Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Al meu e prins în 2 puncte cu găuri prin parbriz. Nu stiu ala într-un sg pct.o sa stea fix. Al meu e fixat pe 2 pârghii de unde il cobor sau il ridic.

ok, inseamna ca nu am vazut eu bine in poza.

 

Deflectoarele alea de pe aliexpress cu prinderea centrala stau bine mersi, singurul incovenient e ca ai bucata aia mare de aluminiu fix pe mijloc, ceea ce s-ar putea sa te deranjeze un pic.

 

ok, mersi.. de aia nu imi fac griji, ca oricum privesc mult peste parbriz, deci nu cred ca ar incurca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deflectorul cel mai complex este MRA X-Creen Sport sau Touring.

Eu il am pe cel Sport si cu clemele de prindere pe parbriz e perfect. Poate fi reglat in toate felurile.

Il gasiti de comandat in Romania de la romimoto.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai parbrizul de la Suzuki, cel "Adventure". La fel am avut si eu pe 650 si era super mare diferenta intre mers cu deflectorul ridicat vs coborat.

 

Deflectoarele alea de pe aliexpress cu prinderea centrala stau bine mersi, singurul incovenient e ca ai bucata aia mare de aluminiu fix pe mijloc, ceea ce s-ar putea sa te deranjeze un pic.

 

Puig are unul misto, dar e scump in draci si nu am gasit pana acum alternativa la chinezi pe aliexpress (nici nu am cautat prea mult). https://www.revzilla.com/motorcycle/puig-clip-on-windscreen-visor

 

Mi-am pus eu Puig si nu merita banii aia. Daca bate vantul din lateral isi modifica pozitia. Si e distanta mare intre el si parbriz si nu se simte o diferenta foarte mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

De prin luna Mai am devenit posesor de V-strom 650 2004. La drumuri lungi numai cuvinte de lauda, prin oras este un pic mai dificila fiind obisnuit cu sora ei mai mica SV650 dar este in regula. Mereu cand ies la plimbare imi provoaca buna dispozitie.

Am incercat sa citesc aceasta postare in intregime dar este foarte mare, am bagat doar 10 pagini la inceput si 10 la final.

 

Referitor la motocicleta am o problema la crashbar, din cate am vazut flansa de prindere de pe partea stanga fata este sudata. Explicatia la cumparare a fost ca s-a fisurat si a decis sa sudeze pentru ca totul sa fie in regula. A mai existat acest fenomen la acest tip de crashbar sa se fisureze singur de la vibratii? Nu omit faptul sa fi picat. Carena faza nu este colorata conform oridinii de culoare gri ce echipeaza acest model, trebuia sa fie gri pe jumatate, este neagra toata.

 

Ca tot se discuta despre arcuri si amortizoare. Pe fata am inteles ca sunt schimbate arcurile cu ceva de la Race Tech 90, sunt mai bune fata de stock? Sunt reglate pe pozitia 5 adica arcul este minim preincarcat. Am 65kg + bagaje 30kg. Pasager foarte rar, nu iau in calcul.

Tot la fel ma intereseaza si pentru arcul spate. L-am gasit pe pozitia 5 (preincarcare maxima) si l-am dat pe 2 sau 3. In caz de pasager sa il pun pe 5?

Urmeaza sa ii pun un voltmetru pe ea si diverse schimburi de lichide.

 

Multumesc pentru eventualele raspunsuri

post-93858-0-63280300-1530872379_thumb.jpg

Editat de nolimi904
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod cert schema aia de culoare nu a existat vreodata. Tinand cont de culoarea rezervorului tind sa cred ca toata fata a foast schimbata. Cat despre arcuri, pana nu desfaci nu stii. Pe spate e simplu ca se vede. Dar in functie de km si de cum e amortizorul iti dai seama daca merita sa pui si acolo alt arc. Daca amortizorul e praf arcul nu ajuta cu nimic. Probabil la varsta si km ei ar trebui inspectata temeinic. Crashul se rupe si de la vibratii daca nu e strans la cuplu. Cateodata chiar si asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.

Cei care folositi solutie pt intretinerea carenelor, ce folositi si de unde o procurati?

 

(

Eu am folosit asta:

https://m.emag.ro/armor-all-spray-curatare-bord-efect-lucios-300ml-gaa10013en/pd/D725DNBBM/?X-Search-Id=e20b3ee36cc3ec8cd6ec&X-Product-Id=25384948&X-Search-Page=1&X-Search-Position=7&X-Search-Action=view

 

L-am luat de la kronau, m-a tinut 4 sezoane, nu-l mai au acolo si nici prin alte parti.. Nu se mai face? O fi aparut ceva mai bun?

)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Cineva care a montat proiectoare recent imi poate recomanda un model de proiectoare specific?

Pe langa asta as avea nevoie si de un om priceput sa faca asta (electrician moto) eu neavand timp si scule sa ma ocup singur.

 

Pe langa asta as avea inca o intrebare. Voi cat ati incarcat motocicleta maxim? Luand in calcul pasagerii (+echipament) si bagaje? Cu suspensiile stock. Urmeaza sa plec in concediu cam 7000 km si am inceput sa fac planul la bagaje.

 

 

Multumesc,

Alex

Editat de manoliu_Alex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa asta as avea inca o intrebare. Voi cat ati incarcat motocicleta maxim? Luand in calcul pasagerii (+echipament) si bagaje? Cu suspensiile stock. Urmeaza sa plec in concediu cam 7000 km si am inceput sa fac planul la bagaje.

 

Salut,

 

Ultimul meu drum am avut in jur de 170kg pe motocicleta. Eu, pasager si bagaje. In CIV scrie masa proprie 213kg si masa totala autorizata 420kg. Vezi si tu cum jonglezi intre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreo 440 kg în total la tura asta. Fără mișto. Amortizorul spate e pilaf, abia aștept să ajung acasă și să îl schimb.

 

Proiectoare am pus unele chinezești, SAFEGO. Consumă infim, luminează puternic. Vreo 12 USD bucata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. de ceva timp am cumparat piesele pt servisarea furcii. azi mi-am facut timp sa o desfac si sa desfac si pachetul primit in urma cu vreo 2 luni cu piesele de schimb.

 

problema este ca in pachet all-balls 38-6085 pe langa cuzineti si piesele de care am nevoie sunt si o gramada carora nu le gasesc locul: 2 seturi de oringuri (38-5014 38-5016), saibe de cupru (38-4007, 38-4011) mai mari si mai mici decat cele de care am nevoie. este normal sa ramana sau sa caut mai bine prin furca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. de ceva timp am cumparat piesele pt servisarea furcii. azi mi-am facut timp sa o desfac si sa desfac si pachetul primit in urma cu vreo 2 luni cu piesele de schimb.

 

problema este ca in pachet all-balls 38-6085 pe langa cuzineti si piesele de care am nevoie sunt si o gramada carora nu le gasesc locul: 2 seturi de oringuri (38-5014 38-5016), saibe de cupru (38-4007, 38-4011) mai mari si mai mici decat cele de care am nevoie. este normal sa ramana sau sa caut mai bine prin furca?

O sa iti ramana multe. Kit-ul ala e pentru mai multe modele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa iti ramana multe. Kit-ul ala e pentru mai multe modele.

Salut, care ar fi modalitatea de contact pentru o programare în vederea remedierii unor probleme la dl-ul meu? Am trimis (sper) un mesaj pe privat, dar poate este o cale mai rapidă. Mulțumesc!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. E cineva pe aici care a montat arcul Hyperpro SP-SU06-SSB014 pe socul spate stoc?

 

Cei de la Hyperpro mi-au zis ca o sa stric socul spate daca montez un arc asa de puternic.

 

Ideea e ca vreau sa schimb si socul in iarna, dar pentru tura ce urmeaza (pasager si bagaje) Stroama va fi incarcata destul de tare si as schimba doar arcul acum.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, amortizoarele de la hyperpro nu vin fara arc, iar arcul care se montează pe amortizorul OEM nu se poate monta pe un amortizor Hyperpro. Daca as fi in locul tau, as schimba tot amortizorul, mai ales ca oricum planuiesti sa o faci in cateva luni. Ai iesi mai ieftin cu 100 de eur sau cat o fi arcul ala acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suntem destul de multi care am pus doar arcul mov si am lasat amortizorul original sa isi faca treaba cat o mai putea... In afara de mobra lu xtx eu nu stiu nici unu care sa isi fa dat duhu sau care sa nu mearga mult mai bine ca inainte. Aici excludem mobra lu Adi care are alte drumuri la activ, georgia si mongolia ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...