Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut nu sunt ale mele deci nu ma supar,ar fi de ajutor un pret corect ? Multumesc

Sa fiu corect sunt in magazin pinioane care numai spatele bate la pret destul peste 200ron asa ca in functie de marca un pret pt second(chiar daca sunt noi) ar fii intre 150-200ron !!spor :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moooamaa ce de postari , n-am mai intrat demult, am ceva de citit :unsure:

 

salutare tuturor, am un amic ktmist pe care aproape l-am convins sa schimbe utilajul, stie cineva istoricul acestui RD 04 ? :

 

stima !

 

 

Stiu eu istoria lui dar nu mai este de vanzare. Este bagat la tuningare si pregatire pt un nou sezon de plimbari mirifice :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie careva unde gasesc becuri pt bordul africanei? 12v/1.7W

Da. Pe wemoto sau la Honda. Alternativ poti pune bec cu leduri pe soclu T10 sau bec de 3w tot pe T10 (se gaseste la piese auto) sau poti pune din buton de aparat Poker de 1.2W. Acu depinde care t-i mai la indemana.

Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Pe wemoto sau la Honda. Alternativ poti pune bec cu leduri pe soclu T10 sau bec de 3w tot pe T10 (se gaseste la piese auto) sau poti pune din buton de aparat Poker de 1.2W. Acu depinde care t-i mai la indemana.

 

Am sunat la wemoto si honda dar nu au pe stoc. Incerc maine sa caut in brasov led cu soclu T10 (ma cam uit ca pisica la sudura la chestii dintr-astea) dar sper sa ma inteleg cu astia de la Mikado. Mult'am fain de sugestii :friends:

 

Mihutz, cred ca am eu piesa respectiva, de la furca pe care am schimbat-o la Africana lui ZaFly. O sa ma uit prin garaj azi, si daca vin maine la Brasov, te sun sa ti-o dau.

 

Astept si...fierb. Dimineata am caucioacele Sahara 3, motorul ii gata de drum. Pune-le pe un curier, cu plata la dest. Please.. :friends: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie careva unde gasesc becuri pt bordul africanei? 12v/1.7W

 

incearca la mymoto

 

Este vreo diferenta notabila intre furca de RD04 fata de cea de pe RD07, sau RD07a?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca la mymoto

 

Este vreo diferenta notabila intre furca de RD04 fata de cea de pe RD07, sau RD07a?

 

 

RD04 si RD07 au telescoapele fata cu supape de aer (ca ventilele de bicicleta/masina)

RD07a nu are aceste supape.

 

Semeringurile de furca sunt identice la RD03, RD04, RD07 si RD07a. La fel rulmentii de la jug.

 

Din experienta mea, furca de RD07a mi se pare mai scurta. Nu le-am masurat dar parca asa imi pare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema becurilor de bord am remediat-o cumva cu un bec de 3W. Stiu ca e un pic cam mare dar ramane acolo pana fac schimbul cu leduri. Am vezut un post mai vechi al profesorului cu ceva leduri...Mai este de actualitate?

Am incaltat azi maimuta africana cu sahara enduro 3, am schimbat rulmentii din roti dar nu am reusit sa descifrez cotele simeringurilor. Stiti careva ce cote au? Fata spate, stg-dr.

 

problema becurilor de bord am remediat-o cumva cu un bec de 3W. Stiu ca e un pic cam mare dar ramane acolo pana fac schimbul cu leduri. Am vezut un post mai vechi al profesorului cu ceva leduri...Mai este de actualitate?

 

pag 239 pe forumul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vezut un post mai vechi al profesorului cu ceva leduri...Mai este de actualitate?

 

Nu, nu mai am led-uri. Dar cred ca poti gasi pe ebay.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Ma intereseaza sa cumpar o sea de Africa Twin Rd 07 sau 07A nu stiu daca restul se potrivesc.

 

Nu conteaza in ce stare este, dati un semn sa vedem cum ne intelegem! icon_e_smile.gif

 

Numa bine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Ma intereseaza sa cumpar o sea de Africa Twin Rd 07 sau 07A nu stiu daca restul se potrivesc.

 

Nu conteaza in ce stare este, dati un semn sa vedem cum ne intelegem! icon_e_smile.gif

 

Numa bine!!!

Salut..apropo de sea ..am bagat perinita de gel(luata de la louis.de) in ea..inca nu am iesit la drum sa vad cum se comporta ..dar la prima strigare este ok!!

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut..apropo de sea ..am bagat perinita de gel(luata de la louis.de) in ea..inca nu am iesit la drum sa vad cum se comporta ..dar la prima strigare este ok!!

 

eu vreau sa dau una la modificat la Darian, am vazut ca face treaba buna, dar vreau sa iau una separat de a mea originala, cat de jerpelita o fi ea:))

 

cea originala vreau sa o tin pt forja pe coclauri:), plus ca am inteles ca dureaza destul de mult facutul si sa nu raman fara:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vreau sa dau una la modificat la Darian, am vazut ca face treaba buna, dar vreau sa iau una separat de a mea originala, cat de jerpelita o fi ea:))

 

cea originala vreau sa o tin pt forja pe coclauri:), plus ca am inteles ca dureaza destul de mult facutul si sa nu raman fara:)

Vezi ca pe ebay am vazut 1-2 de vanzare!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

 

 

Mi-am luat de curand o Africana din '91 si pentru ca nu am timp sa citesc tot ce s-a scris pana acum va rog sa-mi spuneti cam care le sunt punctele slabe;din experienta stiu ca toate au asa ceva.In primul rand nu merg vitezometrul si turometrul si azi,la o frana mai serioasa,mi s-a agatat aripa fata in suportul central -jos al crashbar-ului.Pana la urma am plecat cu aripa-n spate.Cineva mi-a mai zis sa pun deasupra releului un ventilator de calculator pentru o mai buna racire,cica crapa releele frecvent.In rest sunt incantat.E mare,tare si... multicolora;grozav era de-ar fi fost blonda,da' nu-i.Sper sa ma duca macar cum m-a dus Transalpul dinnainte(...o incantare!!!)

Va doresc noroaie multe,apusuri si rasarituri cat mai salbatice,km multi si cum se zice...asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi...intra pe xrv.ro si ai sa gasesti bubele si rezolvarile afrikanei!

treaba cu aripa se trage de la pozitia crashbarului, samd sau e aripa aftermarket si fostul nu a fost atent la toate detaliile. o rezolvi tu! pui arcuri progresive, ulei mai gros si nu faci sarituri serioase

nush daca nu cumva se trage de la melcul kilometrajului problema cu vitezometrul, buba intalnita si la transalpuri. turometrul e legat undeva unde nu am reusit sa memorez si daca zici ca sunt amandoua nefunctionale sa nu fie legate ceasurile prost sau deloc sau te miri cum!

bube:

-pompa de benzina cedeaza mai devreme sau mai tarziu, se rezolva cu un set de platini noi sau cu inlocuirea ei cu o pompa vaccumatica

-releul regulator de tensiune

-axul pe care se monteaza pinionul de atac se distruge de la o tensionare incorecta a lantului si de la pinioane no name

si cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi...intra pe xrv.ro si ai sa gasesti bubele si rezolvarile afrikanei!

treaba cu aripa se trage de la pozitia crashbarului, samd sau e aripa aftermarket si fostul nu a fost atent la toate detaliile. o rezolvi tu! pui arcuri progresive, ulei mai gros si nu faci sarituri serioase

nush daca nu cumva se trage de la melcul kilometrajului problema cu vitezometrul, buba intalnita si la transalpuri. turometrul e legat undeva unde nu am reusit sa memorez si daca zici ca sunt amandoua nefunctionale sa nu fie legate ceasurile prost sau deloc sau te miri cum!

bube:

-pompa de benzina cedeaza mai devreme sau mai tarziu, se rezolva cu un set de platini noi sau cu inlocuirea ei cu o pompa vaccumatica

-releul regulator de tensiune

-axul pe care se monteaza pinionul de atac se distruge de la o tensionare incorecta a lantului si de la pinioane no name

si cam atat.

 

 

Multam fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...