Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

maine plec si nu voi putea face traseul cu tine! dara macar sa ne salutam!

poze cu strictul necesar ca retstul veti descoperi!

post-43689-1277567867_thumb.jpg prima la stanga pe drumul prioritar(nu pe pod)...atentie la semnul de lemnpost-43689-1277567923_thumb.jpg prima la dreapta nu drept inainte pe drumul de pamant atentie la semnul d elemnpost-43689-1277568018_thumb.jpgcoordonatele gps de la ultima poza cu drumul ce duce catre tabara

Editat de raoulserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a incheiat prima "intrunire" de Afrikane de la Valenii de Munte. A fost o zi productiva, cu reglaje de carburatoare, cu carnati fripti pe gratar, bere si tzuica, si cel mai important, cu prieteni starnsi in jurul mesei, la povesti. Acum m-am intors din gardina, unde i-am lasat sa se bage la vise in rulota lui Leo pe Pedros, Doru (TRX-er) si Bogdan. S-a baut cu masura, si s-au facut planuri de drum, pentru Nadrag. Inca nu se stie sigur la cat plecam, si care o sa fie traseul, dar e si maine o zi, poate vom reusi... :laugh:

Salutari de la gaska, si sa ne vedem sanatosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ce porcarie, a ramas Razvan fara motor. Sa fiti pe faza daca vedeti/auziti de piese de RD04 sau chiar de motorul intreg fara acte. Combinatia de culori era negru cu rosu si alb.

 

In alta ordine de idei, la Timisoara ploua in continuare...

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ce porcarie, a ramas Razvan fara motor. Sa fiti pe faza daca vedeti/auziti de piese de RD04 sau chiar de motorul intreg fara acte. Combinatia de culori era negru cu rosu si alb.

Adica ia fost furat? :laugh:

Acum am citit, trist, o sa stau cu ochii pe dezmembrari moto pe toste situ-rile.

Editat de pedros
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HELP HELP HELP!

 

Dupa cum o parte din voi stiti, africana mea a ramas in Marrakech, Maroc, atunci cand am plecat in februarie spre Ghana.

Planul e sa o recuperez acum, impreuna cu cealalta africana.

Pe scurt, trebuie sa o reparam la locul faptei si sa venim pe ea, adica pe ele :laugh:

 

Pentru ca problema pe care am detectat-o atunci tine de alimentarea cu benzina, trebuie sa ducem cu noi atunci cand plecam la Maroc ( in 9 iulie, cu avionul), o pompa mecanica , ca solutie de back-up.

 

Rugamintea e daca vreunul dintre voi are de vanzare sau imprumut o pompa mecanica pentru XRV 750a.

 

Mii de multumiri anticipate.

 

Mircea

up

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma, cu tot cu ploaie, am plecat ieri la Nadrag. Doar ca in loc de vaci am luat, eu Husky-ul si Zoli CRF-ul. Din lipsa de informare si greseala de orientare (n-am avut gps) am luat-o de la Cabana Caprioru pe drumul turistic marcat spre Fardea in loc sa nimerim drumul spre Gladna Montana. Concluzii:

- Zona e excelenta pentru enduro, am ajuns sa mergem 8km pe o carare care pana la urma s-a infundat in rugi de mure si lastaris iar marcajul disparuse complet.

- Pe acest drum, spre Fardea, nu ai ce cauta cu vaka, abia ne-am descurcat cu materialul sportiv :D, au fost locuri unde a trebuit sa trecem motoarele cu mana peste busteni uzi sau prin vaioage pline de frunze, bolovani si crengi

- Era bine daca aveam o drujba la noi, desi la un moment dat si casca mi se parea in plus ca si kg.

- Ramane ca la intalnire bucata Caprioru - Gladna Montana sa incercam sa o facem impreuna pentru prima data, daca nu merge ne intoarcem in Nadrag si ocolim pe asfalt, dar cu multe curbe pana in Fardea.

- Stau foarte prost la capitolul conditie fizica :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

boiere, am ajuns cu bine aseara!!!

pantalonii sunt super, motorul meu merge mult mai bine, cred ca si bujiile isi spun cuvantul; al lui bogdan merge bine!!

asa ca azi voi face demersurile sa imi iau vineri liber!! mai vb in timpul saptamanii sa vedem care este ora de plecare din valeni, si noi plecam cu o ora mai devreme!!

 

 

 

 

eu am un kit de reparatie al pompei de benzina!!! daca vrei il aducla nadrag!! este luat de la romi-moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca merge d-asta vacuumatica de supertenere, ori leaga direct furtunul la robinet, sa se alimenteze prin cadere (asta ar insemna sa ai rezervorul plin mereu)

 

Mersi de sfat.

Aia cu alimentarea prin cadere am facut-o la locul faptei, in Maroc, in februarie. Da trebuie sa rezolv problema de fond care rezolva si autonomia de deplasare.

Toate bune.

 

Mircea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de sfat.

Aia cu alimentarea prin cadere am facut-o la locul faptei, in Maroc, in februarie. Da trebuie sa rezolv problema de fond care rezolva si autonomia de deplasare.

Toate bune.

 

Mircea

 

pompa de supertenere am eu, daca ai nevoie da un semn, sau i-ti pot oferi un chit de reparatie pentru poma origina care il gasesti si pe motomike!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de sfat.

Aia cu alimentarea prin cadere am facut-o la locul faptei, in Maroc, in februarie. Da trebuie sa rezolv problema de fond care rezolva si autonomia de deplasare.

Toate bune.

 

Mircea

 

 

Salut , ai incercat sa pui pompa pe direct ?(eventual sa pui si o dioda mur 860 ) adica direct pe bornele bateriei ?sau sa incerci sa comanzi o pompa facet si sa o pui pe direct pana la intoarcerea acasa , e doar o idee .

 

ps .nu uita sa o deconectezi cand opresti motorul nu de alta dar o sa curga pe la supraplin.

 

Toate cele bune .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa imi iau liber :lol: abia astept vreo 15 :smoke: la nadrag. eu o sa plec cu inca un prieten in jurul orei 8:30,sper daca se trezeste.Traseul va fii urmatorul: pitesti,brezoi,voineasa,obarste,petrosani,lugoj,nadrag.Daca ploua o iau pe valea oltului,deva,ilia,faget,lugoj,nadrag.Sper ca am retinut bine detaliile daca nu poate postati careva dintre organizatori un nr de cosmote sa il avem in caz de urgenta.Promitem sa sunam sa intrebam cate beri sa luam :cheers: Altceva ce sa zic sa ne vedem cu bine la naadrag si poate nu ploua ca sa fie frumos.

cei din bucuresti asta este planul meu daca puteti sa veniti la ora aia plus minus o ora ne putem combina.

Mesaj completat

am uitat sa zic ziua ;) vineri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul va fii urmatorul: pitesti,brezoi,voineasa,obarste,petrosani,lugoj,nadrag.Daca ploua o iau pe valea oltului,deva,ilia,faget,lugoj,nadrag.Sper ca am retinut bine detaliile daca nu poate postati careva dintre organizatori un nr de cosmote sa il avem in caz de urgenta.

 

 

Pai de la Petrosani ajungi in Caransebes si apoi o iei spre Lugoj. Dupa satul Jena se face drum la dreapta spre Nadrag, deci nu ajungi la Lugoj.

 

Am sa-mi iau zilele aceste o cartela de Cosmote si am sa postez numarul aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa imi iau liber :lol: abia astept vreo 15 :smoke: la nadrag. eu o sa plec cu inca un prieten in jurul orei 8:30,sper daca se trezeste.Traseul va fii urmatorul: pitesti,brezoi,voineasa,obarste,petrosani,lugoj,nadrag.

 

 

Mergi pe brezoi ca e fain fain si gropi cat sa le poti ocoli lejer cu motorul.

 

 

 

Eu din pacate plec la vama veche de vinerea asta si ratez iesirea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de la Petrosani ajungi in Caransebes si apoi o iei spre Lugoj. Dupa satul Jena se face drum la dreapta spre Nadrag, deci nu ajungi la Lugoj.

 

Am sa-mi iau zilele aceste o cartela de Cosmote si am sa postez numarul aici.

multam mult si te astept cu nr de cosmote :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata. M-a ajutat Leo si am indreptat ansamblul de fata, asa ca Afrikana mea nu se mai uita intr-o parte. Am montat carenele, scutul, claxoanele si suportii de coburi, proaspat vopsiti. Maine montez si cutiile, pe care inca nu se uscase vopseaua, crashbar-ul si proiectoarele, demontez filtrul de aer sa il spal si sa il ung, demontez roata fata sa montez melcul de la kilometraj, si apoi ma apuc de bagaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata. M-a ajutat Leo si am indreptat ansamblul de fata, asa ca Afrikana mea nu se mai uita intr-o parte. Am montat carenele, scutul, claxoanele si suportii de coburi, proaspat vopsiti. Maine montez si cutiile, pe care inca nu se uscase vopseaua, crashbar-ul si proiectoarele, demontez filtrul de aer sa il spal si sa il ung, demontez roata fata sa montez melcul de la kilometraj, si apoi ma apuc de bagaje.

 

 

Mane dar stiu ca muncesti la Africana. Sincer te admir pt consecventa si dedicare si evident pasiunea pt ati face singur toate ghidusiile. bafta cu lucrarile :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata am reusit sa cumpar placute de frana de la nissin.Super incantat de ele.Sa le vad maine prin oras ca am de facut ceva km si sper ca se aseaza daca nu pana la nadrag sigur :lol:

castelia sa fii cu okii pe telefon ca poate ne ratacim :cheers: in tine avem baza :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu parare de rau va anunt ca nu mai am posibilitatea sa ajung. ;) Rog pe unul dintre bucurestenii care ajunge acolo sa-mi preia si mie cele 2 tricouri si eventual si un sticker - cu banii ne reglam imediat ce ne intalnim.

 

Distractie maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, mai, dar ce se intampla la Bucuresti?

@cernunos nu mai ajunge nici el

@antenutza + Razvan + Bujie nu ajung nici ei (apropo, cel caruia i s-a furat Africana e alt Razvan, ce locuieste tot in Colentina)

 

Celor care vin va doresc "Drum bun" fara incidente. Sa ne vedem sanatosi la Nadrag!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un program se poate?

 

Cand si ce se va intampla. Pentru cei ca mine, care vor sa vina, dar nu stiu inca cand si cum au posibilitatea.

 

Multumesc.

 

Pentru cei care reusesc sa mearga, distractie placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...