Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

Ceva detalii? Despre haleala, petrecere, gagici?

 

Haleala ca si in alti ani, prima seara gulas "a la Tibor", a doua seara gratare. Gagici isi aduce fiecare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare colegi. E cam stupid ca după 11 ani de africanism să pun o astfel de întrebare, dar m-am săturat! E a 3-a oară că-mi cade motorul de pe stander. Am unul clasic relativ rezistent, dar sistemul de reglaj lanț și suportul protecției de lanț împiedică o bună priză cu fălcile standerului. Când trag tare de roată s-o forțez să iasă în veșnicul conflict cu apărătoarea aripei spate risc mereu să dărâm motorul. Azi am scăpat ieftin, doar o oglindă ruptă, dar repet, m-am săturat! Mi-au rămas pe motor mai multe semne de la trîntele din garaj decât din celelalte! Înainte de stander (luat de la Lidl) băgam o tijă în suportul de cric central și o rezemam de doi butuci laterali, parcă era mai sigur. Are careva vre-o metodă verificată de recomandat când lucrezi la roată? Voi cum procedați ? Merci anticipat!

 

ps. Sper că anul ăsta nimic să nu mă deturneze de la Nădrag. Count me in!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pui moto pe cricul lateral,o împingi din partea opusă până se ridică roata in aer cât vrei tu, si pui butucul de lemn sub cadru pe partea opusă cricului. În cazul în care s-ar întâmpla să cadă, rămâne pe cricul latera. Asta în cazul în care nu ai dat roata jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În cazul în care s-ar întâmpla să cadă, rămâne pe cricul lateral.

Fixed it!

legi frana fata cu un soricel, ca sa nu se duca singura la plimbare.

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci colegi! Asta-i metoda de teren pe care din fericire am folosit-o o singură dată că umblu doar cu camere noi și anvelope în relativ bună stare.. Am tăiat un crăcan dintr-un copac uscat pe care am săltat brațul basculei opus cricului lateral. De reținut faza cu butucul, deși nu cred că ar fi prea stabilă ridicată așa. N-a făcut nimeni un SDV care să permită o suspendare mai sigură? Când lucrezi singur e esențială. Întreb mai ales și pentru motivul că urmează cândva anul ăsta să-i schimb și motorul.


» Post actualizat in 17 Apr 2018 18:26

Știe careva specificațiile simeringurilor de supape? De unde se pot cumpăra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Semeringurile de supape sunt continute in kit-ul de garnituri de top-end


» Post actualizat in 02 May 2018 11:02

Nadrag 2018 va avea loc in 8-9-10 iunie

 

Ar fi interesant sa stiu cam cine vine :)

Si are vrea si Tibor sa stie cam cati vin, sa stie cat gateste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

0. RaoulS Inc.

» Post actualizat in 10 May 2018 22:58

ps: @Tibi, daca imi dai mancare moka, promit ca pun mobra ta in prim plan pt muviu ce-l am in gand .

:06Biker:

pps: nu vreu nik, decat expunere.

PPPS: veniti echipati cu camere sa avem cadre si clipuri pentru ceva EPIC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

0. RaoulS Inc.

» Post actualizat in 10 May 2018 22:58

ps: @Tibi, daca imi dai mancare moka, promit ca pun mobra ta in prim plan pt muviu ce-l am in gand .

:06Biker:

pps: nu vreu nik, decat expunere.

PPPS: veniti echipati cu camere sa avem cadre si clipuri pentru ceva EPIC

DONE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat problema stabilității africanei când dau jos roata spate. Un levier trecut prin găurile de cric (că n-am cric central) și o pereche de standere stil Liedl. Cu standerul mare o ridic doar și mă ajut s-o cobor.

post-4028-0-03787100-1527979332_thumb.jpg

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AMR 2

Am definitivat si traseul pentru ziua de sambata. 99,9km. Daca e vreme buna, prindem si o baie la cascada. Daca e vreme naspa, o a fie interesanta plimbarea.

 

Va astept!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reminder+info:

-benzinarie nu e la Ncity, alimentati la Lugoj, Caransebes sau Faget, depinde de unde veniti. Idem cu vulcanizare, desi gasim localnici pt necazuri.

-la Ncity se serveste cea mai buna pizza din zona de West. 16ron si 20min asteptare la Dana.

-estem Profi Loco(supermarket) asa ca nu trebe sa veniti incarcati. Au si wifi moka.

-nu estem semnal gsm decat pe telekom.

-veniti cu actioncam-uri si material (pt.) filmat/fotografiat.

-veniti cu caramele deoarece actualmente dusuie bine in zona

» Post actualizat in 07 Jun 2018 11:41

post-43689-0-99873300-1528371654_thumb.jpg

» Post actualizat in 07 Jun 2018 15:16

fix 4h de ploaie zdravana. eu am o entorsa la glezna stg. de la piciorul drept asa ca nu pot veni pe traseu. reprfilez canalul de youtube pe facut gulas in tabara

Editat de raoulserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin cu etrieri fata de imprumut de la un amic care nu a mai reusit sa isi rezolve venirea la Nadrag. Ai meu s-au incapatanat sa nu mai dea drumul suruburilor care tin placutele. Iar placutele erau pe ultima suta...

Caut sa cumpar o pereche cat mai buni, eventual fara pistonase, garnituri, etc. Doar sa aiba scoase suruburile care sunt cu cap pt imbus si sa nu fie vopsiti cu pensula :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihutz... Paint stripper! Si reconditionare

» Post actualizat in 08 Jun 2018 10:25

Pentru cine vrea altceva dupa traseul de oofroad, sunt zilele Lacului Surduc la 30km distanta de Ncity.

» Post actualizat in 08 Jun 2018 10:25

post-43689-0-37759800-1528453525_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi prieteni,

multumesc de participare, sper ca v-ati simtit bine in ciuda ploii de sambata :)

Imi pare rau ca nu au ajuns toti cei care de obicei semnau condica la Nadrag, dar sper sa ne reintalnim in formula completa la Valenii de Munte 14-15-16 Septembrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...