Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

eu vreau poze detaliate si generale cu gentile.

si cu sistemul de prindere.

sunt interesat de rezultat.

 

Da, corect! Am uitat si eu sa te intreb de sistemul de prindere dar si de top-case. Ca sa fie imaginea completa, am nevoie de laterale si topcase (la o adica il pot folosi si pe cel care de la GIVI de 52l pe care-l am acum, dar parca ar fi mai frumos sa fie toate trei din aluminiu) impreuna cu sistemul de prindere.

Silviu (aka Licuriciul) si-a achizitionat cutiile (inclusiv topcase) de la Heavy Duties din Cluj. Nu le-am vazut "live" desi Silviu sta la un bloc distanta de mine, dar in poze arata ok. Poate nu sunt cele mai estetice din cate am vazut dar pe mine ma intereseaza mai mult partea practica. Mobra cu ele incarcate s-a comportat foarte bine. Silviu a ridicat-o peste 150 km/h si nu a intrat in voblaj. Oricum, daca timpul iti permite si ai chef, poti avea o buna piata de desfacere. In afara de cei de la Cluj si cativa pasionati de bricolare, nu prea exista fabricanti de coburi de aluminiu. Ori nu i-am gasit eu inca, desi caut de cateva luni bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai fain ar fi ca sistemul de prindere sa fie in genul celui de la touratech, adica sa poata fi dat jos usor astfel incat sa nu ramana pe motor decat bucati mici de la sistemul de prindere (quick lock parca ii zice). deci daca nu folosesti coburii sa nu ai rama de metal pe motor tot timpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai fain ar fi ca sistemul de prindere sa fie in genul celui de la touratech, adica sa poata fi dat jos usor astfel incat sa nu ramana pe motor decat bucati mici de la sistemul de prindere (quick lock parca ii zice). deci daca nu folosesti coburii sa nu ai rama de metal pe motor tot timpul.

 

Din experienta (din pacate) cred ca e mai bina sa ramana sistemul de prindere pe mobra. I-a salvat piciorul Ioanei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta (din pacate) cred ca e mai bina sa ramana sistemul de prindere pe mobra. I-a salvat piciorul Ioanei.

Initial si pe mine ma deranja ideia de a pastra fiarele de prindere, pe motor, cand nu foloseam cutiile, dar le-am facut destul de subtiri si mai ales vopsite negru mat, nu ieseau in evidenta si nu m-au deranjat deloc.

Mesaj completat

Si cateva poze pt inspiratie. Chiar asa, relativ complicat, sistemul meu de agatat cutiile, daca chiar deranjaza, se pot demonta integral din 6 suruburi M8 in cateva minute.

post-8769-1291708502_thumb.jpg

post-8769-1291708550_thumb.jpg

post-8769-1291708591_thumb.jpg

post-8769-1291708655_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa incerc sa termin macar o geanta zilele astea.Modelul facut de mine este copiat dupa original ca si forma si dimensiune.Balamale si sistemele de ancorare etc etc de pe genti vor fi exact ca si originalele atasez poze informative,balamalele nu stiu inca nu mam hotarat sa vad ce gasesc prin magazine.In cea ce priveste sistemul de prindere la partea de jos a genti voi folosi sistemul de autostrangere a cadrului de pe motor un sistem simplu dar garantat iar la partea de sus surub mecanic in interior tip fluture pt acces rapid.Chiar si touratech are model identic.Pt mine conteaza 70%rezistenta 30%aspect.Si pt siguranta ...am aparat de sudura wig o sa dau citeva puncte de sudura intre nituri.Bineinteles fac si topcase-ul identic.Dar saptamana asta pina la finish sper sa am timp sa ma ocup de ele si sa fac poze.Momentan sunt putin ocupat cu obtirea dublei cetateni,dar voi termina sigur saptamana asta o geanta

 

Mesaj completat

mai exact asta este sistemul care il voi folosi la mine

post-57784-1291712799_thumb.jpg

post-57784-1291712805_thumb.jpg

post-57784-1291714019_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt abonat la tine. Astept cu interes sa vad produsul final. Vezi doar sa nu fie shtantzate BMW (ca in poza din mijloc) ca ajungem ciuca mistourilor pe forumurile bmw-istilor. :) Sunt niste lupte de orgolii aprige - posesori bmw vs world

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

relax nu apare pt am colegi cu bmw gs1200 si se plang tot timpul iar cei care fac africa umbla cu modulul de reset la ei.E exact ca si windows tre sa dai reset :)plus ca atunci cind o cumperi nu cumperi o mobra mai buna ci platesti brand-ul.Iar eu nu sunt suficient de bogat sa imi permit sa platesc un brand.Dupa parerea mea japonezii sunt cu 15 ani inaintea europenilor in auto moto asa ca......nu se justifica acel brand.Ca si test sigur am fost la salon la mazda sa ochesc o mazda6.Am intrebat ce exista in plus fata de ce e pe lista ca si extra.Raspuns nimicitor

NIMIC doar sistem audio 8+1 si genti pe 19 restul tot e standard.Am luat lista si am trimis mail la bmw am cerut aceasi clasa de masina dar cu toate dotarile stok ale mazdei.Raspunsul a venit dupa 26 de zile.Se poate dar dureaza 9 LUNI!!!!!!!!!!! si 4 din dotarile mazdei nu se pot pt bmw nu are asa ceva:)) funny.Nu sunt contra lor sunt fiabile atit moto cit si auto tin mult n general dar nu vreau sa dau bani pe NUME dau bani pe mobra.Parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

relax nu apare pt am colegi cu bmw gs1200 si se plang tot timpul iar cei care fac africa umbla cu modulul de reset la ei.E exact ca si windows tre sa dai reset :)plus ca atunci cind o cumperi nu cumperi o mobra mai buna ci platesti brand-ul.Iar eu nu sunt suficient de bogat sa imi permit sa platesc un brand.Dupa parerea mea japonezii sunt cu 15 ani inaintea europenilor in auto moto asa ca......nu se justifica acel brand.Ca si test sigur am fost la salon la mazda sa ochesc o mazda6.Am intrebat ce exista in plus fata de ce e pe lista ca si extra.Raspuns nimicitor

NIMIC doar sistem audio 8+1 si genti pe 19 restul tot e standard.Am luat lista si am trimis mail la bmw am cerut aceasi clasa de masina dar cu toate dotarile stok ale mazdei.Raspunsul a venit dupa 26 de zile.Se poate dar dureaza 9 LUNI!!!!!!!!!!! si 4 din dotarile mazdei nu se pot pt bmw nu are asa ceva:)) funny.Nu sunt contra lor sunt fiabile atit moto cit si auto tin mult n general dar nu vreau sa dau bani pe NUME dau bani pe mobra.Parerea mea

 

Q.E.D :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

relax nu apare pt am colegi cu bmw gs1200 si se plang tot timpul iar cei care fac africa umbla cu modulul de reset la ei.E exact ca si windows tre sa dai reset :)plus ca atunci cind o cumperi nu cumperi o mobra mai buna ci platesti brand-ul.Iar eu nu sunt suficient de bogat sa imi permit sa platesc un brand.Dupa parerea mea japonezii sunt cu 15 ani inaintea europenilor in auto moto asa ca......nu se justifica acel brand.Ca si test sigur am fost la salon la mazda sa ochesc o mazda6.Am intrebat ce exista in plus fata de ce e pe lista ca si extra.Raspuns nimicitor

NIMIC doar sistem audio 8+1 si genti pe 19 restul tot e standard.Am luat lista si am trimis mail la bmw am cerut aceasi clasa de masina dar cu toate dotarile stok ale mazdei.Raspunsul a venit dupa 26 de zile.Se poate dar dureaza 9 LUNI!!!!!!!!!!! si 4 din dotarile mazdei nu se pot pt bmw nu are asa ceva:)) funny.Nu sunt contra lor sunt fiabile atit moto cit si auto tin mult n general dar nu vreau sa dau bani pe NUME dau bani pe mobra.Parerea mea

Lasa-l dracu de BMW-ul ca daca afla bmw-istii, tabara pe noi si am pus-o. La ei, daca nu lauzi mereu fierul lor si nu-l ridici in slavi, cica-l injuri. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt abonat la tine. Astept cu interes sa vad produsul final. Vezi doar sa nu fie shtantzate BMW (ca in poza din mijloc) ca ajungem ciuca mistourilor pe forumurile bmw-istilor. :) Sunt niste lupte de orgolii aprige - posesori bmw vs world

 

daca nu e cu suparare, ma bag si eu cu doua genti laterale pe lista nescrisa inca.... :D

 

Astept cu interes produsul finit si cu siguranta ca vor fi destul de multi doritori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu sunt carcotas: pentru top case as da urmatorul sfat: sa incerci sa faci niste prinderi care sa poata fi prinse de placa de la GIVI sau daca nu sa nu interferze cu ea. stiu ca sunt destul de multi care folosesc topcvase givi. si pentru oras eu optez pentru aia ca e mare (a mea are 52 L) si nu vreau sa folosesc sidecase-urile in oras ca ma face "masina", iar cand e de mers la drum sa pun topcase-ul de aluminiu ci sidecase-urile de aluminiu (asta pentru ca nu se potrivesc una cu alta si arata ca dracu cu plastic rotunjit vs. aluminiu in colturi).

cred ca deja am sarit calul cu cerinte :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa deodata nu am sa pot sa va fac la toti cite un set la saptamana doua e ok nu?

da fac la toti nu e o problema.V-am zis materiale sa fie in rest........Sincer sa fiu o sa prefer sa le fac si sa vi le dau fara rinderi

fiecare si le prinde cum doreste.Isi poate alege singur sistemul etc etc.Pina vineri sambata primiti poze detailate cu o geanta.Ma bucur ca va plac

poate chiar ar merita sa le fac in serie da asta doar dupa un test k lumea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa deodata nu am sa pot sa va fac la toti cite un set la saptamana doua e ok nu?

da fac la toti nu e o problema.V-am zis materiale sa fie in rest........Sincer sa fiu o sa prefer sa le fac si sa vi le dau fara rinderi

fiecare si le prinde cum doreste.Isi poate alege singur sistemul etc etc.Pina vineri sambata primiti poze detailate cu o geanta.Ma bucur ca va plac

poate chiar ar merita sa le fac in serie da asta doar dupa un test k lumea

 

Vezi, exista foarte multi doritori. In schimb eu am nevoie si de suporti laterali pentru ca nu am deloc pe mobra. Asa cum a zis Vrajitoru, in oras o sa merg cu topcase-ul Givi, iar la drum mai lung o sa pun cutiile de aluminiu. Ideal ar fi ca topcase-ul de aluminiu sa aiba prinderi pentru placa givi si subscriu si acestei idei. Acum, si in caruta si-n telegutza e mai greu, dar apelam la priceperea si marinimia ta sa le faci. Fac(em) cinste si nu raman(em) dator(i) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa deodata nu am sa pot sa va fac la toti cite un set la saptamana doua e ok nu?

da fac la toti nu e o problema.V-am zis materiale sa fie in rest........Sincer sa fiu o sa prefer sa le fac si sa vi le dau fara rinderi

fiecare si le prinde cum doreste.Isi poate alege singur sistemul etc etc.Pina vineri sambata primiti poze detailate cu o geanta.Ma bucur ca va plac

poate chiar ar merita sa le fac in serie da asta doar dupa un test k lumea

 

Vezi, exista foarte multi doritori. In schimb eu am nevoie si de suporti laterali pentru ca nu am deloc pe mobra. Asa cum a zis Vrajitoru, in oras o sa merg cu topcase-ul Givi, iar la drum mai lung o sa pun cutiile de aluminiu. Ideal ar fi ca topcase-ul de aluminiu sa aiba prinderi pentru placa givi si subscriu si acestei idei. Acum, si in caruta si-n telegutza e mai greu, dar apelam la priceperea si marinimia ta sa le faci. Fac(em) cinste si nu raman(em) dator(i) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa deodata nu am sa pot sa va fac la toti cite un set la saptamana doua e ok nu?

da fac la toti nu e o problema.V-am zis materiale sa fie in rest........Sincer sa fiu o sa prefer sa le fac si sa vi le dau fara rinderi

fiecare si le prinde cum doreste.Isi poate alege singur sistemul etc etc.Pina vineri sambata primiti poze detailate cu o geanta.Ma bucur ca va plac

poate chiar ar merita sa le fac in serie da asta doar dupa un test k lumea

iarna e lunga.

si daca ai v-strom atunci fa-ne si prinderi (te rog frumos)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa deodata nu am sa pot sa va fac la toti cite un set la saptamana doua e ok nu?

da fac la toti nu e o problema.V-am zis materiale sa fie in rest........Sincer sa fiu o sa prefer sa le fac si sa vi le dau fara rinderi

fiecare si le prinde cum doreste.Isi poate alege singur sistemul etc etc.Pina vineri sambata primiti poze detailate cu o geanta.Ma bucur ca va plac

poate chiar ar merita sa le fac in serie da asta doar dupa un test k lumea

iarna e lunga.

si daca ai v-strom atunci fa-ne si prinderi (te rog frumos)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa deodata nu am sa pot sa va fac la toti cite un set la saptamana doua e ok nu?

da fac la toti nu e o problema.V-am zis materiale sa fie in rest........Sincer sa fiu o sa prefer sa le fac si sa vi le dau fara rinderi

fiecare si le prinde cum doreste.Isi poate alege singur sistemul etc etc.Pina vineri sambata primiti poze detailate cu o geanta.Ma bucur ca va plac

poate chiar ar merita sa le fac in serie da asta doar dupa un test k lumea

 

iarna e lunga.

si daca ai v-strom atunci fa-ne si prinderi (te rog frumos)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa deodata nu am sa pot sa va fac la toti cite un set la saptamana doua e ok nu?

da fac la toti nu e o problema.V-am zis materiale sa fie in rest........Sincer sa fiu o sa prefer sa le fac si sa vi le dau fara rinderi

fiecare si le prinde cum doreste.Isi poate alege singur sistemul etc etc.Pina vineri sambata primiti poze detailate cu o geanta.Ma bucur ca va plac

poate chiar ar merita sa le fac in serie da asta doar dupa un test k lumea

 

iarna e lunga.

si daca ai v-strom atunci fa-ne si prinderi (te rog frumos)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai are cineva cunostinta despre tipul si motocicletele V-Strom de la Rm. Valcea? Am vazut motociclete frumoase la preturi bune si.... putini km.

Am vorbit cu cineva care a cumparat deja si e foarte multumit. Alte opinii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai are cineva cunostinta despre tipul si motocicletele V-Strom de la Rm. Valcea? Am vazut motociclete frumoase la preturi bune si.... putini km.

Am vorbit cu cineva care a cumparat deja si e foarte multumit. Alte opinii?

 

Da, suntem cativa care ne-am luat mobrele de la Rm. Valcea. Pe tip il cheama Catalin si e ok. Doar ca el este comerciant si mai putin un fin cunoscator al motociclismului. Motocicletele i le procura cineva din Italia (in general din zona Napoli) si el se pare ca are doar o firma de trasport care le aduce aici. A realizat ca Vstromul se vinde bine la noi si s-a orientat aproape exclusiv pe acest model, desi am vazut ca ar avea din cand in cand si Varadero si Transalp. Nu vorbeste mult, nu incearca sa te imbarlige cum ca a dat norocul peste tine, doar ca exista un numitor comun ciudat: toate mobrele lui au intre 18.000 si 24.000 km desi sunt modele K4-K6. Acum imi este greu sa cred, vb lui Fabio, ca in 4-6 ani doar atatia km sa aiba la un model pe care ti-l cumperi pentru ture lungi. Pentru ca atunci nu stiam prea multe in achizitionarea unei mobre SH, l-am rugat pe Fabio sa ma insoteasca si sa ma sfatuiasca. Erau 3 mobre in garajul lui: un miar si doua 650. Fabio le-a bibilit, le-a mirosit, a dat o tura cu toate si in final m-a sfatuit sa iau mobra pe care o am si azi. Vezi doar ca desi spune ca sunt inmatriculate, nu sunt! Dar iti poate scoate autorizatie si nr provizoriu sau o duci pe roti acasa sau poti veni tu cu duba. La RAR nu au fost probleme, nu era furata ca i-am rugat sa o verifice si ptr asta. Per total eu am fost multumit de el. Amabil, dragut - o relatie ok. Eu am vb cu el in urma cu vreo 4 luni cand un amic m-a rugat sa-i dau nr de telefon (l-am sunat si eu sa vad daca nu are niste coburi suplimentare de vanzare). Din vorba in vorba mi-a spus ca sunt 6 pe lista de asteptare si legatura lui din Italia nu i-a gasit decat 3. Asa ca ai grija cu ce are la vanzare. Daca stii la ce sa te uiti la o mobra SH, e ok, daca nu, te sfatuiesc sa apelezi la cineva care o poate face ptr tine. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...