu ce sa l schimb, FJR sau R 1200 RT. Din pacate la momentul respectiv nu am gasit acest topic sa va cer ajutorul. Am apelat la Facebook, am postat pe vreo 2 pagini moto anunt ca vreau sa incalec si eu un FJR, sa vad pozitie, sa pot cere info despre fiabilitate, consum, etc. Din pacate nu am primit nici un raspuns asa ca mi am luat un RT. Sunt multumit si nu prea, vreau mai mult decat confort, vreau mai multa putere. In sfarsit, sper sa intelegeti :)

Intrebarea mea este, pt modelul de dupa 2006...care este consumul urban si extraurban pe care il aveti ? Cineva mi a spus ca in oras ia si 10 l/100km...e adevarat ?

Este cineva disponibil in Bucuresti sa ne intalnim 10-15 min, sa ma lase sa incalec motorul si eventual sa ma plimbe putin ? Eventual facem schimb, ii dau si eu RT ul o tura :)

 

Multumesc anticipat, seara buna.

 

P.S. Pagina de Facebook a posesorilor de FJR este activa ?

Editat de AlinS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut AlinS!

Te asteptam cu impresii noi, si eu oscilez intre 1200RT si FJR dupa 2006.

Sa ai bucurie maxima spre alegerea facuta!

 

Cu mare drag dar cred ca acest topic are probleme la notificari, nu stiu daca cei care au scris aici primesc alerte de mesaje noi...eu stiu sigur ca nu am primit :) Sper totusi sa ma ajute cineva :)

Editat de AlinS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea este, pt modelul de dupa 2006...care este consumul urban si extraurban pe care il aveti ? Cineva mi a spus ca in oras ia si 10 l/100km...e adevarat ?

Urban habar n-am ca nu folosesc motocicleta in oras decat extrem de rar dar un consum de 10% in Bucuresti e plauzibil.

Extra-urban difera destul de mult in functie de stilul de mers, incarcare, tip de drum etc, dar la mine vara asta a fost cam asa:

-mers solo dar cu bagaje multe, ritm lent (tandem cu un gs500) consum 4.9%

- mers normal cu pasager si bagaje, drumuri virajate si relativ libere, fara autostrada consum 5.2-5.4%

-mers normal cu pasager si bagaje pe autostrada , maxim 140km/h consum pana in 6%

- mers alert cu pasager si bagaje pe autostrada, maxim 180km/h consum 7%

Toate consumurile sunt cele indicate in bord, consumul real poate fi un pic mai mare dar nesemnificativ. La FJR e dificil de calculat consumul real din cauza formei rezervorului, e greu sa faci 2 plinuri exact la fel, defapt nu e greu doar ca dureaza prea mult si n-am rabdare :)

Cel mai mare consum indicat pe bord pana acum a fost de 7.5% pe autostrada in turcia, mers cu pasager si bagaje 140-160km/h ,cu vant puternic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alin, la final, cand reusesti sa te dai pe un fjr, lasa si aici impresiile. Sa ii ajute pe viitor, pe altii, cu aceeasi dilema.

Si eu am trecut prin dilema asta, insa la mine a fost mai interesant confortul, pentru 2 pe motoreta. Insa stiu ce zici, boxerul nu e pentru oricine. SI trage, dar , trebuie sa tragi de el, asa functioneaza :D

Dar aici nu e despre RT, asa ca, astept impresiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-mers solo dar cu bagaje multe, ritm lent (tandem cu un gs500) consum 4.9%

- mers normal cu pasager si bagaje, drumuri virajate si relativ libere, fara autostrada consum 5.2-5.4%

-mers normal cu pasager si bagaje pe autostrada , maxim 140km/h consum pana in 6%

- mers alert cu pasager si bagaje pe autostrada, maxim 180km/h consum 7%

Toate consumurile sunt cele indicate in bord, consumul real poate fi un pic mai mare dar nesemnificativ. La FJR e dificil de calculat consumul real din cauza formei rezervorului, e greu sa faci 2 plinuri exact la fel, defapt nu e greu doar ca dureaza prea mult si n-am rabdare :)

Cel mai mare consum indicat pe bord pana acum a fost de 7.5% pe autostrada in turcia, mers cu pasager si bagaje 140-160km/h ,cu vant puternic.

 

Confirm cele spuse mai sus.

La mine consumurile extraurbane sunt cam asa, pentru FJR Gen 2, an 2007:

- solo mers normal (accelerari normale, 20-30 peste restrictia de viteza): 5.1 - 5.2

- solo mers la consum (accelerari usoare, respectand restrictiile de viteza): putin sub 5

- pasager + bagaje mers normal (accelerari normale, 20-30 peste restrictia de viteza): 5.8 - 6

- pasager + bagaje mers la consum (accelerari usoare, respectand restrictiile de viteza): 5.4 - 5.6

- pasager + bagaje autostrada, 160 km/h constant: vreo 8

- mers sportiv solo, pe curbe la munte: vreo 8.

- naveta prin oras: vreo 7-8

 

Parerea mea este, ca nu depinde neaparat de motocicleta consumul. Mai conteaza si cum tragi de gaz, cum citesti traficul, daca esti suplu sau obez, daca faci plimbareala cu portofelul sub sea sau daca faci touring cu partenera plus full bagaje, etc. etc.

Totusi, e motor de 1.3 si 145 CP, cat sa consume? 4 litri? Nu se poate. Dar nici 10. Alea sunt povesti. Cui ii ia 10 ori trage de gaz ca apucatul (ceea ce e foarte probabil, fiindca motocicleta te indeamna), ori are vreo problema (ceea ce se intampla cam rar la motoreta asta, daca ii faci intretinerea corect si la timp).

 

Ca idee, eu cu un plin fac lejer minimum 400 km, cu motocicleta full-full.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut.

 

Fost posesor de TDM 900A, 5 ani pauza, acum vreau un FJR.

Am facut o tura scurta prin oras ca pasager. Ma nelamureste o problema: Sunt absolut surprins ca nu exista nici un fel de protectie la toba sub scaritele pasagerului. Voua (sau pasagerelor voastre) nu vi s-a intamplat sa va topiti talpa bocancilor pe toba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am precizat: FJR gen 2 (2006+) cu tobe originale. Nu e o palma distanta; era bine daca era si juma' de palma! Practic, daca tineam talpa un pic mai in spate pe scarita, calcaiul imi statea pe toba. N-am gasit poza mai buna: http://www.moorespeedracing.co.uk/user/products/large/90064%20Yamaha%20FJR1300A%202006-2016%20-%20Rear%20Hugger%20(GRP).jpg

 

Nenea asta si-a montat alte scarite, mai lungi, probabil din acelasi motiv, si observi ca sunt prelungite in fata, ca in spate nu-i loc.

http://onlymotorbikes.com/public/91/yamaha-fjr-1300-a-2012-moto.jpeg


» Post actualizat in 12 Oct 2018 12:33

In sfarsit, niste imagini bune:

https://www.ebay.com/itm/263955860760

Observi distanta infima. Toba are deja pete - cineva deja si-a topit bocancii. La voi nu se intampla? Cum ati rezolvat?

Editat de Marius '95
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare, dupa 5 ani fericiti cu YamahaTDM 900 eram nehotarat cu ce sa l schimb, FJR sau R 1200 RT. Din pacate la momentul respectiv nu am gasit acest topic sa va cer ajutorul. Am apelat la Facebook, am postat pe vreo 2 pagini moto anunt ca vreau sa incalec si eu un FJR, sa vad pozitie, sa pot cere info despre fiabilitate, consum, etc. Din pacate nu am primit nici un raspuns asa ca mi am luat un RT. Sunt multumit si nu prea, vreau mai mult decat confort, vreau mai multa putere. In sfarsit, sper sa intelegeti :)

Intrebarea mea este, pt modelul de dupa 2006...care este consumul urban si extraurban pe care il aveti ? Cineva mi a spus ca in oras ia si 10 l/100km...e adevarat ?

Este cineva disponibil in Bucuresti sa ne intalnim 10-15 min, sa ma lase sa incalec motorul si eventual sa ma plimbe putin ? Eventual facem schimb, ii dau si eu RT ul o tura :)

 

Multumesc anticipat, seara buna.

 

P.S. Pagina de Facebook a posesorilor de FJR este activa ?

Salut Alin , abia acum am vazut postul tau din pacate l-am bagat ieri la iernat... ca altfel ne-am fi intalnit cu mare drag sa incaleci/test drive Fjr-ul meu ,dar in primavara daca doresti, ne putem vedea si impartasim impresii ,il calaresti, poate facem ceva km schimband mobrele ca si pe mine ma tentat rt-ul dar am luat Fjr

Sau daca mai sunt doritori , cum da caldura in primavara, stabilim si ne putem intalnii cu mare drag

Eu sunt din Bucuresti si chiar daca am Fjr gen 1 ,nu sunt mari diferente de la gen 1 la gen 2 ,deci va puteti face o idee

 

Legat de consum : subscriu ce a spus GeorgeM

Editat de AparTeGeorge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pt raspunsuri. Exact cum am mai spus, nu am primit nici o alerta pana cand nu a dat reply AparTeGeorge. Pana acum nu am reusit sa merg cu un FJR dar am incalecat unul, ca pozitie e mult diferit decat RT ul. Pe RT se sta mult mai bine, pozitia e mult mai dreapta la mine care am 1,82m, e mai masiv...binenteles, avantaje si dezavantaje. O comparatie corecta pot face dupa un drive test.


» Post actualizat in 02 Nov 2018 18:51

Salut Alin , abia acum am vazut postul tau din pacate l-am bagat ieri la iernat... ca altfel ne-am fi intalnit cu mare drag sa incaleci/test drive Fjr-ul meu ,dar in primavara daca doresti, ne putem vedea si impartasim impresii ,il calaresti, poate facem ceva km schimband mobrele ca si pe mine ma tentat rt-ul dar am luat Fjr
Sau daca mai sunt doritori , cum da caldura in primavara, stabilim si ne putem intalnii cu mare drag
Eu sunt din Bucuresti si chiar daca am Fjr gen 1 ,nu sunt mari diferente de la gen 1 la gen 2 ,deci va puteti face o idee

Legat de consum : subscriu ce a spus GeorgeM

 

Super, multumesc pt reply. Ne auzim la primavara :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 03.11.2018 la 15:23, l.u.v a spus:

In Bucuresti sunt variante, Grant Garage, in Ciolpani TNG etc.

TNG o sa lucreze la Go Racing din decembrie, Grant si alte doua service-uri nu raspund si alte doua service-uri nu se baga/n-au timp.

Am de ales intre Go Racing si Dual Tours. Ce sa aleg? 🙄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.11.2018 la 14:39, Marius '95 a spus:

TNG o sa lucreze la Go Racing din decembrie, Grant si alte doua service-uri nu raspund si alte doua service-uri nu se baga/n-au timp.

Am de ales intre Go Racing si Dual Tours. Ce sa aleg? 🙄

Salut, sa stii ca si Mototehnica face service la FJR, am vazut vreo 2 pe la ei cu ceva timp in urma, apoi mai e si Silviu Novac, un mecanic f bun - SKR http://super-bikes.ro/ si binenteles ca mai sunt si altii care pot ajuta. Eventual poti deschide un topic pe Facebook pe o pagina de moto si cu siguranta o sa gasesti f multe variante.   Spor :)

Editat de AlinS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...