Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Scz. de multam'ul intarziat. Mi ai mai spus odata acu ceva vreme dar am uitat sa salvez info.

» Post actualizat in 10 Nov 2016 13:47

Va mai aduceti aminte de diacutiile legate de curatarea pistonaselor de frana. Ca lemn de esenta moale, ca freci si freci si freci...si maid ai cu spary de frane samd samd.

Inca o data, solutia magica Sonax wheel cleaner full effect e data dracului. post-43689-0-49102500-1478785630_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Nu ataca cromul, aluminiu etc si are ph neutru.

Ca o comparatie intre grei: Motul wheel cleaner e mai bun la depunerile unsuroare. Sonax e lider la depunerile tari de praf si depuneri feroase.

Solutiile de la auchan pt curatat motor roti etc de 10ron sunt ok pt chestii soft. Ce e deja la categoria grea trebuiesc atacate cu solutii dedicate.

La ceruri...Turtlewacs e altceva, dar din experienta si solutia la spritz cu 10 ron e okeish pt cine nu e pretentios si cauta o oaresce protetie la intemperii.

Cine ma ajuta cu un beculet ca asta mic. Cel mare e T10 de la bord. Cel mic e de la cadranul mic din dr.post-43689-0-05057900-1478789407_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@raoul serban, daca e ca si cel care lumineaza ecranul tripmasterului, am cumparat eu in urma cu ceva timp vreo 10 bucati, era 50 de bani unu si nu avea vanzatoarea sa-mi dea rest

Editat de chemical
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am tripmaster. Si nush ce becuri is inauntru.

Daca seamana e posibil sa fie aceleasi. Intr un fel are logica.se poate sa imi zici modelul si daca tot ai asa multe si esti dispus sa imi pui 1buc. intr un plic la posta ti as ramane dator

» Post actualizat in 10 Nov 2016 18:27

Ps: t6.5 sau t5 e beculetul buclucas. La tripmaster se foloseste t5. Wip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca bine imi aduc aminte t5 am folosit eu pentru tripmaster, dar nu sunt 100% sigur, a trecut ceva timp de atunci. Daca le gasesc ti le trimit pe toate dar nu mai stiu pe unde le-am pus, le-am cautat acum la job dar sunt aici, o sa mai caut dupamasa si pe acasa si la garaj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Nu stiti unde pot gasi scarite enduro pt un RD 07 in Romania?

 

 

Orice scarite de Honda CR veche. Eu mi-am luat astea: http://comura.ro/piese-accesorii/accesorii-mx-enduro/scarite/scarite-drc-wide-oem-honda-cr8085-96

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piei drace ... serios...200ron.

Pai pe aliexpress e 25usd

Off topic...clar m o blestemat cineva sa am de a face cu becuri. Acuma caut t6.5, ceva 12v 21w pt semnalizare si unu ciudat rau de la niste lampi de acasa

» Post actualizat in 14 Nov 2016 08:31

Ps: am gasit becurile buclucase la un mag de electronice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caline, iti pot arata eu poze cu scaritele mele. DIY, dar nu stiu cum sa incarc poze aici .


» Post actualizat in 14 Nov 2016 18:49

Intre timp, mana mea s-a recuperat dupa tranta de la Valeni dar nu am cu ce sa ma dau momentan pt ca motoreta mea e la Samo la o mica revizie asa ca am avut timp sa fac un clip cu filmarile de la Valeni . Numa bine !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caline, iti pot arata eu poze cu scaritele mele. DIY, dar nu stiu cum sa incarc poze aici .

» Post actualizat in 14 Nov 2016 18:49

Intre timp, mana mea s-a recuperat dupa tranta de la Valeni dar nu am cu ce sa ma dau momentan pt ca motoreta mea e la Samo la o mica revizie asa ca am avut timp sa fac un clip cu filmarile de la Valeni . Numa bine !!

 

epic...

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi puteti spune cam ce greutate are motopropulsorul de la afrikana de 750cc. Orientativ. Im trebuiesc detaliile pt niste calcule si sa vad daca ma tin salele sa il urc la et.4

 

Eu zic ca nu il poti duce. Cel putin nu singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu il poti duce. Cel putin nu singur

Sa tot aibe vreo 50-60 de kile, aproximez eu... mi s-a parut greu, cativa pasi am facut cu el in brate,dar pana la etajul 4...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mutat de ici colo ala de pe XRV650, care nu e cu mult mai usor ca ala de 750,si mi s-a parut greu cu spume...


Poti sa-ti dai de lucru la spate/coloana daca faci prostii singur...

 

Am luat niste sfoara/funie din aia din Praktiker si am rupt-o in doua. o bucata am dat-o prin mount-urile din fata la motor si cealalta prin mounturile din spate de la motor, si in 2 oameni rezolvi mult mai elegant mutarea...

 

just my 2c...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andry .... ești un rău!!!! Dacă tot are feciorași... ar putea să le facă cadou muuuulte baloane cu heliu.... legate de un motor.... ;)

 

sfoară+2 pari+2 hăndrălăi + ladă de bere + bătaie de la nevastă = motor in sufragerie + dormit pe preș

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si colegii de pe Vstrom topic...eu am adus totul in casa exceptie cadrul si motorul. ca urmare am fost nevoit sa le fac sa dispara, pronto!!! Mai fac una alta si caut sa nu las urme.

Pentru Andry:

» Post actualizat in 16 Nov 2016 10:57

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unul dintre cele mai inutile lucruri pe care le poti face la Africa Twin.....este sa lustruiesti scutul...

 

hahahaha mi-e RAU...


Da..da...stiu,fiecare face ce vrea cu bunul sau etc, dar totusi frate, sa lustruiesti scutul?


Eu il lustruiam de cate un sant mai inalt sau cate o piatra care sarea :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca fapt divers este una dintre cele mai intalnite 'modificari', e la indemana fiecaruia, cheap si rapida. Zona e mare, vizibila, etc etc. Cand ai sa vezi totul montat e f posibil sa cantaresti altfel

 

Prin prisma unei anume referinte pot spune multe, inclusiv despre tine. Cum ar fi ca pierzi esentialul, stii acum sa scoti mirror finish la aluminiu ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...