Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

S-ar putea sa aibe pe stoc vreo bucata.

Cu Mr. Harea m-am lamurit, daca e sa astept dupa el ca si dupa parbrizul pe care i l-am comandat in 2013(si care n-a mai ajuns niciodata) ma lipsesc :crack:

 

 

 

Hmm.. asa problematic e cu cricul central? chiar n-as vrea sa ii am grija in curbe. Mie mi-ar trebui in principal pentru intretinerea lantului, am renuntat la loobman ca imi stropea cauciucul cu ulei.. dar poate o solutie mai buna ar fi atunci renunt la cric si sa imi iau scottoileru asta de care s-a vb pe aici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm.. asa problematic e cu cricul central? chiar n-as vrea sa ii am grija in curbe. Mie mi-ar trebui in principal pentru intretinerea lantului,

Cum am zis, de vreo 3-4 ori l-am auzit atingand asfaltul, dar doar cu pasager, fara niciodata.

Eu il folosesc si pt skimb de cauciucuri.

O sa iau si scottoiler, dar tot nu voi renunta pe cric central :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Mie mi-ar trebui in principal pentru intretinerea lantului, am renuntat la loobman ca imi stropea cauciucul cu ulei.. dar poate o solutie mai buna ar fi atunci renunt la cric si sa imi iau scottoileru asta de care s-a vb pe aici?

nu stiu cum era controlul debitului facut la loobman dar la scottoiler controlul este foarte foarte fin.

nu spal lantul niciodata dar folosesc un stander cand dau roata jos pentru schimbat cauciuc (cam la 15k km?) sau pentru intins lant (cam de 2 ori in 40k km).

singurul moment cand mi-ar place sa am cric central este cand sta mobra peste iarna - mi-ar place mai mult sa o tin pe cricul central si "agatata" un pic sa descarc greutatea de pe suspensia fata sa nu stea comprimata dar si aici - iarna dureaza putin in zona.

 

bafta,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit si la un stander spate dar nu ma vad punand moto singur pe el, si la service totdeauna il punem 2 pe stander, probabil l-as da de terra daca as incerca singur.

 

Acum folosesc o varianta a metodei asteia:

 

P9300007E.jpg

 

numai ca in loc de tija aia metalica eu folosesc pur si simplu o bucata de lemn solida. Frana fata o blochez inainte cu un zip tie(soricel, brida, cum vreti sa ii ziceti), ghidonul bracat stanga maxim si asta impiedica deplasarea motorului in fata cand il ridic. Dar la fel ca la stander, dezavantajul e ca nu pot umbla cu lemnul dupa mine :)

 

O sa mai studiez scottoileru ala, problema la loobman nu era numai de dozaj ci mai mult de distributie pe lant/pinion

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca asa arunca toate sistemele de la loobman, atunci e urat

https://www.flickr.com/photos/pbeens/sets/72157594513058296/with/142666736/

 

Am LoobMan cu buton.

Asa am patit si eu acum 2 sezoane, am ajuns in Vama cu toata roata spate unsa bine cu ulei. Noroc ca nu sunt curbe.

 

Dar,

Inspectand atent, am observat ca penita dinspre exteriorul foii era rupta, le-am pus cu atentie si de atunci nu am mai avut nici o problema.

Anvelopa e curata. Doar janta se mai murdareste pe partea dinspre lant cand dau prea mult debit.

 

(si in general dau, cam un buton tinut apasat cateva secunde la 100km)

Editat de Horia_Long_Xiao
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am LoobMan cu buton.

Asa am patit si eu acum 2 sezoane, am ajuns in Vama cu toata roata spate unsa bine cu ulei. Noroc ca nu sunt curbe.

 

Dar,

Inspectand atent, am observat ca penita dinspre exteriorul foii era rupta, le-am pus cu atentie si de atunci nu am mai avut nici o problema.

Anvelopa e curata. Doar janta se mai murdareste pe partea dinspre lant cand dau prea mult debit.

 

(si in general dau, cam un buton tinut apasat cateva secunde la 100km)

 

Daca ar zbura doar pe janta nu m-ar deranja, dar sa nu vad ulei pe marginea cauciucului.. - poate la mine o fi de la montaj,.

 

 

Azi mi-am facut iar schimbul de ulei, am trecut pe Ipone 10w40 R4000 RS, sa vedem cum se comporta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am vazut o "lanterna" f misto la un amic pe bicla, se vede foarte tare si bate o raza buna de 10 m.

Stiu ca suna a tiganie, dar cred ca s-ar potrivi de minune pe crashbar, are prindere cu elastic si se poate monta/demonta f usor. ( ca si proiectoare)

Trecerea de la 12v la 8,4v se poate rezolva, in schimb nu vad nici unde un consum ...

Stie cineva ceva de acest bicycle light ?

http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?375535-SOLARSTORM-X2-5000-Lumens-cycle-light-e-bay-purchase-review

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca va ganditi ca miercuri e cam ultima zi de inscrieri, respectiv de trimis banii pt vstromania de toamna. Urmatoarea intalnire pe motoare, la primavara, probabil, sper. Urmatoarea intalnire de grup, la ski in iarna :)

Vremea se anunta superba, iar tura de sambata va fi memorabila. Da incep frunzele sa isi schimbe culoarea ;)

 

 

Daca sunt doritori care vor doar sa se alture turei de sambata, fara sa se cazeze cu noi, nu ezitati sa ma contactati pt a stabilii detaliile.

Editat de cooldeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva o alternativa la uleiul Scottoil ptr ungatorul de lant.

 

vara un inlocuitor mult mai ok este uleiul de lant drujba, vezi poza aici:

http://www.toputilaj.ro/ulei-motoare-termice/ulei-ungere-lant-drujba/ulei-mol-dynamic-forest-pentru-lant-drujba--p634.html

gasesti la magazinele mai mari gen raion drujbe, utlilaje de gradina - practilker gen sau dedeman.

 

stima,

paul

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...