Sari la conținut

Numere Galbene De La Primarie


ipman
 Share

Postări Recomandate

da fratioare poti sa-l inmatriculezi ! Eu de ex stau in iasi si il am inmatriculat pe un alt oras ! Am numere galbene certificatul si omologarea individuala. In certificatul de inmatriculare e trecut alcineva! In fisa de omologare nu e trecut nimeni :crack: Si eu am doar actu de vanzare cumparare + actele mentionate mai sus! Am sa ma duc sa-l radiez si sa-l renscriu pe iasi! Te duci la primaria de unde e imatriculat scooteru il radiezi asta costa vreo 100 ron maxim si vii in orasul de unde esti tu te duci cu certificatu de radiere si faci reinscrierea in circulatie pe orasul tau cu numere galbene noi! Daca vrei sa iti faci certificat de omologare pe numele tau te duci si dai vreo 350 ron si til trece iar prin rar , itp si dupa faci revizia si sarumana il ai pe numele tau ! Da nu se merita. Daca ajungi la rara tre sa fie brici motoreta ca alfel tio intoarce :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ca să poată comercianții să controleze tot comerțul cu asemenea produse, omorând piața sh. În favoarea cu e asta, domnule comerciant?

 

Piata SH se rezuma la vanzarea mopedelor furate din Italia de catre colorati sau români țigăniți si vanzarea lor in Romania cu acordul politiei mituite din piețe. Apoi, unele mopede sunt din nou furate de tigani (de la domiciliu românaÂşilor naivi) si revandute alto românaÂşi care ulterior cateodata le mai revand la alt românaÂş cu buget redus.

Colorații nu prea fura mopede de exemplu din Spania, nu le permite legea sa le revanda acolo (politia isi face datoria in piete) iar drumul cu ele incoace e cam lung si cu riscuri.

 

fratioare, radierea este gratuita. de unde ai scos-o pe asta cu 100 ron?

 

E ciudat ca diferentele de pret variaza functie de localitate, cum doreste primaria, de exemplu in Timisoara ajungi cu un moped cam la 300 RON cu inmatricularea iar intr-o comuna de langa la 50 RON. Eu am luat recent 150 RON amenda pentru lipsa inmatricularii mopedului, dar m-am si bagat cam tare intr-un sens giratoriu supravegheat de politie, asa ca pot zice ca mi-am cautat suturi in fund (am franat brusc in spatele unei masini cam la limita si am fost tras pe dreapta si amendat pentru lipsa numar de inmatriculare). Foarte bine ca se aplica legea dar cand mi s-a furat acu un an jumate alt moped si mi l-au vandut in piata tiganii in cardasie cu politia din piata legea nu m-a aparat.

Editat de orlovisk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Înregistrarea vehiculelor (mopedelor) se face pe baza următoarelor documente:

 

* actul de proprietate a vehiculului, în original Âşi copie (factura, contract de vânzare-cumpărare). În cazul vehiculelor cu tracțiune animală, în lipsa actului de proprietate deținătorul va da o declarație pe propria răspundere din care să rezulte că vehiculul cu tracțiune animală ce face obiectul înregistrării face parte din patrimoniul propriu Âşi precizarea modalității de dobândire a acestuia;

* dovada efectuării inspecției tehnice potrivit legii, excepție făcând vehiculele cu tracțiune animală. Inspecția tehnică periodică se va efectua la stații autorizate Âşi dotate corespunzător. În cazul mopedelor se va obține carte de identitate cu folie de securizare eliberată de Regia Autonomă "Registrul Auto Român”;

* cerere de înregistrare a vehiculului;

* actul de identitate al solicitantului, în original Âşi copie, în cazul persoanelor fizice sau certificatul de înmatriculare de la Registrul Comerțului în cazul persoanelor juridice, în original Âşi copie;

* act justificativ din care să rezulte sarcina maximă autorizată, serie motor, serie Âşasiu, culoare, precum si numărul de inventar al vehiculului;

* dovada de plată a contravalorii certificatului de înregistrare, precum Âşi a plăcuțelor cu numerele de înregistrare, 55 lei/vehicul;

* certificat de atestare fiscală a plății impozitelor Âşi taxelor prevăzute de lege către bugetul local;

 

Deci trebuiesc toate aceste acte? pentru numerele galbene?

Ii vorba de un moped Piaggio Ciao.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ca locitor cu acte in sectorul 2 din bucuresti, care trebuie azi si maine sa alerge sa inregistreze 5 scutere noi, m-am interesat putin, si am gasit astea:

 

Condiții tehnice:

1. capacitate cilindrica: max. 50cmc

2. viteza: max. 45 km/h

3. putere max. 4 kw

 

1. ÎNREGISTRAREA MOPEDELOR

 

a) cererea solicitantului - formular tip

B ) fiÂşa de înregistrare - se completează de către solicitant, scris la maÂşină sau la calculator, datele despre deținător (A) Âşi datele despre vehicul (B )

c) actul de identitate al solicitantului, în cazul persoanelor fizice;

-certificatul de înmatriculare al solicitantului, în cazul persoanelor juridice;

d) actul de proprietate al mopedului (factura Âşi certificat garanție, contract de vânzare-cumpărare) ;

e) cartea de identitate a mopedului;

f) dovada efectuării inspecției tehnice, pe care să se menționeze că vehiculul este apt de a circula pe drumurile publice Âşi nu prezintă pericol pentru participanții la trafic - cu excepția vehiculelor noi pentru care se va prezenta certificat de garanție;

g) fiÂşă înregistrare la Direcția Venituri Buget Local Sector 2 - scris la maÂşină sau la calculator

h ) dovada plății taxei de înregistrare

i )dovada plății contravalorii certificatului de înregistrare;

j) dovada plății contravalorii plăcuței cu numărul de înregistrare;

 

- actele necesare înregistrării se vor prezenta în copie Âşi original

 

.............................

 

Taxe :

- taxa înregistrare: 40 lei

Nr. Cont bugetar IBAN: RO35TREZ70221340202XXXXX

Cod aplicație: Atlas 46

 

- certificat înregistrare: 24 lei

Nr. Cont bugetar IBAN: RO35TREZ70221340202XXXXX

Cod aplicație: Atlas 47

 

- plăcuțe înregistrare: 30 lei

Nr. Cont bugetar IBAN: RO35TREZ70221340202XXXXX

Cod aplicație: Atlas 48

 

achitarea taxelor se face la oficiile poÂştale de pe raza municipiului BucureÂşti.

 

Primaria sect 2

Centrul de Relații cu Publicul - GhiÂşeul 15

- Luni Âşi Miercuri: 08:30 - 14:00

- Joi: 13:30 - 18:30

 

toate detaliile, aici:

http://www.ps2.ro/Pagini/AvetiOProblema/Au...20mopedelor.htm

 

sper sa fie cu folos...

 

PS: cred ca nu tre sa mai prezint rablele la rar daca am garantia care arata ca sunt noi...doar sa ma duc pt holograma...sper

 

 

dau mai multe detalii dupa ce rezolv...

 

LE(dupa ce le-am inregistrat):

am fost, si s-a rezolvat....acum, sa explic pasii pt inregistrarea unui moped NOU, ca din toate porcariile alea de acte puse pe site mai rau te sperii...

 

intrebarile pe care majoritatea ni le puneam erau cele de genu:

de unde iau chitanta aia?

cum ma duc sa achit?imi da cineva de la primarie?unde merg mai intai?si alte intrebari...

 

o sa explic acum pasii exacti si actele necesare:

 

in primul rand, nu trebuie sa te duci personal, si poti trimite pe oricine, fie ca are sa NU buletinul lui la el...important e sa aiba actele tale(ale proprietarului) necesare pt inregistrare, la el...asadar:

 

-Xeroxuri peste xeroxuri: doua xeroxuri fata verso la Cartea de identitate.

-fuga la RAR unde pe un xerox al cartii de identitate scrieti frumos in campul adresat, numele, prenumele si adresa proprietarului mobrei.Ii dati cartea de identitate in original doamnei, si xeroxul pe care ati scris numele si toate cele, iar doamna de acolo va pune folia de securizare pe cartea originala(atentie, se merge la biroul FOLII DE SECURIZARE, daca imi mai amintesc bine numele), dupa care v-o inmaneaza, pastrand ea xeroxul cu datele proprietarului pt a-l baga in baza de date...treaba la RAR, daca scuterul/mopedul e NOU, costa 0 lei...

-apoi, fuga la primarie, la tanti la ghiseu, cu urmatoarele acte:

>copie dupa buletinul proprietarului

>cartea de identitate in original(cu folia pe ea), si copia xerox despre care va vorbeam mai devreme(ca d-aia trebuiesc

facute doua)

>factura si copie xerox a acesteia(copiile xerox raman la dosar, d-aia-s necesare)

SI ATAT...cu atat va prezentati prima data la primarie.Este bine sa luati cu voi si certificatu de garantie, sa il vada aia.dar, atat

 

apoi, tanti de acolo va va da frumos fishele cele doua de inregistrare, pe care treceti datele proprietarului si ale motoretei, si va va da o foaie cu 3 conturi in care trebuiesc platite TOATE sumele necesare.

Plata se face la posta, iar cu chitantele in original, si cu toate actele de mai sus, inclusiv fishele de inregistrare, va duceti iar la tanti de la posta, si...

 

GATA :cheers: din ce am inteles se lasa si un nr de tel pt a putea fi contactat in caz ca ies numerele mai repede.asta daca n-au pe stoc :P

 

deci, la voi nu trebuie decat sa aveti actele scrise cu albastru de mine, mai sus, dupa ce ati fost pe la rar pt folia aia.

 

Bafta....(astept berea :lol: ) :kiss:

 

PS: eu am inregistrat scuterele pt un amic, si nici macar nu am scos buletinul meu din buzunar....la posta in schimb cere aia copie sau buletinul proprietarului, sa stie din partea cui varsa banii in conturi, asa ca rugati-l sa va dea doua-trei copii...daca am omis ceva, va rog sa ma scuzati, sunt destul de obosit...

 

acum, nu stiu cum se procedeaza la motoreta SH, dar cred ca treaba e diferita doar la rar, unde tanti te directioneaza sa platesti o taxa, ca apoi sa bagi mobra pe mainile alora...si apoi, banuiesc ca procedeul e acelasi de mai sus...

 

daca stie cineva, ceva concret referitor la inregistrarea unei mobre SH, il rog sa posteze aici, ca e util sa stim inainte sa plecam la "drum"....tot azi am observat o faza de rahat, dar o voi trata intr-un alt topic pe care am sa-l deschid separat, si voi pune link...intai vreau sa ma interesez la RAR sa fiu sigur

Editat de catul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut !

 

Am o intrebare : se pot inregistra la Primarie si scutere cu capacitatea cilindrica mai mare decat 50 cmc ?

Intreb pentru ca am un SUZUKI de 80 cmc, si prin orasul meu (Codlea) am vazut o gramada de scutere de 80 si 125 cmc care aveau nr de primarie (PMC).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salutare la toata lumea!

sunt nou pe aici si incepator in domeniul moto(aici ma refer la toate: condus, cunostiinte despre acte, inmatriculare etc.)! as dori sa ma lamuriti si pe mine cu ceva! eu vreau sa imi cumpar un GILERA DNA 50, de curand am vb cu cineva care detine acest scuter si care vrea sa il vanda. acum va intreb, ce acte trebuie sa aibe propritarul scuterului, cum fac actul de vanzare-cumparare, si cum pot sa il inmatriculez pe numele meu(daca e de 50 pot sa il inmatriculez la primarie?). va intreb in primul rand pt ca nu stiu si in al doilea rand pt ca scuterul il voi cumpara din alba (io sunt din eforie nord) si nu vreau sa stau mult dupa acte. as fi recunoscator daca m-ati ajuta.

 

 

 

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Am o intrebare : se pot inregistra la Primarie si scutere cu capacitatea cilindrica mai mare decat 50 cmc ?

Intreb pentru ca am un SUZUKI de 80 cmc, si prin orasul meu (Codlea) am vazut o gramada de scutere de 80 si 125 cmc care aveau nr de primarie (PMC).

la tine cred ca o poti rezolva destul de usor...

in carte tre sa scrie ca e de 50 maxim, si setul motor nu conteaza atata timp cat seriile corespund...

daca in carte scrie 80, teapa....ori permis de a1 si inmatriculare, ori spaga la rar, ca banuiesc ca se poate daca se dau cu 125cmc inregistrate la primarie :ph34r:

salutare la toata lumea!

sunt nou pe aici si incepator in domeniul moto(aici ma refer la toate: condus, cunostiinte despre acte, inmatriculare etc.)! as dori sa ma lamuriti si pe mine cu ceva! eu vreau sa imi cumpar un GILERA DNA 50, de curand am vb cu cineva care detine acest scuter si care vrea sa il vanda. acum va intreb, ce acte trebuie sa aibe propritarul scuterului, cum fac actul de vanzare-cumparare, si cum pot sa il inmatriculez pe numele meu(daca e de 50 pot sa il inmatriculez la primarie?). va intreb in primul rand pt ca nu stiu si in al doilea rand pt ca scuterul il voi cumpara din alba (io sunt din eforie nord) si nu vreau sa stau mult dupa acte. as fi recunoscator daca m-ati ajuta.

 

 

 

multumesc!

vezi ca am bagat io mai sus un post mare si plictisitor in care am pus toate actele necesare :rolleyes: citeste-l atent :D

da, se inregistreaza la primarie

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare tuturor am si eu o mobra si ma chinui so inscriu cu numar galben si so conduc cu atestat si de atunci de cand a aparut legea asta ma chinui so inscriu 50 % din persoanele intrebate miau spus ca DA !! se poate si 50% ca NU !! voi ce ziceti baieti ? merge incadrata ca moped totusi e o ( motoreta ) sunt scutere care ating si 80 chiar 90 km/h si au numar dinasta galben ....chiar astept un raspuns concret ... va satul toate bune ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
iti trebuie 50 lei si buletinul ca sa primesti numar galben si talon :) foarte simplu. asta daca esti din topoloveni:))

SI daca e SH? :) In Bucale te costa aproape 1 mil toata tarasenia daca scuterelu e nou, dar daca nu, tre sa cotizezi la RAR, si cam costa, din cate imi amintesc peste 2 sute de roni noi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai posteaza nimeni aici? :laugh: Intrebarea aia cu mobra ma chinuie si pe mine, se poate inscrie mobra cu numere galbene si conduce fara permis? ca am si eu una si vreau sa ma dau cu ea decat sa merg pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o mare problema :laugh:

mi-am pierdut portofelul in care aveam actele scuterului(aveam talonul dar si cartea aia de identitate a lui in care erau scrise toate caracteristicile lui).

mare prostie ca aveam si aia dupa mine dar...asta e...

intrebarea e:cum fac sa ii fac iar alte acte,alt talon...ca am o copie xerox dupa cea veche dar,mi-au zis ca nu se poate si ca trebuie sa aduc originalul,le-am explicat dar..degeaba...

ce ar trebui sa fac?

va astept cu sugestiile voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
SI daca e SH? :laugh: In Bucale te costa aproape 1 mil toata tarasenia daca scuterelu e nou, dar daca nu, tre sa cotizezi la RAR, si cam costa, din cate imi amintesc peste 2 sute de roni noi :D

salut.m-ar interesa si pe mine un PM daca se poate sa imi zici toate taxele ce trebuiesc achitate pt un scuter nou la primarie sector 3-taxe amenzi si impozite.si ce acte.am carte de identita, omologare rar deja facuta, chitanta si factura fiscala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
am o mare problema :bounce:

mi-am pierdut portofelul in care aveam actele scuterului(aveam talonul dar si cartea aia de identitate a lui in care erau scrise toate caracteristicile lui).

mare prostie ca aveam si aia dupa mine dar...asta e...

intrebarea e:cum fac sa ii fac iar alte acte,alt talon...ca am o copie xerox dupa cea veche dar,mi-au zis ca nu se poate si ca trebuie sa aduc originalul,le-am explicat dar..degeaba...

ce ar trebui sa fac?

va astept cu sugestiile voastre.

 

 

 

 

eu zic sa te duci la politie si sa te interesezi mai bine sigur se poate face ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am gasit un motoras sportiv de 125, inmatriculat prin Brasov pe primarie, cu acte de 49. Daca il cumpar, fiind deja inmatriculat, mai trebuie sa trec cu el prin RAR ? (fizic, pt verificari serii) sau pot merge cu actele de 49 direct la primarie in Pitesti ?...ca si ITP, nu mi-e frica, ca gasesc pe careva pe la vreun service sa-mi dea patalama (si oricum, cu asta, personal, nu prea ma joc, ca e vorba de viata aici). Imi e ca isi dau seama aia ca e de 125 si nu de 49...

Nu sariti la gatul meu, ca nu fug de carnet (B-ul il am de ani buni, sute de mii de km distanta), dar nu am timp de scoala momentan, si vreau sa capat un pic de experienta pana sa trec pe ceva mai mare.

Merci !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Sal tuturor. Doresc si eu o lamurire daca cunoaste cineva.

Situatie: Am cumparat un motor Yamaha TZR50 de la cineva din Breaza, PH, cu acte in regula, inregistrat la Primaria de acolo. Eu sunt din Brasov si trebuie sa-l inregistrez aici. Am la el copii dupa talonul original din Italia, talonul de la Primaria Breaza si contractul de vanzare - cumparare. Actele originale au ramas la vanzator pt radiere.

Intrebari: Ca sa-l pot inregistra la Primaria Brasov, trebuie sa ma duc iarasi la RAR pentru omologare (chiar daca a fost o data inregistrat)? Pe talon nu apare nimic despre RAR, nu stiu daca are sau pana cand e valabil. Ce alte acte sunt necesare pentru inregistrare? Trebuie inscris intai la fisc si pe urma la primarie? multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

daca aveti talon de italia, puteti spune ca e scuterul unui prieten din italia care e in vizita in romania, insistati ca amicul a venit pe scuter din italia, si ca dumneavoastra tocmai il cautati pe amicul respectiv ii rugati sa va ajute sa il gasiti!

Mesaj completat

atasez o fotografie cu amicul din italia: :ok: :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

salut tuturor, posed de mai multi ani un peugeot vogue(motoreta cu pedale).prinde duar 35 km/h si are sub 50 cmm.de cele mai multe ori nu am benzina si pedalez ca pe bicicleta ca sa ma deplasez :laugh: trebuie sa o inmatriculez?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,pe primarie.E super simplu : declari pe proprie raspundere ca mopedul e sub 50cc,le zici serie sasiu,culoare,an fab si ei iti fac un talon si iti dau nr galbene (70 lei).Nu iti trebuie rar,itp,act v-c,etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...