Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Sunt nou pe forum la categoria Vstrom 1000, dar detin motocicleta de 2 ani in UK si o foloseam cat de des puteam.

Tin sa va anunt ca e de vanzare, am adus-o in Romania, o puteti gasi la sectiunea vanzari sau in semnatura

. Va pot da multe detalii despre ea cat si drumurile facute impreuna, poze, etc. prin UK.

Vstrom 1000 GT, 2007.

Probabil urmatoarea motocicleta v-a fi tot un Vstrom , dar mai nou, sunt foarte multumit de ea si a fost visul meu de mic , avand Freewind multi ani ( predecesorul dl-ului 650).

 

Drumuri bune !

Editat de razvan12
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,

Asa cum scrie si in anuntul de vanzare,nu tradez marca...nici modelul,doar ca imi place mai mult asta tanara(2017)! :)

/index.php?/topic/750789-suzuki-dl-650-v-strom-2005/

 


» Post actualizat in 12 Jan 2018 14:03
Întrebare pentru posesorii de 650-2017...
V-ați montat careva înălțătoare de ghidon?
Și dacă da,de cat?
Multumesc!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voiam sa adresez intrebarea asta de ceva vreme aici, am un vstrom 650 dl din 2006 cumparat recent....dragoste mare, investitii pe masura si acum in perioada de iarna voiam sa o duc in service pentru mai multe, inclusiv: la fiecare groapa sau frana mai puternica troncane undeva la nivelul suspensiei din fata. Am fost cu ea la 2 service-uri unde am primit 2 diagnostice diferite si instant 2 preturi (oamenii cred ca stiau mai degraba cati bani sa imi ceara decat ce problema are de fapt motorul). Am cercetat putin problema inainte si am aflat ca ar fi posibil sa fie si sistemul de prindere al rezervorului care face clancul acela si eu sa dau 450ron degeaba pe 'servisat-ul' furcii. Voi ce parere aveti?

post-97506-0-25801100-1516093265_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Furca e oricum bine sa fie servisata cat-de-cat des (mai des decat ai crede, oricum, desigur in functie de cat de mult mergi si pe ce drumuri te bagi). Eu incerc ca la vreo 20.000 de km sa o duc la schimbat uleiul si verificat cuzinetii.

 

De obicei e o idee foarte buna sa faci chestia asta cand iti iei alt motor, e posibil ca fostul proprietar sa nu fi avut foarte multa grija de zona aia (gen sa nu fi facut niciodata service-ul de furca), asa ca nu cred ca e vorba de dat banii degeaba.

 

De sistemul de prindere a rezervorului nu stiu ce sa-ti zic... nu am mai auzit pe nimeni sa aiba problema asta...


» Post actualizat in 16 Jan 2018 10:06

 

Domnilor,

Asa cum scrie si in anuntul de vanzare,nu tradez marca...nici modelul,doar ca imi place mai mult asta tanara(2017)! :)

/index.php?/topic/750789-suzuki-dl-650-v-strom-2005/

 


» Post actualizat in 12 Jan 2018 14:03
Întrebare pentru posesorii de 650-2017...
V-ați montat careva înălțătoare de ghidon?
Și dacă da,de cat?
Multumesc!

Am inteles, tu ai vrut de fapt una mai tanara cu push-up, nu? :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voiam sa adresez intrebarea asta de ceva vreme aici, am un vstrom 650 dl din 2006 cumparat recent....dragoste mare, investitii pe masura si acum in perioada de iarna voiam sa o duc in service pentru mai multe, inclusiv: la fiecare groapa sau frana mai puternica troncane undeva la nivelul suspensiei din fata. Am fost cu ea la 2 service-uri unde am primit 2 diagnostice diferite si instant 2 preturi (oamenii cred ca stiau mai degraba cati bani sa imi ceara decat ce problema are de fapt motorul). Am cercetat putin problema inainte si am aflat ca ar fi posibil sa fie si sistemul de prindere al rezervorului care face clancul acela si eu sa dau 450ron degeaba pe 'servisat-ul' furcii. Voi ce parere aveti?

 

Verifica rulmentii de la jug si de la roata fata.

Am vrut sa iti scriu ca asta e o "boala" a V-Stroamelor dar cloncanitul ala se manifesta numai la gropi. Daca servisezi furca el se va diminua. In cazul ala motoreta nu are nimic si poti sa stai linistit. Nu se rezolva definitiv decat cu schimbat cuzietii din furca cu unii aftermarket. @bozoro poate sa iti spuna mai multe despre asta, dar finalul lui va fi "Mergi linistit ca nu are nimic. In timp vei invata sa ignori cloncanitul ala!"

Deci daca se manifesta si la gropi poate ca ar trebui sa verifici toate jocurile de pe fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda....diagnosticul e unul singur. Din pacate e o eroare de proiectare. Zgomotul nu o sa dispara, dar daca furca e revizionata corespunzator (zice manualul la fiecare 12.000km sau 2 ani) o sa auzi zgomotul numai in determinate conditii si destul de slab. Zgomotul dispare daca se schimba supapele din furca. Dar e o cheltuiala pe care o faci daca vrei, nu ca trebuie neaparat. 450 sa faca o furca????? O iei de noua??? :)))

 

@ Vraji: in general face la gropi. Daca face si in alte conditii e o problema. La multi ani!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voiam sa adresez intrebarea asta de ceva vreme aici, am un vstrom 650 dl din 2006 cumparat recent....dragoste mare, investitii pe masura si acum in perioada de iarna voiam sa o duc in service pentru mai multe, inclusiv: la fiecare groapa sau frana mai puternica troncane undeva la nivelul suspensiei din fata.

daca furca este destul de ferma adica lucreaza ok, dar nu intra exagerat de mult, adica e moale poti astepta linistit pana cedeaza un simering si incepe sa curga.

asa cum s-a zis si mai sus verifica rulmetii de jug. cu altcineva pe motor cu frana de fata stransa se impinge de ghidon inainte si se lasa sa revina timp in care tu tii un deget sus si jos unde intra rulmentii in cuvete sa vezi daca e joc, cu motorul pe central ridici roata de fata de la sol si misti stanga dreapta de ghidon. trebuie sa mearga usor, si sa nu agate la mijloc. se mai verifica rulmenti de jug si pe central cu cuneva pe motor tinand roata de fata ridicata de la sol, tragand si impingand in roata in plan perpendicular pe axa motorului. dar asa vei detecta si jocurile posibile in jug si in cuzineti.

tot cu amicul apasand pe furca cu frana apasata in mod repetat tine tuburile furcii si tevile care intra in tuburi in mana si vezi daca se simt cuzinetii miscand, atentie sus in ghidon se poate simtii ceva miscare si din jug si din discurile flotante daca exista, deaia trebuie sa mergi individual la fiecare cauza posibila.

 

furca daca nu lucreaza bine, adica nu are cursa destula sau are cursa prea mare sau e prea moala iti strica ciclistica pe curbe si frnarea.

 

e mult de zis, numai langa motor se pot zice mai multe.

ca idee in general furca ar trebui servisata, e mai rar pe piata din ro sa cumperi motor intretinut, din pacate, nu zic ca e imposibil.

si verifica rulmentii de pe fata, sunt ieftini si merita facuta schimbarea daca e cazul.

 

 

le. se pare ca m-am bagat aiurea...

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat, dar daca dam sfaturi, hai sa le dam bune. FURCA NU SE LASA ASA PANA CURGE chiar daca e tare. Pentru ca inauntru este tot ulei. si tot durata de viata limitata are. Se schimba cand zice manualul. Maii ales intr-o tara ca romania unde drumurile sunt alea care sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat, dar daca dam sfaturi, hai sa le dam bune. FURCA NU SE LASA ASA PANA CURGE chiar daca e tare. Pentru ca inauntru este tot ulei. si tot durata de viata limitata are. Se schimba cand zice manualul. Maii ales intr-o tara ca romania unde drumurile sunt alea care sunt.

ai dreptate dar hai sa fim seriosi, daca furca e in parametrii...

si cazul asta este atipic, se stie cand a fost facut ultimul service...

 

daca cuzinetii sunt din 2016...mai putin probabil sa fie de acolo.

eu nustiu de ce aveam impresia ca motorul este achizitie recenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegii, bacteria mea s-a cam dus la cele sfinte (deh, era din 2010, ceva marca italiana). Asta din link este ok? Nu mai stiu ce scria pe bateria mea. http://motodiscount.ro/YTX12-BS-EXIDE-ACUMULATOR-AGM

 

Ma bate gandul si de doua bujii cu Iridium, actualele cred ca au depasit norma de 12k. http://motodiscount.ro/CR8EIX-NGK-Bujie-Iridium

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mai dau cateva detalii legate de problema mea: pe scurt, mobra are 20 000km in bord - tin sa cred din mai multe motive ca asta ar cam fi varsta ei reala, si am mai vizitat niste domni din parcul auto ilioara unde au facut ei niste teste dintre cele descrise de mai sus si mi-au spus ca nu ar fi vorba nici de cuzineti si nici de rulmentii de jug - ghidonul se misca impecabil de fin. Acum recent am gasit un video pe youtube ce imi da niste sprancene strambe.

voi ce parere aveti de ce zice individul asta?


» Post actualizat in 16 Jan 2018 21:37

Mda....diagnosticul e unul singur. Din pacate e o eroare de proiectare. Zgomotul nu o sa dispara, dar daca furca e revizionata corespunzator (zice manualul la fiecare 12.000km sau 2 ani) o sa auzi zgomotul numai in determinate conditii si destul de slab. Zgomotul dispare daca se schimba supapele din furca. Dar e o cheltuiala pe care o faci daca vrei, nu ca trebuie neaparat. 450 sa faca o furca????? O iei de noua??? :)))

 

Imi vine sa va zic si ce service mi-a facut magaria asta dar o sa tac ca sunt incepator si inca nu imi permit. Cu toate astea am inteles ca ajuti pe astia mai mici cu una alta, la primavara ceva as fi recunoscator daca m-ai ajuta sa invat sa imi 'servisez' singur stroama sa nu ajung pe la usile unor aroganti de genul de care am avut parte pana acum. Pana acum toti prietenii mei motociclisti sunt abonati la service :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...