Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La 1.75m inaltime iti trebuiesc inaltatoare de 6cm? Pai eu, la 1.85m inaltime, ar trebui sa am inaltatoare de 16cm pe o AT? Mai bine imi iau direct ghidon de Harley.

Cand mergi in picioare pe moto trebuie sa stai aplecat in fata, cu barbia deasupra ghidonului si coatele in fata.

La 1,85 m nu iti mai trebuie inaltatoare pentru ca implicit ai mainile mai lungi

 

P.S. Cum naiba sa stai cu coatele in fata? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca in poza cu Despres. Adica le tii in sus, in fata. Nu lipite de corp ca atunci cand mergi pe autostrada. La inceput trebuie sa faci un efort de vointa, pana te obisnuiesti. Apoi devine gest reflex.

Nici la David Knight n-am remarcat sa fie ghidonul inaltat. Si ala e malai mare.

Pt enduro-touring e mai comod cu ghidonul un pic inaltat. Dar 6cm mi se pare enorm.

 

Ideea e ca, atunci cand mergi in picioare, sa ai o atitudine activa, ca sa zic asa. Nu sa stai pur si simplu si sa te tii de ghidon ca de bara din tramvai.

Mai demult mi-am pus si eu inaltatoare de 5cm pe EXC. Radea lumea de mine. Zicea ca am venit cu chopperul la enduro. Dupa cateva iesiri le-am dat jos si n-am mai simtit nevoia de vreun inaltator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Problema lui Rul am rezolvat-o. Ca si la mine, ambreiajul nu mai bate!

 

Mihutz poate imi zci si mie cam ce chin este cu rezolvarea zgmotului de ambreaj (nu l-am desfacut nicodata si as vrea sa stiu ce ma asteapta si daca ma descurc singur). Daca ar fi o treaba facubila tare m-as lepada si eu de zgomotul cu pricina ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am eu un ghidon de @ originala. PM sau suna-ma (0744.633.491) daca esti interesat.

 

:cheers:

Salut..acum ce ghidon ai?.. ca si eu vreau sa-l schimb pe al meu cu unul mai "drept" !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut..acum ce ghidon ai?.. ca si eu vreau sa-l schimb pe al meu cu unul mai "drept" !!

e cel ordiginal si trebuie sa fie dreapta pentru ca l-am folosit pana acum pe un varadero si n-am simtit sa fie stramba. o s-o demontez si fac niste masuratori si poze daca este esti interesat, dar mai spre seara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cel ordiginal si trebuie sa fie dreapta pentru ca l-am folosit pana acum pe un varadero si n-am simtit sa fie stramba. o s-o demontez si fac niste masuratori si poze daca este esti interesat, dar mai spre seara

Sal..nu ai inteles!! eu nu vreau sa cumpar dar eram curios ce ghidon ai acum pe motocicleta ta daca cel original il ai de vanzare!!? si cand am spus "drept" m-am referit la un ghidon cum sunt cele de motocros ..adica cu unghiul capatelor ghidonului mai deschis..ca sa zic asa :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moooamaa ce de postari , n-am mai intrat demult, am ceva de citit :unsure:

 

salutare tuturor, am un amic ktmist pe care aproape l-am convins sa schimbe utilajul, stie cineva istoricul acestui RD 04 ? :

 

stima !

post-54569-0-64866300-1329828465_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 1,85 m nu iti mai trebuie inaltatoare pentru ca implicit ai mainile mai lungi

 

P.S. Cum naiba sa stai cu coatele in fata? :scratch:

 

... unii au manile mai lungi, altii picioarele. In cazul meu, evident, picioarele (lungimea 36 la blugi). Nu numai ca pun toata talpa jos, dar mai flexez si genunchiu'......

Ca sa flexez coatele atat de mult, ar trebui sa stau ca pe cursiera, in picioare, adica cu dedindosul cam la nivelul umerilor............... pozitie in care lovesc parbrizul, cum am mai zis (ma scuzati ca nu sunt hard-enduro)

 

 

Oricum, decat nimic, 5 - 6 cm sunt prea bine.

Editat de jacques
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal..nu ai inteles!! eu nu vreau sa cumpar dar eram curios ce ghidon ai acum pe motocicleta ta daca cel original il ai de vanzare!!? si cand am spus "drept" m-am referit la un ghidon cum sunt cele de motocros ..adica cu unghiul capatelor ghidonului mai deschis..ca sa zic asa :laugh:

 

:grinbandit: mda. n-am inteles ce trebuia. am Renthal Dakar High si am pus inaltatoare de 35mm. Cu distantiere are cam aceasi inaltime ca si cel original. Ghidonul are unghi ("backsweep") mai deschis, deci e mai comod decat cel original.

Editat de 84sbf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:grinbandit: mda. n-am inteles ce trebuia. am Renthal Dakar High si am pus inaltatoare de 35mm. Cu distantiere are cam aceasi inaltime ca si cel original. Ghidonul are unghi ("backsweep") mai deschis, deci e mai comod decat cel original.

OK multumesc!!cred ca Dakar high cu inaltaoare de 50mm ar fii super ok pt mine!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihutz poate imi zci si mie cam ce chin este cu rezolvarea zgmotului de ambreaj (nu l-am desfacut nicodata si as vrea sa stiu ce ma asteapta si daca ma descurc singur). Daca ar fi o treaba facubila tare m-as lepada si eu de zgomotul cu pricina ;)

 

ha ha, mare atentie!!! telefonul si oala ambreiajului nu se tin niciodata in aceeasi camera :D ca de nu patesti ca Rul :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihutz poate imi zci si mie cam ce chin este cu rezolvarea zgmotului de ambreaj (nu l-am desfacut nicodata si as vrea sa stiu ce ma asteapta si daca ma descurc singur). Daca ar fi o treaba facubila tare m-as lepada si eu de zgomotul cu pricina ;)

 

 

Normal ca se poate face! Te descurci singur dar ai nevoie de ceva scule. Poate ca nu iti strica o mana de ajutor cand vei desface cele 3 nituri care tin incastrate cele 6 arcuri. Nu de alta dar exista riscul sa o patesti ca si Rul :crack:

Eu am facut lucrarea la un amic de al meu in atelier unde am avut absolut orice scula de lacatuserie si mecanica fina. Inclusiv strung.

http://www.xrv.ro/forum/viewtopic.php?f=27&t=73

Editat de Mihutz77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si sa ai grija la intinsul arcurilor " sa nu patesti ca RUL" :lol: un arc s-a spart ca sunt destul de dure..dar am avut de unde ..doar nu am spart oala aia de pomana!!! :cheers:

 

PS...si daca aveti nevoie de ceva sunati la 112cstelia!!!mari sanse sa fiti salvati!! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moooamaa ce de postari , n-am mai intrat demult, am ceva de citit :unsure:

 

salutare tuturor, am un amic ktmist pe care aproape l-am convins sa schimbe utilajul, stie cineva istoricul acestui RD 04 ? :

 

stima !

 

 

Daca nu ma insel motorul asta a fost si la Nadrag 2010. E tot ce stiu.

 

112? membrane de carburator aveti?

 

numai cu tot cu carburatoare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

112? membrane de carburator aveti?

 

 

cauta adeziv usor pe baza de prenandez si o manusa de cauciuc subtire (daca vrei sa mai tine putin )

 

sau http://www.nrp-carbs.co.uk/honda_carburettor_diaphragms.htm

 

vezi la fixare nu taia garnitura de plastic si incearca sa o introduci usor cu o surubelnita plata si mica , sau le trimiti lor ambele pahare si le instaleaza ei gratis.

 

spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 1,85 m nu iti mai trebuie inaltatoare pentru ca implicit ai mainile mai lungi

 

P.S. Cum naiba sa stai cu coatele in fata? :scratch:

 

Uite aici un programel fain cu care daca te joci un pic, iti vei da seama ce inseamna sa stai intr-o pozitie super comoda, pret de cateva ore fara pauza...Poti simula si suprainaltarea ghidonului. Eu am in permanenta coatele flexate, fie ca stau in picioare sau sed ore intregi pe sea. Pozitia e super confortabila.

 

http://cycle-ergo.com/

 

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...