Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Salutari,

 

Am si eu o mica intrebare legata de un v-strom dl 650 din 2005, si anume legata de discurile de frana pe fata. Am gasit o oferta la cineva insa mi-a spus ca discurile din fata sunt destul de erodate si ar trebui inlocuite . Poze aici: http://imgur.com/a/u8dGK

 

Intrebarea mea este daca normal sa se duca asa mult discurile dupa aprox 50000 km? Am inteles ca altii d-abia schimba placutele de 2 ori in timpul asta si aici par destul de duse. Poate chestia asta sa ascunda alte probleme, sau a franat respectivul de a rupt?

 

Multumesc frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

Am gasit o oferta la cineva insa mi-a spus ca discurile din fata sunt destul de erodate si ar trebui inlocuite . Poze aici: http://imgur.com/a/u8dGK

Salut domnule,

Ar fi fain de facut o poza de aproape din lateral in care sa se vada clar uzura (sa se vada marginea si daca are santuri). Masurat cu subler si vazut exact cati mm are.

Ar mai fi de verificat si jocul longitudinal in bucsi daca este - acela este cel mai nashpa... in sensul ca de uzura sub 4.5 mm poti sa mai tragi dar de joc in bucsi - cam nashpa.

Eu am avut problema cu jocul longitudinal pe la 60k la unul dintre discuri. am cumparat vre-o doua second si apoi la scurt timp cand am facut trecerea la etrieri cu 4 pistonase (cu alta calcatura) am schimbat cu discuri noi OEM (nu sunt chiar un capat de tzara asa cum par).

nu te crampona la discuri - daca motorul suna bine, consumabile ok, accesoriile ok, ... cu pret bun - nu sta pe ganduri.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

Am si eu o mica intrebare legata de un v-strom dl 650 din 2005, si anume legata de discurile de frana pe fata. Am gasit o oferta la cineva insa mi-a spus ca discurile din fata sunt destul de erodate si ar trebui inlocuite . Poze aici: http://imgur.com/a/u8dGK

 

Intrebarea mea este daca normal sa se duca asa mult discurile dupa aprox 50000 km? Am inteles ca altii d-abia schimba placutele de 2 ori in timpul asta si aici par destul de duse. Poate chestia asta sa ascunda alte probleme, sau a franat respectivul de a rupt?

 

Multumesc frumos

 

Daca mergi "sportiv" si pui frana des (trafc urban) coroborat cu placute sinterizate, e absolut normal sa schimbi discurile in sub 50.000km, doar ai 0.5mm uzura admisa a discului. Am fost in situatia asta si vorbesc in cunostinta de cauza.

La anii aia e mai mult decat recomandata schimbarea furtunelor de frana cu unele cu insertie metalica si servisarea etrierilor.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers mai mult decat sportiv, am fost pe pista, am avut placute Brembo rosii si tot m-au tinut discurile 90.000. daca sunt gata la 50.000 (de masurat cu micrometrul mu cu sublerul ca ala nu are cum sa masoare grosimea discului corect) e clar ca mobra are cel putin 100.000. si spun asta din destul de mobre vazute pe la mine prin garaj.

Daca tot are atatia km verifico toata din roata in roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat incalzitoare de ghidon pasive de la Lidl : ) Se potrivesc la fix peste handguardurile de la Sw Motech(Barkbusters).

Timp de instalare, cateva secunde.

Consum de curent pe generator, zero :)

Pret, mai mult decat decent, 39 de lei.

Garantie pe partea electrica, pe viata (asta ca nu are asaceva)

 

Astept cu nerabdare incetarea ploilor in luna octombrie si temperaturi de sub 10 grade ziua ca sa pot sa ma declar pe deplin multumit de ele.

 

post-69607-0-56892800-1444953387_thumb.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare! Pe unde pot gasi si eu un suport pt bagaje laterale la un pret decent? Am gasit pe la 200€ dar mi se pare cam multicel pt 3 tevi de fier

Sau mai bine zis de pe ce site-uri va luati voi accesoriile pt stromuri

Editat de vishu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare! Pe unde pot gasi si eu un suport pt bagaje laterale la un pret decent?

Salut,

Pe louis.de suportii pentru monokey sunt 135euro. ... si pana in Romania parca era 10 euro transportul.

Intr-adevar pe fc-moto apar la 220euro ...

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam liniste pe topicul asta . toata lumea e plecata cu motoretele ..deci e bine.

a cam venit sorocul lantului meu se pare :)

de fapt lantul se prezinta bine dar foia arata intr-un mare fel.

acum 2 saptamani ma intorceam dupa o tura de pe Rucar-Bran si am constat ca s-a cam blegit lantul. l-am intins dar nu m-am uitat prea mult la foaie. cand am dat s-o plimb prin garaj am auzit un pocnet finut. se pare ca lantul ramane agatat in foaie putin .

voua cum vi se pare foia asta . eu zic ca e uzata binisor.dar fata de cea veche asta arata chiar bine dar aia nu a agatat lantul niciodata...deci de ce mama masii asta agata ?


» Post actualizat in 24 Oct 2015 19:56

i-am făcut si un filmuleț .

n-am verificat încă pinionul. poate are vreun dinte rupt si trage lanțul nefiresc. oricum le schimb pe toate dar ma seaca faza asta :)

 

post-746-0-47308600-1445716131_thumb.jpg

post-746-0-68274400-1445716132_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa faci dom-le asa-i cu miarele astea, papa lanturi, pinioane, un 650 nu ar face asa ceva, din bun simt :laugh: .

Io zic sa schimbi tot kitul, iesi mai bine la bani.

 

Hai noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sefu', lantul ala e prastie, are zale blocate si e intins neuniform de aia se aude asa. Tu l-ai intins cumva, undeva,dar in alta zona a lui e probabil si mai intins si tacane. Trebuie sa schimbi tot kit-ul. Obligatoriu. Daca nu vrei sa pocnesti rulmentul de la pinion

cam liniste pe topicul asta . toata lumea e plecata cu motoretele ..deci e bine.

a cam venit sorocul lantului meu se pare :)

de fapt lantul se prezinta bine dar foia arata intr-un mare fel.

acum 2 saptamani ma intorceam dupa o tura de pe Rucar-Bran si am constat ca s-a cam blegit lantul. l-am intins dar nu m-am uitat prea mult la foaie. cand am dat s-o plimb prin garaj am auzit un pocnet finut. se pare ca lantul ramane agatat in foaie putin .

voua cum vi se pare foia asta . eu zic ca e uzata binisor.dar fata de cea veche asta arata chiar bine dar aia nu a agatat lantul niciodata...deci de ce mama masii asta agata ?


» Post actualizat in 24 Oct 2015 19:56

i-am făcut si un filmuleț .

n-am verificat încă pinionul. poate are vreun dinte rupt si trage lanțul nefiresc. oricum le schimb pe toate dar ma seaca faza asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate par panoia dar chiar de cand am schimbat kitul acum cativa ani mi-a parut pinionul in neregula. gaura din mijloc nu parea a fi centrata! oi fi eu chior....dar lantul nu a mers niciodata uniform. mergea asa in valuri. saracia asta de miar mai are si problema cu distantierul ala de pe axul rotii spate care e cu 2mm mai mare decat ar trebui si din cauza asta lantul nu calca perfect. ( http://www.vstrom.info/Smf/index.php/topic,6354.0.html )

ma gandesc acum sa trec pe lant 530. a mai incercat cineva de aici asa ceva ? TL-ul si SV-ul de 1000 sunt pe 530

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sper sa nu deranjez pe nimeni caut si eu un v strom si nu gasesc! :))) vb vine... Dar nu stiu ce sa aleg nu stiu la ce sa ma uit... Sunt nici macar incepator avand in vedere ca dau examenul abea saptamana viitoare... Poate cineva sa ma ajute cu ceva sfaturi la ce sa ma uit sau linkuri cu ce li sau parut lor ok? Mentionez ca vreau dl650 si am pierdut o super oferta... Gasisem ceva pe olx si pana am sunat sa si dat... Asa ca va rog din suflet ajutati un biet necunoscator cu sfaturi... :)) multumeac anticipat si scuze daca e off topic aici...


» Post actualizat in 28 Oct 2015 19:14

Ps bugetu e pana in 4000€

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate par panoia dar chiar de cand am schimbat kitul acum cativa ani mi-a parut pinionul in neregula. gaura din mijloc nu parea a fi centrata! oi fi eu chior....dar lantul nu a mers niciodata uniform. mergea asa in valuri. saracia asta de miar mai are si problema cu distantierul ala de pe axul rotii spate care e cu 2mm mai mare decat ar trebui si din cauza asta lantul nu calca perfect. ( http://www.vstrom.info/Smf/index.php/topic,6354.0.html )

ma gandesc acum sa trec pe lant 530. a mai incercat cineva de aici asa ceva ? TL-ul si SV-ul de 1000 sunt pe 530

salut ,ma ti si pe mine la curent cu scimbatu lantului ca poate imi vine si mie randul

apropo eu is nou pe aici ,,,fost tdemist,,urmeaza cateva poze cu miarul,,,,cu respect

» Post actualizat in 28 Oct 2015 19:36

salut ,ma tii si pe mine la curent cu scimbatu lantului ca poate imi vine si mie randul

apropo eu is nou pe aici ,,,fost tdemist,,urmeaza cateva poze cu miarul,,,,cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sper sa nu deranjez pe nimeni caut si eu un v strom si nu gasesc! :))) vb vine... Dar nu stiu ce sa aleg nu stiu la ce sa ma uit... Sunt nici macar incepator avand in vedere ca dau examenul abea saptamana viitoare... Poate cineva sa ma ajute cu ceva sfaturi la ce sa ma uit sau linkuri cu ce li sau parut lor ok? Mentionez ca vreau dl650 si am pierdut o super oferta... Gasisem ceva pe olx si pana am sunat sa si dat... Asa ca va rog din suflet ajutati un biet necunoscator cu sfaturi... :)) multumeac anticipat si scuze daca e off topic aici...

» Post actualizat in 28 Oct 2015 19:14

Ps bugetu e pana in 4000€

 

 

Suna-l pe Fabio , stiam ca are unul foarte bun .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...