Sari la conținut

improvizatie filtru aer


Postări Recomandate

salutare. am un scuter si filtrul de aer e cam uzat. am cautat sa cumpar altul,nu am gasit si m-am gandit sa pun unul auto, si m-am apucat de treaba. am taiat o bucata si la montaj am constatat ca cel vechi,original,nu se poate scoate din suport,cred ca e turnat...sa pun filtrul de aer auto si sa-l lipesc cu ceva? mai trage bine motorul? nu-mi bat joc de el?

post-10059-1243684849_thumb.jpg

post-10059-1243684871_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.am filtru de aer.spunemi ce scuter e,model si an. sigur ca nu e ceea ce trebuie.nu poti etansa filtrul asa cum se vede si din poze. daca nu etansezi e ca si cum nu ai filtru de loc. salut.

P.S-bineinteles k poti sa il sufli pe cel vechi.desfaci si sufli dinspre interior ,inafara.mai merge vreo 1000 km.in functie de praf si conditiile care le ai acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg de ce nu cumperi unul nou? daca te calicesti in halul asta cand e vorba de filtru de aer, ce o sa te faci cand o sa vina vremea sa schimbi uleiul? il iei pe ala din tigaie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.am filtru de aer.spunemi ce scuter e,model si an. sigur ca nu e ceea ce trebuie.nu poti etansa filtrul asa cum se vede si din poze. daca nu etansezi e ca si cum nu ai filtru de loc. salut.

P.S-bineinteles k poti sa il sufli pe cel vechi.desfaci si sufli dinspre interior ,inafara.mai merge vreo 1000 km.in functie de praf si conditiile care le ai acolo

kymco B&W 250 din 2001. ma gandesc sa pun peste tot filtrul de masina,adica pun o bucata mai mare....nu stiu ce impact va avea asupra carburatiei....

 

nu inteleg de ce nu cumperi unul nou? daca te calicesti in halul asta cand e vorba de filtru de aer, ce o sa te faci cand o sa vina vremea sa schimbi uleiul? il iei pe ala din tigaie?

nu am gasit...nu am incredere sa cumpar de pe net,sa primesc prin posta cine stie ce porcarie, si nici nu am chef sa colind tara prin magazine ...daca stii pe cineva serios te rog sa mi-l recomanzi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai vad ca ai scos filtrul de aer, demontandu-l din suruburile alea. :D

 

daca nu vrei si tot nu vrei sa iti cumperi un filtru (mai mult sau mai putin) "original" ai grija ca tot aerul ce trece spre motor sa treaca prin hartia de filtrul. lipeste-l bine si astupa spatiile de pe margine cu poxipol, silicon, etc.

 

nu pot sa cred ca nu exista un magazin de kymco in bucuresti la care sa nu gasesti consumabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai vad ca ai scos filtrul de aer, demontandu-l din suruburile alea. :D

 

daca nu vrei si tot nu vrei sa iti cumperi un filtru (mai mult sau mai putin) "original" ai grija ca tot aerul ce trece spre motor sa treaca prin hartia de filtrul. lipeste-l bine si astupa spatiile de pe margine cu poxipol, silicon, etc.

 

nu pot sa cred ca nu exista un magazin de kymco in bucuresti la care sa nu gasesti consumabile.

nu sunt din bucuresti si nu vreau sa umblu o zi intreaga dupa un filtru. filtrul de masina se aseamana mult cu cel moto,de aceea sunt tentat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare. am un scuter si filtrul de aer e cam uzat. am cautat sa cumpar altul,nu am gasit si m-am gandit sa pun unul auto, si m-am apucat de treaba. am taiat o bucata si la montaj am constatat ca cel vechi,original,nu se poate scoate din suport,cred ca e turnat...sa pun filtrul de aer auto si sa-l lipesc cu ceva? mai trage bine motorul? nu-mi bat joc de el?

 

cred ca merge...dar trebuie sa ai grija sa astupi bine spatiile libere...chiar si francezi...decat sa cumpere un filtru de aer de 50 euro pt moto prefera sa cumpere un filtru de aer de masina de 7 euro si sa-l modifice...succes

 

http://pagesperso-orange.fr/titus82/moto/modif/filtrep.htm

 

daca nu gasesti unul original...poti incerca unul sport...dna, k&n

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt din bucuresti si nu vreau sa umblu o zi intreaga dupa un filtru. filtrul de masina se aseamana mult cu cel moto,de aceea sunt tentat...

 

 

esti din gaesti de dambovita, sau din gaiesti de mures?

 

ca "gaiesti" de dambovita nu cred ca exista...:D

 

ne ducem pe copca, pacat

 

bafta si da un mil acum pe filtru + transp., decat sa dai 5 mai tarziu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D eh,si tu acuma! lasa-l betzigashe.nu stii vorba aia, "merge siasa" !?

un lucru mai am de adaugat,daca metoda asta era valabila, o scriau producatorii in manuale,si o foloseau si service_urile si toata lumea.si nu ami erau filtre de aer aftermarket si nici originale si nici k mn care se chinuie sa faca un ban cinstit! salut :P

 

P.S.- am spus 85 plus taxe potale.maxim un mil cu totul,de oriunde ai fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pastreaza carcasa de la filtrul vechi, ii scoti doar hartia, cu un cutit, apoi tai cu grija hartia din filtrul de masina. Lipirea o faci cu prenadez, pentru ca iti trebuie un adeziv care sa si acopere spatiile ramase libere. Cu poxipol e prea scump, cu superglue la fel, plus ca astea nu fac priza pe hartie. Aracetul face priza pe hartie, dar nu si pe plastic - pe carcasa filtrului. La un filtru nou platesti inutil plasticul, de-aia e scump si nu merita, dupa parerea mea. Daca poti inlocui cu succes doar hartia, atunci se justifica solutia asta, dupa parerea mea. La fel faceam si eu la yamaha xj. La honda e mai greu, latimea pliurilor de la hartie nu se potriveste cu latimea hartiei de la filtrul de dacie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare. am un scuter si filtrul de aer e cam uzat. am cautat sa cumpar altul,nu am gasit si m-am gandit sa pun unul auto, si m-am apucat de treaba. am taiat o bucata si la montaj am constatat ca cel vechi,original,nu se poate scoate din suport,cred ca e turnat...sa pun filtrul de aer auto si sa-l lipesc cu ceva? mai trage bine motorul? nu-mi bat joc de el?

mergi cu filtrul imbaxit la vulcanizare si roaga-l pe ala de acolo sa-si faca presiune mare si sa te lase vreo 15-20 minute sa suflii filtrul :P Faci figura asta cam odata la 40-50 de ore de functionare a motoretei :P , pana reusesti sa strangi bani de un filtru nou :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- La fel faceam si eu la yamaha xj. La honda e mai greu, latimea pliurilor de la hartie nu se potriveste cu latimea hartiei de la filtrul de dacie.

pai latimea pliurilor la filtrul auto e mai mare..de asta si ezit....daca producatorul a calculat la miligram cantitatea de aer absorbita??? am decupat din filtru exact 35 de pliuri-ca la cel original....

post-10059-1243877601_thumb.jpg

post-10059-1243877643_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- La fel faceam si eu la yamaha xj. La honda e mai greu, latimea pliurilor de la hartie nu se potriveste cu latimea hartiei de la filtrul de dacie.

 

pai latimea pliurilor la filtrul auto e mai mare..de asta si ezit....daca producatorul a calculat la miligram cantitatea de aer absorbita??? am decupat din filtru exact 35 de pliuri-ca la cel original....

daca ai sti cum functioneaza corect un carburator, sigur ai anula "proiectul". Filtrul influenteaza direct efectul Venturi

http://www.drpiston.com/Cvcarbs.html- unul dintre cele mai complexe carburi

http://www.drpiston.com/ :cheers:

Daca accelerezi brusc fara filtru vei vedea o ceata de amestec carburant care condenseaza pe peretii air-box in loc sa mearga in cilindru. Asta nu se intampla daca filtrul este montat si este la parametrii ;)

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu te sfatuiesc sa cumperi filtrul nou. Chiar daca nu merita 85 de lei un (cuvant urat) de filtru....mai ieftin e la masini....

Fa un sacrificiu si ia-l. Cu improvizatia aia, motorul nu o sa mearga in parametrii lui normali.

Editat de Alex_16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt chiar uimit cati oameni se chinuie sa convinga un scuterist sa nu-si puna ciorapii murdari pe post de filtru. Ce draq atata teorie. Pune ma dresurile iubitei, vezi sa nu aiba gauri la degete, pisa-te in rezervor si da-i bataie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt chiar uimit cati oameni se chinuie sa convinga un scuterist sa nu-si puna ciorapii murdari pe post de filtru. Ce draq atata teorie. Pune ma dresurile iubitei, vezi sa nu aiba gauri la degete, pisa-te in rezervor si da-i bataie.

in primul rand nu se chinuiesc toti sa ma convinga sa nu o fac. doar sa o fac cum trebuie,sa nu traga aer nefiltrat,cu impuritati. nu sunt singurul motoscuterist care a pus un filtru aer neoriginal la viata lui.e filtru auto,nu ciorapi murdari.fac asta din cauza pretului exagerat al filtrului. oricum,sunt multe filtre pe piata sport,deci neoriginale,sau aftermarket...dupa ce-l montez va anunt...

p.s. preacuviosii nu au voie la ..sexul opus, daca era preacucernic era poate mai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand nu se chinuiesc toti sa ma convinga sa nu o fac. doar sa o fac cum trebuie,sa nu traga aer nefiltrat,cu impuritati. nu sunt singurul motoscuterist care a pus un filtru aer neoriginal la viata lui.e filtru auto,nu ciorapi murdari.fac asta din cauza pretului exagerat al filtrului. oricum,sunt multe filtre pe piata sport,deci neoriginale,sau aftermarket...dupa ce-l montez va anunt...

p.s. preacuviosii nu au voie la ..sexul opus, daca era preacucernic era poate mai bine...

Amice.....nu inteleg ce spui tu cu preacuviosii....si-ti recomand sa te speli pe ochi, sa-ti bei cafeaua....si apoi sa scrii. Tu te caci pe tine la un filtru....si indrugi tampenii despre filtre sport care costa cat scuterul tau. Lasa visele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt chiar uimit cati oameni se chinuie sa convinga un scuterist sa nu-si puna ciorapii murdari pe post de filtru. Ce draq atata teorie. Pune ma dresurile iubitei, vezi sa nu aiba gauri la degete, pisa-te in rezervor si da-i bataie.

:cheers: ;)

 

Amice.....nu inteleg ce spui tu cu preacuviosii....si-ti recomand sa te speli pe ochi, sa-ti bei cafeaua....si apoi sa scrii. Tu te caci pe tine la un filtru....si indrugi tampenii despre filtre sport care costa cat scuterul tau. Lasa visele

corect ;)

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vreme de criza , masuri de criza . Asta e n-avem ce face, ne place sau nu mai trebuie sa recurgem si la astfel de improvizatii cateodata, cu cat mai rar cu atat mai bine . Mult succes prietene in confectionarea filtrului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...