Sari la conținut

Numere Galbene De La Primarie


ipman
 Share

Postări Recomandate

ambele tipuri de inmatriculare au un numitor comun:Mopedul nu necesita carnet de nici o categorie!

 

Daca esti inregistrat la primarie si te loveste unul ,beneficiezi de rca-ul lui pt reparatii la scuter? :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asa...si daca ai un moped fara acte...doar de vanzare cumparare??sa zicem o....minimobra...aia cum o treci la primarie...ce lege de cacao...o sa ajungem toti pe biciclete daca o tinem asa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. daca te buseste tot moped numai in instanta se poate rezolva, daca te buseste altceva, poti repara pe RCAul lui.

2. LEGEA INTOTDEAUNA incurajeaza achizitia legala a produselor. Achizitia produselor cu origine si cu toate avizele la zi.

3. Vor disparea in primul rand asa numitele "ciclomotoare" cu pedale la care inscrierea va fi dificil de obtinut daca nu au revizie si omologare la zi.

3. Apoi vor disparea produsele aduse de undeva fara acte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mic, usor,ieftin,fara complicatii cu acte de nici un fel,poti merge pe el cu o bere la bord fara sa dauneze la permis,obligatoriu la mana a doua (si fara avize&shit pentru ca alea costa) - astea sunt calitatile pentru care am achizitionat un moped. In momentul cand "ieftin" si "fara acte" ies din ecuatie, nu ma mai intereseaza. :moto:

 

P.S. "Legea" ar trebui sa lucreze in folosul cetateanului si nu impotriva lui, si nu in folosul comerciantilor. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca tocmai in folosul cetateanului si este:

* poate fi identificat usor in caz de cauzare de accident sau alte evenimente;

* permite cetateanului sa cumpere produse atestate calitativ si verificate;

* permite comerciantului care plateste Taxe sa vand produse in mod corect;

* permmite comerciantului sa isi recupereze investitia si sa dezvolte alte si alte produse in folosul cetateanului.

* REVA ROMANIA sustine NOul Cod Rutier cu amendamentul ca ar fi fost necesara si obligativitatea existentei pt mopede a unei asigurari tip RCA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca tocmai in folosul cetateanului si este:

* permite cetateanului sa cumpere produse atestate calitativ si verificate;

* permite comerciantului care plateste Taxe sa vand produse in mod corect;

* permmite comerciantului sa isi recupereze investitia si sa dezvolte alte si alte produse in folosul cetateanului.

* REVA ROMANIA sustine NOul Cod Rutier cu amendamentul ca ar fi fost necesara si obligativitatea existentei pt mopede a unei asigurari tip RCA!

Rahat cu apă rece. Tot ce ai scris mai sus e în favoarea vânzătorului, nu a cumpărătorului. Ce treabă are comerciantul cu înmatricularea mea ca cetățean? Sau, mai nepoliticos, ce îl f**e grija?

 

Iar RCA obligatoriu pentru moped nu ar face decât să crească costurile, ceea ce ar aduce Âşi mai puțini clienți. Da, dacă ai interes să vinzi altceva decât mopeduri e de înțeles.

 

3. Apoi vor disparea produsele aduse de undeva fara acte.

Ca să poată comercianții să controleze tot comerțul cu asemenea produse, omorând piața sh. În favoarea cu e asta, domnule comerciant?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar punerea in circulatie a unor produse neomologate (fie si noi sau SH) cui ii foloseste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca tocmai in folosul cetateanului si este:

* poate fi identificat usor in caz de cauzare de accident sau alte evenimente;

* permite cetateanului sa cumpere produse atestate calitativ si verificate;

* permite comerciantului care plateste Taxe sa vand produse in mod corect;

* permmite comerciantului sa isi recupereze investitia si sa dezvolte alte si alte produse in folosul cetateanului.

* REVA ROMANIA sustine NOul Cod Rutier cu amendamentul ca ar fi fost necesara si obligativitatea existentei pt mopede a unei asigurari tip RCA!

 

*nu ma intereseaza cina si cum ma identifica, ma intereseaza sa fie IEFTIN :moto:

*nu ma intereseaza atestate si verificari, vrificarea o fac eu, ma intereseaza sa fie IEFTIN :moto:

*nu ma intereseaza sa plateasca un comerciant taxe,din punctul meu de vedere "corect" e IEFTIN :moto:, adica pretul a reflecte strict utilitatea si performantele produsului. Nu as cumpara niciodata as aceva de nou, prefer sa il iau de la ala care l-a cumparat de nou, si si-a luat teapa cu banii, si il vinde la pretul pietei. Adica, IEFTIN :moto:

*nu ma intereseaza sa isi recupereze cineva investitia, nici alte produse pe care le dezvolta in primul rand in folosul lui nu al meu, ma intereseaza sa cumpar un fier cinstit si modest la un pret pe masura, adica IEFTIN :moto:

* "Axa" Romania sustine noul cod rutier cu amendamentul ca inaltii functionari ai statului, mai marii caselor de asigurari si reprezentantii RAR-ului sa-si ia taxele pe (cuvant jignitor) de la bicicleta si sa si le bage in dos. :moto:

 

In concluzie, pefer sa dau un ban cinstit pe un fier, un obiect produs, muncit, nu pe "atestate si verificari", adica hartii inventate de smecheri sa ne ia noua banii.

 

 

P.S. Cui ii foloseste (ne)omologarea fiarelor? pai....fara restrictiile impuse de stat si autoritatile lui mi-as fi permis in aceiasi bani o moocicleta de 2 ori mai buna/mai noua. Q.E.D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, este si acesta un punct de vedere.

RESPECT

insa este subiectiv (Axa Romania) si daca s-ar aplica, NU ai avea NICI O PROTECTIE impotriva celor care nu fac afaceri legale.

Punctul tau de vedere, te rog sa ma crezi, NU este impartasit de nici o economie, de nicaieri din lumea asta mare (poate cu exceptia Koreei de Nord).

Nu fac apologia standardizarii etc insa NU AI DREPTATE (la modul macro, in cazul tau, cu siguranta asa este)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca tocmai in folosul cetateanului si este:

* poate fi identificat usor in caz de cauzare de accident sau alte evenimente;

* permite cetateanului sa cumpere produse atestate calitativ si verificate;

* permite comerciantului care plateste Taxe sa vand produse in mod corect;

* permmite comerciantului sa isi recupereze investitia si sa dezvolte alte si alte produse in folosul cetateanului.

* REVA ROMANIA sustine NOul Cod Rutier cu amendamentul ca ar fi fost necesara si obligativitatea existentei pt mopede a unei asigurari tip RCA!

 

Desi ti-am apreciat abnegatia si dorinta de a promova produsele REVA ma surprinde lipsa ta de scrupule si mai ales ipocrizia ta.Cum ca cetateanul este cel in castig!!!!!Crezi ca cetateanul nu stie ce vrea?Ca noroc cu statul binevoitor care i-l protejeaza sa nu cumpere sh!Numai pt ca ai niste acte de la RAR nu i-ti este permis sa emiti judecati in privinta a ce este bine sa cumpere un individ pe BANII LUI.Ce inteleg este ca vinzi scutere(moped) in jurul a 1200-1300 E si ca la acest pret i-ti doresti ca piata sh care se invarte intre 800-1500 E ar fi bine sa moara pt ca atunci oricine v-a dori sa-si cumpere un scuter in acest interval de pret sa fie obligat sa apeleze la produsele tale sau FB.Din cauza ipocritilor ca tine care au sustinut astfel de idei ale dobitocilor care nu stiu sa impuna decat taxe si impozite si sa se faca stapani pe BANII NOSTRII numai pentru ca au obtinut ei nu stiu ce acte s-a ajuns sa fi-m obligati sa cumparam produse la preturi mai mari decat in Germania.(si exemple pot sa-ti dau fara numar)

Daca te duci la targ sa cumperi un cal sa-l CALARESTI, cu 100 de lei in buzunar si acolo t-i se da sa alegi intre un cal tanar la 500 lei,unul batran la 100 de lei si un magar tot la 100 de lei .Tu pe care care l-ai cumpara?

Editat de adiy32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

terminati dreaq cu gopopurile voastre de scutere de cacao.arata bine doua luni si intre aprilia mea din 97 cumparata pe bani munciti si go-poponetul ala al vostru gratis sa mi-l dati,tot aprilia mea as alege-o.tara de cacao cu omaneni de cacao si cu taxe si mai si.aici intervine protejarea importatorilor si omorarea pietei sh.numai ca produsele voastre noi,nu au cum sa se compare cu ce apare la piata second hand.voi aduceti gopop,o prostie,pe cand la piata sh se aduc aprilia,malaguti,yamaha,honda sau alte marci consacrate de scutere.plus ca sunt mai ieftine decat coreencele voastre...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

terminati dreaq cu gopopurile voastre de scutere de cacao.arata bine doua luni si intre aprilia mea din 97 cumparata pe bani munciti si go-poponetul ala al vostru gratis sa mi-l dati,tot aprilia mea as alege-o.tara de cacao cu omaneni de cacao si cu taxe si mai si.aici intervine protejarea importatorilor si omorarea pietei sh.numai ca produsele voastre noi,nu au cum sa se compare cu ce apare la piata second hand.voi aduceti gopop,o prostie,pe cand la piata sh se aduc aprilia,malaguti,yamaha,honda sau alte marci consacrate de scutere.plus ca sunt mai ieftine decat coreencele voastre...

 

O intrebare. Ai mers pe un scuter gopop vreodata ? Sau doar le-ai vazut pe strada ? Ca pe strada si in poze le-am vazut si eu. Nu arata chiar atat de rau pe cum zici tu.

Nu sunt nici pro nici contra.

Ontopic: vreo veste noua despre numerele galbene ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda....uitasera sa ne ia si pe astea vama si TVA, muistii :angryfire:

 

...dupa aia te ia cu asigurare, impozit,spaga la ITP, spaga la omologare,spaga la primarie sa nu stai la coada cu zilele, etc. , de-ti bagi p...in el de moped, mai bine lipsa. In loc sa priceapa ca vehiculele pe 2 roti cu CC putini sunt solutia in orasele aglomerate, ei pun piedici.

 

 

Mda Axo... dar...

 

daca toate ar fi inmatriculate (inventariate, inregistrate sau cum vrei tu sa-i spui) ar fi mai ushor de identificat in cazul furturilor. Inregistrarea unui moped ar conferi proprietarului d'adevaratealea titlul de propritate. S-ar elimina riscul de a veni te mir ce sobolan care-tzi flutura o hartie de mana prin fatza shi zice ca-i a lui... In felu' asta nu s-ar mai intalni cazuri in care organu' sta, se uita pana se plictiseshte (shi asta num dureaza mult) la doi care se bat in hartii ... shi...

 

"se la vi, se la gher" ... adica asha-i la vie ca gara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

La una din Primariile din tara,scuterele se inscriu numai cu actul de provenienta(factura,act v-cumparare...etc).Numai atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai e ciudat deoarece trebuie mentionata CATEGORIA si in norme se cere EXPLICIT omologarea!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni...ia ca-mi bag io p**a in ea de tartareata... VAND MOPOEDUL :blink: cui pana mea ii trebuie 2 roti cu pedale dca ma f***astia la cap cu hartiile. Asa am bine-mersi motorul...deci gata ,il vand. ieftin, nu avioane coreene pe cerul Marii Britanii B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In talon sunt trecute urmatoarele date: proprietarul,domiciliul,marca,tipul,numarul dat de la primarie si culoarea. ATAT si nimic mai mult! B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

am o intrebare...daca cumpar o aprilia rs de 49 cm3 cu certificat de italia si act de vanzare cumparare intre mine si respectivul...pot sa obtzin numere galbene de la primarie?ms mult

 

sunt din craiova si uitatzi ce ma gasit p saitu primariei

 

 

Certificat inregistrare vehicule pentru care nu exista obligativitatea inmatricularii

 

Acte necesare:

- cererea solicitantului;

- actul de identitate al solicitantului in cazul persoanelor fizice sau certificatul de inmatriculare al solicitantului in cazul persoanelor juridice, in copie legalizata;

- actul de proprietate al vehiculului in copie legalizata;

- dovada efectuarii inspectiei tehnice periodice, in termen de valabilitate (cu exceptia vehiculelor noi);

- dovada de plata a taxei pentru vehicule lente eliberata de Serviciul Impozite si Taxe al autoritatii locale (dupa caz);

- dovada de plata a taxei de inregistrare;

- dovada de plata a contravalorii certificatului de inregistrare;

- dovada de plata a contravalorii placutei cu numar de inregistrare;

 

 

se refera la subiect...sau sunt p langa? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Se tot zvoneste ca mai nou si ATV-urile neinmatriculabile se pot inregistra la primarie ca "utilaj"!

Stie cineva mai multe detalii??? Daca poate sa ma ajute cineva, PM!

 

:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa ma lamureaca cineva! :crack:

Am actul asta de la RAR:

post-11774-1153076165_thumb.jpg

 

In noul cod rutier nu este decat moped si motor. Aprilia mea la ce se incadreaza. Ae 49.26cmc si prinde maxim 90km/h....

Cine ma poate lamuri! Ce trebuie sa fac sa pot circula legal prin tara cu el o data cu intrarea in vigoare a noii legi? :sick:

 

:disappointed:

 

Si asfalt uscat!

Editat de VladuL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa ma lamureaca cineva! :crack:

Am actul asta de la RAR:

 

 

In noul cod rutier nu este decat moped si motor. Aprilia mea la ce se incadreaza. Ae 49.26cmc si prinde maxim 90km/h....

Cine ma poate lamuri! Ce trebuie sa fac sa pot circula legal prin tara cu el o data cu intrarea in vigoare a noii legi? :sick:

 

:disappointed:

 

Si asfalt uscat!

 

 

te duci la rar, faci identificarea, iei numere normale shi carnetu cu tine cand pleci la plimbare :lol: :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...