Sari la conținut

Garmisch si Furka Pass


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

vreau sa merg la intalnirea bmw la garmisch, ma duc in fiecare an. as mai vrea sa merg la furka pass, nu am fost. pe urma ori acasa ori mai vedem, in functie si de ce se mai intampla pe aici pe la munca. e cineva amator? as prefera oameni cu motor de 1000, cu ceva experienta pe afara si gps + tel cu roaming.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa merg la intalnirea bmw la garmisch, ma duc in fiecare an. as mai vrea sa merg la furka pass, nu am fost. pe urma ori acasa ori mai vedem, in functie si de ce se mai intampla pe aici pe la munca. e cineva amator? as prefera oameni cu motor de 1000, cu ceva experienta pe afara si gps + tel cu roaming.

 

 

hai noroc sanatosi deom fii si criza neo lasa garmich nu se rateaza e meca bmw te salut Pompi

post-20188-1243518508_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa merg la intalnirea bmw la garmisch, ma duc in fiecare an. as mai vrea sa merg la furka pass, nu am fost. pe urma ori acasa ori mai vedem, in functie si de ce se mai intampla pe aici pe la munca. e cineva amator? as prefera oameni cu motor de 1000, cu ceva experienta pe afara si gps + tel cu roaming.

 

Tot tacamul:bmw r 1150 gs adv,gps,tel int... trimite si tu mai multe date sa inteleg mai bine;unde,cand,cum,cat... Eu sunt din TM asa ca e ok pentru mine...

 

vreau sa merg la intalnirea bmw la garmisch, ma duc in fiecare an. as mai vrea sa merg la furka pass, nu am fost. pe urma ori acasa ori mai vedem, in functie si de ce se mai intampla pe aici pe la munca. e cineva amator? as prefera oameni cu motor de 1000, cu ceva experienta pe afara si gps + tel cu roaming.

 

Tot tacamul:bmw r 1150 gs adv,gps,tel int... trimite si tu mai multe date sa inteleg mai bine;unde,cand,cum,cat... Eu sunt din TM asa ca e ok pentru mine...

 

vreau sa merg la intalnirea bmw la garmisch, ma duc in fiecare an. as mai vrea sa merg la furka pass, nu am fost. pe urma ori acasa ori mai vedem, in functie si de ce se mai intampla pe aici pe la munca. e cineva amator? as prefera oameni cu motor de 1000, cu ceva experienta pe afara si gps + tel cu roaming.

 

Tot tacamul:bmw r 1150 gs adv,gps,tel int... trimite si tu mai multe date sa inteleg mai bine;unde,cand,cum,cat... Eu sunt din TM asa ca e ok pentru mine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

garmisch e 3-5 iulie. ajung pe 3, ma duc acolo pe 4, pe 5 plec in alpi. pana la furka sunt 350km dar se fac greu. plecam incolo si vedem, daca razbim bine, daca nu ramanem pe undeva peste noapte. de fapt depinde de vreme. am plecat acum 2 ani de la garmisch spre timmelsjoch, aprox aceeasi distanta, cosmar, m-a plouat 8 ore si nu vedeam nimic. am ajuns cu greu la bolzano unde am ramas peste noapte ud fleasca. dupa furka variante sunt inapoi prin insbruck- viena, milano- fosta yugoslavie sau sud monaco sa ne clatim ochii. cam asta e.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, poate sa-mi spuna cineva care a mai trecut prin pasul Furka daca traseul sankt anton am arlberg - geneva, poate fi facut intr-o singura zi? Saptamana viitoare voi fi prin zona in drum spre Monaco :)

Multzam'.

 

Florin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, poate sa-mi spuna cineva care a mai trecut prin pasul Furka daca traseul sankt anton am arlberg - geneva, poate fi facut intr-o singura zi? Saptamana viitoare voi fi prin zona in drum spre Monaco :)

Multzam'.

 

Florin.

 

prin furka nu am mai trecut, de asta ma duc acum dar zona o cunosc. poti ajunge oriunde intr-o zi daca vremea tine cu tine. daca ploua rau si sunt nori jos sau ceata si 100km sunt o problema. drumurile sunt bune. sunt probleme cu cazarea in elvetia, nu gasesti la tot pasul ca in de/au/it. dupa ce trec furka o tai din elvetia rapid, mai ales ca am vazut toate lacurile, orasele, muntii si ce mai era de vazut.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, poate sa-mi spuna cineva care a mai trecut prin pasul Furka daca traseul sankt anton am arlberg - geneva, poate fi facut intr-o singura zi? Saptamana viitoare voi fi prin zona in drum spre Monaco :)

Florin.

 

Salut!

 

Eu m-am uitat pe ViaMichelin... am bifat optiunea "Seightseeing", considerand ca probabil nu o sa vrei sa iesi in autostrada in CH (28euro vignieta) si mi-a dat 533km in 10:27h. Asta fara opriri, fara pauze de foto etc.

 

Avand in vedere ca viteza maxima in CH este 80km/h (normal ca o mai sari dar nu prea mult, mai ales ca ei merg f civilizat iar amenzile sunt f mari) si tinand cont ca vei trece prin multe zone cu drumuri dificile, parerea mea este ca nu este realizabil intr-o zi.

In plus, daca tot treci pe acolo, mai sunt unele locuri/pasuri care este pacat sa fie ratate.

 

Vlad

 

p.s. incepand de vinerea viitoare probabil voi fi si eu in zona Vorarlberg... vb pe PM, daca vrei, detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot te duci in zona treci pe la montreux, din motive necunoscute are o alta clima, apropiata de cea mediteraneana. e un parc f frumos in centru, cu o statuie a lui freddie mercury, a murit acolo. mai vezi geneva, st gallen, au o catedrala frumoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut am facut toate pasurile din Alpi in 2 saptamani de concediu mai putin spre Kaprun deoarece ploaia s-a transformat in ninsoare si nemtii au inchis pasul. Am fost singur (1 mot cu pasager) si impresia ramasa e ca m-as intoarce oricand dar e mult mai fun in 3-4 motorete (limita spre maxim ar fi 5 moto dar omogene la cilindree, croaziera si mentalitate )

 

Furka-pass este unul din cele mai frumoase dar nu-i asa de dificil precum se zvoneste...in fapt se compune din vreo trei pasuri din ce-mi amintesc...sper sa mai gasiti abtipildul cu RO ce l-am lipit pe indicatorul de altitudine...era singurul dintr-o gramada de tari.

 

Ideea e ca este o ruta a motociclistilor si veti fi bineveniti in orice carciumioara si taxati preferential la cazari. Eu am fost doar prin campinguri si am ramas profund impresionat in sensul pozitiv despre conditiile de acolo.La pensiuni preturile difera intre 35-45-60 euro /noapte 3stelute.

Cazarile in camping ptr un motor cu un cort si 2 persoane din ce-mi amintesc sunt cam asa:

franta 20-24 euro/noapte (Argentier la poalele MontBlanc)

elvetia 15-18 euro/noapte poti plati cu visa ori in euro dar la cursul lor.

austria 12-16 euro/noapte

italia 18-24 euro noapte

ungaria 16-18 euro/noapte

Toate campingurile au program de receptie 07.30 - 22.00 timp in care gasesti pe cineva sa te cazeze iar peste noapte este obligatorie linistea de se vorbeste in soapta ...e pe bune...atentie la alarme daca aveti (eu am lasat totul pe moto si nu s-a atins nimeni)

Monaco-Monte-carlo nu am innoptat dar preturile sunt in general usor crescute si la fel toata Coasta de Azur pana la La Spezia.

 

Doar in elvetia iti cumperi separat fise ptr apa calda la dus. In rest conditii complete , curate si de mare exceptie.

Aveti de grija sa nu va obisnuiti prea tare cu bunul simt din exterior (discutabil in ungaria) ...toti iti zambesc, te saluta, sar in santuri numai sa-ti faca loc sa treci...insa politia tot cu maxima politete si cu zambetul pe biuze te amendeaza. :cheers:

Necesar sa aveti echipament de protectie ptr ploaie , gps updatat , harti de pus si degetul ;) si cash ptr unele cazari .

Am folosit incarcatoarele de priza peste in cursul noptii mai putin in franta unde se activeaza curentul la senzor de miscare la dusuri,bucatarie, spalatorie rufe ori bude. Nu s-a atins nimeni de buleftrica ce o aveam la incarcat iar daca mi-am uitat cate ceva am gasit tot acolo sau la un cos de lucruri pierdute...indiferent de timpul petrecut pana m-am autosesizat.

 

 

In alta ordine de idei as vrea sa merg si eu la Garmisch (nu am fost niciodata) ca deh... si daca principiile grupului vostru ma pot integra .....;)

A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei as vrea sa merg si eu la Garmisch (nu am fost niciodata) ca deh... si daca principiile grupului vostru ma pot integra .....:cheers:

A

 

nu sunt mari principii, noi plecam pe 2 dimineata de tot si dormim la venusz pe autostrada inainte de budapesta, cam 60 eu/dubla pe noapte. suntem 2, eu cu k1200gt si alex cu gs adv 1200. vine si pompi dar cred ca el merge direct sau pleaca cu o zi inainte. de la garmisch eu pe 5 dim plec la furka. in rest, cazare la mici hoteluri sau pensiuni, nu camping, mancare pe la bodegi in drum pe unde apucam sau la viteza in peco.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutre eu voi pleca joi dupa masa pe data 4 ora 16-17 mai si muncim voi mere direct poate mai sant amatori oricum deschiderea oficiala a intruniri este la ora 13 vineri voi o taiati cam repede mai ales ca o luati la fuga vati gasit va salut cat despre furka mai vedem Pompi si era sa uit Vlad cu grupul de alpi va trece la garmich sambata seara sper sa ne-ntalnim cu toti acolo si poate vom veni impreuna catre casa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, poate sa-mi spuna cineva care a mai trecut prin pasul Furka daca traseul sankt anton am arlberg - geneva, poate fi facut intr-o singura zi? Saptamana viitoare voi fi prin zona in drum spre Monaco :D

Multzam'.

 

Florin.

De putut se poate, numai trebuie verificat sa nu fie ceva pass-uri inchise, si este un pic obositor.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei doar sa parcurgi distanta o iei pe dus pe deasupra muntilor, nu e nici un pass, sunt 470 km parca, numai sosea, ii faci lejer. prin munti pe la furka ti-am spus, numai daca ai vreme buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ma primiti, ma inscriu si eu, pe acelasi princiupiu ca DDU, adica nu am fost niciodata, dar imi doresc de mult

cum e cu cazarea la garmisch, ceva pensiune rezervata din timp, sau ce s-o gasi la fata locului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ma primiti, ma inscriu si eu, pe acelasi princiupiu ca DDU, adica nu am fost niciodata, dar imi doresc de mult

cum e cu cazarea la garmisch, ceva pensiune rezervata din timp, sau ce s-o gasi la fata locului?

 

 

salutare daca esti nomad ca mine se poate la cort nu costa nimic conditi super ok daca vrei hotel pensiune trebuie sati faci rezervare sa cauti prin imprejurimi cazare find multi acum e cam greu rezervarile se fac cu mult inainte dar daca cauti sper ca mai gasesti daca te mai intereseaza ceva iti stau la dispozitie cred ca e al patrulea an care merg te salut Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ar fi dupa mine as dormi si sub cerul liber, dar nevasta vrea musai la hotel/pensiune ce o fi numa acoperis sa aiba

 

 

intra in google si cauta aici cazare garmich motorrad 2009

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stam la cort, anii trecuti am stat la un hotel 4* in bad kohlgrub anul asta ca e criza stau la pensiune in oberammergau. vine multa lume, cauta cazare in localitatile pe o raza de 30-50km. toata zona e de vis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...