Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Marius e prin Brasov momentan si nu a mai scris aici fiindca de ceva timp si-a luat si un DR650 cu care se distreaza copios. Africana e prafuita momentan si probabil asa o sa ramana pana la intrunire, sau cine stie ce idei ii mai vin.

 

Apropo, cand ai timp, uita-te de radiatorul ala, te rog frumos ( radiatorul de lichid de racire cred ca de ala ai zis ca ar fi o posibilitate sa-l ai ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite aici cum arata o membrana noua http://www.transalp.ro/forum/curatare-carburator-inlocuire-mansoane-membrane-t1632.html si daca nu-i pui niste pleoape la afrikana aia nu are farmec

Salutari !

 

Fiindca tot vorbiti de membrana aia pacatoasa , azi am descoperit ca si ale mele sunt bolnave .

Am citit tutorialul omului din linkul de mai sus . Foarte bine realizat . Am gasit acolo si astea : http://www.motorradbay.de/diaphragmlibranen-c-94-2.html

Buba e ca pentru RD07 nu vad sa aiba deci banuiesc eu ca este aceeasi membrana ca la RD04 . Poate confirma cineva ?

 

Mai sunt si alte surse , poate mai facile , pentru membranele astea ?

 

Cu stima ,

Lucian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alte surse nu prea(in total sunt vreo 2 sau 3)! anul trecut m-am uitat pe la mai toti producatorii si un set ajungea cu tot cu transport pana in 100e. in romania incearca la dillypoint sau daca ai vreun prieten in DE sa te scuteasca de trasport ...60 e mult sub 100

Editat de raoulserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde ai facut carena aia si cat te-a costat sa o faci ?

 

pai Gabi s-a ocupat cu modificarea carenei...carena a fost turnata,si placa neagra pt instrumentarul de bord..farurile au fost comandate ,de vopsea s-au ocupat tot baietii din radauti si au facut exact ce am vrut, era sa uit...pe sub carena mai vine un cadru de aluminiu..pe baieti ii gasesti pe www.trailbike.ro

post-8168-0-55207600-1334223843_thumb.jpg

post-8168-0-56599800-1334223900_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari !

 

Fiindca tot vorbiti de membrana aia pacatoasa , azi am descoperit ca si ale mele sunt bolnave .

Am citit tutorialul omului din linkul de mai sus . Foarte bine realizat . Am gasit acolo si astea : http://www.motorradbay.de/diaphragmlibranen-c-94-2.html

Buba e ca pentru RD07 nu vad sa aiba deci banuiesc eu ca este aceeasi membrana ca la RD04 . Poate confirma cineva ?

 

Mai sunt si alte surse , poate mai facile , pentru membranele astea ?

 

Cu stima ,

Lucian

 

Salut, incearca la NRP Carbs ... eu de acolo le-am luat pe ale mele (RD 04). Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari !

 

Fiindca tot vorbiti de membrana aia pacatoasa , azi am descoperit ca si ale mele sunt bolnave .

Am citit tutorialul omului din linkul de mai sus . Foarte bine realizat . Am gasit acolo si astea : http://www.motorradbay.de/diaphragmlibranen-c-94-2.html

Buba e ca pentru RD07 nu vad sa aiba deci banuiesc eu ca este aceeasi membrana ca la RD04 . Poate confirma cineva ?

 

Mai sunt si alte surse , poate mai facile , pentru membranele astea ?

 

Cu stima ,

Lucian

Nu sint aceleasi membrane. A fost si pentru mine dificil sa gasesc membrane noi de RD04 si am luat in considerare adaptarea unor carburi de RD-07. Intre timp am gasit membrane si carburile sint disponibile in parcul rece. Pret fix: 100 Euro +cheltuielile de expeditie, daca intereseaza pe cineva. Carburatoarele si membranele sint impecabile, ca noi si am vazut mergind motorul de pe care au fost date jos. Este o oferta pentru cei cu carburi "bolnave" .Tu in mod sigur insa gasesti membrane pe la 60 euro pe dillypoint.ro Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Sper ca ma poate ajuta careva cu o anvelopa pentru RAR. Mi-am achizitionat un RD04 dar din pacate anvelopa spate nu corespunde, adica ar trebui sa am un 130/90-17 (68s). Poate cineva sa imi imprumute o anvelopa pentru RAR sau un second ieftin ca sa poata trece? PS: sunt din Bucuresti

 

Multumesc.

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea cred ca ai sa mai gasesti dimesiunea 130/90-17, ci mai degraba 130/80-17 sau 140/80-17. Modelele astea doua sunt mai comerciale si multi au montat asa ceva pe Africana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie pe talon mi-au trecut ambele anvelope. in cartea mobrei din germania era cu 130 si m-am dus la ei cu 140. ori cotizezi si le arati cum ca honda cu rd07-le a trecut pe 140 si tot ei au spus ca e valabil si pt 04/03 or ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alti bani...alta distractie... Cautam o cale mai simpla si mai ieftina ca deh...

La ce RAR ai fost? Daca vrei te pot ajuta ca am cunostinte pe acolo.Tot din Austria o am si eu si nu am avut probleme.Pot sa sun miercuri acolo daca nu este prea tarziu.Ma gasesti la nr asta 0729 997 445.Ionut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce RAR ai fost? Daca vrei te pot ajuta ca am cunostinte pe acolo.Tot din Austria o am si eu si nu am avut probleme.Pot sa sun miercuri acolo daca nu este prea tarziu.Ma gasesti la nr asta 0729 997 445.Ionut

rd07 e omologat cu ambele dimensiuni.

rd04 doar cu 130/90

A mea cand am adus-o avea 140/80, dar cel care-a inspectat-o doar mi-a zis ca-i alta dimensiune decat trebuie, nu m-a respins. asta era acum 3 sau 4 ani.

 

se pare ca la RAR grivita este ceva mai relaxata atmosfera... eu zic sa mergi cu ea asa cum este si il schimbi daca te respinge. Revenirea te costa 20-30 de lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat acum pe graficul de lucru, si variantele pentru intrunire sunt urmatoarele

1. 3-4-5 August. Pe 6 august e o sarbatoare la Tabla Butii ( acolo unde a dormit gaska lui 10Ursi ) si pentru cei care doresc, putem sa urcam pe 6 acolo, traseul nu este deloc dificil.

2. 10-11-12 August.

3. 31-1-2 Septembrie. Aici e mai complicat putin cu vremea. Sa nu avem surprize...

 

Inca nu am discutat cu Leo, dar nu cred sa fei vreo problema nici una din datele respective. Noi ne gandeam sa fie 3-4-5 sa fie soare, sa fie iarba mare, sa fie oi, ca sa ne distram si noi...

 

Adevarat a inviat... Esti meserias la outze... :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai 1 luna si jumate pan la Nadrag-city AFRICA TWIN GATHERING! sa v-aduca iepurasu cauciucuri cramponate ca 112cstelia nu vrea sa coboare stacheta :-L :D

Sper ca iepurasu sa luicreze intens pentru toata lumea si sa fim gasca completa. In rest si noi si africanele sa pastem fericiti! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi inca ne codim daca sa lungim tura de Balcani inspre Nadrag cu inca 3-4 zile. Plecam pe 19 sau 22Mai spre Nadrag??? Avem in jur de 3800km...Vrem balaceala si feryboat-turi pe insule, vrem vreo 7 tari sa calcam pana la Nadrag. Ne clatim praful adunat sub cascada de mai sus de tabara :-) Motoarele suna bine, toti suntem nerabdatori si emotionati cu gandul la marea plecareeee: NADRAG 2012!!!

Serbia, Macedonia,Muntenegru, Albania, Bosnia Hertegovina, Croatia, Romaniaaaaaaaa!!!!

Abia astept sa-mi lipesc stikerele cu indicativul tarilor prin care trecem, pe coburii africanei mele :banana:

 

Mai sunt 4(patru) saptamani!

Editat de Mihutz77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...