Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

 

Stie cineva daca motorul de SV 650 2001 se potriveste fara modificari pe V-Stromul 650 din 2004?

Aproape deloc.Decat cu modificari majore si greu de realizat.Vezi VSRI.Pe mine ma batea gandul sa transplantez motorul de SV 1000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pe cale sa iau un vstrom,E cineva din arges care are sa pot face o tura cu el sa vad si eu ce si cum. daca vrea sa mi spuna in particular ceva de el sa dea pm.sau 0722318215 si sun eu.

 

CHIAR NU MA AJUTA NIMENI DIN ARGES SA VAD SI EU CUM IMI STA PE UN VSTROM?

 

Salut,

 

Sunt Marian din Pitesti,

 

 

 

Acum am intrat pe forum

 

Daca te mai intereseaza , eu am un DL 650 din 2004.

 

 

Stima,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am si eu o intrebare tehnica :)...si anume la pozitia lantului pe pinionul spate.

 

Am observat cand am curatat lantul ca acesta culca pe pinion pe o parte di anume pe stanga cum te uiti din spatele motocicletei...adica nu sta pe mijlocul dintilor.

 

E o problema acest lucru? De ce nu sta pe mijloc?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri :),

Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sunt Marian din Pitesti,

 

 

 

Acum am intrat pe forum

 

Daca te mai intereseaza , eu am un DL 650 din 2004.

 

 

Stima,

LASA UN NR DE TEL SA VB MAI MULTE. EU 0722318215

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am si eu o intrebare tehnica :)...si anume la pozitia lantului pe pinionul spate.

 

Am observat cand am curatat lantul ca acesta culca pe pinion pe o parte di anume pe stanga cum te uiti din spatele motocicletei...adica nu sta pe mijlocul dintilor.

 

E o problema acest lucru? De ce nu sta pe mijloc?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri :),

Mihai

salut,

lantul are mic joc stanga dreaptea pe foaie. dar foarte mic. daca e mare si face ca lantul sa stea stramb pe foaie ceva nu e in regula, ori foaie prea mica ori lant prea mare ori uzura enorma. daca sta stramb si fortat poate fi roata stransa stramb. e de verificat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

lantul are mic joc stanga dreaptea pe foaie. dar foarte mic. daca e mare si face ca lantul sa stea stramb pe foaie ceva nu e in regula, ori foaie prea mica ori lant prea mare ori uzura enorma. daca sta stramb si fortat poate fi roata stransa stramb. e de verificat.

salut,

nu pot sa zic ca lantul sta stramb pe foaie, dar sigur sta pe o parte nu pe mijloc si anume sta pe partea stanga cum te uiti din spatele motocicletei. roata e stransa ok conform cu gradatiile.

ca sa stea lantul pe mijloc ar trebui sa strang roata astfel incat sa nu fie egala distanta fata de gradatii ceea ce nu cred ca e ok.

 

lantul si foaia sunt marimi standard si nu sunt uzate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc BigBoy pt drumetie.

Cei care vor sa isi testeze abilitatile de off cu Stroama, mai ales cu ABS, poftiti pe pasul Predelut.

Panica mare in timpul. Dupa fericire si mai mare si sentiment de uau sunt nevatamat si eu si Stroama. Da' cica asa evoluezi cel mai bine.

 

 

Incident pe langa Ploiesti, eu si un Passat 6 albastru:

 

Intersectia de dinaite de complexul comercial de la marginea Ploiestiului.

Pe banda 1, eu si un coleg de drum ne apropiam usor de coloana de la stop. In fata noastra un Passat albastru.

Incepem sa semnalizam ca ne bagam pe banda 2. Dau semnal si ma uit in oglinda, nimic, incep sa schimb banda. Intorc capul sa ma asigur, ca deh, scapasem teafar dupa marea incercare, doar nu era sa ma poticnesc la final.

Ma uit inainte, credeam ca sunt pe banda 2, trec pe langa passat si aud poc.

Nu simt nimic, dar opresc sa vad ce s-a intamplat. Puteam sa plec, astia nici nu se uitau la mine (ulterior am aflat ca au crezut ca se deschisese portbagajul).

Vad masina lovita (vezi poza), spoiler spate stanga spart:

 

post-42332-0-94344400-1374961475_thumb.jpg

 

Bre, cred ca eu sunt vinovat. Am RCA. Nu patisem nimic. Aveam si amiabila la mine.

La volan o femeie, inca 2 femei in masina si 2 barbati. Numar de PH, abea au iesit din masina. Poate i-am intimidat cu imaginea de dur imbracat in noroi.

 

 

Mergem la Carrefour la un ghiseu de asigurari sa vedem cum e cu amiabila. Gagica de la ghiseu era pe alta lume, dar macar era draguta si a ramas ca ne vedem la mare peste 2 w-end-uri (daca mai am chef sa ma duc). Si cica i-ar place cu moto. Auzi nebuna, cu unu care ciocneste masini.

Sun pe cineva care stia ce si cum, completez alea si gata.

 

 

Ajuga inapoi la Stroama, vad material din spolier in locul asta:

 

post-42332-0-25889400-1374961476_thumb.jpg

 

E ceva iesit in relief, dar f putin si destul de mic. Care erau sansele sa se intample?

Deci clar, eu sunt vinovat.

Dar cum chilu' meu de nu am lovit cu altceva, ceva mai proeminent, gen ghidon, crash fata, genunchi etc

Eh, un caz aparte, cum se intampla mie (indoit jug inferior la scapare de loc, cazut in pasaj la schimbarea benzii, stat la stop in Buc cu fosta mobra si mi-a intrat in roata fata o baba care s-a bagat pe contrasens etc)

 

 

Acest evinemt m-a facut sa reflectez asupra vietii, si mi-am dat seama de 2 lucruri:

- (dupa 2 ani de dezbateri si pe acest forum) e ceva deosebit cu culoarea albastru

- sunt un tip "special", si am parte de evenimente "speciale"

De azi gata cu aceste exemple de asa nu, s-a spart ghinionul (transfigurat simbolic in spoiler), urmeaza doar exemple de asa da.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un tps/stps de vanzare. Se poate proba inainte de cumparare. E cel original din fabrica (2010).Eu l-am avut pe motor si am crezut ca e stricat si am luat altul nou. Problema pana la urma nu a fost de acolo asa ca nici tps nu era stricat. Este pentru modele dupa ak7. v-am pus si poza.

Pretul este de 100 de lei

0766663837 Cosmin



Multumesc BigBoy pt drumetie.

Cei care vor sa isi testeze abilitatile de off cu Stroama, mai ales cu ABS, poftiti pe pasul Predelut.

Panica mare in timpul. Dupa fericire si mai mare si sentiment de uau sunt nevatamat si eu si Stroama. Da' cica asa evoluezi cel mai bine.

 

 

Incident pe langa Ploiesti, eu si un Passat 6 albastru:

 

Intersectia de dinaite de complexul comercial de la marginea Ploiestiului.

Pe banda 1, eu si un coleg de drum ne apropiam usor de coloana de la stop. In fata noastra un Passat albastru.

Incepem sa semnalizam ca ne bagam pe banda 2. Dau semnal si ma uit in oglinda, nimic, incep sa schimb banda. Intorc capul sa ma asigur, ca deh, scapasem teafar dupa marea incercare, doar nu era sa ma poticnesc la final.

Ma uit inainte, credeam ca sunt pe banda 2, trec pe langa passat si aud poc.

Nu simt nimic, dar opresc sa vad ce s-a intamplat. Puteam sa plec, astia nici nu se uitau la mine (ulterior am aflat ca au crezut ca se deschisese portbagajul).

Vad masina lovita (vezi poza), spoiler spate stanga spart:

 

attachicon.gifpassat_strom.JPG

 

Bre, cred ca eu sunt vinovat. Am RCA. Nu patisem nimic. Aveam si amiabila la mine.

La volan o femeie, inca 2 femei in masina si 2 barbati. Numar de PH, abea au iesit din masina. Poate i-am intimidat cu imaginea de dur imbracat in noroi.

 

 

Mergem la Carrefour la un ghiseu de asigurari sa vedem cum e cu amiabila. Gagica de la ghiseu era pe alta lume, dar macar era draguta si a ramas ca ne vedem la mare peste 2 w-end-uri (daca mai am chef sa ma duc). Si cica i-ar place cu moto. Auzi nebuna, cu unu care ciocneste masini.

Sun pe cineva care stia ce si cum, completez alea si gata.

 

 

Ajuga inapoi la Stroama, vad material din spolier in locul asta:

 

attachicon.gifstrom_passat.JPG

 

E ceva iesit in relief, dar f putin si destul de mic. Care erau sansele sa se intample?

Deci clar, eu sunt vinovat.

Dar cum chilu' meu de nu am lovit cu altceva, ceva mai proeminent, gen ghidon, crash fata, genunchi etc

Eh, un caz aparte, cum se intampla mie (indoit jug inferior la scapare de loc, cazut in pasaj la schimbarea benzii, stat la stop in Buc cu fosta mobra si mi-a intrat in roata fata o baba care s-a bagat pe contrasens etc)

 

 

Acest evinemt m-a facut sa reflectez asupra vietii, si mi-am dat seama de 2 lucruri:

- (dupa 2 ani de dezbateri si pe acest forum) e ceva deosebit cu culoarea albastru

- sunt un tip "special", si am parte de evenimente "speciale"

De azi gata cu aceste exemple de asa nu, s-a spart ghinionul (transfigurat simbolic in spoiler), urmeaza doar exemple de asa da.

sa inteleg ca e drumul nasol dupa valea doftanei? vreau mai multe explicatii ca era un traseu pe care vroiam sa il fac

post-5888-0-07601800-1374963647_thumb.jpg

post-5888-0-21669100-1374963668_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@siu long: Imi pare rau ce ai incheiat excursia la ghisseul de asigurari dar, dupa cum ai zis si tu, toata faza aia a fost o gluma.

Doamne ajuta sa fie fost ala tot ghinionul tau pe anul asta!

 

Excursia a fost una foarte frumoasa, cu oameni de calitate carora le multumesc pentru participare!

 

@butrosica: Pana in Valea Doftanei drumul este ok. Noi am continuat drumul spre sacele. Este un drum forestier care, cel putin mie, iti testeaza abilitatea de a controla capra. Probabil o sa mai merg pe drumul asta si in viitor. Il recomand, echivaleaza lejer cu un antrenament la sala :peace:

Editat de big_boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

sa inteleg ca e drumul nasol dupa valea doftanei? vreau mai multe explicatii ca era un traseu pe care vroiam sa il fac

 

Drumul e pietruit si ok in mare, doar o portiune mai dificila de 3-4 km la urcarea in pasul Predelus si coborarea pe partea cealalta; la urcare sunt sleauri, la coborare e o portiune de pamant. Cateva sfaturi:

 

- nu merge singur, minim 2 preferabil 3

- nu merge daca a plouat recent, sunt cateva portiuni pe care nu le vei putea negocia

- la un moment dat ajungi intr-o poiana cu o exploatare de lemn si drumul pare a continua in stanga. Gresit asa cum am aflat pe pielea mea! Drumul de fapt e ascuns dupa copaci si continua inainte si dreapta imediat.

 

Acest evinemt m-a facut sa reflectez asupra vietii, si mi-am dat seama de 2 lucruri:

- (dupa 2 ani de dezbateri si pe acest forum) e ceva deosebit cu culoarea albastru

- sunt un tip "special", si am parte de evenimente "speciale"

De azi gata cu aceste exemple de asa nu, s-a spart ghinionul (transfigurat simbolic in spoiler), urmeaza doar exemple de asa da.

 

Sunteti de belea, accident prone cum zice englezu :)) Trebuia sa vii cu mine si Adrian, de aia evitam DN1 si alte locuri aglomerate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai poate as fi venit, dar eram deja prea mult in urma voastra

resubliniez: poate pana acum am fost prone, de acum inainte se schimba si sunt prone la bune ;)

 

f bune sfaturile, inca 2:

- strange bine toate suruburile, in urma zgaltaielilor am pierdut 2 de la suportul gps

- pe zonele de urcat/coborat unde e si noroi adanc, e mai bine sa treceti cate unul peste zona periculoasa; e chiar nasol sa te opresti in spatele cuiva

 

merita facut drumul, macar odata cat ai Storm, insa probabil o sa injuri pe cel ti-a recomandat; si dupa ce scapi teafar ii vei multumi pt aventura

( eu nu am injurat, dar nu pot spune ca am urat doar de bine cat ma chinuiam prin noroaie :D )

 

 

si in alta ordine de idei:

ati gasit careva solutie pt intretinut masele plastice de pe Strom? am fost la Hornbach si nimic

e chiar bun si md40, dar parca consum cam mult la o operatiune si cred ca ies scump

Editat de siu_long
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si in alta ordine de idei:

ati gasit careva solutie pt intretinut masele plastice de pe Strom? am fost la Hornbach si nimic

e chiar bun si md40, dar parca consum cam mult la o operatiune si cred ca ies scump

ARMOR ALL ORI SE NUMESTE si este fabulos.

http://www.louis.eu/_1014e235811d65565807c103f1d1d64dd7/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10004071

Parca Bogdan Harea mi-a recomandat si intradevar e fabulos.

Am dat si cu wd40 dar diferenta e fff mare. Eu am matuit plasticele la spalatorie cu substantele masii si cand am dat cu armorall am zis ca sunt noi si surprinzator a plouat de vreo 3 ori, am spalat-o de doua ori si tot nu a ajuns ca in starea initiala.

Il recomand cu caldura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

tocmai ce am montat un motor de dl1000 pe sv1000. cateva modificari dar nu imposibile ce se pot face si invers.

Serios?Atunci pentru americani e tipic.Totul le place mare si se pare ca le place sa umfle si micile probleme,afirmand ca tre sa mergi la NASA pentru un transplant moto.Ai facut treaba faina,atunci....Ebine de stiut.Poate mi_o crapa motorul intr_o zi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergem la Carrefour la un ghiseu de asigurari sa vedem cum e cu amiabila. Gagica de la ghiseu era pe alta lume, dar macar era draguta si a ramas ca ne vedem la mare peste 2 w-end-uri (daca mai am chef sa ma duc). Si cica i-ar place cu moto. Auzi nebuna, cu unu care ciocneste masini.

O fi soarta! Asteptam continuarea peste 2 saptamani. Cu poze. Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Weekend-ul asta se baga careva la mare cu cortul? Vama Veche sau mai bine BG, aproape de granita 15-20 km.

in Vama e FolkYou weekendul asta deci o sa fie fain dar aglomerat :D.

daca ma descurc cu banii cred ca ne vedem pe acolo ca eu as vrea sa ma duc de vineri dimineata :D. tot la cort dar in camping ca e mai ok :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...