Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Am facut si eu operatiunea odata, am taiat garnitura de plastic ce tine geamul de rama. Probabil ar iesi mai frumos daca o coci un pic.

La final tot la silicon am ajuns, nu arata tocmai bine.

Mulțimesc... dacă nu arată ca nouă.... mai bine o las in casă în două bucăți.

O să merg fără oglindă și știu că nu o stric pe asta. Pot intoarce și capu să mă asigur. Nu e bai. A fost mai nasol pe autostradă ... cu 140... când scot capu de după parbriz și mă asigur ... îmi cam scutură capu din cauza cozorocului... dar măcar oglinda e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gasesc la cineva aici un etrier de transalp de vanzare?


» Post actualizat in 23 Jun 2017 07:44

Stie cineva codul de culoare pentru vopseaua jantelor argintii ?


» Post actualizat in 23 Jun 2017 12:24

Cred ca am gasit NH400M 0269 Cynos Grey Metallic / NH-400 M https://www.twowheel...lorpaint/honda/

post-67547-0-56788000-1496995525_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

A mai dat cineva jos oglinda/sticla jos de pe oglindă la modelele rd07/rd07a?

 

În urma adunăturii de la Nădrag am nevoie de a monta inapoi oglinda pe tija ce se infiletează pe ghidon și am impresia că nu se poate fără a da jos sticla.

 

Este vorba de modelul din poză -> http://www.vicma.es/WebRoot/Store/Shops/Vicma/Products/EH170D/EH170D.jpg

Trebuie scoasă sticla

 

less is better

 

A mai dat cineva jos oglinda/sticla jos de pe oglindă la modelele rd07/rd07a?

 

În urma adunăturii de la Nădrag am nevoie de a monta inapoi oglinda pe tija ce se infiletează pe ghidon și am impresia că nu se poate fără a da jos sticla.

 

Este vorba de modelul din poză -> http://www.vicma.es/WebRoot/Store/Shops/Vicma/Products/EH170D/EH170D.jpg

Salut, am pățit-o identic, s-a desfiletat complet piulița de blocare și oglinda a căzut de pe tijă. Am încercat să scot inelul de plastic care ține sticla pe ramă și am spart sticla că e f subțire. Apoi am pus alta mai mică cu silicon. Se pare că invariabil aici se ajunge. :P Dar nu aveam pe atunci suflai de aer cald. Acum aș încălzi bine jur împrejur inelul și cred că ar ieși fără probleme. Dacă nu ai suflai profită de vară și las-o să se incingă zdravăn la soare, apoi ușurel și concentric cu un cuțitaș de teflon sau lemn (în niciun caz nimic metalic!) încearcă să dai jos inelul de blocare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce rezevorul de Transalp merge la fix pe bucile de RD04 si cum bucsile de RD04 sunt la fel cu cele de RD07(a) ar trebui sa fie ok.

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am dat ieri cu spray de curatat frane pe galeriile de admisie si din pacate a inceput sa prinda aer fals din nou si se tura. Ce m-a surprins a fost ca se tura la fel cand dadeam cu spray pe garnitura capacului de la chiuloasa cilindrului din spate. Se tura ca si cum prinde aer fals si pe acolo. Garnitura categoric trebuie schimbata pentru ca pierde putin ulei dar stie careva de ce prinde aer fals pe la garnitura capacului de chiuloasa si sa se tureze ?


» Post actualizat in 24 Jul 2017 07:42

Poate are legatura cu faptul ca din cilindrul spate pleaca furtunul de vaccum catre pompa de benzina vaccumetrica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Furtunul de vaccum nu pleaca din cilindru ci din galeria de admisie a chiuloasei spate.

Despre faptul ca se tureaza cand dai cu spray de frane pe garnitura capacului de chiuloasa nu stiu ce sa spun, inclin sa cred ca de fapt ajunge lichid in galeria de admisie. Asta daca ai dat cu spray in partea din fata a garniturii. Ulei de obicei curge in partea din spate unde se duce dracului garnitura din cauza temperaturii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil prinde aer fals la imbinarea dintre galerie si air box. Garnitura capacului a fost schimbata in 2014 cand i-am facut jocul la supape. Inainte de asta cred ca a avut garnitura originala si cred nu a umblat nimeni acolo din fabrica pentru ca nu pierdea ulei....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Domnilor, Leo si Sebi ar cam dori sa stie pe cine conteaza la intrunirea de anul acesta care va avea loc la Valenii de Munte intre 25-27 august

Fiti amabili si completati formularul prezentat in linkul de mai jos

 

https://goo.gl/forms/y8unxbcgCtR3Myx53

Văleniul pică mereu într-o dată norocoasă, să ne vedem sănătoși! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Domnilor , motocicleta mea merge bine . Dar cam consuma. Daca anul trecut eram in jur de 7-7.5 , anul asta sunt in jur de 8-8.5 . Este posibil sa merg eu mai agresiv un pic anul asta fata de anul trecut... ? Totuși aș căuta și altele cauze. Opinii ?

RD04 91 , 100.000 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi la carburație: curățat si reglat. Vezi sa fie filtrul de aer curat, bujiile noi sau curate. Eu am reusit sa o regleze astfel încât să consume 7.7 urban,în rest nu am mai controlat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor , motocicleta mea merge bine . Dar cam consuma. Daca anul trecut eram in jur de 7-7.5 , anul asta sunt in jur de 8-8.5 . Este posibil sa merg eu mai agresiv un pic anul asta fata de anul trecut... ? Totuși aș căuta și altele cauze. Opinii ?

RD04 91 , 100.000 km

 

Si a mea incepuse sa consume cam mult. Cauza a fost discuri de frana ondulate. Mergea infranat. Am schimbat discurile - consum mic numaidecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...