Sari la conținut

Numere Galbene De La Primarie


ipman
 Share

Postări Recomandate

unde mai exact trebuie sa depun actele la primarie , ?

 

am fost azi la primaria timisoara , astea de aici nu au auzit de numere galbene , ma trimiteau dintr-un loc in altul , dar tot nu am rezolvat nimica.

 

cineva in masura , va rog sa ma ajute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 200
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

fratilor,daca nu aveti acte pe motor si vreti sa-l inscrieti la primarie,incercati urmatoarea chestie : platiti vama pt . piese de schimb si nu aveti nevoie de nici un act.Dupa care declarati actele pierdute si pe baza chitantei de la vama [de piese de schimb] inscrieti motorul la primarie. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor,daca nu aveti acte pe motor si vreti sa-l inscrieti la primarie,incercati urmatoarea chestie : platiti vama pt . piese de schimb si nu aveti nevoie de nici un act.Dupa care declarati actele pierdute si pe baza chitantei de la vama [de piese de schimb] inscrieti motorul la primarie. :burnout:

 

 

f tare frate. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor,daca nu aveti acte pe motor si vreti sa-l inscrieti la primarie,incercati urmatoarea chestie : platiti vama pt . piese de schimb si nu aveti nevoie de nici un act.Dupa care declarati actele pierdute si pe baza chitantei de la vama [de piese de schimb] inscrieti motorul la primarie. :burnout:

 

am acte la motor , dar astea de la primaria TM , habar nu au despre ce e vorba cu numerele galebene , ce fac ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai, eu am un clasic, simson sr2e din 1960 fara acte, ca fiind de la batrani s-au pierdut pe drum...cum fac sa il inmatriculez cu nr galbene de la primarie sa pot circula cu el?am muncit mult la reconditionare si inca mai am de lucru, si ar fi pacat...stie cineva ceva?motorul stiu sigur ca nu este furat...deci m-as risca la declaratii pe propria raspundere....any ideea? :wave:

merci mult :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piaggio NRG 49cm3; viteza max 90km\h

Intrebare: trebuie sau nu permis?

Daca trebuie cum face sa nu mai fie necesar (ceva cu limitare de viteza, dar unde si in ce consta aceasta)?

Rog raspunsuri detaliate ca omul este in culmea disperarii, dand 2000RON pe el in speranta ca nu-i va trebui permis.

Asfalt uscat tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare greseala a facut...daca citea ce am postat pe aici...citez: de la 1 Dec multi vor merge cu rasnitele NUMAI prin curte...am incheita citatul din memorie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare greseala a facut...daca citea ce am postat pe aici...citez: de la 1 Dec multi vor merge cu rasnitele NUMAI prin curte...am incheita citatul din memorie...

 

daia nu-s eu adeptul scuterului...mai multi bani ca un moped, si a1...mai bine motor si a la permis, sau moped...da inmatriculat frate :peace: greseala nu a facut, ca da de carnet daca e nevoie, nu?...

 

si totusi...cine poate sa ma ajute si pe mine cu o idee legat de actele de vr sa le fac la simsoneta? :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

terminati dreaq cu gopopurile voastre de scutere de cacao.arata bine doua luni si intre aprilia mea din 97 cumparata pe bani munciti si go-poponetul ala al vostru gratis sa mi-l dati,tot aprilia mea as alege-o.tara de cacao cu omaneni de cacao si cu taxe si mai si.aici intervine protejarea importatorilor si omorarea pietei sh.numai ca produsele voastre noi,nu au cum sa se compare cu ce apare la piata second hand.voi aduceti gopop,o prostie,pe cand la piata sh se aduc aprilia,malaguti,yamaha,honda sau alte marci consacrate de scutere.plus ca sunt mai ieftine decat coreencele voastre...

La preturile astea nu iei nici din strainatate o marca adev decat tot ceva de genu gopopuri sau first bike sau alte sh dastea.sh=shit (a nu se confunda cu secon hand)

Eu personal cred ca daca ai acte de provenienta si scula corespunde tehnic chiar si sh nu ar trebui sa ne omoare cu taxe,adica sa oblige cetateanul sa ia ceva anume.Fiecare sa-si ia ce-i place asta-i libertate.Numai la noi orice "cuvant oribil" parca le traduc astia costa dublu min decat oriunde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Mai, daca ai numar galben pe un scuter si te opreste politistul, nu-ti cere decat Certificatul de Inregistrare si buletinul, asa-i? :rose:

 

daca in acte scrie 45km/h la rar poate sa mi-o verifice ...adica...au cu ce? ...nu de alta ...dar prinde 100

au la rar cu ce sa verifice...nu de alta ...e primul scuter al meu

 

Daca esti din bucuresti si ti-o radiaza Dinicutu atunci sigur n-o verifica...cel putin mie si inca la vro 2 doar ne-a luat seriile si a verificat starea de functionare.

Editat de VladuL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa numar galben trebuie sa urmezi si curs de legislatie ? Fara acest curs nu se poate circula ? Stie cineva concret?

da trebuie sa urmezi si acel curs de legislatie :grinbandit:

poi mai fratilor asa mai bine faci subcategoria A1 decat sa faci acel curs si poti merge pe motor pana in 125 cmc si 11 kw.

nu e mai bine asa?

 

 

da trebuie sa urmezi si acel curs de legislatie :bigstar:

poi mai fratilor asa mai bine faci subcategoria A1 decat sa faci acel curs si poti merge pe motor pana in 125 cmc si 11 kw.

nu e mai bine asa?

nu zic ca nu e bine sa stii reguli de circulatie dar asa mai bine faci direct A1 si macar stii regulile toate :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Am si eu o intrebare si in acelasi timp o rugaminte :

 

- daca am cumparat un scuter de 49 cm SH in vara ( 2006 ) de la o persoana

fizica cu act de vanzare-cumparare si nu am alte acte, pot sa merg la RAR sa

fac OMOLOGAREA pentru al inscrie la Primarie ?

 

Posed DVI ( document vamal de import ) - pe numele firmei care a importat

scuterul in Mai 2006.

 

Multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Asta este primul meu post si sper sa ma ajutati cu cat mai multe raspunsuri.

Ma gandesc sa-mi iau un scuter pentru a merge la servici.Aici am gasit cele mai multe informatii despre motoare si sper ca ma voi lamuri in privinta legislatie si a pasilor care trebuie sa-i fac pentru a detine un scuter legal.

 

Am citit toate post-urile de la acest topic si am inteles urmatoarele lucruri pe care as dori sa le corectati sau completati.

 

1. la cumpararea unui scuter (49 cc) primesc toate actele si eu trebuie doar sa merg la primarie si sa-mi procur numerele

2. daca il inregistrez la primarie primesc numar galben si nu am nevoie de permis

3. scuterele care se inmatriculeaza la politie necesita permis categoria A1

 

Pe mine ma intereseaza sa nu am nevoie de permis si sa am toate actele in regula.

 

Am citit toate posturile dar multe lucruri se repetau sau se contraziceau si nu stiu sigur ce sa cre.

 

Daca cine ar avea timp si dispozitie sa puna toti pasi frumos in ordine ar fi mai mult decat OK.

 

Va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal, vroiam sa va intreb daca pt motoreta de 49 cmc, e nevoie si de carnet de conducere. vreau sa iau o Gilera EagleT pt prietena mea.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai eu stiam ca trebuie carnet pt tot ce inseamna scuter,motor atata timp cat nu are pedale..dar s-a schimbat legislatia... cine draq a stat sa mai citeasca.. nu am citit-o decat atunci cand am dat de permis.. vreo 2 ore atat:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Am si eu o intrebare si in acelasi timp o rugaminte :

 

- daca am cumparat un scuter de 49 cm SH in vara ( 2006 ) de la o persoana

fizica cu act de vanzare-cumparare si nu am alte acte, pot sa merg la RAR sa

fac OMOLOGAREA pentru al inscrie la Primarie ?

 

Posed DVI ( document vamal de import ) - pe numele firmei care a importat

scuterul in Mai 2006.

 

Multumesc anticipat !

 

Salut Doru! Daca ai act notarial este in regula..iar ptr omologare iti trebuie "declaratie de comformitate" pe care ti-o elibereaza firma importatoare ,declaratie in care respectiva firma declara pe propie raspundere ca produsul din factura etse conform cu prevederile HG 1219/29/11/200 art 8. In cazul tau nu stiu cum se face ptr ca tu o ai de la o persoana fizica..Ptr declaratia aia de conformitate vino pe la mine ..are citeva pagini si nu am timp sa o treg acum la xerox.Ideea este ca pe declaratie sint 2 stampile una a firmei importatoare si una a firmei prin care s-a facut vinzarea.

Te astept !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Poi Fratilor va zic eu... va trebuie factura si chitanta prin care dovediti provenienta scuterului/ mopedului. dupa care mergeti la primarie si spuneti ca vreti sa inregistrati un moped. si o sa va trimita tantea aia sa platiti niste taxe, pana in 700.000 lei (vechi) dupa care in doua zile va suna akasa si mergeti si ridicati CERTIFICATUL DE INREGISTRARE si PLACUTELE DE INREGISTRARE asta nu inainte de a mai plati inca 280.000 lei (vechi) contravaloarea placutelor de inregistrare care spre exemplu in Tulcea nu sunt de culoare galbena... cam atat! Pt amatori care nu aveti factura.. contactati`ma !...

 

Salut Doru! Daca ai act notarial este in regula..iar ptr omologare iti trebuie "declaratie de comformitate" pe care ti-o elibereaza firma importatoare ,declaratie in care respectiva firma declara pe propie raspundere ca produsul din factura etse conform cu prevederile HG 1219/29/11/200 art 8. In cazul tau nu stiu cum se face ptr ca tu o ai de la o persoana fizica..Ptr declaratia aia de conformitate vino pe la mine ..are citeva pagini si nu am timp sa o treg acum la xerox.Ideea este ca pe declaratie sint 2 stampile una a firmei importatoare si una a firmei prin care s-a facut vinzarea.

Te astept !

 

 

Iti spun yo frate ca te trimite de la RAR de nu te vezi. chestiile de 49 cmc se inregistreaza nu se inmatriculeaza. si asta se intampla la consiliile locale

 

 

Salut,

 

Asta este primul meu post si sper sa ma ajutati cu cat mai multe raspunsuri.

Ma gandesc sa-mi iau un scuter pentru a merge la servici.Aici am gasit cele mai multe informatii despre motoare si sper ca ma voi lamuri in privinta legislatie si a pasilor care trebuie sa-i fac pentru a detine un scuter legal.

 

Am citit toate post-urile de la acest topic si am inteles urmatoarele lucruri pe care as dori sa le corectati sau completati.

 

1. la cumpararea unui scuter (49 cc) primesc toate actele si eu trebuie doar sa merg la primarie si sa-mi procur numerele

2. daca il inregistrez la primarie primesc numar galben si nu am nevoie de permis

3. scuterele care se inmatriculeaza la politie necesita permis categoria A1

 

Pe mine ma intereseaza sa nu am nevoie de permis si sa am toate actele in regula.

 

Am citit toate posturile dar multe lucruri se repetau sau se contraziceau si nu stiu sigur ce sa cre.

 

Daca cine ar avea timp si dispozitie sa puna toti pasi frumos in ordine ar fi mai mult decat OK.

 

Va multumesc anticipat.

Fratele meu! fa o tura prin orashj cu unul fara acte si fara permis si vei afla exact! dar vezi sa nu afli de doua ori ca s`ar putea sa afli cum arata un dosar penal ! In lnoua legislatie nu scrie nici ca iti trebuie permis dar nici ca nu iti trebuie! Shji sfatu` medicului! Nu cumpara Scooter de la First Bike sau ceva asemanator. daca nu e Gilera, Piagio, Aprilia, Peugeot, MBK, Yamaha sau Suzuky nu lua nimik!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum cum o fi legea? vreau sa-mi iau un Piaggio mai pe la sfarsitul verii. De carnet nu am nevoie se spune ca nici de inmatricuulare. Trebuie inregistrat la primarie? Si tb sa dau un examen cumva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

 

daca scuterul a fost inmatriculat inainte de 2007 si eu vreau sa il inregistrez dupa noile legi

la primarie, ce acte trebuiesc prezentate ?

 

Cand am ajuns prima data la primarie, cei de acolo mi-au respins actele pe

motiv ca nu era radiat scuterul dar nici nu au stiut unde sa ma trimita.

Actele care le am sunt urm:

 

- Fisa de inmatriculare , cu datele fostului/noului prop , vize de la financiar ptr ambii prop.

-- + certificat fiscal luat de vechil prop de la taxesi imp. locale

-- + fisa de impunere noul proprietar tot de la taxe locale

- Certificat de inmatriculare cu ITP valabil pana in 2008

- Carea de identitate a vehicului (doar fostul prop este trecut)

- Act de provenienta (Factura fiscala)

- Certificat de autenticitate de la rar (habar nu am daca e necesar ptr scouter/moped)

Editat de Lupul_rau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut ... Am o mare-mare intrebare pt voi ... conduc un Peugeot XR6 din 2005...are 50 cmc in acte...este limitat datorita garantiei...am facturi si alte cele ... Intrebarea intrebatoare este:"TREBUIE INMATRICULAT,DACA IN ACTE ESTE MOPED?" Are ITP facut,omologare individuala...s.a.m.d.

 

:nono: ;) :smoke:

 

Multumesc ! :wave:

 

Peugeot XR6 , af 2005 , 50 cmc in acte ...de fapt are 49,7 :) ... achizitionat din reprezentanta .... cu toate actele ... ITP,omologare individuala,facturi..toate cele ... Acum intrebari...."Trebuie inmatriculat/inregistrat ?Necesita permis de conducere ? Cam cat costa taxele de inmatriculare/inregistrare la primarie ?"

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

Multumesc ! :wave: :wave: :wave:

 

 

:what: :what: :what: :what:

 

 

Peugeot XR6 , af 2005 , 50 cmc in acte ...de fapt are 49,7 :) ... achizitionat din reprezentanta .... cu toate actele ... ITP,omologare individuala,facturi..toate cele ... Acum intrebari...."Trebuie inmatriculat/inregistrat ?Necesita permis de conducere ? Cam cat costa taxele de inmatriculare/inregistrare la primarie ?"

:pow: :D :hug: :P :P :eek: :angryfire:

 

 

Multumesc ! :wave: :wave: :wave:

 

 

:what: :what: :what: :what:

 

 

Peugeot XR6 , af 2005 , 50 cmc in acte ...de fapt are 49,7 :) ... achizitionat din reprezentanta .... cu toate actele ... ITP,omologare individuala,facturi..toate cele ... Acum intrebari...."Trebuie inmatriculat/inregistrat ?Necesita permis de conducere ? Cam cat costa taxele de inmatriculare/inregistrare la primarie ?"

:angryfire: :angryfire: :angryfire: :angryfire: :angryfire: :angryfire: :angryfire:

 

 

Multumesc ! :wave: :wave: :wave:

 

 

:what: :what: :what: :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

DIN SEPTEMBRIE NEINREGISTRAREA REPREZINTA INFRACTIUNE, nu incalcati legea, Cereti furnizorului DVS aceste acte Fara de care NU VETI MAI PUTEA circula legal DIN sEPTEMBRIe!

 

Deci am inteles bine ?

 

Pana in septembrie eu pot sa merg cu Moped NEINSCRIS la primaria - FARA sa fiu amendat de politie ???

 

Va multumesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...