Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

mai una:legendjm.th.jpg

mai una si in vaslui..posesorul Bogdan a avut sansa de a intra in garajul lui Stelia, unde a asistat la pregatirea 'docilei' africanute .multumim CStelia si la cat mai multe africane impartite pe harta romaniei.

sebi...multzam fain de omenie ..primirea de care am avut parte la ora 2 noaptea ne-o vom aminti cand va veti intoarce din rusia ..mult noroc la adunatul fondurilor pentru proiectul Baikal..

post-8168-0-25322100-1308498106_thumb.jpg

post-8168-0-26353500-1308498255_thumb.jpg

post-8168-0-95098600-1308498295_thumb.jpg

post-8168-0-83427700-1308498336_thumb.jpg

post-8168-0-28250400-1308498406_thumb.jpg

post-8168-0-10961900-1308498460_thumb.jpg

post-8168-0-55654500-1308498519_thumb.jpg

post-8168-0-05733400-1308498549_thumb.jpg

post-8168-0-83527800-1308498608_thumb.jpg

post-8168-0-79548100-1308498636_thumb.jpg

post-8168-0-06014500-1308498686_thumb.jpg

post-8168-0-00911800-1308498712_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai una si in vaslui..posesorul Bogdan a avut sansa de a intra in garajul lui Stelia, unde a asistat la pregatirea 'docilei' africanute .multumim CStelia si la cat mai multe africane impartite pe harta romaniei.

sebi...multzam fain de omenie ..primirea de care am avut parte la ora 2 noaptea ne-o vom aminti cand va veti intoarce din rusia ..mult noroc la adunatul fondurilor pentru proiectul Baikal..

 

Salutare Xel,

Ma super bucur că mai pui dihănii dăstea vechi Âşi în mâinele altora.

Data viitoare când ne mai vedem... io pe tine.... tu pe mine (nu ar trebui să sune kinki)... sper să ne vedem cu mai mult timp din mai multe motive: mai multă bere/țuică, tre să facem Âşi vre-o tură pe vre-un coclau, Âşi grătarele aferente.

Mulțam fain Âşi pentru support pentru măgăria ce vreau s-o fac... deja suntem aproape gata (cred?!)

 

Ce ar mai trebui să se Âştie aici -> Oricine este bine venit la Bran, într-un loc retras, într-un vârf de deal, cu multă liniÂşte (dacă nu sincronizez vre-un carburator :P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bag de seama ca vorba umbla repe de pe net, deja am fost anuntat ca posesor de africana. Multam fain cstelia pentru ca ai avut grija sa plecam multumiti din garajul tau.

Ce ar mai trebui să se Âştie aici -> Oricine este bine venit la Bran, într-un loc retras, într-un vârf de deal, cu multă liniÂşte (dacă nu sincronizez vre-un carburator :P)
Pentru locatie si ospitalitate, juriul a hotarat :10:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bag de seama ca vorba umbla repe de pe net, deja am fost anuntat ca posesor de africana. Multam fain cstelia pentru ca ai avut grija sa plecam multumiti din garajul tau.

Pentru locatie si ospitalitate, juriul a hotarat :10:

 

 

Brava Bogdane !

 

Cand poposesti si la Iasi sa ti-o vad ???

 

Noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoatem africana la plimbărică

 

/index.php?/topic/663974-baikal-2011/#entry2880054

 

Modificări

- montat o pompă de benzină vacumatică

- pompa veche de benzia e la locul ei dar demufată. In caz de nevoie... țaca-paca... e la loc

- releu de încarcare de rezerva

- pus cooler pe radiatoru de la releul de încarcare original

- facut un vario-screen (copie după varioscreenu de la MRA)

- facut un ungător de lanț

- reparat sondele de nivel de benzina din rezervor

- am mai dat un rând de izolorband pe brațele semnalizărilor

- pinioane de fugă Âşi lanț nou. (încă nemontate)

 

 

Nu Âştiu dacă e cazu sa prelungesc aripa față pentru mers mult timp prin ploaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ulei, filtre de schimb, sinc carb, rulmenti noi , service-are furca, cdi rezerva, alte dastea nu?

 

reglat carbelitoru - checked

ulei + filtre - checked

rulmenti noi - canci (sunt buni astia)

aer furca - canci (am arcuri progresive)

cdi rezerva - canci (nu-i cazu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reglat carbelitoru - checked

ulei + filtre - checked

rulmenti noi - canci (sunt buni astia)

aer furca - canci (am arcuri progresive)

cdi rezerva - canci (nu-i cazu)

 

 

Ce pompa i-ai pus?

De unde, si la ce pret?

Cum se comporta cu pompa vacumatica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pompa i-ai pus?

De unde, si la ce pret?

Cum se comporta cu pompa vacumatica?

 

La sfatul lui Leo am pus o pompă de sucuter ce costă fenomenalul Âşi inimaginabilul preț de 36 ron. Sincer nu am apucat până acu să mă dau cu mobra cu noua pompă dar nu au fost probleme cu ea chiar dacă am ținut motoru în toate turațiile. Clar debitul de benzină nu este acelaÂşi cu ce bagă pompa originală dar la prima vedere este suficient Âşi nu crează probleme. Testele le-am făcut deocamdată doar jucându-mă cu accelerația ... nu Âşi în mers.

Pompe vacumatice se găsex cam la orice magazin cu piese de scutere. Nu prea ai ce specificații să cauți. vezi care-ți place ție Âşi care ar asigura un debit mai mare de benzină.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se vorbea mai sus de inaltatoare de ghidon. revin la acest subiect cu 2 intrebari:

 

pentru configuratia originala (cabluri si furtune) ce inaltime maxima se admite pentru intaltatoare?

 

stie cineva daca cele de la louis se potrivesc ok?

Editat de cernunos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se vorbea mai sus de inaltatoare de ghidon. revin la acest subiect cu 2 intrebari:

 

pentru configuratia originala (cabluri si furtune) ce inaltime maxima se admite pentru intaltatoare?

 

stie cineva daca cele de la louis se potrivesc ok?

 

Cu cablurile originale, ca sa mai ai un rest de "aer", adica sa nu fie trase cand ghidonezi :peace: ,sunt optimale inaltatoarele de 5cm. La tot ce este mai inalt trebuie si alte cabluri.

 

Africanu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La sfatul lui Leo am pus o pompă de sucuter ce costă fenomenalul Âşi inimaginabilul preț de 36 ron. Sincer nu am apucat până acu să mă dau cu mobra cu noua pompă dar nu au fost probleme cu ea chiar dacă am ținut motoru în toate turațiile. Clar debitul de benzină nu este acelaÂşi cu ce bagă pompa originală dar la prima vedere este suficient Âşi nu crează probleme. Testele le-am făcut deocamdată doar jucându-mă cu accelerația ... nu Âşi în mers.

Pompe vacumatice se găsex cam la orice magazin cu piese de scutere. Nu prea ai ce specificații să cauți. vezi care-ți place ție Âşi care ar asigura un debit mai mare de benzină.

 

O sa caut si eu pompa asta de benzina, de scuter fiindca pompa mea de benzina nu mai merge deloc. In cazul in care nu o s-o gasesc o sa va rog sa ma ajutati si pe mine, sa-mi cumparati una si sa mi-o trimiteti prin posa. Va trimit banii intr-un cont pentru transport si sa-mi cumparati pompa. Numai sa ma pot urni si eu cu africana.

Mi-am comandat releul de la Ignitech, teoretic saptamana viitoare ar trebui sa-mi ajunga.

Iti multumesc frumos pentru informatii domnule sebicozaur.

 

Nu in ultimul rand, cine are pompa asta, si nu-i este greu, sa puna 2 imagini cu ea si denumirea completa. Sa stiu si eu ce sa caut si poate chiar viitori nefericiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu in ultimul rand, cine are pompa asta, si nu-i este greu, sa puna 2 imagini cu ea si denumirea completa. Sa stiu si eu ce sa caut si poate chiar viitori nefericiti.

 

Search GOOGLE si gasesti o gramada de magazine online....denumire: pompa benzina vacuumatica scuter

post-3690-0-46153300-1308739178_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum incep eu cu intrebarile:

Daca este vacumatica, este ceva care trebuie legat undeva ca sa faca vacum? Daca da, atunci ce si unde? (cu poze daca se poate)

Releul de incarcare de scooter care se potriveste, stiti care este? Daca da, puneti poze si de indicatii de unde se poate comanda

Daca cineva a comandat lucruri de la IGNITECH, sa puna pret si detalii despre cum se poate cumpara de la ei.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...