Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

post-43689-0-29051000-1528728359_thumb.jpg


» Post actualizat in 11 Jun 2018 14:48

post-43689-0-89249800-1528728510_thumb.jpg


» Post actualizat in 15 Jun 2018 13:20

Teaser trailer

 

@Borco, drepturile iti apartin.


» Post actualizat in 17 Jun 2018 09:56

Nah ca am terminat vide0-ul. Nu am reusit sa surprind efectele ploii din lipsa de material motiv pentru care am renuntat. Ve-ti sti doar voi.

Cand se termina de uploadat, aleg o melodie de pe youtube si sa vedem ce o sa iasa. Sau poate reusesc sa gasesc o melodie draguta de 10min :)


» Post actualizat in 17 Jun 2018 17:21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut. Poate ma poate ajuta cineva de pe threadul asta.

Stie cineva unde as putea gasii cele 3 piese din kitul asta: http://ruggedroads.co.uk/OEM-Honda-Rear-Suspension-Knuckle-Spacers-FULL-KIT-RD04-1990-02

Este vorba de bucsele de otel care intra in rulmentii de la triunghiul suspensiei spate. Reperele 15, 16 si 17: https://www.bike-parts-honda.com/pieces-honda-detail-5961-13MV1L41-XRV750L-1990-F__2300-AFRICA+TWIN+750.html

Trebuie sa fie neaparat pt modelul RD04 ca au diametre diferite intre versiuni.

Am tot cautat pe internet dar peste tot este out of stock pe motiv ca honda nu le mai produce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri



» Post actualizat in 17 Jun 2018 17:21

 

Multumim Raoul pentru filmulet. Intradevar, ploaia de sambata dupa amiaz-seara a fost de mare angajament :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna ziua.

In sfarsit am reusit sa cumpar motocicleta ce mi-am dorit-o de

Cand eram mic copil.

received_1796891103691191.jpeg

 

1992, 82000 km si merge fooooarte bine.

 

Ma puteti ajuta cu cateva informatii despre crashbar pentru far ? Si chiar nu gasesc sidecaseuri aluminiu sa fie bune pret- calitate.

Am auzit de domnul cu userul Bogdan Harea parca si de cei de la heavy duties...nu gasesc recenzii despre ei..

Si nu gasesc crash barr pentru far... am gasit ceva dar nu pt anul meu...1992 rd 07...

Va multumesc

» Post actualizat in 22 Jul 2018 15:09

Si inca ceva caut...

Sunt foarte scumpe acele vario windschield, as vrea sa fac unul... aveti vreun tutorial ?

Sau ceva mai ieftin si practic ? Ca 300 lei nu dau pe unul..

Editat de edu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

» Post actualizat in 22 Jul 2018 15:09

Si inca ceva caut...

Sunt foarte scumpe acele vario windschield, as vrea sa fac unul... aveti vreun tutorial ?

Sau ceva mai ieftin si practic ? Ca 300 lei nu dau pe unul..

 

Salut

 

Spune te rog, unde ai gasit cu 300 lei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost pe ebay klaynenzaige sau nu stiu cum...am cautat acum si e peste 100e....

» Post actualizat in 25 Jul 2018 14:52

Ce oameni saritori pe forum...😐

Off offf...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost pe ebay klaynenzaige sau nu stiu cum...am cautat acum si e peste 100e....

» Post actualizat in 25 Jul 2018 14:52

Ce oameni saritori pe forum...

Off offf...

La ce te referi ca sunt saritori???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost doar o mica gluma...

Stii cumva vreun mester ce lucreaza cu teava ? Gen cineva care face crash bar? Am nevoie de acel crash bar pentru far...poate stii cumva.

Multumesc si o seara faina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost pe ebay klaynenzaige sau nu stiu cum...am cautat acum si e peste 100e....

» Post actualizat in 25 Jul 2018 14:52

Ce oameni saritori pe forum...😐

Off offf...

Oamenii nu sar pentru ca ai filmele tale si nu vom putea sa te facem sa intelegi ca motocicleta e deja foarte grea, si tu mai vrei crashbar cu prelungire la far.

Daca vrei masca grilaj la far e altceva, si va trebui sa iti confectionezi sau sa cauti grila de rd03.

Crashbar uri foarte bune, pret calitate protectie fac cei de la HeavyDuties, daca ajungi la ei si sari cu banul poate te ajuta si cu filmul tau.

Personal iti recomand sa te orientezi catre folie, in felul acesta nu orbesti si mai tare o baba chioara.

Parbrizul acela mic se poate confectiona din plexiglass, problematica este prinderea. Daca esti dispus sa gauresti parbrizul, nici nu mai trebuie prinderile alea meshchere. Oricum... La banii aia cumperi parbriz nou, ceva mai inalt de pe ebay.

Multe subiecte s-au discutat si rasdiscutat, vezi si XRV. Ro.

Vin-o si tu cu o abordare noua si ai sa vezi cum reanimezi posesorii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Okay.

destul de corect spus.

Insa cu greutatea chiar nu inteleg...mi se pare foarte usoara motocicleta si pe loc si in mers si pe forestier...nu ca un cross...dar pt gabaritul ei e mai mult decat satisfacator... si cat poate sa aibe acel crash bar de far ? 4 kg prinse in 4 suporti? 1 kg oe suport.... deja e sf cu greutatea...

Se mergea cu ijul si mzul 20cai cu pasager si toate acareturile si acum facem nazuri la 220 si 60 cai...

Eu voi cauta chiar si numai pt estetica si acel minim protector... ca despre asta e vb pana una alta... sa ne placa...

 

Si inca cevA... mi se pare micut motorul... o sa incerc sa vad daca se poate ridica... si nu gasesc nici unde un om serios de modificat sei moto... erau multi, domnul Dan tm, cei din bucuresti...iasi...si nu mai sunt...

Multumesc raoulserban, voi cauta si grila , poate e de ajuns...

Editat de edu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insista la Dan TM, fa-i rost de nr de telefon si push, dar fii pregatit sa scoti sutana

schimba-i toba de evacuare, sa vezi ce sprintena devine

ps: cum stai cu h si kg?


» Post actualizat in 31 Jul 2018 11:48

vezi ca al tau crashbar este slab, punctele de prindere din fata sunt ampoulea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfff, mii de multumiri de crashbar si de dl Dan. O sa incerc sa iau legatura.

La toba o sa ma interesez , insa tin si la consum...nu mai mult de 7 la drum lung 110-120. Pana acum am 6,2 la mers normal spre grabit...n as vrea sa treaca de 7...

Eu am 70 kg si 174 dar craci de fotomodel...adica lungi...

Multumesc mult de informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wind deflector ieftin, nu merita sa pierzi vremea confectionand unul : https://www.ebay.co.uk/itm/Universal-Motorcycle-Wind-Screen-Deflector-Motorbike-Windshield-Windscreen-UK/253791962310/

Protectie pentru faruri - cumpara plexiglass din magazinele de bricolaj, gasesti bucati mici cat o foaie A4, il decupezi, il gauresti cu grija si ii prinzi cu doua suruburi de carene. Uite aici un model: https://www.ebay.co.uk/itm/HONDA-AFRICA-TWIN-XRV-750-CLEAR-HEADLIGHT-PROTECTORS/281154860079/

HeavyDuties faceau crashbar cu protectie pentru faruri, dar nu se mai gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.

In sfarsit am reusit sa cumpar motocicleta ce mi-am dorit-o de

Cand eram mic copil.

received_1796891103691191.jpeg

 

1992, 82000 km si merge fooooarte bine.

 

Ma puteti ajuta cu cateva informatii despre crashbar pentru far ? Si chiar nu gasesc sidecaseuri aluminiu sa fie bune pret- calitate.

Am auzit de domnul cu userul Bogdan Harea parca si de cei de la heavy duties...nu gasesc recenzii despre ei..

Si nu gasesc crash barr pentru far... am gasit ceva dar nu pt anul meu...1992 rd 07...

Va multumesc

» Post actualizat in 22 Jul 2018 15:09

Si inca ceva caut...

Sunt foarte scumpe acele vario windschield, as vrea sa fac unul... aveti vreun tutorial ?

Sau ceva mai ieftin si practic ? Ca 300 lei nu dau pe unul..

 

RD07 incep din 1993. In 1992 sunt inca RD04. http://www.hondaafricatwin.com/africa-twin-specifications/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Un prieten africanist are nevoie de ajutorul vostru astfel: se cere una bucată Honda Africa Twin multicoloră funcţională într-o locaţie din Bucureşti pentru 30 de minute. NU se circulă cu motocicleta voastră! Se fac patru poze şi atât. Puteţi supraveghea operaţiunea.

Detalii NUMAI la telefon 0723 128 212

Plata CASH.

 

Ia să vedem, salvaţi o soră africană?

:10:

» Post actualizat in 15 Aug 2018 12:15

 

P.S. RD03 <-> RD07

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Intrunire Honda Africa Twin 2018 - Valenii de Munte

 

Perioada: 14 septembrie - 16 septembrie 2018

 

Locatia: Platoul Rizanesti, trecand podul peste Teleajan, spre dreapta ( 45°11'45"N 26°03'19"E )

post-3690-0-05601600-1535360317_thumb.jpg

post-3690-0-86404400-1535360824_thumb.jpg

post-3690-0-95857800-1535360862_thumb.jpg

Editat de redplanet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare prieteni,

S-a dus naibii și sliderul de gumă de la lanț. Prima dată acu ceva ani l-am pus pe cel de la mobra de rezervă. Acum sunt în criză de soluții. A mai rezolvat cineva problema fără a plăti cei minim 50 euro pentru OEM?


» Post actualizat in 10 Sep 2018 07:44

Și încă o întrebare, că porcăriile nu vin niciodată singulare. Tot din motive de prețuri exagerate OEM, umblu de ani buni cu membrane after market. Periodic, (cam la 2-3 ani) adezivul cu care se lipesc pe șibere cedează, când la o membrană când la cealaltă. Tocmai s-a întâmplat din nou, dacă nu cumva de data asta s-a rupt careva. N-am desfăcut încă. Să nu-mi spuneți să caut adezivul orginal cu care au venit membranele alea de la Dilly Point, că ăla a fost cel mai slab. Folosesc locktite gel. Știe cineva o variantă mai fiabilă?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...