Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Din cauza programului incarcat pe care il are, (schimba crampoane prin gurile oamenilor) ma indoiesc ca o sa incarce ceva pe net. O sa le iau eu de la el cand ajung acasa si le postez.

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil ca a mers cu motorul. ca in garaj nu se strica capacul ala... bravo maestre! inseamna ca te-ai dat serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ar placea sa spun ca eu sunt cel care "s-a dat serios cu ea", insa daca as face-o as fi mincinos.

Asa am cumparat motocicleta cu buba asta de care n-am stiut, nenea de la care am luat-o a avut grija sa omita sa-mi spuna despre asta si inca altele.

Eu am vazut ca am scutul murdar, dar am crezut ca este garnitura imbatranita si nu am dat prea mare importanta.

Am cumparat garnitura si saptamana trecuta m-am apucat sa desfac capacul s-o schimb, moment in care am constatat faptul ca fusese spart si sudat, doar ca nu a fost sudat cum trebuie si mai "sangereaza".

Cred ca as putea sa ma duc eu sa caut pe cineva care sa sudeze capacul ala cum ar trebui, dar nu sunt adeptul carpelilor decat atunci cand chiar nu mai ai de ales.

Asadar, va rog in cazul in care auziti pe cineva sau vedeti pe undeva pe net, anuntati-ma si pe mine.

Nu-mi sta in cap, eu merg cu ea acum, dar ma deranjeaza.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A uitat sa mentioneze faptul ca odata cu motocicleta primiti si pompa de benzina de scuter cu care a mers Leo un an, care a ajuns pana in Mongolia si inapoi, si care face treaba buna in continuare si care a costat decat 30 de ron... Baieti, nu v-am uitat. Cum ajung acasa miercuri, dau o fuga la magazin sa vad care e stocul de pompe, si va trimit tuturor celor care ati avut probleme la Nadrag... Si o sa imi montez si eu una, "just in case"..., desi inca merge bine cea originala de Honda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut "Boieru" daca tot faci ccomanda de pompe adauga una in plus, ca daca tot si-a testat fiabilitatea merita sa o ai de rezerva chiar daca a mea nu a dat nici un semn pana acuma, nu se stie niciodata.

multumesc anticipat.

ai nr. meu de tel pe privat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boierule, mare om.

 

Si mare pompa :))

 

Intradevar, chinezaria aia de 30 ron si-a facut si isi face treaba extraordinar. Cand ma gandesc ca am plecat la drum fara back-up de pompa, am fost putin nebun. Daca poti sa ma treci si pe mine pe lista cu o bucata, ar fi extraordinar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A uitat sa mentioneze faptul ca odata cu motocicleta primiti si pompa de benzina de scuter cu care a mers Leo un an, care a ajuns pana in Mongolia si inapoi, si care face treaba buna in continuare si care a costat decat 30 de ron... Baieti, nu v-am uitat. Cum ajung acasa miercuri, dau o fuga la magazin sa vad care e stocul de pompe, si va trimit tuturor celor care ati avut probleme la Nadrag... Si o sa imi montez si eu una, "just in case"..., desi inca merge bine cea originala de Honda.

 

 

Trece-ma te rog si pe mine cu o pompa "de aia".

Sa-mi spui cum sa-ti trimi9t banii

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja te poti apuca de bisnita....trece-ma si pe mine cu o bucata, dar eu iti zisesem demuuult de tot, de acum un an. Atunci mi-ai spus ca nu mai aveau, ceva de genul asta. Daca intre timp au primit, sa-mi iei si mie una, te rog frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fac nici un fel de bisnitza. Singura chestie, e ca le trimit prin posta, ca sa nu coste mult transportul. Banii ii recuperez cand o sa ne vedem, la Rasnov sau la Valeni. Nu ti-am trimis, pentru ca atunci cand m-am dus la magazin, mai aveau decat 2 bucati, si erau defecte(membrane gaurite). Mircea a patit aceeashi treaba, ii luasem una noua, a venit la mine sa o schimb, si pentru ca de noua avea membrana sparta, am i-am pus-o pe cea a lui Leo pentru tura prin Mongolia. Ultima data costau 30 de ron bucata. Eu zic sa facem o lista cu cei care vor, sa stiu sa vorbesc sa aduca mai multe.

 

P.S. Tibi, pompa ta o sa fie cadou din partea mea pentru gulas. Oricum am auzit ca nu ai reusit sa recuperezi banii pentru gulas in totalitate. Inca o data iti multumim pentru masa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fac nici un fel de bisnitza. Singura chestie, e ca le trimit prin posta, ca sa nu coste mult transportul. Banii ii recuperez cand o sa ne vedem, la Rasnov sau la Valeni. Nu ti-am trimis, pentru ca atunci cand m-am dus la magazin, mai aveau decat 2 bucati, si erau defecte(membrane gaurite). Mircea a patit aceeashi treaba, ii luasem una noua, a venit la mine sa o schimb, si pentru ca de noua avea membrana sparta, am i-am pus-o pe cea a lui Leo pentru tura prin Mongolia. Ultima data costau 30 de ron bucata. Eu zic sa facem o lista cu cei care vor, sa stiu sa vorbesc sa aduca mai multe.

 

P.S. Tibi, pompa ta o sa fie cadou din partea mea pentru gulas. Oricum am auzit ca nu ai reusit sa recuperezi banii pentru gulas in totalitate. Inca o data iti multumim pentru masa.

 

Sa fim seriosi...

Nu din cauza ta nu am recuperat banii. Pompa te costa, si pentru mine este si asa un ajutor faptul ca umblii sa o cumperi, iar mai apoi s-o pui la posta.

O sa iti aduc/trimit banii fara nici o problema.

Asadar incepem lista cu pompa:

 

1. tibor_mt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Tibor_mt

2. Zoly

3. Borko

4. oqkoq

5. Rul

6. Sora 13

7. MMircea

8. Boieru'

 

Pai la gulas am mancat 2 portii :))

 

Ce sa fac, daca a fost bun... M-am sacrificat :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveati grija sa-mi ramana si mie gulas, Tibor iesea in castig, plateam bine mwink.gif

Sper ca nu patesc la fel si cu pompa de benzina

Boiere, si eu ma inscriu pe lista pentru pompa minune

Poti trimite centralizat la Tibor sau la Cristi, daca se aduna mai multe la Timisoara, si de acolo ajunge cumva la mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Poti trimite centralizat la Tibor sau la Cristi, daca se aduna mai multe la Timisoara, si de acolo ajunge cumva la mine

 

 

Corect.

Editat de tibor_mt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tricou? Care tricou?

In alta ordine de idei, dupa cum bine cunoasteti, in urma mai multor evenimente si imprejurari, unele placute altele mai putin placute, Reta are nevoie de ceva lucruri noi prin garderoba.

 

Lista incepe cu membranele de vacum, si cu problema mea cu cei de la paypal, care nu vor sa imi accepte cardul la plati. De aceea apelez la "un om de bine" cum era expresia, o persoana sensibila si plina de marinimie, careia sa ii transfer in cont contravaloarea membranelor, si sa le plateasca el.

 

As mai avea nevoie si de o maneta de ambreiaj, pentru ca deja cea prinsa cu soricei de ghidon, nu mai face treaba. Deci, daca e cineva care are prin apropiere un magazin Louis, as vrea sa imi comande si mie o maneta de ambreiaj, si una de frana. Si pentru ca placutele te lasa cand iti e lumea mai draga, as vrea si 2 seturi de placute pentru frana fatza.

 

O manetutza de soc, care e si ea facuta zob, nu e chiar atat de importanta, pentru ca pot sa trag socul direct de cablu, dar daca are cineva asa ceva pe acasa si se poate lipsi de ea, i-o cumpar cu mare placere.

 

Oglinda care ma supara pe traseu, a coborat la prima statie printre pietre, si pentru ca a facut pe nebuna, am lasat-o acolo. Asa ca il rog pe Cstelia, sa ma tina minte pentru un set de oglinzi pliabile, cum are Zoli pe motor.

 

Nu cred ca mai e nevoie sa spun ca o sa ma recompensez fata de toti cei care isi vor face mila de Reta, si o vor ajuta sa isi refaca puterile...

 

 

P.S. Am gasit in sfarsit si o sa de Transalp, si o sa incep lucrul la Prototiptilul de Valeni. Pentru consultanta tehnica si sfaturi, sunt in discutii cu cel care a creat Aficana Taxi, si cu un amic de-al lui, care se pricepe bine la modelat aluminiu. Acum lucreaza la un model de rezervoare auxiliare de benzina care sa inlocuiasca carenele de sub sa.

 

Spunea cineva ca vrea o trusa de scule pentru Africa Twin. Am gasit pe net, exact ce cauta.

post-3626-0-19247900-1339779446_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...