Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Multumesc mult de raspunsuri, ma mai gandesc ce fac, am mai gasit de la Vicma oglinzi rotunde (foarte asemanatoare cu ce am pe Transalp) http://www.zenoverland.com/bikebits/vicma-folding-universal-mirror-ktm.html nu sunt frumoase, dar sunt practice, si mult mai ieftine... cred ca am sa comand o pereche din astea pana una alta.

 

Drumuri bune!

Editat de LEXX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Multumesc mult de raspunsuri, ma mai gandesc ce fac, am mai gasit de la Vicma oglinzi rotunde (foarte asemanatoare cu ce am pe Transalp) http://www.zenoverland.com/bikebits/vicma-folding-universal-mirror-ktm.html nu sunt frumoase, dar sunt practice, si mult mai ieftine... cred ca am sa comand o pereche din astea pana una alta.

 

Drumuri bune!

 

Cele din linkul tau (zenoverland) sunt oglinzi de trail si rally-raid. Le pliezi inspre interiorul ghidonului cand mergi pe off si le repui pe pozitie cand iesi in asfalt. Ca sa nu le agati, indoi sau rupe pe off.

Sunt oglinzi universale la Louis, foarte multe forme si preturi mai mult decat ok, nu 80-100 euro setul.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, faptul ca se pot plia, poate fi un plus si daca te versi pe jos dintr-un motiv sau altul, pe de alta parte, m-am gandit ca mai bine maine (azi) dimineata, sa trag o tura sa vad ce gasesc la kronau si mymoto, poate au ceva cat de cat ok pe stoc. Asa am si posibilitatea sa vad cam ce unghi de vizibilitate au in spate, pt ca chestia asta e mai greu de specificat si descris la un produs vandut online. Am vazut ca montajul e destul de simplu si comun, filet metric pe 10mm, si neinversat pe stanga ca la Yamaha, cred ca se potrivesc multe modele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Nu am explicat corect (greseala mea) - cand mergi prin paduri, crengile lovesc constant oglinzile si, intr-un final, le desfileteaza si iti vin peste tine. Daca nu ai nervi si timp de scos trusa de chei, le intepenesti cu mana si la urmatorul rand de crengi repeti scena. Exista si varianta sa dai cu oglinda de o piatra si sa ii spargi sticla (intamplat o singura data la Tenere in 2 sau 3 sezoane de dat), caz in care daca ar fi fost pliata probabil scapa.

Din ce le-am vazut eu - oglinzile pliabile nu sunt nici cele mai robuste, nici nu au bratele cele mai lungi.

Personal nu le vad locul pe Strom, fiindca Stromul nu o sa mearga niciodata acolo unde este nevoie de acele oglinzi (nu o spun cu rautate).

Stromul este o motocicleta superba de sosea care are nevoie de oglinzi robuste, cu suprafata mare si tija lunga.

Gen (asta am eu pe Tenere si sunt f. bune - 10 eu/buc):

https://www.louis.de/en/artikel/universal-mirror/10028038?list=4652941

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de raspunsuri, ma mai gandesc ce fac, am mai gasit de la Vicma oglinzi rotunde (foarte asemanatoare cu ce am pe Transalp) http://www.zenoverland.com/bikebits/vicma-folding-universal-mirror-ktm.html nu sunt frumoase, dar sunt practice, si mult mai ieftine... cred ca am sa comand o pereche din astea pana una alta.

 

Drumuri bune!

Lex, daca vrei oglinzile originale ti le pot da pe ale mele ce le-am dat jos de pe dl (eu m-am plictisit de ele si la un moment dat le-am inlocuit cu alea de la vicma pentru tuono).

Un pret - 100 de lei.

Iti pot trimite poze fata/spate sa vezi in ce stare sunt (cea din stanga are rugina sub protectia de cauciuc de la umezeala dar nu afecteaza cu nimic).

Si Raul are dreptate cu oglinzile alea rotunde - iti trebuie oglinzi cu tija lunga (pe cat posibil sa "muti" ochii de la drum cat mai putin cand te uiti in ele)

 

PS

doua hibe de dupa weekend:

- am descoperit ce zornaia in zona bordului la o anumita turatie mai ales pe decelerare - scarita pasager stanga

:D nush cum ma'sa dar tot timpul am crezut ca e unul dintre plasticele ce se imbina pe lateral. se pare zgomotul de la scarita spate se propaga fix in partea dreapta fata.

- a crapat unul dintre proiectoarele chinezesti de 10w cree dupa 2 saptamani de folosire. deci daca mai cumparati ceva de pe la chinezi - e bine sa comandati din start si al doilea set de rezerva - asta daca vreti sa va bucurati de acel produs.

:D

 

bafta,

paul

» Post actualizat in 07 Jul 2014 06:56

... si a treia chestie care merita mentionata - inca o data consum de porc pt dl650. 4.5l/100km cu muuuulte depasiri/franari si reprize intre 140-180.

sa ne traiasca!

 

stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine zornaie aia dreapta (scarita pasager).

Trebuie sa fac rost de niste cauciuc sa pun intre scarita si suport. Urat mai face!

 

V-stromania de toamna: http://vstromania.ro/forum/54-propuneri-intalniri-si-calatorii-interne-si-internationale/8076-v-stromania-2014-de-toamna?limit=20&start=20

Editat de vrajitoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine zornaie aia dreapta (scarita pasager).

Trebuie sa fac rost de niste cauciuc sa pun intre scarita si suport. Urat mai face!

dap.

pe mine cel mai tare m-a spart ca se auzea undeva in bord dreapta. cred ca l-am desfacut de vre-o 5 ori si pus neshte tampoane foarte subtiri pe margine - piula, zornaitul persista in continuare. la un moment dat am zis ca dau plasticele jos pe rand si merg fara sa vad care fras produce acel zgomot (cuvant urat).

nah - noi sa fim sanatosi ca de invatat tot invatam!

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lex, daca vrei oglinzile originale ti le pot da pe ale mele ce le-am dat jos de pe dl (eu m-am plictisit de ele si la un moment dat le-am inlocuit cu alea de la vicma pentru tuono).

Un pret - 100 de lei.

Iti pot trimite poze fata/spate sa vezi in ce stare sunt (cea din stanga are rugina sub protectia de cauciuc de la umezeala dar nu afecteaza cu nimic).

Si Raul are dreptate cu oglinzile alea rotunde - iti trebuie oglinzi cu tija lunga (pe cat posibil sa "muti" ochii de la drum cat mai putin cand te uiti in ele)

 

PS

doua hibe de dupa weekend:

- am descoperit ce zornaia in zona bordului la o anumita turatie mai ales pe decelerare - scarita pasager stanga

:D nush cum ma'sa dar tot timpul am crezut ca e unul dintre plasticele ce se imbina pe lateral. se pare zgomotul de la scarita spate se propaga fix in partea dreapta fata.

- a crapat unul dintre proiectoarele chinezesti de 10w cree dupa 2 saptamani de folosire. deci daca mai cumparati ceva de pe la chinezi - e bine sa comandati din start si al doilea set de rezerva - asta daca vreti sa va bucurati de acel produs.

:D

 

bafta,

paul

» Post actualizat in 07 Jul 2014 06:56

 

... si a treia chestie care merita mentionata - inca o data consum de porc pt dl650. 4.5l/100km cu muuuulte depasiri/franari si reprize intre 140-180.

sa ne traiasca!

 

stima

normal ca s-au rupt proiectoarele. e o porcarie mobra asta. si mai consuma si putin. :D

daca ziceai si tu de zgomotul ala de mult te scapam de el. toate fac asa dupa ce uzeaza pasagerul scaritele.

» Post actualizat in 07 Jul 2014 08:12

La mine zornaie aia dreapta (scarita pasager).

Trebuie sa fac rost de niste cauciuc sa pun intre scarita si suport. Urat mai face!

 

V-stromania de toamna: http://vstromania.ro/forum/54-propuneri-intalniri-si-calatorii-interne-si-internationale/8076-v-stromania-2014-de-toamna?limit=20&start=20

scoate mansonul de cauciuc da cu prenadez si cand il bagi la loc il bagi cat poti de mult spre saiba metalica care produce vibratia. de obicei se rezolva asa. eventual mai pui si un colier de plastic pe dedesubt.

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal ca s-au rupt proiectoarele. e o porcarie mobra asta. si mai consuma si putin. :D

:))

bre - nu zice urat de mobra mea ca nu e asa. nu s-a rupt proiectorul - ledul a crapat (de la vibratii ...alea de la scarita spate pasager).

asta trebuia inteles si da, mai consuma si putin (probabil ca pentru deplasare moto dl foloseste din vibratiile alea)

:D

zic si eu ... ca e luni.

 

ah - mai o chestie poate utila. am pe spate un topcase givi v46 care se misca BINE in suport fata/spate. are toate tampoanele alea la locul lor dar tot misca.

ca solutie - am folosit o bucata de cauuciuc 20cmx10cm din ala gros (cred 1cm) sub fundul topcase-ului si acum sta tzapan tzapan!

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))

bre - nu zice urat de mobra mea ca nu e asa. nu s-a rupt proiectorul - ledul a crapat (de la vibratii ...alea de la scarita spate pasager).

 

Chinezestile mele merg fara probleme dupa aproape un an si eu de vibratii am scapat doar de vreo 2 luni(de la crashbarul Givi). Acu tre sa imi verific si eu scaritele preventiv :P

Ca si sursa pentru leduri, cand o sa crape astea a mele cred ca imi iau de la BikeVis din UK, calitate mai buna, garantie&service si un customer service de top. Un ex: (si pe forumul lor am vazut ca toate problemele se rezolva la fel)

 

"3 months after fitting my lights one pod failed, emailed on a sunday afternoon, got an answer THAT day, replacements arrived in Tuesdays mail.

OUTSTANDING service!

Many many thanks"

 

 

ah - mai o chestie poate utila. am pe spate un topcase givi v46 care se misca BINE in suport fata/spate. are toate tampoanele alea la locul lor dar tot misca.

ca solutie - am folosit o bucata de cauuciuc 20cmx10cm din ala gros (cred 1cm) sub fundul topcase-ului si acum sta tzapan tzapan!

 

Eu asa mi-am luat motorul, cu 2 bucati de cauciuc sub topcase de la fostul proprietar :P Tot Givi V46

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chinezestile mele merg fara probleme dupa aproape un an si eu de vibratii am scapat doar de vreo 2 luni(de la crashbarul Givi). Acu tre sa imi verific si eu scaritele preventiv :P

Ca si sursa pentru leduri, cand o sa crape astea a mele cred ca imi iau de la BikeVis din UK, calitate mai buna, garantie&service si un customer service de top. Un ex: (si pe forumul lor am vazut ca toate problemele se rezolva la fel)

 

"3 months after fitting my lights one pod failed, emailed on a sunday afternoon, got an answer THAT day, replacements arrived in Tuesdays mail.

OUTSTANDING service!

Many many thanks"

hmmm, nu de la vibratii au crapat - la mine givi nu vibreaza deloc. doar ledurile probabil proiectate cu marja minima - am vazut ca s-a topit/tenta topit ledul.

pp ca feedbackul este de la un englez - daca trimiti din ro pp ca platesti transport dus/intors cat pentru unul nou.

io mi-am comandat altul tot chinezesc - ultimul pe care il mai comand - daca mai crapa unul trec la liga de brand-uri.

 

stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma am luat niste clone de oglinzi de Honda Transalp/Kawasaki KLR de la mymoto, nu dati cu pietre in mine, instant m-am simtit ca acasa, si nu au fost decat 31 RON bucata (arata cam asa https://klr650blog.files.wordpress.com/2011/06/klrheadlight.jpg ) . Prin padure nu ma mai duc, asta e si motivul pt care am vrut ceva mai orientat catre asfalt si am luat v-stromul. ivanp, multumesc mult pt oferta, e un pret foarte bun, dar deocamdata le las pe astea.

 

Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au stabilit datele preliminare pt Vstromania 2014 de Toamna :) http://vstromania.ro/forum/54-propuneri-intalniri-si-calatorii-interne-si-internationale/8076-v-stromania-2014-de-toamna

 

Campul lui Neag, Complex turistic Cheile Butii, 12-14 septembrie.

 

Deci grabiti-va cu inscrierile, pt a putea vedea cam cati/cat/cum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Pentru cei cu scottoiler - in atasament cred ca este cea mai "curata" instalare dintre cele "vazute" de-alungul timpului (rezervorul in spatele scaritei pasagerului si tubul de ulei dus pe langa bascula prin interior):

 

Scottoiler_Suzuki_DL650_Installation.pdf

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Stie cineva o solutie de curatat lantul? dar nu sprei de curatat lantul. ceva ce poti sa cumperi la 2 litri, de ex. , si bagi pensula in solutie si dai pe lant.

Am mai vazut pe youtube care au curatat asa lantul dar nu am inteles cu ce curatau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorina.

Pe bune - curata bine.

Eu folosesc din 2008 pe motoarele mele in combinatie cu KETTENMAX - perii pentru curatat lantul de la Louis.

Si nu ataca oringurile ? stiu ca benzina nu ii ok pt asa ceva .

KETTENMAX e ceva solutie sau asa se numesc periile de la Louis :D ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nu ataca oringurile ? stiu ca benzina nu ii ok pt asa ceva .

KETTENMAX e ceva solutie sau asa se numesc periile de la Louis :D ?

kettenmax e sistemul de perii. motorina e foarte oki mai ales daca ai loc unde sa faci mizerie.

 

stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok...merci mult baieti. pana acuma tot am folosit sprai de curatat lantul...nu pot sa spun ca nu ii bun...doar ca la o curatare folosesti destul de mult si se termina destul de repede.

O sa imi cumpar niste motorina at si imi fac treaba cu ea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...