Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Domnilor , motocicleta mea merge bine . Dar cam consuma. Daca anul trecut eram in jur de 7-7.5 , anul asta sunt in jur de 8-8.5 . Este posibil sa merg eu mai agresiv un pic anul asta fata de anul trecut... ? Totuși aș căuta și altele cauze. Opinii ?

RD04 91 , 100.000 km

Stai linistit

 

Si al meu merge foarte bine

Dar in oras consuma 11-12, iar afara 7

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Domnilor , motocicleta mea merge bine . Dar cam consuma. Daca anul trecut eram in jur de 7-7.5 , anul asta sunt in jur de 8-8.5 . Este posibil sa merg eu mai agresiv un pic anul asta fata de anul trecut... ? Totuși aș căuta și altele cauze. Opinii ?

RD04 91 , 100.000 km

Primo verifici membranele! Dacă ai una „ciupită” consumul crește spectaculos. 2. Renunțați cu toții la mizeriile de filtre de hârtie. Le suflam periodic și m-am străduit să-mi iau unul nou în fiecare an, degeaba! Dacă umbli mult în teren se înfundă iremediabil, degeaba le sufli. De când mi-am pus filtru de burete (home made) 5,5-5,8 și trag de motor, nu mă joc! Înainte nu puteam să-l scot sub 6,5 nici cu mătănii! „Orgasmul ” de consum a fost acum 3 ani când îmi lua și 8-8,5! Am renunțat la cortul „parașută ” de 2 persoane și mi-am luat unul de una, degeaba! Apoi mi-am dat seama că prinsesem un filtru rebutat cine știe unde dreak le mai fac! Apoi mi-am pus burete, îl spăl de 2-3 ori pe an dar consumul a devenit ceea ce trebuie! La cât am umblat eu imi vine să-mi tai venele câtă benzină am risipit 7 ani! :P La naiba, am făcut un calcul sumar și-mi ies vre-o 2000 litri, cam 10 mii lei, 2000 euro!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate bune, eu o iau mâine ca aproape în fiecare an încetișor către Văleni unde voi ajunge ca de obicei primul dar nu înaintea lui Pedros&comp :) . Mi-am făcut din nou un traseu ocolit prin România pitorească. Să ne vedem cu bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde in Valeni?

Senior Constantin, De la benzinăria Petrom aflată la intersecția 1A cu 102 B mergeți înspre centru și faceți prima la stânga, str. Bratocea cred. Apoi treceți podul peste Teleajen și imediat după pod o luați pe lîngă râu în aval (drum de pământ) până dați de întrunire. 0730202594 pt orice eventualitate.

 

https://goo.gl/maps/KP1ocgtUApo

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim prietenilor din Valeni pentru organizare. Ca de fiecare data ne-am simtit foarte bine.

Combinat si cu cele doua zile de traseu ocolit spre Valeni, am avut parte de o tura interesanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca de obicei mari domni, mari pasionați prietenii din Văleni. S-au îngrijit să nu ne lipsească nimic, au fost gazde ireproșabile. Mă bucur că am avut bucuria să le fiu și anul acesta oaspete. M-am cam întins cu drumul de întoarcere ajungând acasă aproape de miezul nopții . Drumul forestier Gura Teghii- Comandău - Covasna, baia din lacul Sf Ana și ocolurile făcute și-au spus cuvântul. Poze cât de repede.


» Post actualizat in 28 Aug 2017 09:54

Pozele mele: https://www.facebook.com/suciu.calin.1/media_set?set=a.1808945442452932.1073742033.100000124824079&type=3&pnref=story

 

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

buna ziua

cina ma poate ajuta cu urmatoarele piese sh ??:

1. protectie disc frana spate (piesa 13 din schema) https://www.cmsnl.com/honda-xrv750-africa-twin-1990-l-germany_model7030/partslist/F__1200.html#results

2. capac motor (piesa 2 din schema) https://www.cmsnl.com/honda-xrv750-africa-twin-1990-l-germany_model7030/partslist/E__1000.html#results

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua

cina ma poate ajuta cu urmatoarele piese sh ??:

1. protectie disc frana spate (piesa 13 din schema) https://www.cmsnl.com/honda-xrv750-africa-twin-1990-l-germany_model7030/partslist/F__1200.html#results

2. capac motor (piesa 2 din schema) https://www.cmsnl.com/honda-xrv750-africa-twin-1990-l-germany_model7030/partslist/E__1000.html#results

 

multumesc

Nu lua în seamă protecția aia, o sa dai bani pe ea,iar la prima piatră se va sparge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa vand motocicleta si doresc sa o dau in stare buna!! si protectia mai ajuta la noroi, dar ai dreptate la pietre se sparge!!

anuntul ramane valabil!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi place... motorul asta e ca si cometa lui Halley, apare la vanzare din cand in cand, mereu de catre altcineva si in alta locatie. Istoria spune ca a fost furat din Timisoara acum multi ani, dar pentru un motiv anume nimeni nu a reclamat.

Acum vreo doi ani se cerea 350 eur, dar ca si vinul vechi, se scumpeste de la an la an. Pentru cine vrea sa se distreze, suna si cere o poza de detaliu cu placuta cu seria de pe cadru :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, motorul meu e intr-o revizie inopinata, trebuie sa-l desfac bucati si sa verificam de ce merge... Pana una alta, lanturili de distributie se schimba cand balangane sau la un nr de km? A mea sarbatoreste 120 mii pe bancul de revizie. Nu scoate zgomote ciudate dar nici nu vreau sa-l mai desfac prin padure aiurea sa schimb distributia :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, motorul meu e intr-o revizie inopinata, trebuie sa-l desfac bucati si sa verificam de ce merge... Pana una alta, lanturili de distributie se schimba cand balangane sau la un nr de km? A mea sarbatoreste 120 mii pe bancul de revizie. Nu scoate zgomote ciudate dar nici nu vreau sa-l mai desfac prin padure aiurea sa schimb distributia :-)

 

nu sunt mecanic,dar stiu ca se masoara uzura la ele, dupa cum scrie in manualul de service. Exista si o 'stransa' legatura intre nr de km si uzura lor,dar se pot uza si inainte de o limita anume...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...