Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Eu am Shoei Multitec si mi-am luat-o dupa ce am citit toate review-rile posibile. Am ajuns la concluzia ca e o casca buna dupa ce m-am dat cu un naked :crack: .

S-a mai discutat despre caracteristicile parbrizului de V-Strom. Pana imi iau un alt parbriz care sa ma satisfaca merg la drum cu cagula si dopuri de la farmacie in urechi.

 

Mi-am luat coburi Givi Keyless de 41 litri + suportul de prindere. Abia astept sa le incarc si sa plec la drum. Cand se face vremea buna o sa fac o poza s-o vedeti cum arata cu ele, e cam "vaca" cu ele montate, oricum abia astept sa le scot la drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='iraque' date='Feb 19 2009, 05:09 PM'

 

Mi-am luat coburi Givi Keyless de 41 litri + suportul de prindere. Abia astept sa le incarc si sa plec la drum. Cand se face vremea buna o sa fac o poza s-o vedeti cum arata cu ele, e cam "vaca" cu ele montate, oricum abia astept sa le scot la drum.

 

 

 

scuze de unde ai cumparat coburi si cat te-au costat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='iraque' date='Feb 19 2009, 05:09 PM'

 

Mi-am luat coburi Givi Keyless de 41 litri + suportul de prindere. Abia astept sa le incarc si sa plec la drum. Cand se face vremea buna o sa fac o poza s-o vedeti cum arata cu ele, e cam "vaca" cu ele montate, oricum abia astept sa le scot la drum.

 

 

 

 

scuze de unde ai cumparat coburi si cat te-au costat?

 

Le-am luat de pe un strom adus din Italia pentru vanzare, 150 EURO tot pachetul. Am prins oferta... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le-am luat de pe un strom adus din Italia pentru vanzare, 150 EURO tot pachetul. Am prins oferta... :crack:

 

L-ai luat de la jmekeru ala din Rm. Valcea ? eu am luat motoru si mi-a tras teapa cu actele. Asta-i daca te incurci cu natia asta (m-am uitat si io la pret ca era cam cu 1000 euroi mai ieftn decat de la un neamt.

Sper sa rezolv pana la urma cu actele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Strom. Merci azi am primit husa. E super materialul din care e facuta, dar e un pic mai mica decit cea pe care o aveam.

Poti sa pui o poza cu husa pe motor? Iti incape cu tot cu topcase?

Cat de mare e cand e impachetata?

Husa mea visinie de la Louis rezista eroic, dar la ce vijelie a fost in ultimele zile mi-e ca nu mai tine mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-ai luat de la jmekeru ala din Rm. Valcea ? eu am luat motoru si mi-a tras teapa cu actele. Asta-i daca te incurci cu natia asta (m-am uitat si io la pret ca era cam cu 1000 euroi mai ieftn decat de la un neamt.

Sper sa rezolv pana la urma cu actele.

 

Da, de la un tip Catalin, dar cu mine a fost ok omu'. As fi vrut sa le iau noi de la @Strom75, imi prezentase el o varianta super cu coburi Kappa, dar nu mai erau bani si am apelat la solutia asta.

 

Eu mi-am luat o husa de praf, nu de ploaie, Oxford parca si sunt multumit. E adevarat ca eu o tin in garaj si nu prea am nevoie de husa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am fost harnic. :crack:

De dimineata am fost cu el la cizmar si l-am incaltat cu doua TKC-uri care le-am cumparat in toamna. Am facut vreo 25 km si se comporta excelent. Sunt putin zgomotoase si la viteza foarte foarte mica se simt crampoanele dar in rest sunt ok.

L-am desfacut sa ii reglez clapetele de acceleratie si spre uimirea mea diferenta era foarte mica(vedeti foto). Ne e greu dupa ce reusesti sa scoti dopurile de la vacuum si sa cuplezi furtunasele :crack: .

Daca tot l-am desfacut am zis sa ii schimb si filtrul de aer asa ca am fugit sa cumpar unul. Am fost la doua reprezentante Suzuki si niciuna nu mai avea pe stoc. :crack:

I-am mai montat suportul de GPS si doua suporturi de sticle sa nu mai umblu vara cu sticlele de suc in buzunar.

 

Se pare ca nu reusesc sa pun poze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine caucicele alea-s mai mult de enduro, (adica de drumuri forestiere sau neasfaltate) nu pentru V-strom care e motor de drumuri bune.

E, hai sa nu exageram... V-Stromul nu e chiar capra de umblat pe coclauri, dar in nici un caz nu poti sa zici ca e motor exclusiv de asfalt. Mie mi se pare foarte ok pe drumuri de pietris si forestiere (astea nu-s "enduro" in adevaratul sens al cuvantului), iar cu cauciucuri din alea e chiar excelent. Conteaza mai mult pilotul, nu motorul... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-44799-1235155017_thumb.jpg

aste este husa. e din cauciuc cu textil pe dedesubt.

cand e impachetata e cam 25 pe 25 pe 5.

 

Husa e super OK ca material, dar e un pic mai mica ca cea visinie de la Louis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Husa e super OK ca material, dar e un pic mai mica ca cea visinie de la Louis

Aha, ok. S-ar putea sa nu mearga pe motorul meu cu tot cu topcase. Topcase-ul Suzuki e destul de mare, si eu l-am si mutat vreo 7-8 cm mai in spate. Husa asta visinie aproape plesneste pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, ok. S-ar putea sa nu mearga pe motorul meu cu tot cu topcase. Topcase-ul Suzuki e destul de mare, si eu l-am si mutat vreo 7-8 cm mai in spate. Husa asta visinie aproape plesneste pe el.

 

Il sti pe al meu. E aproape la fel, mai tii minte discutia aia legata de pozitionareatopcase-ului. Si susa e super OK, o pun un pic mai greu dar sta la fix. Si materialul e altul categoric, dar si costa un pic mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine caucicele alea-s mai mult de enduro, (adica de drumuri forestiere sau neasfaltate) nu pentru V-strom care e motor de drumuri bune.

 

Tocmai pentru drumurile alea le-am pus. Cu Anakee nu era prea ok pe pietris.

Cu cauciucurile astea au facut si McGregor si Charley expeditiile lor si au functionat foarte bine si pe asfalt. Oricum ramane de vazut. Va tin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand mi-am adus motorul de la Cheia, pe la inceputul lui februarie, l-am dus la Romexpo, intr-un garaj inchiriat pt masinile firmei. Toate bune si frumoase, motorul meu statea perfect acolo (nu avea nimeni acces in garaj in afara de angajatii firmei) garajul fiind pazit in permanenta :D. Pana vineri, 20 februarie, cand m-au sunat sa vin sa iau motorul pt ca renoveaza garajul. Asa ca m-am dus sa-l iau......si pe ninsoarea aia mare......eu ma dadeam cu motorul :)

Ce sa va zic!! O experinta misto.....afara ningea.....eu nu vedeam nimic din cauza fulgilor care mi se puneau pe viziera.... :D si tot asa.

Dar vreau sa va spun despre cauciucurile stock: s-au comportat excelent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand mi-am adus motorul de la Cheia, pe la inceputul lui februarie, l-am dus la Romexpo, intr-un garaj inchiriat pt masinile firmei. Toate bune si frumoase, motorul meu statea perfect acolo (nu avea nimeni acces in garaj in afara de angajatii firmei) garajul fiind pazit in permanenta :D. Pana vineri, 20 februarie, cand m-au sunat sa vin sa iau motorul pt ca renoveaza garajul. Asa ca m-am dus sa-l iau......si pe ninsoarea aia mare......eu ma dadeam cu motorul :)

Ce sa va zic!! O experinta misto.....afara ningea.....eu nu vedeam nimic din cauza fulgilor care mi se puneau pe viziera.... :D si tot asa.

Dar vreau sa va spun despre cauciucurile stock: s-au comportat excelent.

Vineri am avut si eu treaba prin oras, am fost pana la United Motors in Pipera sa-mi iau casca. Cand am plecat de acasa parea ok, batea un vant de primavara, dar m-a prins ninsoarea pe drum. Am mai mers eu pe ninsoare, dar de data asta a fost chiar prea de tot, am ajuns acasa om de zapada, cu motorul plin de noroi.

Mi-am luat un Schuberth R1 cu pinlock (au reduceri 40-50% la casti Schuberth la United), si numai bine ca am apucat s-o si probez pe ploaie, lapovita si ninsoare.

Izolarea fonica si termica e foarte buna, de fapt atat de buna incat aveam un pic de claustrofobie. Pinlockul e excelent, nu se abureste deloc, doar ca la un moment dat n-am mai rezistat si am facut greseala sa deschid viziera, moment in care casca mi s-a umplut brusc de zapada. De atunci m-am simtit ca in acvariu.

Ca zgomot e o diferenta spectaculoasa fata de rahatul de Caberg pe care-l aveam. Cu parbrizul MRA si cu casca asta ma declar in sfarsit multumit pe deplin de V-Strom! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il sti pe al meu. E aproape la fel, mai tii minte discutia aia legata de pozitionareatopcase-ului. Si susa e super OK, o pun un pic mai greu dar sta la fix. Si materialul e altul categoric, dar si costa un pic mai mult.

 

dac vrei exista si modelul mai mare..... de GoldWing ala sigur e bun......

pt 2 v-strom :) . l-am avut eu prima oara ca am crezut ca asta e prea mic. practic sta pe jos 10 cm de jur imprejur!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vremea este cat de cat OK vin si eu la Arc miercuri. In cursul saptamanii iarasi daca vremea este bunicica, m-as baga la o plimbare de proba ca am multe de verificat in mers ( suspensia fata, parbrizul, ungatorul de lant). Anunt pe aceasta cale ca sezonul pregatirilor de iarna s-a incheiat pt mine si nici nu vreau sa mai aud de mecanica moto, ca vars. Totodata cei ce doresc parbrize homemade sa-si prezinte doleantele pe PM pt cele 4 buc pe care le-am facut in weekend. Cum nu a venit nimeni sa ma ajute pretul este 150 roni/buc. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

miercuri 8 aprilie e bine?

Daca ajungi pana atunci in Bucuresti, cu siguranta! :)

 

Daca vremea este cat de cat OK vin si eu la Arc miercuri. In cursul saptamanii iarasi daca vremea este bunicica, m-as baga la o plimbare de proba ca am multe de verificat in mers ( suspensia fata, parbrizul, ungatorul de lant). Anunt pe aceasta cale ca sezonul pregatirilor de iarna s-a incheiat pt mine si nici nu vreau sa mai aud de mecanica moto, ca vars. Totodata cei ce doresc parbrize homemade sa-si prezinte doleantele pe PM pt cele 4 buc pe care le-am facut in weekend. Cum nu a venit nimeni sa ma ajute pretul este 150 roni/buc. :D

Pai in principiu vin si eu miercuri, daca temperatura e peste 0 grade!

N-a venit nimeni la atelierul de parbrize sambata? Eu as fi venit, dar am avut de umblat prin oras cu motorul si eram prea inghetat.

As proba totusi un parbriz, sa vad daca e vreo diferenta fata de al meu. :D

Sunt disponibil la o plimbare de proba in timpul saptamanii, eu trebuie sa-mi probez casca cea noua! :)

Cine are chef de plimbare, sunati la 0722.576.590 - Andrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ajungi pana atunci in Bucuresti, cu siguranta! :)

 

 

Pai in principiu vin si eu miercuri, daca temperatura e peste 0 grade!

N-a venit nimeni la atelierul de parbrize sambata? Eu as fi venit, dar am avut de umblat prin oras cu motorul si eram prea inghetat.

As proba totusi un parbriz, sa vad daca e vreo diferenta fata de al meu. :D

Sunt disponibil la o plimbare de proba in timpul saptamanii, eu trebuie sa-mi probez casca cea noua! :D

Cine are chef de plimbare, sunati la 0722.576.590 - Andrei.

Uite o ideie legat de proba. Am un parbriz care este bun ca forma, dar are niste defecte optice in el, deci nu este perfect si putem sa-l folosim de proba.Eu am facut un drum cu el si mi-am facut o parere. Daca mai vrea cineva sa-l incerce sa vina la mine sa-l puna pe motor si sa-l tina cateva zile de proba si dupa aceea poate sa-l ia altcineva pt acelasi lucru. Cu ocazia asta pot afla si parerea voastre, ca eu, ca orice parinte obiectiv, cred ca copilul meu este cel mai destept si frumos :) Tel meu 0722646373.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da asta este de 1000 si arata ca porcul. Cel putin cutiile din fata zici ca sant rezervoare de WC vopsite negru. Sincer nu m-as urca pe asa un motor. Si ce dracu sa bagi in atatea cutii? Noi am plecat doi pt 2 saptamani si in topcase, tankbag si cutiile laterale de 42L a intrat totul lejer. Haine pt 10 zile, cort, saltele, costume de ploaie si mancarea pt 2 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...