Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

schimb si releul dar singura obtiune ar fi SH775 care dinc e vad nu prea imi satisface nevoile sin cauza celor 14A. pun doua :)))


» Post actualizat in 28 Mar 2017 14:39

"optiune" :D

n-am mai avut cum sa modific :)

 

pe scurt...am scos statorul. e belit pe partea de sus. dar deja nu cred ca mai are vreo relevanta caci altora li s-a prajit in partea de jos

o sa schimb tot. stator, releu, baterie. o sa ma usuce de bani dar chiar n-am chef sa raman in drum.

imi puteti recomanda un stator de calitate ? si cu releul is putin cam in ceata ca inca n-am gasit unul de 40-50 amperi cum mi-as dori eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba e cam așa:și eu m-am fript, mă rog, statorul, în circumstanțe mai urât decât ție în sensul că s-a desprins un magnet de pe rotor și a frecat și o tolă a statorului. Una peste alta, am cumpărat un stator la mâna a doua (după multe căutări, am hotărât că e mai sigur), iar pe cel vechi, care avea doar o bobină prajită, l-am recondiționat în Ungaria. Este un meseriaș bătrân acolo, care se ocupă cu asta de 100 de ani. Tipul a rebobinat toate tolele spunând că din fabrică au fost de rahat. A mai făcut și pentru alte persoane din zona mea rezultatele fiind ok. Prețul cu transport a fost de 100 euro. Nu l-am încercat, că îl am montat pe cel la mâna a doua, dar, dacă vrei, te pun în legătură cu omul. Eu am luat rotorul nou, OEM, cu 300 + de euro și statorul cu aproximativ 800 lei. Deci cam asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata...m-am hotarat. iau statorul de la http://www.electrosport.com/street-bikes/suzuki/dl1000-v-strom-03-07/stator-suzuki-dl-1000-v-strom.html

si releul de pe miarul nou (SH847)

ca sa nu mai zic ca de lene nu m-am dus la recall anul trecut http://www.stromtrooper.com/dl1000-2002-2012/311338-safety-recall-regarding-regulator-rectifier.html

am zis ca daca a mers pana acum ce rost are sa schimb releul. nah ca acum dau 200e pe el.

aveti idee ce conectori foloseste releul de pe miarul nou ? ma intereseaza codurile ca sa mi le comand sau eventual ma duc si le caut prin targ la autovit :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vezi aici - http://www.roadstercycle.com/ detalii despre mufe si dimensiuni.

da, 847 este piesa - serie cu mosfet vs 775 serie cu tiristoare.

nu s-au raportat probleme nici cu 775 pe dl650/dl100 din cauza celor 14A (27A la 1m/s) dar clar 847 e mai oki. Eu cu 775 si voltmetru instalat nu am obsevat niciodata sa scada tensiunea pe baterie sub 13V indiferent de conditii (inclusiv stat in coada de masini la 50 de grade).

 

stima.

paul

 

gata...m-am hotarat. iau statorul de la http://www.electrosport.com/street-bikes/suzuki/dl1000-v-strom-03-07/stator-suzuki-dl-1000-v-strom.html

si releul de pe miarul nou (SH847)

ca sa nu mai zic ca de lene nu m-am dus la recall anul trecut http://www.stromtrooper.com/dl1000-2002-2012/311338-safety-recall-regarding-regulator-rectifier.html

am zis ca daca a mers pana acum ce rost are sa schimb releul. nah ca acum dau 200e pe el.

aveti idee ce conectori foloseste releul de pe miarul nou ? ma intereseaza codurile ca sa mi le comand sau eventual ma duc si le caut prin targ la autovit :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai doua variante: ori astepti pana cand va exista cineva care sa le duca motorul si sa masoare cotele pentru noul sistem, ori te duci matale la ei cu motorul si fac proiectul de la zero. Asa am inteles ca procedeaza ei, dar fac treaba buna. Prea ieftin nu este, ce e drept. Daca insa esti de prin zona Neamtului, avem un mester aici care face suporti custom, chiar si "pe loc", daca timpul permite.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vezi aici - http://www.roadstercycle.com/ detalii despre mufe si dimensiuni.

da, 847 este piesa - serie cu mosfet vs 775 serie cu tiristoare.

nu s-au raportat probleme nici cu 775 pe dl650/dl100 din cauza celor 14A (27A la 1m/s) dar clar 847 e mai oki. Eu cu 775 si voltmetru instalat nu am obsevat niciodata sa scada tensiunea pe baterie sub 13V indiferent de conditii (inclusiv stat in coada de masini la 50 de grade).

 

stima.

paul

mersi Paul

faza e ca nenea asta nu da detalii despre mufe ci doar dimensiunile fizice ale regulatoarelor. de fapt el vinde kitul de instalare si avand in vedere ca e din California nu am chef sa astept 3 saptamani sa imi vina coletul de la el si sa platesc si vreo 35-65$ transportul + vama...TVA si ce naiba mai vor astia de la finante. plus ca modul in care isi face el reclama nu prea imi place.

am comandat SH847 din germania si sper sa vina mai repede. daca nu gasesc codul conectorilor intre timp nu am altceva de facut decat sa astept sa vina releul si dupa sa ma duc cu el in targ la Autovit si sa le iau pe probate. este un nene care are o taraba intreaga cu conectori de automotive.

sper sa nu am norocul sa iau un SH847 din generatia celor cu probleme pentru care s-a facut recall . ar fi exact ce am nevoie :D . oricum problema e mai degraba de natura mecanica daca regulatorul sta in umiditate excesiva. sper sa nu fie cazul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Era mai mult sa te prinzi in mare - aceeasi mufa de la sh775 si la 847 si din cate imi amintesc si la FH020.

si parca FH020 e comun pe cateva biciclete -poate gasesti mufa de acolo.

 

bafta,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine imi aduce la SMAEB cu pret bun niste placute de frana fata brembo albastre si rosii pt spate ?

Ti le aduc pe ale mele, oricum trebuiesc schimbate. Si sunt la oferta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Cine imi aduce la SMAEB cu pret bun niste placute de frana fata brembo albastre si rosii pt spate ?

 

Cu scuze anticipate daca ma bag intr-o discutie mai ampla: Brembo gasesti la Ciclop in Timisoara. Eu pentru a mea de acolo am luat. Si pretul este ca peste tot.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti le aduc pe ale mele, oricum trebuiesc schimbate. Si sunt la oferta :)

 

Multumesc, dar cred ca ale mele sunt mai varza :) azi a trebuit sa pun o frana sanatoasa si ma asteptam sa se auda discu, au scapat :) sincer nu cred ca mai prind cu ele SMAEBul

 

Cu scuze anticipate daca ma bag intr-o discutie mai ampla: Brembo gasesti la Ciclop in Timisoara. Eu pentru a mea de acolo am luat. Si pretul este ca peste tot.

O sa trec pe acolo, daca nu, am primit un pret foarte decent de la Achimoto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ungatorul meu s-a comportat perfect astazi, dupa 340 km de traseu. Urmeaza sa schimb recipientul de ulei (am o sticluta de 100 ml si vreau sa pun una de 200, poate chiar si mai mare, sa vad ce imi incape) si sa vopsesc cu negru tablita de la bobina standerului.

post-92464-0-54318000-1491154134_thumb.jpg

post-92464-0-94510500-1491154135_thumb.jpg

post-92464-0-32981600-1491154137_thumb.jpg

post-92464-0-60614000-1491154138_thumb.jpg

post-92464-0-97724200-1491154139_thumb.jpg

post-92464-0-16648200-1491154141_thumb.jpg

post-92464-0-22869000-1491154142_thumb.jpg

post-92464-0-23742400-1491154143_thumb.jpg

post-92464-0-67711600-1491154144_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva vreun plastic din asta si nu are nevoie de el ?

Am reusit sa-l rup si pe asta când l-am scos din portbagaj

Se poate repara asta foarte usor.

Operatiunea ar fi cam asa:

-Clipsuri de metal bagate in carena

-Fibra de sticla pusa pe interior

-Chit de fibra pentru uniformizat

-Chit spray pentru plastic

-Spray negru mat pentru plastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu gaseste Fabio una ramasa de la un v-strom dezmembrat la asta ajung :D

ruptura e destul de curata.

Daca o vei repara punand si niste clipsuri de metal,nu vei avea probleme.

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vreo 4 luni trebuiau montate...

» Post actualizat in 03 Apr 2017 18:34

Trebuie sa vad cum se comporta la drum, daca am vibratii si/sau alte probleme. Am gasit deja loc pentru a instala proiectoarele, ramane sa aleg un set, cat mai mici ca dimensiuni si putere.

Scutul va fi si el demontat, modificat, sudat si vopsit, eventual voi incerca sa confectionez unul din tabla de aluminiu sau dur-aluminiu de cca 2 mm, insa ramane problema vopsitului, am mai incercat in trecut si s-a belit toata vopseaua de pe el. Poate nu am pregatit eu bine suprafata.

In fine, mai e de lucru la motor, dar e nevoie de timp si ceva banuti. Daca totusi are cineva un scut de metal (aluminiu) la dispozitie si vrea sa il vanda, sa spuna un pret. Daca e prea mare pretul, voi prefera sa mi-l fac singur sau sa il modific pe cel actual.

post-92464-0-61764000-1491239838_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara, este cineva care a adaptat coburile de la "Heavy duties" la vstrom 1000 nou? Am sunat azi și nu au suporți decât pt vstrom K. Vreo sugestie? Mulțumesc

 

I-am intrebat si eu si am primit raspunsul asta:

Ne pare foarte rau, nu vom putea executa accesoriile pentru noul tau motor, ne pare foarte rau.
O zi buna, Alecu

 

Daca gasesti pe cineva sa ma anunti si pe mine te rog!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva vreun plastic din asta si nu are nevoie de el ?

Am reusit sa-l rup si pe asta când l-am scos din portbagaj

Lipci Hosch- kleber, garantat, vopsit cu spray negru mat sau texturat, sau folie.

Editat de sorin 666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...