Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Ce parere aveti de boosterplug?

http://www.boosterplug.com/shop/cms-21.html

 

Am facut pana la urma pasul si am comandat jucaria:

Dupa cateva plimbari pot afirma urmatoarele (referitor la motocicleta mea):

- motocicleta merge mai bine intre 2300 si 3000 rpm in vitezele superioare. Inainte era aproape imposibil sa merg sub 3000 rpm.

- nu am simtit vreo imbunatatire in putere (nici nu ma asteptam)

 

Ca si concluzie pot sa zic ca scopul mi-a fost satisfacut:

- sa pot merge in oras in treapta a 4-a chiar a 5-a

- sa pot merge in afara cu treapta a 6-a la viteze de 90 - 110 km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

De prin 2007 - optional ABS. Este modelul 650A (A de la ABS).

Cu sau fara ABS este un motor extraordinar cu care poti sa faci foarte multe chestii

 

Bafta,

Paul


» Post actualizat in 23 May 2016 19:13

:)))

scuze - am citit prost intrebarea!

vstrom 650 este doar pe injectie!

 

numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare V-Stromisti,

 

Are cineva cumva un maner dreapta Saito (incalzit) intreg si functional si care il incurca prin garaj? Intreg inteleg sa nu fie taiat din el si sa aiba si cablul pana la primul conector asa cum se vede in poza atasata.

 

Multumesc,

Mihai

post-40775-0-98454800-1464091543_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Saptamana viitoare trebuie sa merg de la Brasov la Alba Iulia in 2 zile si m-am gandit la traseul acesta: https://goo.gl/maps/zXSusktf5VR2

Am vrut sa includ Cheile Bicazului si Transraraul si in plus am mai vrut sa fac si drumul intre Odorheiul Secuiesc si Gheorgheni (am fost pe acolo acum ceva ani si mi-a placut foarte, foarte mult).

De le Vatra Dornei la Alba Iulia am lasat traseul recomandat de Google - nu cunosc zona si nu am avut rabdare sa ma informez mai mult.

 

Intrebarea mea ar fi (daca aveti un pic de rabdare) sa va uitati pe traseu si sa imi ziceti daca ar fi ceva alternative mai faine la traseul de sus ca peisaj (ma intereseaza sa fie drum asfaltat).

 

Multumesc,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Saptamana viitoare trebuie sa merg de la Brasov la Alba Iulia in 2 zile si m-am gandit la traseul acesta: https://goo.gl/maps/zXSusktf5VR2

Am vrut sa includ Cheile Bicazului si Transraraul si in plus am mai vrut sa fac si drumul intre Odorheiul Secuiesc si Gheorgheni (am fost pe acolo acum ceva ani si mi-a placut foarte, foarte mult).

De le Vatra Dornei la Alba Iulia am lasat traseul recomandat de Google - nu cunosc zona si nu am avut rabdare sa ma informez mai mult.

 

Intrebarea mea ar fi (daca aveti un pic de rabdare) sa va uitati pe traseu si sa imi ziceti daca ar fi ceva alternative mai faine la traseul de sus ca peisaj (ma intereseaza sa fie drum asfaltat).

 

Multumesc,

paul

 

Salut Paul,

 

Alternative mai faine si sa fie si asfalt nu sunt. Ce a ales Google la partea Vatra Dornei - Ludus e ok in sensul ca nu este alta ruta mai interesanta.

 

Plimbare placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Gheorghieni-Toplita-Reghin ar fi mai ok, daca asfaltul este asa cum il stiu eu, e de vis.....curbe dupa curbe prin paduri si munti.

Salut,

 

Multumesc - pe acolo am mai fost si intr-adevar este frumos insa mai circulat.

 

Numai bine,

Paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Saptamana viitoare trebuie sa merg de la Brasov la Alba Iulia in 2 zile si m-am gandit la traseul acesta: https://goo.gl/maps/zXSusktf5VR2

Am vrut sa includ Cheile Bicazului si Transraraul si in plus am mai vrut sa fac si drumul intre Odorheiul Secuiesc si Gheorgheni (am fost pe acolo acum ceva ani si mi-a placut foarte, foarte mult).

De le Vatra Dornei la Alba Iulia am lasat traseul recomandat de Google - nu cunosc zona si nu am avut rabdare sa ma informez mai mult.

 

Intrebarea mea ar fi (daca aveti un pic de rabdare) sa va uitati pe traseu si sa imi ziceti daca ar fi ceva alternative mai faine la traseul de sus ca peisaj (ma intereseaza sa fie drum asfaltat).

 

Multumesc,

paul

Sunt 2 portiuni care iti pun probleme de timp:

- malul lacului Bicaz - ne-a spus gospodarul ca e rupt din cauza alunecarilor de teren,

- de la Poiana Lagului la Vatra Dornei e un drum de beton care mai e si peticit si care iti va scoate plombele pe 80 de km.

Alta observatie: Transararul nu l-ai inclus: doar Tihuta. Pentru Transrarau trebuie sa faci dreapta in Chiril (pe drumul betonat de mai sus) si sa ajung in Pojorata. Si asa faci si Transararau si Mestecanist si Tihuta.

Alt drum recomandat este Targu Secuiesc - Lepsa - Vidra - Focsani (dar e in afara rutei tale).

Daca faci cheile Bicazului in weekend sa te pregatesti cu rabdare.

Mai repede as merge pe Toplita - Borsec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- malul lacului Bicaz - ne-a spus gospodarul ca e rupt din cauza alunecarilor de teren,

- de la Poiana Lagului la Vatra Dornei e un drum de beton care mai e si peticit si care iti va scoate plombele pe 80 de km.

Alta observatie: Transararul nu l-ai inclus: doar Tihuta. Pentru Transrarau trebuie sa faci dreapta in Chiril (pe drumul betonat de mai sus) si sa ajung in Pojorata. Si asa faci si Transararau si Mestecanist si Tihuta.

Alt drum recomandat este Targu Secuiesc - Lepsa - Vidra - Focsani (dar e in afara rutei tale).

Daca faci cheile Bicazului in weekend sa te pregatesti cu rabdare.

Mai repede as merge pe Toplita - Borsec.

Salut,

 

Am lasat asa traseul (fara Pojorata) in situatia in care intru in criza de timp si as ajunge prea tarziu (plecare de dimineata din Brasov) la Vatra Dornei pentru cazare... daca zici si tu ca merita zona respectiva chiar si cu efort - o s-o includ chiar daca o sa ajung sa caut cazare inainte de Vatra Dornei.

Plecam din Brasov spre Bicaz probabil miercuri dimineata - sper sa nu fie nebunie prin chei.

Ramane problema cu malurile lacului Bicaz - daca sunt rupte nu prea vad optiuni de ocolire care sa ma duca din Bicaz spre Transraru decat cu destui km in plus prin Piatra Neamt/Targu Neamt (sau prin Toplita Borsec dar fara vizitare chei). (daca nu intra gospodarul pe aici atunci ii dau un mesaj si intreb).

 

Multumesc mult.

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa de plictiseala:

 

Metzeler Tourance Next vs Pirelli Scorpion Trail.

 

Eu acum am Michelin Anakee 2 (am cam 10ooo cu ele).

Michelin Anakee 2 mi-a fost recomandat de mai multi bikeri, dar sunt cam dezamagit de ele - motocicleta are un comportament nesigur, pe curbe nu pot spune ca am un control foarte bun al motocicletei cu ele.

 

Acu cateva sapt. am facut schimb de motoare cu un prieten - Tenere 660 cu Pirelli Scorpion Trail - pe drumul Herculane - Baia de Arama. Cum m-am suit pe Tenere, parca era lipita motocicleta de asfalt - ma inclinam asa se usor de parca mersesem mii de km cu motorul ala.

 

Pe aici zice lumea ca "the real shit" e Metzeler Tourance Next.

 

As aprecia ceva pareri pe subiectul asta.

Editat de emilian_rks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa de plictiseala:

 

Metzeler Tourance Next vs Pirelli Scorpion Trail.

 

Eu acum am Michelin Anakee 2 (am cam 10ooo cu ele).

Michelin Anakee 2 mi-a fost recomandat de mai multi bikeri, dar sunt cam dezamagit de ele - motocicleta are un comportament nesigur, pe curbe nu pot spune ca am un control foarte bun al motocicletei cu ele.

 

Acu cateva sapt. am facut schimb de motoare cu un prieten - Tenere 660 cu Pirelli Scorpion Trail - pe drumul Herculane - Baia de Arama. Cum m-am suit pe Tenere, parca era lipita motocicleta de asfalt - ma inclinam asa se usor de parca mersesem mii de km cu motorul ala.

 

 

Io zic ca nu e de la cauciucuri.

:D

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar de la ce?

nush' sa zic.

:P

Probabil as lua-o la puricat - verificari de la roti (presiuni, jocuri, echilibre), joc/strangere rulmenti ghidon, ulei furca (desi cred ca e proaspat) suspensii reglate corect (preload, rebound, sag).

Mai e o chestie care cel putin in cazul meu a dus la senzatia de mai sus - tind sa cred ca ai pinion de 16, inaltatoare de ghidon, scarite+sa coborate care ofera p pozitie foarte faina pentru touring dar departe de o pozitie/turatie pentru mers sportiv.

 

nush - zic si eu.

 

(PS - eu acum am pierelli scorpion trail 2 pe mobra si chiar daca mobra este mai grea - se apropie ca aderenta de anakee 2)

 

bafta cu investigatiile,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anakee-urile merg mai slab decat Conti Trail Attack ce le-am avut inainte.

 

Jocuri nu am nicaieri, uleiul e inca destul de proaspat - cu preload si presiuni m-am jucat, dar degeaba.

Pinion am de 15, inaltatoare, ghidon de Africana, saua lasata mai jos prin scoaterea tampoanelor, scarite coborate, arcuri schimbate - dar modificarile astea in afara de scarite le am de mult timp.

 

Poate ca Anakee-urile sunt chinezesti, ale mele au DOT ceva sapt 20-30 2014, eu le-am luat in Nov 2014 si le-am pus la inceput de 2015.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io zic ca nu e de la cauciucuri.

:D

 

numai bine,

paul

 

De acord cu Paul. Nu cred ca problema e de la cauciucuri. Am al doilea rand de Anakee 2 si nu am probleme cu ele, pot sa trag de motor pe curbe pana ating cu scaritele asfaltul. De asemenea, se comporta bine si pe ploaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca problema e de la cauciucuri. Am al doilea rand de Anakee 2 si nu am probleme cu ele, pot sa trag de motor pe curbe pana ating cu scaritele asfaltul. De asemenea, se comporta bine si pe ploaie.

Dar e stabila directia cat esti acolo jos? adica simti ghidonul ca misca foarte usor stanga-dreapta (evident usor in contextul respectiv)?

... ca Emi acolo se plange ca e nesigura directia.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca furca e servisata e ok nu ar trebui sa se simta nimic.

:) din cate stiu este si fork brace si service facut (oare ce ulei o avea? - daca 10w cu perna de aer 142 mm nu prea e nimic de verificat acolo ).

sugerezi sa isi verifice omul cuzinetii?

:P

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am fost pe transbucegi.in fata mea un varadero cu anakee 2 ,pasager de 90 kg nu ne am putut tine de el pana sus.jurai ca i lipita de asfalt.Eu acum am anakee 2,.


» Post actualizat in 25 May 2016 19:01

Anul trecut am fost pe transbucegi.in fata mea un varadero cu anakee 2 ,pasager de 90 kg nu ne am putut tine de el pana sus.jurai ca i lipita de asfalt.Eu acum am anakee 2,.

Vad k esti de pe langa TM.Dai o fuga la maestrul Ivan si rezolvi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am plecat de la Durau pe malul lacului bicaz,se poate merge linistit,eu nu am intalnit nici o alunecare de teren,doar drum petecit si am facut cheile pe urcare,o splendoare,dar fiind duminica parca eram in ungaria,pe chei asfaltul este impecabil pana in gheorgheni-miercurea-ciuc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...