Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

ok, o sa continui sa urmaresc prin magazine, si daca gasesc ceva ce pare bun scriu aici sa stiti si voi.

 

 

in alta ordine de idei, tare imi doresc sa fac o drumetie in afara, si asta este in momentul de fata varianta dorita:

 

http://goo.gl/maps/1rDKP

 

600 1: Buc - Belgrad
400 2: Belgrad - Zagreb
370 3: Zagreb - Venetia
0 4: Venetia
330 5: Venetia - Bormio
340 6: Bormio - Gaschurn (via Stelvio, Fluela, Hahntennjoch)
0 7: Gaschurn
220 8: Gaschurn - Innsbruck (via Silvrettastrasse)
480 9: Innsbruck - Vienna
0 10: Vienna
520 11: Vienna - Arad
600 12: Arad - Bucuresti

4000km

 

cine a facut ceva de genul asta prin aceste trasee, va rog sa imi spuneti daca sunt alese bine rutele si locurile de inoptat. orice sfat legat de cazare (cel mai probabil camping cort datorita costului), aprovizionare (combustibil, alimente), vizitat etc bun este bine venit.

 

oricine vrea sa se alature sa dea un semn

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, o sa continui sa urmaresc prin magazine, si daca gasesc ceva ce pare bun scriu aici sa stiti si voi.

 

 

in alta ordine de idei, tare imi doresc sa fac o drumetie in afara, si asta este in momentul de fata varianta dorita:

 

http://goo.gl/maps/1rDKP

 

600 1: Buc - Belgrad

400 2: Belgrad - Zagreb

370 3: Zagreb - Venetia

0 4: Venetia

330 5: Venetia - Bormio

340 6: Bormio - Gaschurn (via Stelvio, Fluela, Hahntennjoch)

0 7: Gaschurn

220 8: Gaschurn - Innsbruck (via Silvrettastrasse)

480 9: Innsbruck - Vienna

0 10: Vienna

520 11: Vienna - Arad

600 12: Arad - Bucuresti

 

4000km

 

 

cine a facut ceva de genul asta prin aceste trasee, va rog sa imi spuneti daca sunt alese bine rutele si locurile de inoptat. orice sfat legat de cazare (cel mai probabil camping cort datorita costului), aprovizionare (combustibil, alimente), vizitat etc bun este bine venit.

 

oricine vrea sa se alature sa dea un semn

si eu fac aproximativ acelasi traseu undeva la sfarsitul lui iulie inceputul lui august mai putin venetia si un pic mai incolo de stelvio,inca sunt in documentare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, o sa continui sa urmaresc prin magazine, si daca gasesc ceva ce pare bun scriu aici sa stiti si voi.

 

 

in alta ordine de idei, tare imi doresc sa fac o drumetie in afara, si asta este in momentul de fata varianta dorita:

 

http://goo.gl/maps/1rDKP

 

600 1: Buc - Belgrad

400 2: Belgrad - Zagreb

370 3: Zagreb - Venetia

0 4: Venetia

330 5: Venetia - Bormio

340 6: Bormio - Gaschurn (via Stelvio, Fluela, Hahntennjoch)

0 7: Gaschurn

220 8: Gaschurn - Innsbruck (via Silvrettastrasse)

480 9: Innsbruck - Vienna

0 10: Vienna

520 11: Vienna - Arad

600 12: Arad - Bucuresti

 

4000km

 

 

cine a facut ceva de genul asta prin aceste trasee, va rog sa imi spuneti daca sunt alese bine rutele si locurile de inoptat. orice sfat legat de cazare (cel mai probabil camping cort datorita costului), aprovizionare (combustibil, alimente), vizitat etc bun este bine venit.

 

oricine vrea sa se alature sa dea un semn

 

Salut,

 

Eu am facut traseul asta vara trecuta. Nu intocmai, insa destul de asemanator.

Imi pare rau ca nu-ti pot scrie acum, dar am sa revin zilele astea cu amanunte. Traseul e minunat insa acum as schimba cate ceva daca l-as face din nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, o sa continui sa urmaresc prin magazine, si daca gasesc ceva ce pare bun scriu aici sa stiti si voi.

 

 

in alta ordine de idei, tare imi doresc sa fac o drumetie in afara, si asta este in momentul de fata varianta dorita:

 

http://goo.gl/maps/1rDKP

 

600 1: Buc - Belgrad

400 2: Belgrad - Zagreb

370 3: Zagreb - Venetia

0 4: Venetia

330 5: Venetia - Bormio

340 6: Bormio - Gaschurn (via Stelvio, Fluela, Hahntennjoch)

0 7: Gaschurn

220 8: Gaschurn - Innsbruck (via Silvrettastrasse)

480 9: Innsbruck - Vienna

0 10: Vienna

520 11: Vienna - Arad

600 12: Arad - Bucuresti

 

4000km

 

 

cine a facut ceva de genul asta prin aceste trasee, va rog sa imi spuneti daca sunt alese bine rutele si locurile de inoptat. orice sfat legat de cazare (cel mai probabil camping cort datorita costului), aprovizionare (combustibil, alimente), vizitat etc bun este bine venit.

 

oricine vrea sa se alature sa dea un semn

 

Salutari,

 

Nu stiu exact ce anume ti-ai propus sa vizitezi, ce anume iti place sa vizitezi, si cat timp/bani ai la dispozitie. Ca si parere personala, fara intentia de a te descuraja (pentru ca de fapt orice plimbare cu V-strom e o placere :)), as recomanda urmatoarele:

- cred ca pt a vizita Venetia, as merge cu avionul intr-un weekend prelungit 3-4 zile, poate gasesti o oferta ok la wizzair;

- cu moto sunt multi km, si mi-e teama ca treci in fuga pe langa multe locuri frumoase: Muntenegru - Durmitor National Park, Croatia - Plitvice, Slovenia - zona lacului Bled, pestera Postojna, Italia - lacul Garda. Astea sunt doar cateva locuri, unele le-am vizitat deja, altele sunt inca pe todo list. By the way, in 2008 am atipit pt cateva secunde la ghidon pe autostrada dintre Belgrad si Zagreb, nu credeam ca e posibil asa ceva, o luasem usor spre dreapta si m-am trezit de la soarele reflectat de marcajul benzii de urgenta, anyway, segment de drum plictisitor si hipnotizant, dar mi-a placut centrul capitalei Croatiei :-).

- Cand o sa ajungi pe Silvrettabahn o sa sughiti nasol de tot - voi deveni extrem de invidios, am fost pe acolo la schi, evident era iarna deci eram cu masina si am zis ca drumul ala trebe facut neaparat pe 2 roti. Poate-ti faci timp sa treci pe la Mieders (

) - am inteles ca ar fi cel mai mare alpine coaster, din Europa, sau ceva de genu'. Pe urma, vezi daca nu poti include in traseul tau si Grossglockner (http://www.grossglockner.at/).

- Am vazut pe harta ca treci putin si prin Elvetia, cred ca in zona aia, Davos, Arosa, St. Moritz, is o groaza de drumuri alpine, sa te dai cu moto pana te saturi. In principiu Elvetia e o tara fff scumpa, preturi mari la cazare, vigneta nu o poti lua decat pe 1 an calendaristic, am inteles ca e obligatorie si pt moto, costa 40CHF, din cate stiu nu ti-o trebe decat pe drumuri expres si autostrada, dar pe un amic nu l-au lasat sa treaca din Italia in Elvetia fara sa cumpere vigneta.

 

Cu putin noroc, vara asta ajung si eu pe Grossglockner si Garda. Despre Italia stiu prea putin, are cineva recomandari despre Garda (camping, cazare, etc), si conditiile de circulatie (taxe de drum, vigneta) in Italia?

 

In ce perioada ti-ai propus sa faci tura?

 

Spor la planificat si succes!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti careva GPS Garmin Zumo 450 sau 550 prin bucuresti?

cred ca mi s-a stricat suportul si nu se mai incarca . asa dori sa pun GPS-ul meu pe un alt adaptor sa pot proba daca e din cauza GPS-ului sau e de vina suportul. am masurat cablul dar din cei 4 pini am vazut ca doar 2 fire sunt folosite , desi in suport mufa are toate cele 4 fire . deci poate si de la cablu/mufa sa am problema asta

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ bibix2:

multumesc pt hint-uri

o sa tin cont de locatiile recomandate de tine

 

@nyky:

plecarea o sa fie intre 12-14 Iunie

momentan sunt doar eu si tovarasul meu TDM-ist

 

@danielDRG:

ok, astept detalii

 

planul inca e in dezvoltare...

 

(precizez ca vreau sa si vizitez, cu ochiul si piciorul, nu imi doresc doar sa ard kilometrii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti careva GPS Garmin Zumo 450 sau 550 prin bucuresti?

cred ca mi s-a stricat suportul si nu se mai incarca . asa dori sa pun GPS-ul meu pe un alt adaptor sa pot proba daca e din cauza GPS-ului sau e de vina suportul. am masurat cablul dar din cei 4 pini am vazut ca doar 2 fire sunt folosite , desi in suport mufa are toate cele 4 fire . deci poate si de la cablu/mufa sa am problema asta

.

 

Putin probabil sa fie din cauza gps-ului, mai repede este suportul de vina. Ai lasat suportul in ploaie montat pe ghidon sau ai spalat motocicleta cu jet-ul si suportul montat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, o sa continui sa urmaresc prin magazine, si daca gasesc ceva ce pare bun scriu aici sa stiti si voi.

 

 

in alta ordine de idei, tare imi doresc sa fac o drumetie in afara, si asta este in momentul de fata varianta dorita:

 

http://goo.gl/maps/1rDKP

 

600 1: Buc - Belgrad

400 2: Belgrad - Zagreb

370 3: Zagreb - Venetia

0 4: Venetia

330 5: Venetia - Bormio

340 6: Bormio - Gaschurn (via Stelvio, Fluela, Hahntennjoch)

0 7: Gaschurn

220 8: Gaschurn - Innsbruck (via Silvrettastrasse)

480 9: Innsbruck - Vienna

0 10: Vienna

520 11: Vienna - Arad

600 12: Arad - Bucuresti

 

4000km

 

 

cine a facut ceva de genul asta prin aceste trasee, va rog sa imi spuneti daca sunt alese bine rutele si locurile de inoptat. orice sfat legat de cazare (cel mai probabil camping cort datorita costului), aprovizionare (combustibil, alimente), vizitat etc bun este bine venit.

 

oricine vrea sa se alature sa dea un semn

 

Salutare ! cam jumatate din obiectivele tale le-am facut in 2011 ! O sa fie o tura foarte frumoasa, cu siguranta ! Nu stiu exact care e ruta pe care ai ales-o intre punctele finale ale zilei insa eu sper ca nu vei merge pe autostrada . E plictisitor, obositor ,nu vezi mare lucru, si ai si de plata! Pe de alta parte, e mai rapid si mai scurt , dar cred ca obiectivul este sa vezi cat mai multe locuri frumoase,nu ?

1.Daca ajungi la Zagreb, poti sa te abati ceva km ca sa vezi parcul national de la Plitvice ! vei ramane cu gura cascata mult timp :) . Ideal a fi sa ajungi cel tarziu pe la 15-16 ca sa poti sa vizitezi 2-3 ore ! De acolo poti sa o iei spre coasta, pana la Rijeka si o scurtezi spre Trieste.

2. Din Venetia la Bormio sa mergi neaparat pe malul lacului Garda , apoi Riva del Garda-Tione di Trento-Madonna di Campiglio- treci pasul Gavia (cel mai frumos pe cate am fost)-Santa Caterina di Valfurva-Bormio

3. Din Inssbruck spre Viena ar fi frumos sa treci pasul Grossglockner !

 

Stiu ca timpul e scurt,ai un program,dar astea ar fi recomandarile mele !

 

Ca sa iti faci o idee, eu am tura povestita pe zile, cu poze reprezentative fiecarei zile, aici mai jos, in semnatura ! Daca mai vrei detalii,scrie-mi PM si-ti raspund cu cea mai mare placere !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putin probabil sa fie din cauza gps-ului, mai repede este suportul de vina. Ai lasat suportul in ploaie montat pe ghidon sau ai spalat motocicleta cu jet-ul si suportul montat?

a stat in ploaie ce-i drept dar nu la mine. oricum e facut sa stea in ploaie :). l-am desfacut sa vad daca ii pot face ceva si nu am reusit sa ma prind. aparent convertorul dc-dc de 3.3V nu este alimentat, dar n-am nici cea mai vaga idee daca nu cumva are vreo conditie anume in care sa fie alimentat. ma gandeam ca poate vreunul din semnalele care vin din GPS ii activeaza switch-ul care e in serie cu el...dar e loterie sa ghicesti ce face fiecare pin ce vine din GPS.

deci in continuare am nevoie de un sistem similar pe care sa pot testat o parte din ansamblul meu.

daca nu gasesc , miercuri dimineata trec prin Brasov si il las acolo la reparat dar parca nu as da o gramada de bani sa il repar daca e ceva banal . poate ca cablul de vina...sau poate chiar GPS-ul are ceva si nu-mi mai bat capul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Are careva un manson de ghidon cu tot cu plasticul de care se prinde aparatoarea pentru dl 650? In poza se vad cele 2 piese pe care le-am pierdut azi.

manson = capat de ghidon. am gasit pe net de comandat.

plastic = distantier. nu stiu daca se gasesc separat sau sunt set cu aparatorile de maini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danielDRG:

ok, astept detalii

 

salut,

 

Traseul nostru de anul trecut a fost cam asa:

 

Ploiesti - Timisoara - Szeged - Pecs

Mi-a placut partea sudica a Ungariei, nu e trafic, drumurile sunt bune, peisajul nu e spactaculos dar e placut. Pecs e un oras frumos, asezat pe un mic munte si cumva deasupra lui e o statiune (orfu) foarte frumoasa, unde am dormit prima noapte. Ieftin, bun si frumos.

 

Pecs - Maribor - Ljubljana - Grado(IT)

Bucata asta a fost mai mult autostrada. Ne-am oprit cateva ore in Ljublijana, care e surprinzatoare. A meritat din plin. Drumul trece pe langa Lipitza, ulterior a fost un prieten de-al meu acolo si dupa ce am vazut pozele, regret ca nu ne-am oprit. Restul drumului a fost lung si plictisitor. Am innoptat intr-un camping enorm, pe malul marii, langa Grado. A fost scump pentru un camping (vre-o 20 euro de fes), iar preturile din interior de-a dreptul golanesti. De altfel, daca nu esti bine pus in tema Italia iti va zgudui bugetul din temelii. Totul e scump: benzina, mancarea, cazarea, drumurile...

 

Grado - Venezzia - Verona - Roveretto

Bucata de autostrada pana la Venetia m-a strors de puteri. Se circula infernal. Insa cand am ajuns acolo m-am linistit. Prima impresie e coplesitoare si desi n-am stat decat cateva ore as face-o din nou oricand.

restul drumului e din ce in ce mai lejer si mai placut pe masura ce te apropii de Alpi. Am dormit la o pensiune in Roveretto, intrucat ne cam prindea seara. Scump si aici, 90EURO camera tripla, dar deja intelesesem cum e cu Italia. Vezi ca in jurul pranzului nu gasesti nici un magazin deschis.

 

Roveretto - Mezzolombardo - Ponte di Legno (Via Passo Tonalle) - Bormio (Via Passo di gavia) - Merano (Via Stelvio) - Bolzano - Inssbruck

Portiunea asta e fabuloasa. Pur si simplu nu se poate povesti. Passo di Gavia e cea mai frumoasa trecatoare pe care am mers vreodata, iar Stelvio e urias ,e colosal. Nu e asa dinamic precum Transfagarasanul intrucat acele de par sunt extrem de stranse, nesfarsite si e si destul trafic. Oricum ar fi e magnific. Sa mancati sandvish-ul cu varza si carnati pe care in vinde mosul ala simpatic din varf, e marfa. Coborarea e la fel de tare. Ne-am oprit la un motel langa Innsbruck si am mancat si dormit in sfarsit la preturi omenesti. Austria e mult mai prietenoasa cu portofelul.

 

Innsbruck - Zell am See - Winklern - Malintz - Bad Hofgastein

Asta e partea cu Grossglockner si e incredibila. Cand ajungi in varf simti cu adevarat ca ai realizat cu adevarat ceva pentru sufletul tau. Vezi ca sunt doua puncte de atractie aici: Sanctuarul Motociclistilor si Marele Ghetar, nu cumva sa ratezi ceva. O sa vorbesti singur in casca pe aici fratioare. Pe bucata asta nu-ti mai ramane nimic din faza cu "avem cea mai frumoasa tara" de ne-au mintit astia la scoala.

De la Malnitz la Bad Hofgastein se trece prin munte cu trenul si costa 17 Euro, iar la Bad sunt cam cela mai tari bai din Austria.

 

Am luat aici o pauza de o zi in care n-am vrut sa ne urcam pe motoare. Am stat toata ziua la bai, in apa calda, saune, jacuzzi, masaj, plaja, iar sauna, iar baie. Bateriile la maxim!!

 

Bad Hofgastein - Eben in Pongau - Graz - Szombately - Veszprem - Dunafoldvar

De aici am incercat sa evitam autostrada asa ca am urmat numai drumuri secundare. S-a mers grozav de bine, drumul merge printr-un peisaj austriac minunat, prin localitati mici cu farmec. Am savurat fiecare kilometru.

In Ungaria am vrut sa ocolim Balatonul pe la nord, insa partea asta de tara e urata, arida si teribil de plictisitoare, n-as mai merge pe acolo. Sudul e mult mai frumos. Am gasit in schimb la Dunafoldva un camping fara pretentii, ieftin si curat, pe malul Dunarii. Era si o carciuma buna in apropiere cu specific pescaresc unde am mancat si am baut la preturi ca pe la noi. A fost bine.

 

Restul e eterna poveste cu intoarcerea in Romania...dezamagitor, exasperant...stii tu...dupa ce vezi toate lucrurile alea nu-ti mai pica bine deloc drumul pana acasa.

 

Am incercat sa fiu cat mai succint, dar sper ca am reusit sa surprind esentialul. Poate iti va fi de folos in vreun fel...

Bafta la noroc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu cam pe acolo doar ca am mers Ungaria Austria Lichtenstein Elvetia Italia si pe multe alte coclauri.Intr-adevar ramai mut.Ce departe suntem noi,futui.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

Traseul nostru de anul trecut a fost cam asa:

 

Ploiesti - Timisoara - Szeged - Pecs

Mi-a placut partea sudica a Ungariei, nu e trafic, drumurile sunt bune, peisajul nu e spactaculos dar e placut. Pecs e un oras frumos, asezat pe un mic munte si cumva deasupra lui e o statiune (orfu) foarte frumoasa, unde am dormit prima noapte. Ieftin, bun si frumos.

Eu recomand si mai mult : Szeged -Baja- Pecs -Kaposvar- Nagykanisza , Ungaria autentica , dupa cum a spus si @ DanielDRG : drumuri bune , linistite peisaje pitoresti si altfel vezi lucrurile fata de goana pe autostrada in traversarea Ungariei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

As vrea sa-mi montez un suport de accesorii asemanator cu cel din link: http://www.twistedthrottle.com/sw-motech-vibration-damped-gps-holder-suzuki-dl1000-dl650-v-strom-04-11, stiti cumva vreo solutie mai ieftina?

 

Multam fain,

Editat de bibix2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, domnilor si bine v-am gasit! Sunt proaspat posesor de Vstrom. Este un model de 650 2005 si am trei intrebari pentru inceput.

 

De unde imi pot achizitiona urgent(pana vineri) un crash-bar pentru dansa?

 

Are niste zgarieturi pe carena, respectiv rezervor. Credeti ca se pot masca cu un creion special sau acele produse sunt pur marketing?

 

Are mansoane incalzite iar dreptul imi aluneca pe suport in monetul cand e folosita des acceleratia in oras. Ce ma sfatuiti?

 

Multam fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea!

 

Poate a incercat cineva kit-ul de inaltare TRW/LUCAS rear jack-up kit (http://www.louis.de/_30a4a894e5662aa9870af0bf41f47a3561/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10026300) si ma ajuta si pe mine cu ceva informatii.

 

Am 1.85 m inaltime si cred ca ar fi mai ok pentru picioare daca ar fi putin mai sus spatele V-Stroamei mele (DL650 2006).

 

Stiti cumva cati centimetri se ridica spatele cu acest kit si care sunt schimbarile de comportament al mobrei atat pe sosea cat si off-road?

 

Multumesc,

Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, domnilor si bine v-am gasit! Sunt proaspat posesor de Vstrom. Este un model de 650 2005 si am trei intrebari pentru inceput.

 

De unde imi pot achizitiona urgent(pana vineri) un crash-bar pentru dansa?

 

Are niste zgarieturi pe carena, respectiv rezervor. Credeti ca se pot masca cu un creion special sau acele produse sunt pur marketing?

 

Are mansoane incalzite iar dreptul imi aluneca pe suport in monetul cand e folosita des acceleratia in oras. Ce ma sfatuiti?

 

Multam fain!

Salut,

... si bine ai venit.

pt mansonul care aluneca de la caldura - scoate-l si pune un strat de banda izolatoare din aia neagra eventual usor treci si cu al doilea strat dar mai rar - apoi bagi mansonul la loc - nu o sa mai miste.

vezi la mine in semnatura este un crashbar givi de vanzare - poze cu el sunt tot la mine in semnatura pe topiocul de vanzare moto - e in stare ok.

 

pt posesorii de 650 cu dureri de dos in ture lungi - shaua de 650 nu se compara la comoditate cu saua de dl1000. azi am dat-o jos pe aia de 1000 si am repus-o pe aia de 650. parca stau pe o scandura de lemn ingusta in comparatie cu aia de 1000. daca aveti ocazia sa incercati - faceti-o si o sa va placa.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...